Ateizm

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Bir yaradanın var olduğunu anlamak için filozof olmaya ya da çok düşünmeye gerek yok aynaya dahi baksanız bunu anlayabilirsiniz.Olanları düşündüğünüzde bunu anlayabilirsiniz.Dinlerin belki zaafları açık yanları olabilir insanın açıklayamadığı ki bence bu da insanın zaafiyetindendir.

ayrıca Kur'an'da yazılanların çoğu sadece bir ayet okunarak anlaşılabilicek şeyler değildir.Daha derin anlamları olabilir.

İyi de şimdi bu Allah kullarına niye lölö yapıyor ki salak salak gizli ayetler yollayarak, mesela ben burada bu kadar konuşacagıma siz Kur'an'dan direk çekip "Al lan izafiyet teorisi burada, genetik bölünme de burada" diye ayar verseniz bana daha güzel olmaz mıydı?

Kansome said:
Astronomi biliminin henüz gelişmemiş olduğu bir dönemde, 14 asır önce indirilen Kuran-ı Kerim'de evrenin genişlediğinden şöyle bahsedilir:
Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz. (Zariyat Suresi, 47)
Bu sureyi "genişleticiyiz" yerine "geniş kudret sahibiyiz" diye çeviren de var. Elmalılı Hamdi Yazır mesela. Keza oradan "biz genişletiyoruz" değil "istersek genişletiriz" diye bir anlam da çıkabilir. Ayrıca gök diyerek uzayı kastetmiyor da olabilir. Zaten uzaya gök (ya da sema) diyen biri muhtemelen yukarıdaki maviliği son zannediyordur, gerçek uzay bir boşluk ve aşağısı yukarısı yok.
Ha diyelim ki hakkaten uzayın genişlediği kastediliyor. Dünyaya o kadar insan gelmiş, o kadar din gelmiş, bunların içinden bir tanesinin (1) doğa hakkında doğru bir şeye inanması muhtemel değil midir?
<knight> said:
@allegro: Akıllı arkadaşım,büyük patlama sonrasında bu şekilde düzenli bir evrenin,yıldızlar sisteminin,bu denli güzel yaratılmış,sevebilen,nefret edebilen,aşık olabilen,kafasına bişey takılınca oturup içebilen bir insanoğlunun ortaya çıkması,(yaratıcı eli değmeden) değil milyonda bir,çok daha düşük bir ihtimaldir.National geographic'in bir belgeselinde vardıda,dur bakim bulacam.
Evren düzenli ne demek ya?? Düzensiz evren nasıl oluyor? Orası burası dağınık evren mi? Kara deliklere ne diyorsun peki, herşeyi yok ediyor? Uzayda dünyadaki kum tanelerinden fazla yıldız var her yıldızın etrafında gezegenler var şimdi sorarım sana, bu gezegenlerden 1 tanesinde yaşam oluşması çok mu zor? 5 milyar yıllık dünyada milyonlarca canlı türü yaşamış yok olmuş, bunlardan bir tanesi almış bir sopanın ucunu sivriltmiş, iki taşı birbirine çakmış ateş yakmış. Al sana milyonda bir, 1 tane olmuş. Sana piyango çıkması da milyonda 1.
Ama bugün dünyadaki bilmemkaç bininci nesil 6,5 milyar homo sapienin atalarının 2 homo sapien olması milyonda birden de düşük bir ihtimaldir. Kardeş çocukları, o soy yürümez.

Düzeltme: Ne saçma yazım hataları yapıyorum ya

ahmetmaza12 said:
ben inanıyorum çünkü işi ''ortasından'' değil başından anlamaya çalışıyorum. Evren 6 günde yaratılmıştır bunu destekleyen bilimsel kuramı(her ne kadar çürütülmüş hatta einsteinin katılıp büyük hata yaptığını kabul ettiği kuramlar olsada) bulabilirsin (steady e dikkat et).
versen ya bana o kuramı.

bu arada richard dawkins'in sitesine
erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir.

@Taehl
Benim Kur'an hakkında o kadar derin bilgim yok.Sadece kendi fikirlerim var.Ayrıca şunu da söylemeliyim ki sen tartışma dilini bozuyorsun başkalarının inançları hakkında bu şekilde labali ve hakarete varan laflar etmen doğru değil.

Kansome said:
Koyurtang>yazacak bir sözün varsa yaz yoksa yazma kirlilik yaratma.
Yazdıklarım söz değilse nedir? Ki senin yazdıklarından kat kat faydalı.

Taehl islam'ın eleştirisi bi kenarda dursun. Tanrı var mı yok mu varsa nasıl var nedir ne değildir o tartışılıyor. İslam'ı başka bir konuda tartışsak daha iyi olur. Çünkü islamiyeti yerle bir de etsen burada, konuya bir faydası olmayacak.

FuinMaethor said:
@Taehl
Benim Kur'an hakkında o kadar derin bilgim yok.Sadece kendi fikirlerim var.Ayrıca şunu da söylemeliyim ki sen tartışma dilini bozuyorsun başkalarının inançları hakkında bu şekilde labali ve hakarete varan laflar etmen doğru değil.

Ya bırak gözünü seveyim bana ahlak dersi vermeyin şimdi, kendi annesiyle ilişkiye girmemek için kutsal kitaba ihtiyacı olan ben degilim.

Taehl said:
FuinMaethor said:
@Taehl

Ya bırak gözünü seveyim bana ahlak dersi vermeyin şimdi, kendi annesiyle ilişkiye girmemek için kutsal kitaba ihtiyacı olan ben degilim.

:grin: Bunun karşısında bişey diyemicem gerçekten.

ateistlikle iyi kız kaldırılıyormuş doğru mu

Evet mesela tanrı olsa bile neden müslüman olsun ki bir insan? Tanrının Muhammed'i desteklediği ne malum? Ben de diyim o zaman "herşey tesadüf olamaz, şüphesiz bir yaratıcı var bu yüzden... DOMALIN!" kimler yapar?

Abi adam önüne geleni domaltmış zaten, 13-14 tane karısı var, kafası estiginde Allah'ı nikah şahidi yapıyor falan, süper olay. Çölde peygamber olmak lazımmış işte ne diyeyim azizim :smile:

Allegro said:
Evet mesela tanrı olsa bile neden müslüman olsun ki bir insan? Tanrının Muhammed'i desteklediği ne malum? Ben de diyim o zaman "herşey tesadüf olamaz, şüphesiz bir yaratıcı var bu yüzden... DOMALIN!" kimler yapar?

adama bak işi nerden nereye getirdi yaa domal ne abi ne saçmalıyosun ! :S :smile:

Allegro said:
en son gelen din olum müslümanlık! öldürürüm bak akıllı olun! allahsızlar!

Cleidophoros said:
ahmetmaza12 said:
ben inanıyorum çünkü işi ''ortasından'' değil başından anlamaya çalışıyorum. Evren 6 günde yaratılmıştır bunu destekleyen bilimsel kuramı(her ne kadar çürütülmüş hatta einsteinin katılıp büyük hata yaptığını kabul ettiği kuramlar olsada) bulabilirsin (steady e dikkat et).
versen ya bana o kuramı.

doğru konuş konuşcaksam kanıtlı konuş burda tartışıyoruz ayı oynatmıyoruz
patlama dağılma sanırım. Sıfır hacim yazarsan bulursun sanırım

olum boşver uğraşmaya değmez onlar seçmiş yolunu durdurabilene helal olsun ve allegro elbet bir gün PİŞMAN olacaksın !!

ahmetmaza12 said:
Cleidophoros said:
ahmetmaza12 said:
versen ya bana o kuramı.

doğru konuş konuşcaksam kanıtlı konuş burda tartışıyoruz ayı oynatmıyoruz
e tamam işte kanıt istiyorum ya ben de senden  :lol: ayı oynatan sensin burda ben değil. hangi bilimsel kuram o dünyanın 6 günde yaratıldığını söyleyen?

Abi tanrı zaten benim inanıp inanmayacagımı biliyorsa kader olayı direk dogrulanıyor zaten, o zaman dünya olayını niye katıyoruz ki yani. Amaç sadizmse at cehenneme yak, nedir hani.

Taehl said:
Abi tanrı zaten benim inanıp inanmayacagımı biliyorsa kader olayı direk dogrulanıyor zaten, o zaman dünya olayını niye katıyoruz ki yani. Amaç sadizmse at cehenneme yak, nedir hani.
"Allah her kimi doğruya erdirmek isterse onun göğsünü İslâm’a açar. Kimi de saptırmak isterse, onun da göğsünü göğe çıkıyormuşçasına daraltır, sıkar. Allah inanmayanlara azap (ve sıkıntıyı) işte böyle verir."

Cleidophoros said:
"Allah kimi doğru yola koymak isterse onun kalbini İslamiyete açar. Kimi de saptırmak isterse, göğe yükseliyormuş gibi kalbini dar ve sıkıntılı kılar. Allah inanmayanları, küfür bataklığında bırakır"
Bu bütün müslüman arkadaşların yaradandan torpilli olduğuna delalettir :razz:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom