Ateizm

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Diğer dinlerin ilâhi olmadığını aklı olan herkes bilir.Bunu kendileri de kabul eder.Hatta bunlara "öğreti" bile diyebiliriz.Çoğunda ibadet yoktur,meditasyon vardır.İyilik yapın,yalan söylemeyin falan derler sadece.

"aklı olan herkes" i hakaret olarak algılamayın,aklı olan herkes araştırır gerçeği öğrenir mânasında kullandım.Ama illa hakaret olarak kabul etmek isteyen varsa edebilir.

Evet arkadaşlar anadolu lisesinde olmamıza rağmen bizim sınıftaki bir eleman din dersinde Ateistler kan içiyor dedi. İnsanlar gerçekten cahil.  Hayır yani neden kafadan atıyorlar anlamıyorum.

Bence ''Din'' insanların devletin kurallarına uymaları için bir uydurmasyon. Düşünsenize, doğuşunuzdan itibaren Dini : İslam. Bu nedir abi yaaa?

hararet azıcık olsun sönsün diye yazılmış bir posttur. Spam olarak kesinlikle düşünülmemelidir. 

Mr.PlasticBrain said:
Evet arkadaşlar anadolu lisesinde olmamıza rağmen bizim sınıftaki bir eleman din dersinde Ateistler kan içiyor dedi. İnsanlar gerçekten cahil.  Hayır yani neden kafadan atıyorlar anlamıyorum.

Bence ''Din'' insanların devletin kurallarına uymaları için bir uydurmasyon. Düşünsenize, doğuşunuzdan itibaren Dini : İslam. Bu nedir abi yaaa?

hararet azıcık olsun sönsün diye yazılmış bir posttur. Spam olarak kesinlikle düşünülmemelidir. 

İslam yazıyor da sanki tutan var, on sekiz yaşına geldiğinde değiştirebilir.

Konunun sadece ilk beş mesajını falan okudum da, şeyi anlamıyorum. Bu konulara yazan arkadaşlar nasıl oluyor da başkalarının inançlarına saygı duymayıp, yalan dolan diyip sonra da göstermedikleri saygıyı kendileri bekliyorlar?

Eğer tanrıya inanıyorsanız, inanıyorsunuzdur. İnanmıyorsanız, inanmıyorsunuzdur. Asla ve asla bunu kanıtlayamayacak kimse. Öldükten sonra anlayabiliriz sadece. Bir gün gelip tüm kitapları insanların yazdığını da öğrensek, bunların bir tanrının ilhamıyla olup olmadığını bilemeyiz. Bir dünyadışı varlıksa da, bu varlığın yine tanrı aracılığıyla hareket edip etmediğini bilemeyiz. Ya da bu "öğrendiklerimizin" "büyük planın" bir parçası olup olmadığını bilemeyiz.
Tanrı var demiyorum, diyemem. Yok demiyorum, diyemem. Büyüyün artık, bunu farkedin. İnancınızın geçerli olması için başkalarını inandırmanız gerekmez, inanç kendi içinizdedir. Ateizm de bir inançtır nihayetinde, çünkü dediğim gibi ortada kanıtlanabilecek bir durum yoktur, yani bu ateistler için de geçerli.

Hayır sıkılmadınız mı, sırf şu forumda onlarca sayfa tartışmadan sonra anlamadınız mı anlamsız olduğunu bu tartışmaların?

Hepinizin mi beyni eridi arkadaşlar ?
Bir oyunun forumunun off-topic'inde 32 sayfa ateizm tartışılır mı ?..
Manyak mısınız lan oynayın oyununuzu keyfinize bakın ?  :lol:

Mr.PlasticBrain said:

Satanist'le Ateist'i karştırmıştır.

Mr.PlasticBrain said:

Onu da babanla tartışacaksın.Baban dedi adamlar yazdı.Kime,neye isyân ediyorsun?

Maelstorm said:
Konunun sadece ilk beş mesajını falan okudum da, şeyi anlamıyorum. Bu konulara yazan arkadaşlar nasıl oluyor da başkalarının inançlarına saygı duymayıp, yalan dolan diyip sonra da göstermedikleri saygıyı kendileri bekliyorlar?

dunya uzerindeki en militan ateist richard dawkins'dir heralde. ama onun gosternis oldugu agresiflik, normal dindarinki karsisinda melekimsi kaliyor. ben ateistlerin yuruttukleri kampanyalari destekliyorum cunku dinler genel olarak bilim, genel ahlak, egitim gibi degerleri karsisina aliyor. ayrica ateistler toplum icinde inanilmaz bir baski altinda. ama her konuda oldugu gibi yakinirkende dindar kesmin sesi daha cok cikiyor.

Maelstorm said:
Eğer tanrıya inanıyorsanız, inanıyorsunuzdur. İnanmıyorsanız, inanmıyorsunuzdur. Asla ve asla bunu kanıtlayamayacak kimse. Öldükten sonra anlayabiliriz sadece. Bir gün gelip tüm kitapları insanların yazdığını da öğrensek, bunların bir tanrının ilhamıyla olup olmadığını bilemeyiz. Bir dünyadışı varlıksa da, bu varlığın yine tanrı aracılığıyla hareket edip etmediğini bilemeyiz. Ya da bu "öğrendiklerimizin" "büyük planın" bir parçası olup olmadığını bilemeyiz.
Tanrı var demiyorum, diyemem. Yok demiyorum, diyemem. Büyüyün artık, bunu farkedin. İnancınızın geçerli olması için başkalarını inandırmanız gerekmez, inanç kendi içinizdedir. Ateizm de bir inançtır nihayetinde, çünkü dediğim gibi ortada kanıtlanabilecek bir durum yoktur, yani bu ateistler için de geçerli.

bu linki 2. defa koyuyorum buraya.
http://www.eecs.umich.edu/~kuipers/opinions/electrons-vs-fairies.html

yani dediklerine katiliyorum. ama birseyler eksik. Benjamin Kuipers detayli olarak anlatmis orada. mesele inanclar degil. mesele inanclarndan pratik sonuclar beklemek.

@atsizci
simdi bunlari ozel mesaj olarak atardim ama herkes gibi sen de yazdiklarimi yanlis yorumlamak istedi. cevap vermeyin kimlik sorunu yasayan ben oluyorum. ben musluman bir aileden geliyorum ve ailemin buyuk bir kismi  sovyet baskisi yuzunden yasadiklari yerleri terketmek zorunda kalmis. herkesin bildigi gibi sovyet rusyanin ideolojilerinden biri de ateizmdi. ama bana sorarsan bunlarin toplumda baskin olan dindarlardan farki yok. ben ateizmi bir ideoloji degil ozgur inanis bicimi olarak benimsedim. o yuzden kalkip biri bana bir dinin
yukumluluklerinden bahsederse onu ciddiye almam.

ayrica ben burada inandigim seyin arkasindayim. ateist oldugumu direk soylemedim ama saklamadigim acikca goruluyor. eger soylemem gerekiyorsa evet, ateistim. ayrica insanligin temel degerlerine saldiran herseyin karsisindayim. bu bir din ya da ideoloji olabilir.

yani cogu milli duygulari kabarik gencin dusundugu gibi ic ya da dis mihrak benzeri degilim. aksine daha iyi bir toplumda yasamak istiyorum ve daha iyi olmasi icin elimden geleni yapiyorum. ayrica idealistde degilim. daha once belirtigim muslumanlar birlikte yasiyorum ve durumdan genel olarak memnunum. memnun olmadigim seylerin inanclarin resmiyete oturmasi. eger biri inanclari yaymak icin egitimi ve bilimi kullaniyorsa tabi ki onla catisirim.

HarunYahya said:
Hepinizin mi beyni eridi arkadaşlar ?
Bir oyunun forumunun off-topic'inde 32 sayfa ateizm tartışılır mı ?..
Manyak mısınız lan oynayın oyununuzu keyfinize bakın ?  :lol:

Burası konu dışı bölümü, yani burada oyunla ilgili olmayan konular, meseleler tartışılır. Konu dışı bölümünde ateizmin 32 sayfa boyunca tartışılması sana neden garip geldi anlayamadım.

Ateizm konusunda çok bilgim yok
Ama ateistlerin bir kısmını tanıyorum , kendilerine saygı duyulmasını hakaret edilmemesini seçimlerinde özgür olduklarını söylerken Müslümanım diyen kişileri aşağılayan her fırsatta İslama taş atan ,her fırsatta hakaretler eden kişilerdir,
Bu bir kısmı taibiki saygılı  ,şerefli ateistlerde vardır,ama bazıları kendilerine saygı isterken karşı tarafa hakaretler ediyor ölçüyü kaçırıyor,biri ateistlere laf atsa hemen tüm kötü ateistler çullanıp saygı derler
Ama ateistlerin bir kısmı her fırsatta bir dine mensup kişileri aşağılarlar,kendileri çok biliyormuş,sanki nirvanaya ulşamışta gelmiş biz bir bok bilmiyormuşuz gibi

DEdiğim gibi bu lafım ateistlerin tamamına değil çok iyi çocuklarda tanıyorum ama böyle kötü bir kesimde vardır ama genel manada bakacak olursak kötü kesim yarı azlıktadır/çokluktadır (yarıya yakındırlar)

YavuzTigin said:
Ama ateistlerin bir kısmını tanıyorum , kendilerine saygı duyulmasını hakaret edilmemesini seçimlerinde özgür olduklarını söylerken Müslümanım diyen kişileri aşağılayan her fırsatta İslama taş atan ,her fırsatta hakaretler eden kişilerdir,
Bu bir kısmı taibiki saygılı  ,şerefli ateistlerde vardır,ama bazıları kendilerine saygı isterken karşı tarafa hakaretler ediyor ölçüyü kaçırıyor,biri ateistlere laf atsa hemen tüm kötü ateistler çullanıp saygı derler
Ama ateistlerin bir kısmı her fırsatta bir dine mensup kişileri aşağılarlar,kendileri çok biliyormuş,sanki nirvanaya ulşamışta gelmiş biz bir bok bilmiyormuşuz gibi

DEdiğim gibi bu lafım ateistlerin tamamına değil çok iyi çocuklarda tanıyorum ama böyle kötü bir kesimde vardır ama genel manada bakacak olursak kötü kesim yarı azlıktadır/çokluktadır (yarıya yakındırlar)

Bende tam aksini düşünüyorum . Bunu müslümanlar için söyleyen bir ateist forumda ceza alıyor . Yada kaddafi'nin ölümü için , ulen bu ne vahşet , adamı allahuekber diye diye linç ediyor libyada ki müslümanlar diyince de güya konuyu dine çevirmiş , müslümanları kışkırtmış , konuyu saptırmış oluyormuşuz . Ha birde buna dikkat , her allahuekber diyen müslüman değilmiş . Tabi tabi onlar müslüman değil , islama ironi yapıyorlar .

Sen hakaret ettin ceza aldın ben sana hakaret ettimmi?

Sen öyle demedin, İslamın özü bumudur dedin ki bu çok tahrik edici birşeydir 1 tane embesil çıktı diye tüm müslümanlara laf etmek  ayıptır,senle aynı görüşe sahip kişide olayı tahrik edici buldu zaten daha söz etmeye çok gerek yok kanımca

mesele kisilik soru degil. ayni ideolojiyi benimsemis insanlar zit kisilikli olabiliyor.

YavuzTigin said:
Sen hakaret ettin ceza aldın ben sana hakaret ettimmi?
YavuzTigin said:

bu hakli bir genelleme mi simdi?

Fusuy said:

Çok haklısın . Yavuztigin bu mesajından dolayı ceza almalı . Her bulduğu fırsatta ateizme giydiriyor , konuyu saptırıyor ve kışkırtıcı bir mesaj yazmış . Çok kışkırdım ben .

Kararsiz_Atom said:
Fusuy said:

Çok haklısın . Yavuztigin bu mesajından dolayı ceza almalı . Her bulduğu fırsatta ateizme giydiriyor , konuyu saptırıyor ve kışkırtıcı bir mesaj yazmış . Çok kışkırdım ben .
Özellikle sen ve senin gibi atesitler de aradan aradan,İslam'a laf atarken iyiydi değil mi?Şimdi işi saflığa vurmayın,saf ayağına yatmayın.Çaktırmamaya çalışıyorsun ama herkes anlıyor çoğu tartışma konularında ne demek istediğini.Anlaşılıyorsun,merak etme :wink:

Kararsiz_Atom said:

haha!

meseleyi soyle aciklayim

eger biri bir ateiste "ey inanmayanlar! hede hodo olacaksiniz.", veya "uzerinde allah yazan atom alti parcaciklar bulundu" tarzinda postlarla gelirse alacagi en ciddi cevap "your argument is invalid" olur. forum yonetimi bunun kurallara uygun olmadigini dusunebilir. ceza da verilir. ama oyle posta boyle cevap tabiidir.

Albatros said:
Özellikle sen ve senin gibi atesitler de aradan aradan,İslam'a laf atarken iyiydi değil mi?Şimdi işi saflığa vurmayın,saf ayağına yatmayın.Çaktırmamaya çalışıyorsun ama herkes anlıyor çoğu tartışma konularında ne demek istediğini.Anlaşılıyorsun,merak etme :wink:

bazen uzayli oldugunuzu dusuyorum. islamin bize ters dusen durumlari anlatirken hakaret mi etmis oluyoruz. burada ateistlere mal diyeninde tutunda satanizmi ateizmle iliskilendiren bile oldu.

dogrusu bazilariniz yoruma kapali ve tahamulu yok.

Fusuy said:
yani cogu milli duygulari kabarik gencin dusundugu gibi ic ya da dis mihrak benzeri degilim. aksine daha iyi bir toplumda yasamak istiyorum ve daha iyi olmasi icin elimden geleni yapiyorum. ayrica idealistde degilim. daha once belirtigim muslumanlar birlikte yasiyorum ve durumdan genel olarak memnunum. memnun olmadigim seylerin inanclarin resmiyete oturmasi. eger biri inanclari yaymak icin egitimi ve bilimi kullaniyorsa tabi ki onla catisirim.

Daha iyi bir toplumda yaşamak istiyosan,elimden geleni yapıyorum diyosan,saygı istiyorum diyosan..Profil fotoğrafındaki ön yargıyı kaldır...ayrıca kişi düşüncelerini söylemekte özgürdür ve çok merak ettiğim birşey inanç yaymak için eğitim ve bilimi kullandırtmam uleen!  yahu Allah aşkına bilim ve eğitim hakkında ne biliyosun ? Bilmediğin birşeyi nasıl savunuyosun ? İnanç da bir bilim dalıdır.. Bende eğitimi ve bilimi yanlış yorumlayan şahıslara tabi ki bomba atarım...

@Fusuy,
Bak şimdi yaptığın da işi saflığa vurmaktır.Profil fotoğrafın zaten çok şey ifade ediyor!Daha ne olsun?Yorum yapmana bile gerek kalmadan ne demek istediğini anlıyoruz.
YavuzTigin ve ben "bazı ateistler"den bahsettik.Üstüne alınan kendini biliyor demektir.Senin gibi "Tüm Müslümanlar teröristtir!" gibi içerikler taşıyan bir profil ile genelleme yapmadık.Her ateist böyle değil.Burada onları tek tek sayamam.Dediğim gibi üstüne alınıyorsan,vardır senin de bir bildiğin.

Grexx said:
Daha iyi bir toplumda yaşamak istiyosan,elimden geleni yapıyorum diyosan,saygı istiyorum diyosan..Profil fotoğrafındaki ön yargıyı kaldır...ayrıca kişi düşüncelerini söylemekte özgürdür ve çok merak ettiğim birşey inanç yaymak için eğitim ve bilimi kullandırtmam uleen!  yahu Allah aşkına bilim ve eğitim hakkında ne biliyosun ? Bilmediğin birşeyi nasıl savunuyosun ? İnanç da bir bilim dalıdır.. Bende eğitimi ve bilimi yanlış yorumlayan şahıslara tabi ki bomba atarım...
profil resmim hakkinda:
sanane. bir sorunun varsa yonetime sikayet et. sana onun ne oldugu aciklayamicagim

geri kalani icin:
sen benim ne hakkimda ne bildigimi nerden biliyorsun? inanc uzerine bilimsel arastirmalar yapilabilir ama bilimde sonuclari deneylerle elde edilmis gozlemler belirler. insanlar fizigi, biyolojiyi, matematigi(matematik aslinda gayet bir soyut kavram ama inanclar uzerinden islemedigi kesin) inanarak gelistirmediler. bugun bazi bilim dallarinin somut olmasi gerektigi tartisiliyor ama soyutluk getirmek istiyenleri hic biri "allah ftw" diyip yola cikmadi.

ayrica egitim ve bilimi kirleten soytarilar da cabasi. acik bir ornek istersen harun yahya su siralar cok meshur.

ben dini egitimin karsisinda degilim ama egitimde dini metodlarin kullanilmasina karsiyim. mesala insanlar yaratilis inancinin biyoloji kitaplarinda anlatilmasini istiyor. bunlar kesinlikle kotu niyetli, yobaz insanlar.

bombayi atmadan once kendine baglamayi unutma.

Albatros said:
@Fusuy,
Bak şimdi yaptığın da işi saflığa vurmaktır.Profil fotoğrafın zaten çok şey ifade ediyor!Daha ne olsun?Yorum yapmana bile gerek kalmadan ne demek istediğini anlıyoruz.
YavuzTigin ve ben "bazı ateistler"den bahsettik.Üstüne alınan kendini biliyor demektir.Senin gibi "Tüm Müslümanlar teröristtir!" gibi içerikler taşıyan bir profil ile genelleme yapmadık.Her ateist böyle değil.Burada onları tek tek sayamam.Dediğim gibi üstüne alınıyorsan,vardır senin de bir bildiğin.
resim cidden komik. baska bi amacim yoktu onu koyarken. dedigim gibi, rahatsiz olduysaniz, yonetime soylersiniz. onlar mantikli bir aciklama yapana kadar degistirmem

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom