[SP] Kardeş Kanı (The Dracaena Marginata)

An itibariyle mod hakkındaki düşünceleriniz nedir?

• Harika görünüyor, sabırsızlıkla bekliyorum.

Votes: 78 52.0%
  • Gayet güzel ama hala gelişmesi gerekiyor.

Votes: 42 28.0%
  • Normal bir mod, ne çok güzel ne çok kötü.

Votes: 11 7.3%
  • Pek beğenmedim, daha iyi olabilirdi.

Votes: 5 3.3%
  • Kısaca berbat, yol yakınken vazgeç.

Votes: 14 9.3%

• Total voters
    150

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Memlükler de Türk devleti arap askerleri koyman doğru olmamis. Başarılar.

aliemre461 said:
Dragos bi şey soracağim caminin kubbesi yok mu sadece merak başarilar

Var ama o açıdan görünmemiş  :smile:

SantaFante said:
Memlükler de Türk devleti arap askerleri koyman doğru olmamis. Başarılar.

1- Memlûkler'in çoğu başta Kuman-Kıpçaklar olmak üzere Türk halklarından oluşuyordu. Ayrıca Çerkes ve Gürcü kökenli memlûkler de bulunmaktaydı. Bunların dışında balkan kökenli (Sırp, Yunan ve Güney Slavları) memlûkler olduğu da bilinmektedir. [...] Habeş, Batı Afrikalı, Hint ve diğer benzerleri, Memlûk hiyerarşisine ancak hadımlık (haremağalık) yoluyla girmişlerdir. (Alıntı)

2- Memlük devleti bir Türk devleti değil, bir Arap(!) devletidir. Arap olmasının nedeni Mısır'ın bugün Araplaşmış oluşudur. Bir dönem Memlüklerle hayatiyetini sağlamış olan devletin kimliği Araptır. Nasıl ki devşirmelerin yönettiği Türkiye bir Slav devleti değilse Memlük de Türk değildir. Sadece yönetici sınıfın etnik kimliği Türktür. Yanlız burada ilginç bir tarihi kırılma var. Pratik nedenlerle bunlar Türklüklerinde çok ısrarcıydılar. Pek çok Memlük sultanı Arapça bilmezdi. Kendi anadilini hatırlayan da konuşmazdı. Çünkü bir Memlük'ün dili Türkçe'dir. Moda veya political correctness diyebilirsiniz. (Alıntı)

3- Memlük kelimesi Arapça'da köle ve devşirme anlamlarına gelmektedir.

Kısacası birkaç değişiklik yapmam gerekecek  :lol: Teşekkürler

Verdiğin bilgiler doğru ancak bazı taraflarda farklı düşünüyorum. Memlükleri arap devleti olarak nitelendirmişsin. Bu konuda asıl mesele bir devleti halkına göre mi ordusuna göre mi yoksa idarecilerine göre mi bir milletle bağdaştıracağımızdır. Osmanlı Devletinin ordusunun ekseriyeteni Türkler oluşturur. Kuruluş döneminde idareciler de Türk'tür. Fatih'ten sonra devşirmeler öne çıktı. Buna rağmen bazı kaynaklarda Osmanlı "rum devleti" olatak geçer lakin Osmanlı'ya rum devleti demek biraz abes kaçar. Cengiz devletini örnek göstereceğim. Cengiz ordusunda ekseriyeti Türkler oluşturur ancak moğol devleti olarak anılır. Avrupa Hunlarını da örnek göstereceğim. Ordunun yarısı slav ve cermenlerden oluşur , Attila'nın vezirleri slav ve cermen'dir. Ancak yine de Avrupa Hunlarını Türk devleti olarak anarız. Bu devletler Türk devleti ise memlükler in Türk devleti olmaması mantık dışı olur.

SantaFante said:
Verdiğin bilgiler doğru ancak bazı taraflarda farklı düşünüyorum. Memlükleri arap devleti olarak nitelendirmişsin. Bu konuda asıl mesele bir devleti halkına göre mi ordusuna göre mi yoksa idarecilerine göre mi bir milletle bağdaştıracağımızdır. Osmanlı Devletinin ordusunun ekseriyeteni Türkler oluşturur. Kuruluş döneminde idareciler de Türk'tür. Fatih'ten sonra devşirmeler öne çıktı. Buna rağmen bazı kaynaklarda Osmanlı "rum devleti" olatak geçer lakin Osmanlı'ya rum devleti demek biraz abes kaçar. Cengiz devletini örnek göstereceğim. Cengiz ordusunda ekseriyeti Türkler oluşturur ancak moğol devleti olarak anılır. Avrupa Hunlarını da örnek göstereceğim. Ordunun yarısı slav ve cermenlerden oluşur , Attila'nın vezirleri slav ve cermen'dir. Ancak yine de Avrupa Hunlarını Türk devleti olarak anarız. Bu devletler Türk devleti ise memlükler in Türk devleti olmaması mantık dışı olur.

Mantıklı

Ahmet Aktaş said:
SantaFante said:

Mantıklı

Benim şahsi fikrim Memlük Sultanlığı'na tamamen Türk ya da tamamen Arap devleti denilmesi doğru değildir. Ha tabi böylesine tarih bilgisi gerektiren bir konuyu tartışabilecek çapta birisi değilim, o ayrı. Bu konu hakkında  dikkatimi çeken şöyle ilginç bir nokta var, Memlük Sultanlığı Arapça'da ed-Devletü't-Türkiyye (Türkiye Devleti) olarak geçerken Anadolu Selçuklu Devleti ise Selcūkiyân-ı Rūm (Rum Devleti) şeklinde geçmektedir. İngilizce'de keza benzer bir şekilde. Bu benim oldukça garibime gidiyor mesela. Hatta biraz daha ilerlersek, Osmanlı için Bizanslılar tarafından kurulmuştur şeklinde iddialar da mevcuttur. Dediğim gibi bu konular derin tarih bilgisi ve araştırması gerektiren konular ki bu işin uzmanları bile hala bu konularda bir fikir birliğine varabilmiş değiller. O yüzden ben modu yaparken mesela Memlük Sultanlığı askerlerini sadece Arap ya da Türk olarak değil de Arap, Türk, Çerkes, Gürcü vs. şeklinde çeşitlendirerek oluşturacağım. Bir de yanlış bilmiyorsam Avrupalılar Attila'yı Türk olarak kabul etmiyorlar, Macar olduğunu söylüyorlar. Yanlış olabilirim, birisi bilgilendirsin.

dragos said:
Ahmet Aktaş said:
SantaFante said:

Mantıklı

Benim şahsi fikrim Memlük Sultanlığı'na tamamen Türk ya da tamamen Arap devleti denilmesi doğru değildir. Ha tabi böylesine tarih bilgisi gerektiren bir konuyu tartışabilecek çapta birisi değilim, o ayrı. Bu konu hakkında  dikkatimi çeken şöyle ilginç bir nokta var, Memlük Sultanlığı Arapça'da ed-Devletü't-Türkiyye (Türkiye Devleti) olarak geçerken Anadolu Selçuklu Devleti ise Selcūkiyân-ı Rūm (Rum Devleti) şeklinde geçmektedir. İngilizce'de keza benzer bir şekilde. Bu benim oldukça garibime gidiyor mesela. Hatta biraz daha ilerlersek, Osmanlı için Bizanslılar tarafından kurulmuştur şeklinde iddialar da mevcuttur. Dediğim gibi bu konular derin tarih bilgisi ve araştırması gerektiren konular ki bu işin uzmanları bile hala bu konularda bir fikir birliğine varabilmiş değiller. O yüzden ben modu yaparken mesela Memlük Sultanlığı askerlerini sadece Arap ya da Türk olarak değil de Arap, Türk, Çerkes, Gürcü vs. şeklinde çeşitlendirerek oluşturacağım. Bir de yanlış bilmiyorsam Avrupalılar Attila'yı Türk olarak kabul etmiyorlar, Macar olduğunu söylüyorlar. Yanlış olabilirim, birisi bilgilendirsin.
Dediğin gibi bunlar derin konular. Avrupalılar Atilla'yı Macar olarak kabul ederler ancak araştırmalara göre Macarların da Türk olduğu hemen hemen kesindir.(Hatta Macaristan'da Türk milliyetçisi siyasi bir parti varmış.)

hasfatih said:
Tatilde çıkarsanda doya doya oynasak  :grin:

Ne zaman bitecek bende bilemiyorum ama hedefim en geç bir ay içinde bitirmek, hayırlısı bakalım :smile:

Edit: Başlık güncellendi ve anket eklendi.

Başarılar kardeşim çok güzel olacağa benziyor.Ne zaman biter şubatta filanmı bitireceksin ?  :grin:

efkaz said:
Başarılar kardeşim çok güzel olacağa benziyor.Ne zaman biter şubatta filanmı bitireceksin ?  :grin:

Teşekkürler dostum, en geç Şubat'ın 15'ine yetiştirmeye çalışıyorum inşallah :mrgreen:

Ahmet Aktaş said:
Dracaena Marginata ne anlama geliyor?

Hiç sorma hocam, saçmalığın daniskası :grin: Latince bir bitki türü ismi esasen ama Türkçe'deki karşılığı 'kardeş kanı' olarak geçiyor. Ne alaka bende bilmiyorum :smile: Baktım gayet güzel geliyor kulağa, öyle koydum adını ilk başta. Türkçesi de gayet uygundu moda. Sonradan pişman oldum ama iş işten geçti artık malesef :roll: Gerçi belli olmaz benim işim, her an değiştirebilirim :grin:

yalnzkurt said:
Labirentlerin amacı ne  :roll:

Modda iki çeşit labirent tipi olacak. Birincisi şehirlerin, kalelerin veya köylerin içinde denk geleceklerimiz, ikincisi ise haritada giderken tıpkı haydut sığınakları gibi sadece yakınından geçerken göreceklerimiz. Labirentlerin içinde çeşitli kutular, karakterler ve ankete göre ışınlanma, dolandırıcılar gibi şeyler de bulunabilecek. Ve daha birçok sürpriz... Kısacası oyuna ayrı bir renk katacak inşallah :mrgreen:

hasfatih said:
bana biraz dolandırıcıyı anlatırmısın ? :grin: çok merak ettim

Dolandırıcılar oyunun her an her yerinde her kılıkta karşımıza çıkabilirler. Bazen kelle avcıları kılığında, bazen handa bekleyen kiralık askerler kılığında vs. Kısacası artık oyunda ezbere hareket etmek yok, paramızı veya itemlerimizi durduk yere kaybetmek istemiyorsak daha dikkatli olmak zorundayız :grin: Ben dolandırıcıların da en az labirentler kadar oyuna zevk katacağını düşünüyorum

Şimdilik iki soruya da bu kadar cevap verebiliyorum, sürprizleri kaçmasın diye :smile:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom