Users who are viewing this thread

ShogunMNA

Recruit
Oyun çok fazla geliştirilecek bir oyun o yüzden kendimce oyuna eklenirse güzel olacağını düşündüğüm birkaç şey var
1- Yandaşlar piyadenin arasında değil de komutanın korumaları olarak özel bir birlik şeklinde verilirse daha iyi olabilir
2-Haydut sığınakları çeşitlendirilse iyi olabilir bozkır haydutlarının-dağ haydutları bunların sığınaklarının kendi aralarında çeşitlendirilmesi tek tip olmaması, sığınakların seviyesi olsa içeride ki haydut sayısı 50 ye kadar çıksa, haydutları köylere baskın yapıp oraları ele geçirse, çapulcular kaldırılsa da olur artık belirli bir seviyeye gelince bunlarla uğraşmak sıkıcı geliyor
3-Klan seviyesi belirli bir seviyeye çıkınca askerleri direk en yüksek rütbeden alabileceğimiz yerler olsa savaşlarda geliştirmek zorunda kalmadan
4-Şehir ve kalelerde yapılan yapıları inşaat şeklinde görebilsek köyler belirli bir seviyeye geldiğinde kasaba olarak gelişse yağma yapılınca tekrar köy olarak kurulsa
5-Şehir ve kalelerde yapılacak yapılar için para aktarma yerine daha fazla işçi kirala daha fazla malzeme satın alınma seçeneği olsa ayrıca köylere yapı yapmada olursa iyi olabilir
6-Savaşta lordları esir alma zorlaştırılması ve esir alanları anında kaçmaları önlenmeli esir alıyorum daha şehir ve kaleye gitmeden adam kaçıyor ayrıca esir değerleri de çok düşük en iyi itemler fiyatlarına bakınca bir lord ortalama bir itemden bile daha değersiz
7-Savaşta esir alınan askerleri de idam etme yada şehir veya kalelerde işçi-köle olarak çalıştırma eklenebilir tabi buna bağlı şehir ve kalelerde belirli bir sayıdan fazla çalıştırınca isyan çıkma ihtimali artar
8-En baştaki hikaye için verilen görevler bence saçma imparatorluğu yıkmayı seçtiğimde kuzaitlere katıldım diğer devletlerle savaşırken haritanın diğer ucundan kervan peşine gitmek zorunda kalıyorum açıkçası gereksiz uğraştırıcı bir görev
9-Şu taşı kim tasarladıysa bu ne taş sevdasıdır üzerimde 10luk zırh varken de 2-3 vuruyor 40lık 50lük zırh varken de 2-3 vuruyor oyunda ki en istikrarlı silah ek olarak askerlerin yetenekleri gözden geçirilmeli diye düşünüyorum en hızlı atla çapulcunun üzerine giderken zamanlamaları mükemmel oluyor silahla çok rahat vuruyorlar pro askerden pek farkları kalmıyor
10- Oyundaki diyaloglar çok yetersiz hala bir şey soracaktım kısmı bomboş havadan sudan hal hatır sorma da eklensin karşıdaki kişiye göre nazik konuşma yada kaba davranma gibi konuşmalar eklenebilir
11- Lord olduktan sonra hala görev yapmak saçma lordu olduğumuz şehir ve kaleler için halkın böyle bir isteği şikayeti var böyle böyle sorunlar varmış bunu bize iletecek bir görevli ayarlansa olaylara ona göre müdahale etsek başka şehir veya kaleler için de bizim lordumuz bize bakmıyor yardım edin gibisinden istekte bulunulsa
12- Kendi şehrimizde turnuva düzenleyip ödülünü kendimiz belirlesek-şehirdeki insanlar için altın dağıtma-yiyecek yardımında bulunma gibi şeyler eklenebilir
13-Oduncu kampı-maden ocağı-balıkçı limanı-yeni tarlalar- gibi yerleri inşa ettirme binaları eklenebilir, görsel olarak denizde ticaret gemileri eklenebilir
14-Turnuvalarda istediğimiz silahı kullanma seçeneği olmalı grup aşamalı değil de puan aşamalı üst tura çıkma olabilir
15-Politikaların içerikleri pek yararlı değil açıkçası
16-Savaşa girdiğimizde düşmana ve bize bir ait alan olsa savaş başlamadan önce ordu düzenimizi istediğimiz gibi yapıp savaşı öyle başlatsak güzel olabilir ayrıca düşmanın yerini gösteren bir harita bazen ormanlık alanda düşmanı arıyorum
17-Görsel olarak ana haritaya hayvanlar eklenebilir
18-Dlc olarak kafa kol bacak kopma efektleri eklenebilir
19-Savaş kazanıldıktan sonra kaçan askerleri de öldürmek için peşlerine düştüğümüz zaman süvarilerin vurup öldürmek yerine mal gibi bağıra bağıra yanlarında ilerlemelerini engellerseniz iyi olur sevinecekler ise oldukları yerde sevinsinler öldürmek istediğimiz adamı engelliyorlar
20-Şehirlerin ekonomik durumunun düzeltilmesi iyi olabilir savaş-kuşatma görmeyen şehirlerde bile para durumu 20-30 bin arasında oluyor buraların daha zengin olması gerektiğini düşünüyorum
21-Bir şehir ya da kaleyi kuşatma sırasında yada saldırıldığı sırada kurtardığımızda da orayla ilgili kişilerle ilişkimiz gelişmeli
22-Sadece Lordları değil esir aldığımız diğer askerleri de idam edebilmeliyiz en azından ve kesinlikle haydut ve çapulcuları idam etme olmalı
23-Ateş ve kılıç oyununda olduğu gibi şehirde özel bir demirciden en yüksek zırh ve silahları sipariş verebilsek iyi olur en iyisini bulmak için şehir şehir gezmek sıkıcı olabiliyor
24-Esir aldığım lordlar bana sormadan serbest bırakılıyor savaşı hızlı ve etkili bir biçimde bitirmek için lordların esir kalması gerek
25-Ateşkes antlaşmaları sadece dinar üzerinden değil saldırmazlık, esirlerin durumu, ticari kaynakların yönlendirilmesi gibi meseleleri de içerebilir
26-Oyunda savaş dışında vakit geçirecek bir şey o yüzden sürekli savaş savaş bir yerde sıkıyor şehirlerde okçuluk-at yarışı vb. yarışlar eklenebilir, bana saçmalık olarak gelen bir durum güney imparatorluğunun 1 şehir kalmıştı bize savaş ilan ettiler(kuzaitler) tek şehri olan bu ülkenin 24 lordunu esir aldık 10-15 lordu daha vardı bir şehri olan devletin bu kadar lorda sahip olması saçma bazıları paralı klanlardı onlarında hizmet etmesi saçma nereden ne kazanıyor da bunlar ordu ve başka klanlar kiralıyor ve son şehirlerini de kaybettikten sonra hala etrafta dolaşıyorlar 1 hafta süre verilmesi yeni yer alamıyorlarsa yönetici kesim yok olmalı diğerleri de diğer devletlere geçebilir, ayrıca o devletin bir şehri kalmışken benim devletimin o son yeri almak yerine barış yapması saçmaydı, önceki oyunda kalede toplu iftar verirdik :grin: o neden yok ayrıca şehirde zaferler kazandıktan sonra festival düzenlenebilir , şehirlere nüfus sistemi getirilerek genişleme olabilir, bir yeri alınca neden merhamet edince ordu morali bozulur ki saçma, oyunun başında devlete düşman olarak başlayan klanı ortadan kaldırdıktan sonra lordlarını idam ettim onursuz-düzenbaz özelliği kazandım ne alaka zalim olsa neyse de onursuz neden görev alıp yerine getirmeme ya da devletten çalma durumunda onursuz olsa neyse kelle aldık diye onursuz olmak saçma
27-İleriye dönük güney asya-uzak doğu asya-güney ve kuzay afrika- güney-kuzey amerika kültürlerine ait ülkeler dlc ile eklenebilir savaş filleri atlı arabalar görmek güzel olabilir
28-Ölüm kapalı oynadığım için haliyle krallıklar yok olmuyor bir şekilde hayatta kalıyorlar hiç toprağı olmayan bir imparatorluğun 93 üyesi vardı zamanla adamlar geri toprak aldı tabi 1 kale yada şehirde öteye gidemiyorlar küçük devletle büyük devlet arasında askeri açıdan bir farklılık kalmıyor bu yüzden kelle alarak bu işi halletmeye çalışıyorum şuana kadar bütün savaştığım devletlerden esir aldığım lordları idam ediyorum ülke büyüdükçe saldıran devlet sayısı da artıyor ama lord sayısı aynı hangi birine yetişeceksin küçük-büyük devlet arasındaki askeri farklılık ayarlanmalı
29-Bizim ülkemizin şehrini, kalesini kuşatan köylerini basıp köylüleri kervanları öldüren düşman krallığın lordunun kelleyi alınca neden benim ülkemin lordlarıyla aram bozuluyor karşıdaki düşman 10 kere 20 kere savaşmışsın ne alaka şuan dost lordum yok bütün lordlarla aram kötü saçmalık
30-Kuşatma silahlarına demir koç başı, metalle kaplı kuleler buna karşılık demir kapılar, ateşli mancınık, oklar, kızgın yağ ayrıca şehre kaleye gece gizlice girip kapıyı açma eklenebilir
31-Her ülkenin kendi görevleri olsa iyi olabilir nere olursa olsun köylerde aynı görevler sıkıcı oluyor
32-Oyuna ilk başladığımızda ün puanını artırınca puan durumuna göre krallıklardan para-toprak karşılığı kendi ülkelerine katılma isteği eklenebilir
33-Kardeşime kale, şehir, para veremiyorum ayrıca evliliklerine de sadece bununla evlenmek istiyor ya da böyle teklif geldi ne dersiniz diye seçenek gelse yeterli olabilir, kendi klanımdaki kişilere birlik kurdurduğum zaman yenildiklerinde bir şehirde tekrar ben birlik kurana kadar boş boş duruyorlar bu sürekli kendi yenilese çok iyi olur, oyuna teknoloji geliştirme eklenebilir, sosyal-ekonomik özellikler eklenebilir sonra bir hafta en az 4 saat oynuyorum ve yaptığım tek şey sürekli savaşmak barış yaptığım devlet oyun için 1-2 hafta sonra tekrar savaş açıyor, güçlü-zayıf devlet özellikleri kesinlikle olmalı, diplomasi zaten yerlerde, barış yapma kısmı yetersiz devletin 24 lordu bende tutsak kalesini şehrini almışım 3000 dinar ödeyerek barış teklif ediyorum adamların yakamızı bırak al bu kadar para kale senin olsun demesi gereken yerde saçmalık, paralı klan liderlerine harita da geze geze bulmak yerine şehirlerden ulak göndererek onları kiralama isteği belirtmek daha mantıklı olur gibi, ülkenin kralıyım ama hala görev alıyorum yüksek seviye asker almak için köylüye işçi buluyorum ama sözde kralım, kale, şehir ülke sınırları olmalı kimse diğerinin sınırını kolayca geçememeli o milletten kendi topraklarında değilse asker almamalı, yapay zekanın ekonomi modeli düzeltilmeli adam ne kale ne şehir var başka klanı kiralayıp bir sürü asker toplayabiliyor nereden geliyor bu değirmenin suyu,
34- severek oynuyorum lakin oyun çıkalı 1 yıl 3 ay gibi süre geçti ama adam akıllı bir iyileştirme yapılmadı oyun hakkında konuştuğum kişilerde bu durumdan gayet mutsuz büyük bir güncelleme yeni şeyler bekliyorum ümidi hala kaybetmedim önceki sürümde merdiven çıkarken sıkıntı olmuyor şimdi o kısım bozulmuş gömüle gömüle çıkılıyor

Last edited:
Back
Top Bottom