Ateizm

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Bu konuyu açma amacım asla tartışma çıkarmak değildir amacım daha ateistliğin anlamını bilmeden yanlış yorumlar yapıp ortalığı darma dağın edenler için açtım.

Teizm ve Deizm

Teizm, önce bir tanrı veya tanrıların var olduğu kabulünün üzerine kurulmuş bir düşünce yapısıdır. Teist görüşte, tanrı veya tanrılar yaratılmamışlardır, olmuş ve olacak her şeyi bilirler, sonsuz kudrete sahiptirler, zaman ve mekandan bağımsızdırlar, bilinen şeyler ile benzerlikleri yoktur. Teizmde çoğunlukla tanrı veya tanrıların evrenin işleyişine müdahale ettikleri inancı hakimdir.

Klasik teizm, anılan özelliklere sahip tanrı veya tanrıları kabul ederek her şeyi bu referans noktasından hareket ile açıklamaya çalışır.

Deizm düşüncesine göre de evren üstün, yüce bir varlık tarafından yaratılmıştır. Deizm'de, teizmin aksine, tanrının evrenin işleyişine müdahale etmediği fikri hakimdir.

Ateizm

Ateizm, Tanrıya veya ruhsal varlıklara olan metafizik inançların reddedilmesi. Var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir düşünce akımıdır. Ateist, Tanrı veya Tanrıların varlığını hayal ürünü bulan kişidir. Ateizm bir inanç değildir. Çoğu zaman yanlış ifade edildiği şekli ile (tanrıtanımaz kelimesinde olduğu gibi) tanrıyı inkar eden kişi değildir. Çünkü "inkar" varolan bir şeyin reddedilmesi anlamı taşır, oysa ki ateistlere göre tanrı varolmadığı için onun "inkar edilmesi" de yanlış bir terminolojik kullanım olacaktır. Ateizm sıklıkla "dinsizlik" ile özdeşleştirilse de, Budizm gibi bazı uzakdoğu dinlerinde de 'yaratıcı' anlamında bir tanrının varlığına rastlanılmaz.

Ateizmin çeşitleri

Ateizm, tarih boyunca çok çeşitli şekillerde sınıflandırılmıştır. Negatif ve pozitif ateizm, ateizmin güçlülüğü ile alakalıyken, esas ayrım ateizmin teorikliği ve pratikliği arasındadır. Teorik ateizmin dallarının her birinin kendine göre mantıksal ya da felsefi dayanakları varken, pratik ateizmin belli başlı dayanakları yoktur. Pratik ateizmde genel bir ilgisizlik ve Tanrı fikri konusunda bilgisizlik görülür.

Negatif ve pozitif ateizm

George H. Smith'in sınıflandırmasına göre ateizmin "negatif ateizm" ( ya da "zayıf ateizm") ve "pozitif ateizm" (ya da "güçlü ateizm") olarak iki çeşidi vardır.

Negatif ateizm, Tanrı'nın varolmasını prensip olarak mümkün görmekle beraber, varolduğuna dair hiçbir gerekçe bulunmadığı gerekçesiyle Tanrı'yı reddeder.

Pozitif ateizm ise, Tanrı'nın varolmasını mümkün görmez. (Bunu, Tanrı kavramının geçerli bir şekilde tanımlanmadığı, içinde çelişkiler taşıdığı veya absürd olduğu, vs. gibi gerekçelere dayanarak yapar).

Negatif ateizmde bir iddia yoktur, sadece bir ret vardır. Pozitif ateizmde ise hem bir ret, hem de bir karşıt iddia vardır. Pozitif ateistin yaklaşımı ise, "Tanrı'nın varolması mümkün değildir" şeklindedir.

İkisi de sonuçta Tanrı kavramını reddetmek noktasında birleştiğinden, ateizm başlığı altında tanımlanırken ikisinin ortak noktası olan "Tanrı'ya olan inançsızlık" kullanılır. Çünkü bu inançsızlığın sebebi ne olursa olsun, ister delil yetersizliği, ister Tanrı kavramının anlamsızlığı veya absürdlüğü, isterse Tanrı kavramıyla hiç karşılaşmamış olmak olsun, hepsinin ortak noktası kişide Tanrı inancının varolmamasıdır.

Pratik Ateizm

Bu görüşe göre Tanrı’nın varlığı ret edilmiyor ama ona önemsiz ve gereksiz bir yer veriliyor. Pratik Ateizm’de, Tanrı ne bu dünyaya müdahale eder ne hayata herhangi bir amaç katar ne de her gün sizi etkiler.

Teorik Ateizm

Teorik ateizm, teizmin karşısına net olarak tez koyabilen ateizm çeşididir. Bu tezler ontolojik, epistemolojik, psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve mantıksal olabilir.

İmam Gazali’nin inanmakla ilgili görüşü

“ya varsa” ile özetlenebilecek bu iddiaya göre inanan insanın kaybedecek bir şeyi yoktur, ancak inanmayan insan sonsuz hayatı kaybedeceği gibi cehennem azabı ile karşılaşacaktır. Bu fikir, ateistler arasında “tüccar mantığı” olarak değerlendirilmektedir. Ateistlere göre, bir şeyin var olması ile değil de bu işten çıkar sağlamaya odaklanan politik anlayışların felsefi açıdan herhangi bir değeri yoktur.

Ateizm sitelerinin sürekli yasaklanması , internette makale bulmayı neredeyse imkansız hale getirmiştir. Bende bilgisayarımda bulunan makaleleri yavaş yavaş burada yayınlarım . İlk bulduğum makalelerden birini yayınlıyorum . Diğerlerinide zamanla yayınlarım  . Makaleler uzun olduğu için metin belgesine kaydedip yükledim . İlgilenen okusun .

Kur'an'da ki Büyük Çelişkiler :

Kararsiz_Atom said:
Ateizm sitelerinin sürekli yasaklanması , internette makale bulmayı neredeyse imkansız hale getirmiştir. Bende bilgisayarımda bulunan makaleleri yavaş yavaş burada yayınlarım . İlk bulduğum makalelerden birini yayınlıyorum . Diğerlerinide zamanla yayınlarım  . Makaleler uzun olduğu için metin belgesine kaydedip yükledim . İlgilenen okusun .

Kur'an'da ki Büyük Çelişkiler :

Paylaşım için teşekkürler, inceliyorum. Ayrıca bu konu da çok faydalı olacak gibi çünkü başka konularda ateizm şeytana tapanların dinidir diyenlerden bir Müslüman olarak bıktım. Umarım bu konuda tartışma çıkmaz.

berkil said:
Cakowx said:
Saçmalıktan başka bişey değil.

Adam tartışma çıkarmayın diyor, senin yazdığın yoruma bak.

Boşver , cevap verilmeye bile değecek birisi değil . Bu kadar mantıklı ve detaylı bir felsefeye saçmalık diyecek kadar cahil . Şu paylaşılanları bir okuyup , araştırıp da yorum ataması gerekirken böyle bir cehalete hep müslümanlar düşüyor . Zaten bunları okuyup konuya objektif bir şekilde yaklaşsalardı çoğu ateist olurdu .

Cakowx said:
Saçmalıktan başka bişey değil.
Tek kelime söylüyorum. "YETER!" Ya nasıl insanlarsınız. Sadece tartışma çıkarmaya çalışıyorsunuz. Bakın yukardaki örnek bir "Yobaz" örneğidir. Tamam kardeşim, bende müslümanım ama böyle provakatörlük yapmıyorum. Hem sanane ? Adamlar ister inanır ister inanmaz. Onlar bizim konularımıza gelip yaptığın gibi " Saçmalıktan başka bişey değil." diyorlarmı ? İnsanların görüşlerine saygı duymayı öğrenin ya. Bak mesela insanları inanışlarına göre sınıflandıramazsın. Örneğin Kararsız_Atom, kendisi çok saygı ve sevgi duyduğum bir insandır. Ancak o Ateist ben ise Müslümanım. Ancak ben burada ne kadar çene patlatsamda siz hiç değişmeyeceksiniz. Sizin yüzünüzde İslam bu halde. Sizin yüzünüzden her müslümana "Yobaz" tabiri kullanıyor. Biraz dikkat.

Edit: Yararlı bir konu. Yani bu işleri merak edenler için.

boşver,bu forum onlardan dolu. atlarlar birazdan zaten buraya.  Birçok insanı böyleleri dinden imandan soğutuyor zaten. Pire için yorgan yakmak oluyor ama örnekleri çok..

Cidden bir kaç şey sormak istiyorum;

1-Ateizm bir ideoloji mi yoksa bir yaratıcının olmadığını varsayan bir inanış biçimi mi ?

2-Ateizm İyonya'nın dininden etkilenmiş midir? Kusura bakmayın tam olarak okuyamadım yazıyı, şimdi okuyacağım kalanını , teşekkürler.

MîR_73 said:

1-Ateizm bir ideoloji mi yoksa bir yaratıcının olmadığını varsayan bir inanış biçimi mi ?

Dinleri reddeder, yani "Tanrı var mı ki reddedelim?" der, inanış biçimi olmadığı belli.

Ben Ateist biriyim, emin olun ki Ateistler sizin bildiğiniz gibi değil, Satanistler de iyidir, siz bilmiyorsunuz sadece. Satanizm kedi kesmek olmadığı gibi Ateizm de dinsizlik değildir.

Tatar_Han said:
MîR_73 said:

Dinleri reddeder, yani "Tanrı var mı ki reddedelim?" der, inanış biçimi olmadığı belli.

Ben Ateist biriyim, emin olun ki Ateistler sizin bildiğiniz gibi değil, Satanistler de iyidir, siz bilmiyorsunuz sadece. Satanizm kedi kesmek olmadığı gibi Ateizm de dinsizlik değildir.

Üstüme alınmadım pek.Ben ateistlere o gözle bakan biri değilim, ki dini seven bir kimse de değilim.Ama din olmadı mı bazen etraf biraz eksik geliyor bu bir dogmadır herhalde.

MîR_73 said:
Tatar_Han said:
MîR_73 said:

Üstüme alınmadım pek.Ben ateistlere o gözle bakan biri değilim, ki dini seven bir kimse de değilim.Ama din olmadı mı bazen etraf biraz eksik geliyor bu bir dogmadır herhalde.

Onu sana demedim zaten, üstüne alman gerekmiyordu ki almaman da iyi olmuş, onu kimlere söylediğimi anladın.

Gerekli konuydu. Daha bugün ateiste "ataist" yazan ve ateistlerin ateşe taptığını zanneden cahiller gördüm. Tartışma çıkmaz umarım.

Konu yararlı olmuş.
İlk sayfalardan da olsa tartışma çıkmaması sevindirici.

Deizm ve Agnostizmi de ekleyebilirsin. Ben agnostiğim mesela. Konudan tartışma çıkaracak mesajlar anında silinirse iyi bir konu olacağı kanaatindeyim.

aykans90 said:
Deizm ve Agnostizmi de ekleyebilirsin.
Agnostisizm'in konuyla pek alakası yok ama bilgilendirme amaçlı olarak eklenebilir. Ne kadar ateistlik ile karıştırılsa bile, farklı şeyler.

aykans90 said:
Konudan tartışma çıkaracak mesajlar anında silinirse iyi bir konu olacağı kanaatindeyim.
Eh, burada olduğum sürece takip ediyorum işte.

Senin paylaştığın dosyayı indirdim inceledim.Sonra aynen dediğin gibi bir takım çelişkiler olduğunu gördüm.
Sonra bugün Kur'an'ın Türkçe mealini okurken bil bakalım ne oldu.Senin dosyanda ki ilk "çelişkilerden" şefaat meselesi tam karşımda durmuyor mu?Okudum.Senin paylaştığın "kısımlara" göre ilk verdiğin ayette Şefaatçi olunabileceğinden bahsediyor,ikincisin de iste hiçkimsenin şefaatçi olamadığından bahsediyor.

Ben de o ayetlerin bir önceki ayetlerini okudum ve gördüm ki birincisin de Müslümanlara Şefaatçi olunabileceğinden bahsediyor.İkincisin de iste Yahudiler tehdit ediliyor."Sizden kim şefaatçi olabilir?Kime güveniyorsunuz" diyor.

İşte senin çelişki dediğin şey bu.Aynen magazin muhabirleri gibi bir önce lâfa bakmaksızın belli sözlükleri alıyorsun.Bütün ateistlere lâf atmak istemem ama hepiniz aynısınız.İşinize gelen yeri alır işinize gelmeyeni yok sayarsınız.

Sana soruyorum verdiğin ayetlerin bulundukları sureleri 1 kere okudun mu?Neyden bahsettiğini anladın mı?Burda insanları yanlış yönlendirmeye utanmıyor musun?

fatihistan said:
Senin paylaştığın dosyayı indirdim inceledim.Sonra aynen dediğin gibi bir takım çelişkiler olduğunu gördüm.
Sonra bugün Kur'an'ın Türkçe mealini okurken bil bakalım ne oldu.Senin dosyanda ki ilk "çelişkilerden" şefaat meselesi tam karşımda durmuyor mu?Okudum.Senin paylaştığın "kısımlara" göre ilk verdiğin ayette Şefaatçi olunabileceğinden bahsediyor,ikincisin de iste hiçkimsenin şefaatçi olamadığından bahsediyor.

Ben de o ayetlerin bir önceki ayetlerini okudum ve gördüm ki birincisin de Müslümanlara Şefaatçi olunabileceğinden bahsediyor.İkincisin de iste Yahudiler tehdit ediliyor."Sizden kim şefaatçi olabilir?Kime güveniyorsunuz" diyor.

İşte senin çelişki dediğin şey bu.Aynen magazin muhabirleri gibi bir önce lâfa bakmaksızın belli sözlükleri alıyorsun.Bütün ateistlere lâf atmak istemem ama hepiniz aynısınız.İşinize gelen yeri alır işinize gelmeyeni yok sayarsınız.

Sana soruyorum verdiğin ayetlerin bulundukları sureleri 1 kere okudun mu?Neyden bahsettiğini anladın mı?Burda insanları yanlış yönlendirmeye utanmıyor musun?
Bende sana soruyorum.Ya o kitapda oynama yapıldıysa.Bunu nerden bilebiliriz?

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom