"Erken Erişimde" TÜRKÇE YOK!

Users who are viewing this thread

Sen bir oyun yapıyorsun. Emek veriyorsun ve piyasaya sürüyorsun. İyi geri dönüş alıyor ve çok seviliyor. Sonra bu oyunun daha iyisini, 2.s,ini yapmaya koyuluyorsun. Önceki yaptığın oyun milyonlar satmış. Yerel piyasada değil, global piyasayı hedefliyorsun. Yani İHRACATI hedefliyorsun.
Şimdi sen bu oyuna emek, zaman ve para akıtıyorsun. Bir planlama yapıyorsun. Global piyasa da hayatta kalmak için İngilizce şart. Şimdi milli duygularla hareket edip neden Türkçe yok diyorsunuz (EA'te). Her şeyden önce bu şirket TÜRK oyun şirketi. Yurt dışında da Turkish Gaming Company olarak anılıyor. Bu yeterli değil mi? Bu oyunun Dünya'da çok başarılı olması, Türk yapımı bir oyunun yani, çok daha gurur verici değil mi? Bir çok arkadaş önceden de bahsetmiş, EA döneminde çok şey değişebilir. Son versiyonunu çevirmek çok daha kolay ve ucuz. herhangi bir dilden başka bir dile çeviri yapmak hiç de kolay ve ucuz bir şey değil. Tek bir paragrafın çevirisinden binler alan tercümanlık işleri var. Bunun gibi daha bir çok bilmediğim şartlar ışığında, ilk başta, sadece tek bir dil (Dünya'da en çok konuşulan dil olan İngilizce) ile başlamak bana mantıklı geliyor. Duygularını anlıyabilirim çünkü ben de milli duygulara önem veririm ama saman alevi gibi çabuk yanmamak lazım. Çok çabuk söner. Duygusal insanlarız ve bu iyi bir şey, belli ölçülerde. Bu adamlara belki de hiç üstlenmek istemedikleri ya da istemedikleri bir rol de veriyor gibiyiz. Bir oyun şirketi, ŞİRKET (Kar amacı güden bir oluşum), sadece oyunlarının Dünya'da çok sevilmesini ve satılamsını ister. Benden önceki arkadaşlar gayet güzel açıklamışlar. Sadece içimi dökmek istedim.

Umarım TaleWorlds (Bir TÜRK oyun şirketi), bu oyun ile Dünya'yı sallar ve bize gurur duyacak keyifli zamanlar verir.

Sen bir oyun yapıyorsun. Emek veriyorsun ve piyasaya sürüyorsun. İyi geri dönüş alıyor ve çok seviliyor. Sonra bu oyunun daha iyisini, 2.s,ini yapmaya koyuluyorsun. Önceki yaptığın oyun milyonlar satmış. Yerel piyasada değil, global piyasayı hedefliyorsun. Yani İHRACATI hedefliyorsun.
Şimdi sen bu oyuna emek, zaman ve para akıtıyorsun. Bir planlama yapıyorsun. Global piyasa da hayatta kalmak için İngilizce şart. Şimdi milli duygularla hareket edip neden Türkçe yok diyorsunuz (EA'te). Her şeyden önce bu şirket TÜRK oyun şirketi. Yurt dışında da Turkish Gaming Company olarak anılıyor. Bu yeterli değil mi? Bu oyunun Dünya'da çok başarılı olması, Türk yapımı bir oyunun yani, çok daha gurur verici değil mi? Bir çok arkadaş önceden de bahsetmiş, EA döneminde çok şey değişebilir. Son versiyonunu çevirmek çok daha kolay ve ucuz. herhangi bir dilden başka bir dile çeviri yapmak hiç de kolay ve ucuz bir şey değil. Tek bir paragrafın çevirisinden binler alan tercümanlık işleri var. Bunun gibi daha bir çok bilmediğim şartlar ışığında, ilk başta, sadece tek bir dil (Dünya'da en çok konuşulan dil olan İngilizce) ile başlamak bana mantıklı geliyor. Duygularını anlıyabilirim çünkü ben de milli duygulara önem veririm ama saman alevi gibi çabuk yanmamak lazım. Çok çabuk söner. Duygusal insanlarız ve bu iyi bir şey, belli ölçülerde. Bu adamlara belki de hiç üstlenmek istemedikleri ya da istemedikleri bir rol de veriyor gibiyiz. Bir oyun şirketi, ŞİRKET (Kar amacı güden bir oluşum), sadece oyunlarının Dünya'da çok sevilmesini ve satılamsını ister. Benden önceki arkadaşlar gayet güzel açıklamışlar. Sadece içimi dökmek istedim.

Umarım TaleWorlds (Bir TÜRK oyun şirketi), bu oyun ile Dünya'yı sallar ve bize gurur duyacak keyifli zamanlar verir.
Taleworlds çalışanlarının çoğu türk bilmedikleri bir dil olsa tercüman vs maliyetli olur doğru fakat kendi yaptıkları oyunu çevirmek için ne kadar efor gerekli bilemiyorum. Sonuçta bizim olan bir oyunu çıktığı zaman kendi dilimizde oynamak istiyoruz hepimiz sadece bu tabi kararı yine taleworlds verecek

Taleworlds çalışanlarının çoğu türk bilmedikleri bir dil olsa tercüman vs maliyetli olur doğru fakat kendi yaptıkları oyunu çevirmek için ne kadar efor gerekli bilemiyorum. Sonuçta bizim olan bir oyunu çıktığı zaman kendi dilimizde oynamak istiyoruz hepimiz sadece bu tabi kararı yine taleworlds verecek
Evet bir nokta da katılıyorum size. Türkçe olsa çok güzel olurdu. Ama bunun için oyunu almamazlık ya da kırgınlık hissetmiyorum. Oyunun global başarısı beni daha çok ilgilendiriyor. Şirketin PR kısmı için Staj&iş başvurusu yapmayı düşünüyordum. Bu oyunda cidden katkım olsun isterim.

Muhabbet nerden çıkmıştı, steamde dil desteği yok diye mi? Firma da bir açıklama yapmış olabilir, her neyse yine de değiştirebilirler fikirlerini. Fazladan maliyet olur sadece.

Erken erişimde kesinlikle Türkçe olmayacak dememişler.

Erken erişimde bazı dillerde kısıtlama getirebilir diye açıklamışlar.

Çok değil bir aya kadar göreceğiz. Yine de erken erişimde Türkçe olmaması can sıkıcı bir durum. Bazıları ben oyunun global pazardaki etkilerine falan bakıyorum demiş borsacı gibi. Adamlar nerdeyse oyunu oynamaktan çok dünya çapında satış rakamlarıyla ilgileniyor, tamamen ana fikirden kopmuşlar. Oyun bu. Girip oynayacaksın. Talebi olan insanlara da yok global pazar beni daha çok ilgilendiriyor, yok pr kısmıyla ilgileniyorum falan demek ad hominenliktir.

Türkçe olarak da çıkmalı elbette. EA'nın 2 ya da 3 ay gibi sürelerde tamamlanacağını bilsek zaten hiçkimse dili problem yapmazdı. Esas mesele şu ki tam sürüm için de bir tarih veremiyorlar ve bunun da anlamı şu; Biz tüm röportajlarda da Türkçe çıkacak dedik. Ama ne zaman Türkçe olacağını söylemedik. Bizi ilgilendirmez. Biz oyunu daha çok Avrupa ve Amerika'ya satıyoruz. Tamam abicim Türkçe vereceğiz de ne zaman vereceğiz bilmiyoruz.

Bu haksızlıktır deniyor ama bazıları ısrarla avukatlığını sürdürüyor.

Ancak tüm tartışmalar yersiz olabilir. Çünkü EA'da kesinlikle TÜRKÇE olmayacak diye bir açıklamayı ben okumadım.

Türkce diye aglayanlar niye hep yabanci kelimelerden kullanici adi olusturan insanlardan olusuyor anlamiyorum, merak etme oyun martta ciktiginda en gec 2 haftaya o dil dosyasini biri cevirip atar sende türkce oynarsin doya doya.

Türkce diye aglayanlar niye hep yabanci kelimelerden kullanici adi olusturan insanlardan olusuyor anlamiyorum, merak etme oyun martta ciktiginda en gec 2 haftaya o dil dosyasini biri cevirip atar sende türkce oynarsin doya doya.

Kullanıcı adı ingilizce olanlar neden Türkçe istiyor diye aklınca laf sokmaya çalışan insanların zeka düzeylerini ya da yaş gruplarını ben çok iyi anlayabiliyorum.

Kullanıcı adım latincede olabilir, fransızca da olabilir, flemenkçe de olabilir. Latince bir kullanıcı adı seçtiğimde latince biliyor mu kabul ediliyor... Oyunu milliyetçi duygularda istemekten çok daha öte anlamak için Türkçe istiyoruz. Pazar ben ya da değilim bu önemli değil. Ben beyanlara bakarım. "Türkçe vereceğiz ama ne zaman vereceğiz bilmiyoruz," demek yanlıştır.

Ama tekrar etmekte fayda var. EA'da belki Türkçe de yer alacaktır.

ben erken erişimde kesinlikle TÜRKÇE çıkmayacağını yazan bir yazı veya video görmedim. SADECE BAZI DİLLER'DENMİŞ OLABİLİR. şahsen ben erken erişimde de türkçe olacağına inanıyorum. yoksa da canları saolsun, ben her türlü oynuyacağım. Martın sonuna işten yıllık izin aldım *** lütfen iznim boşuna gitmesin :grin::grin::grin:

Erken erişimde sadece ingilizce olması normal birşey ama erken erişime kalmadan dil çevirilerini halletmeleri gerekirdi.1-2 yıl da türkçe çeviri bekleriz üzdün tw.

Yerelleştirme: Oyunu yerelleştirmeyi planladığımız diller: Fransızca, İtalyanca, Almanca, Japonca, Korece, Lehçe, Brezilya Portekizcesi, Rusça, Basitleştirilmiş Çince, İspanyolca (Latin Amerika) ve Türkçe. İlerleyen zamanlarda diğer dillerin tercümeleri de eklenebilir. Erken erişim süresince bu diller hiç olmayabilir ya da henüz tamamlanmamış olabilir.

Steam sayfasında böyle yazıyor şuanda. Erken erişim başladığında Türkçe olur sanırım.

Oyunun erken erişime çıkış tarihi 31 Mart, steam sayfasını da yenilemişler. Oyunun özelliklerinin yazdığı kısmın en altında Türkçe çeviriyle ilgili bir açıklama var. O açıklama da şöyle;

''Bu oyunun Türkçe versiyonu henüz mevcut değildir. Tercümenin, ilerleyen zamanlarda yüklenmesi planlanmaktadır.''

Kimse devlet desteği konusunda konuşmamış görünüyor. :grin: Konuşsaydı bi yüzüne firmanın bilinmeyen gerçeklerini vuracaktım. Bir kaç kişi mesaj atıp "ne bu özel durum bize de anlatsana" dedi, tek kelime etmedim. Sadece oyuncu kitlesi olarak bilmediğiniz bir kaç önemli detayın var olduğunu belirtmek istiyorum ve boş yere birbirinizi yiyorsunuz bir şey bilmeden.

Konuyla ilgili kimse Türkçe konusunda kızmamalı. Oyunu diller üzerinden geliştirmek delilik gibi bir şey. Siz de bunu istiyorsunuz. Tek ve sabit bir dil olur ve geliştirmeler üzerinden yapılır. Ha dil paketlerini harici çıkarıp değiştirebilirler miydi, evet ama firma için dikkat dağıtıcı olacaktı. Hem İngilizce oynayın, bu kadar korkmayın diliniz gelişir :smile:

7 yıl gibi uzun bir süreçte Türkçe için bir zaman ayırmadılar ise ayıp etmişlerdir kimse kusura bakmasın. Bu arada tanımadığın etmediğin bir insana çomar yaftası yapıştırman da hiç hoşuma gitmedi.
Bak, arkadaş ne kadar güzelce görüşünü belirtmiş.

Our current plan is to localize the game into the following languages: French, Italian, German, Japanese, Korean, Polish, Brazilian Portuguese, Russian, Simplified and Traditional Chinese, Spanish and Turkish. However, during EA, localisations for these languages may be missing entirely or may be incomplete. Other languages may be added later.

bu türkçe gelicek anlamında mı, yoksa yanlışmı çevirdim.

Back
Top Bottom