Ateş & Kılıç Genel Bug Konusu

Users who are viewing this thread

Oyun o kadar baştan savma bir şekilde sunulmuş ki hem mantık hatalarından hem de teknik hatalardan geçilmiyor. Dünya haritasında bir yere gitmek için tıkladığınızda çizdiği güzergahın mantığını anlayan varsa lütfen bana da anlatsın. En başlarda en kısa yolu tercih etmemesini belki gerçekçilik nedeniyledir diye umursamıyordum fakat bazı noktalarda dibimdeki yere gitmek için koca bir yay çizmesi tamamen anlamsız. Oyuna başlangıç görevinde atların NPC'den kaçması sorunu giderildiği yazmasına rağmen halen giderilen birşey olmadığını görüyorum. Atlar sanki hayalet görmüş gibi kaçıyorlar ve yakalamak da mümkün değil. Fransızı bulmak gerektiğinde verilen şehirle hiç alakası olmayan yerlerde geziyor adam ama düzgün bilgi alabilmek mümkün değil. Savaşlarda karşı taraf vagon (ya da adı her neyse) kurarak savunma yaptığında askerleri tüfekten başka silah kullanmayı hiç akıl edemiyorlar ve sürekli kaçmaya çalışırken duvarlara takılarak öldürülmeyi bekliyorlar. Kale ve şehir kuşatmalarındaki sorunlar zaten herkes tarafından bin defa yazılmış ama değiştirilen birşey yok. Partimde 104 asker varken bir bakıyorum bir anda asker sayısı 74'e düşmüş ama bununla alakalı ne bir log var ne de bir açıklama. Bir anda askerler sebepsiz yere yok oluyorlar. En kötüsü de çok daha iyi grafik ve oyun motoruna sahip oyunların bilgisayarımı bu kadar kasmaması ve açılış sürelerinin en az 3 katı daha kısa sürüyor olması.

Bunlar son versiyon olmasına rağmen karşılaştığım hatalar, bir de önceki versiyonlarda düzeltilen hatalara bakıyorum ki içler acısı. Oyuna bomba ve tüfek sokuluyor ve bomba atıldığında bug oluşarak oyun hata veriyor. Bu demektir ki oyun satışa sunulmadan önce bir kişi bile oyunu eline alıp test etmemiş. Bu da oyunun yapımcılarının oyunu ve oyuncuları ne kadar ciddiye aldıklarıyla alakalı bir fikir veriyor zaten. Amaç sadece para kazanmaksa tebrik ederim başarıyorlar ama sonra kalkıp da Türk oyuncular kendi ülkelerinden çıkan oyunlara bile para vermiyor, Türkiye'de oyun sektörü bu yüzden gelişmiyor diye ortalığı velveleye vermesinler.

osssman'a tamamen katılıyorum, tamamen rezalet bir oyun ama nedense benim içimde hep bir oynama isteği oluyor. Buna benzer başka bir oyun yok mu yabancıların yaptığı bilen var mıdır acep? Varsa onu oynayalım ama ben görmedim daha hiç bunun gibi oyun.

Serious Sam 1st&2nd  Encounter'ı oynayanlar bilir efsane oyundur, dandirik p3 450-192mb ram-geforce 2 mx 64 sistemde bile yüzlerce düşmanı olan devasa haritalarda kasmadan çatır çatır oynuyorduk. O oyun 'iç savaşdan' yeni çıkmış hırvatistan'da yapılmıştı. Biz hiç yaşadık mı savaş falan son 90 senedir? Yani istersen yaparsın oynunu çatır çatır. Ama istersen.

İkinizin de yanıldığı nokta, oyunun Taleworlds tarafından geliştirildiği. Taleworlds, oyunun motorunu Polonyalı bir ekibe verdi ve Ateş ve Kılıç'ı onlar geliştirdi, dolayısıyla, bu konu üzerinden gittiğiniz eleştirilerin dayanağı ortadan kalkıyor.

Tatari_okan said:
İkinizin de yanıldığı nokta, oyunun Taleworlds tarafından geliştirildiği. Taleworlds, oyunun motorunu Polonyalı bir ekibe verdi ve Ateş ve Kılıç'ı onlar geliştirdi, dolayısıyla, bu konu üzerinden gittiğiniz eleştirilerin dayanağı ortadan kalkıyor.

Ben oyunu çalıştırmak istediğimde oyunun ilk geliştiricisi olan TaleWorlds logosu ekrana geliyor mu? TaleWorlds bu oyunu kendi sitesinden satıyor ve forumunda desteğini veriyor mu? Kendi markasını ve oyun motorunu kullanarak bu işten kâr elde ediyor mu? Öyleyse her türlü eleştiriyi bu forumdan yapabilirim demektir. Ayrıca yukarıdaki mesajları tekrar okumanızı tavsiye ederim zira genel olarak oyun eleştirisi yapılmış, firma eleştirisinden ziyade (son paragrafta Türk oyun üreticileri ve dolayısıyla da firma dolaylı olarak eleştirilmiştir).

Oyunu seviyor ya da sürekli oynuyor olabilirsiniz ama böyle gözü kara şekilde oyunun "Ben saçmayım" diye bağıran hatalarını bile kabul etmemek nedir onu anlayamıyorum. Yukarıda bahsedilen hataları oyun Ubisoft ya da Blizzard tarafından geliştirilmiş olsaydı yine yazardım, değişen birşey olmazdı benim açımdan. Ben de Türk'üm ve bundan gurur duyuyorum ama oyunun asıl firması Türk diye de hiçbir söz söylemeden sadece onlara maddi kaynak sağlamak da bana saçma geliyor.

osssman said:
Oyun o kadar baştan savma bir şekilde sunulmuş ki hem mantık hatalarından hem de teknik hatalardan geçilmiyor. Dünya haritasında bir yere gitmek için tıkladığınızda çizdiği güzergahın mantığını anlayan varsa lütfen bana da anlatsın. En başlarda en kısa yolu tercih etmemesini belki gerçekçilik nedeniyledir diye umursamıyordum fakat bazı noktalarda dibimdeki yere gitmek için koca bir yay çizmesi tamamen anlamsız. Oyuna başlangıç görevinde atların NPC'den kaçması sorunu giderildiği yazmasına rağmen halen giderilen birşey olmadığını görüyorum. Atlar sanki hayalet görmüş gibi kaçıyorlar ve yakalamak da mümkün değil. Fransızı bulmak gerektiğinde verilen şehirle hiç alakası olmayan yerlerde geziyor adam ama düzgün bilgi alabilmek mümkün değil. Savaşlarda karşı taraf vagon (ya da adı her neyse) kurarak savunma yaptığında askerleri tüfekten başka silah kullanmayı hiç akıl edemiyorlar ve sürekli kaçmaya çalışırken duvarlara takılarak öldürülmeyi bekliyorlar. Kale ve şehir kuşatmalarındaki sorunlar zaten herkes tarafından bin defa yazılmış ama değiştirilen birşey yok. Partimde 104 asker varken bir bakıyorum bir anda asker sayısı 74'e düşmüş ama bununla alakalı ne bir log var ne de bir açıklama. Bir anda askerler sebepsiz yere yok oluyorlar. En kötüsü de çok daha iyi grafik ve oyun motoruna sahip oyunların bilgisayarımı bu kadar kasmaması ve açılış sürelerinin en az 3 katı daha kısa sürüyor olması.

Bunlar son versiyon olmasına rağmen karşılaştığım hatalar, bir de önceki versiyonlarda düzeltilen hatalara bakıyorum ki içler acısı. Oyuna bomba ve tüfek sokuluyor ve bomba atıldığında bug oluşarak oyun hata veriyor. Bu demektir ki oyun satışa sunulmadan önce bir kişi bile oyunu eline alıp test etmemiş. Bu da oyunun yapımcılarının oyunu ve oyuncuları ne kadar ciddiye aldıklarıyla alakalı bir fikir veriyor zaten. Amaç sadece para kazanmaksa tebrik ederim başarıyorlar ama sonra kalkıp da Türk oyuncular kendi ülkelerinden çıkan oyunlara bile para vermiyor, Türkiye'de oyun sektörü bu yüzden gelişmiyor diye ortalığı velveleye vermesinler.

adam haklı beyler bende yazıcaktım da üşendim walla :grin:

obendede oldu malesef ama önemli bisorun değil bence

montekristo44 said:
Kafa şehrinde lordun salonuna girdiğimde, odadaki kadın duvara dönük duruyor. (küs gibi)

mb1vf.jpg

Dip not: Teşekkürler Aproxi Mente :smile:

Yahu bu Allenstein Kalesindeki bug nedir yahu? Alamıyorum kaleyi... (v 1.143)

Merdiven inşa etsem merdivenin ayakları yere basmadığı/havada kaldığı için çıkamıyor bizim askerler alamıyorum kaleyi.

Lağımcılarla surların bir kısmını patlatsam bu sefer de patlayan duvar havada kaldığı için bizim elemanlar çıkamıyor duvar üstüne.

Her iki türlü de giremiyorum kale içine. Fotolara bir bakın derim.

mb2.jpg

mb6.jpg

mb9.jpg

mb11.jpg

mb13.jpg

mb12.jpg

off bu allenstein'i aldım bu seferde kuşatan diğer devletler alamıyorlar... bir girip bir çıkıyorlar savaşa. daha sonra bunlara daldım ben ve sonuç çok ilginç oldu anlamadım hiçbirşey.

bu arada ben lehistan'ın derebeyiyim. oyun resmen dalga geçiyor benle evet anladım. yani ben bu olunca şey gibi hissettim hani tusubasa önce hüyuga ile ikizlerle falan rakip oluyor daha sonra bunlar japonya milli takımı altında birleşip diğer ülkelere dalıyorlar ya onun gibi oldu sanki benim bayrağım altında kazak atamanlığı lehistan askerleri ve savaştan kaçmaya çalışan isveç askerleri var. toplanıp haritadan falan çıkıp fransa'ya dalacağız herhalde. buyurun buradan yakın daha ne kadar saçmalık göreceğim bilmiyorum.

mb2.jpg

mb1.jpg

totosu yiyen varsa çıksın gelsin 1585 kişilik ultraçılgın devasa ordumun karşısına. ona göre adam olun.

türkçe de bir sürü karakter hatası var. ayrıca türkçeyi zaten biliyorum, ing.mi geliştirmeye çalıştığım için oyunları, windowsu, cep tel. falan hepsi ingilizce kullanıyorum.
ordunun hızı 2.0 dı. :smile:)

isveç krallıgını yok ettigim halde çok sonralardaki bi bölümde kaçırılan gelinde benden isveç komutanı sorgulamamı istiyor ama yok kaldım ortada help pilizzzz acil

yahu benim de grup büyülüğüm 220ydi sonradan pat diye 170e indi. çok acayip bi oyun. buglar sıktı hakkaten. bi de bi şey sorcam son versiyon 1.143 mü ??

http://steamcommunity.com/profiles/76561198026251535/screenshot/616101801703159209
oha ya şuna bakın be oyunum kafayı yedi  :mrgreen:  :evil:
Bu da ortaya çıkan adamım( oyun başlangıcı kıyafetiyle)
http://steamcommunity.com/profiles/76561198026251535/screenshot/616101801703194265

Back
Top Bottom