"Erken Erişimde" TÜRKÇE YOK!

Users who are viewing this thread

Aslında bir kurnazlık olduğunu düşünmüyorum.(Yani iyi düşünelim) fakat haksız da sayılmazsın. Zaten çok uzun süre bekliyoruz bir de erken erişim süresi de dahil oldu buna.

Olayın işleyiş mantığına sadık kalırsak, bir oyunun erken erişim sürecine girmesi, oyunun daha iyi ve problemsiz bir şekilde çıkmasını sağlar. O yüzden erken erişim sürecini desteklerim.
Erken erişimde ise kısıtlamalar yapmaları "Erken erişim" mantığına da uygundur. (Sadece ingilizce olması,krallık kurmanın olmaması gibi)

burada hatalı olan kısım tepkiyi geliştirmeden "neden erken erişimde Türkçe yok" diye vermek, buna verilecek cevap hazırdır boşu boşuna vermiş oluruz.

Asıl problem şu. Yıllarca bekletilen bir oyun neden hala erken erişim alıyor? Bu oyun 2-3 yıl önce duyurulmadı,
Ve yayınlanan görsellerle tanıtımlarla da bekleyen kitle ateşin harmanlanması gibi harmanlanıp duruldu.

Madem bunca süre bekletip bir de üstüne erken erişime alıyorsunuz, bu sizin bir hatanız (Taleworlds tarafı da kabul ediyor bunu), bunu telafi etmek için iş yükünüzü birazcık arttırmanız gerekiyor.
Erken erişime (kendi adımıza konuşacak olursak) Türkçe'nin de eklenmesi gerek. Bu, bu kadar bekletilmesine rağmen, oyunun erken erişimine girmesine olan kızgınlığımızı hafifletir.

Yetişkin biriyle tartışmak ciddi anlamda güzel bir şey bu forumda. Yetişkin biriyle mantıklı konuşabilmek. Hala daha çılgınsın şöylesin böylesin diye konuşan ya da bunun dışında üslup bilmez, senli benli acaksın, eceksin şeklinde son derece laubali ve arsız bir kitle var. Tabi konudan sapmim sadece demek istedim bunu.

Cevaplar için teşekkür ederim. Ben kendimi de, sizi de haklı buluyorum. Bu konuda ise oyun serbest bırakılır bırakılmaz birkaç baba yiğitin ortaya çıkıp oyunu Türkçeleştirmesini bekleyeceğim (ve evet ufak tefek şeyler dışında oyunu bu konu altında bahsedilenlerin aksine bozmayacakta). O zaman hep beraber göreceğiz neleri bozuyor, neleri bozmuyor diye. Ama büyük laflar edenler muhtemelen konuşmayacaklardır, aman onların Türkçe dil dosyasına ihtiyaçları yok zaten gördüğüm kadarıyla. İndirip kurmaz onlar.

Seviyorum bazılarınızı. Yoksa forumda tekrar üyelik açmazdım.

Tabi şöyle bir kolaylıkta yapmaları çok iyi olurdu, 1 tane her dile çevrilebilmesi için ingilizce dil dosyası olsun, atıyorum otherlanguage.xml , buradan gönüllü çevirmenler oyunu kendi dillerine göre kolayca çevirip yayınlasın. Böylece erken erişim sürecinde diğer milletlerden insanlarda mağdur olmaz.
O zaten var. Denedim, Türkçeye çevirdim.

Mesele biz oyuncuların ingilizce biliyor veyahut bilmiyor olması değil sayın *Taleworlds avukatları* 8 senedir adamlar oyun yapıyor hala burda gelip *oyun erken erişim türkçe çıkmaması çok normal* diyenler var.8 sene diyoruz kocaman bir *sekiz*.Sekiz lan sekiz diyesi geliyor insanın herneyse.Siz kendi halinizde burda *Taleworlds avukatlığı* yapmaya devam edin.Ha bu arada crafting,krallık kurma vesaire bunlar sonradan eklenecekmiş hahah şaka gibi herneyse size son birşey söylemek istiyorum SEKİZ

Last edited:
Fikir ve görüş belirten insanlara saygısızlık yapanları kınıyorum gerçekten. Burası bir forum tabii ki herkes kendi görüşünü belirtecek ne ilginç insanlar var ya.

Öncelikle erken erişimde türkçe çıkmaması olayını abartan arkadaşlar olduğunu düşünüyorum. Şirketler kâr güderler ve Türkiye pazarı bu şirketin gelirinin çok düşük bir payını oluşturuyor. Erken erişimde sürekli bir şeylerin eklenecek olması sebebiyle oyunun Türkçe olarak erken erişime girmemesini haksız bulmuyorum.
Diğer yandan ingilizcem iyi seviyede okuyorum anlıyorum fakat oyunu Türkçe oynamakla İngilizce oynamak arasında gerçekten zevk farkı var diye düşünüyorum. Ben de isterdim oyun Türkçe olarak da erken erişime girsin.

Dil konusu neyse de erken erişimde krallık kurmama, crafting vb özelliklerin halihazırda bulunmaması ve sonradan eklenecek olması gerçekten sıkıcı bir durum. Dilden ziyade bunun daha çok eleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılı bir şekilde her türlü karşı ya da destekleyici görüşle tartışmaya açığım.

oyun yapımcısı TÜRK çalışanların çoğu TÜRK.Allah razı olsun ülke gelirine çok büyük bir katkı da bulundular devletimiz de destekliyor falan tabiki TÜRKÇE çıkarmak zorunda değiller ama şunu farkettim diğer konuları da okudum forum da ki ingilizce savunanlar oyunun hatalı ve eksik çıkmasından şikayetçiler oyunun tam sürümü çıktığı zaman alacaklarını hatta herkesin de böyle yapmasını söylüyorlar yani bir TÜRK oyununa destek olmak yerine köstek oluyorlar sonra da diyorlar ki bu ülke de oyuna para verenlerin sayısı çok az o yüzden hiç türkçe olmaması bile normal sevgili kardeşim sen söylediğin hatayı baştan yapıyorsun zaten bana göre ironik bir durum tekrar söylüyorum oyun TÜRKÇE çıkmak zorunda değil biliyorum zorla olmaz bu işler lakin ben ve benim gibi birçok kişi ingilizce bilmemesine rağmen oyunu ilk dakikasında satın alacaklar buglu da olsa eksikte olsa alacaklar sırf destek amaçlı en azından ben öyle yapacağım oyun 500 lira bile olsa alacağım muhtemelen türkçe olmasını savunan arkadaşlar da böyle yapacaklar muhtemelen onlarda benim gibi düşünüyorlar yani biz çalışsa da çalışmasa da bu oyunun arkasında olacağız ve destekleyeceğiz bunun tek nedeni de bu oyunun TÜRK yapımı olması bizim canımızdan bizim kanımızdan abilerimiz kardeşlerimiz yapıyor bu oyunu yani bu düşüncelerle destek olurken oyunun 8 yıl sonra erken erişim de TÜRKÇE çıkmayacak olması muhtemelen canlarını çok sıktı mesela ben TÜRKÇE olmadan oynayamam diyalogları hikayeleri anlamazsam oyunu da anlayamam yani yapımcılara bi kırgınlığım var herkes oynarken oynayamamak canımı sıkacak bayaa ama canları sağolsun 7-8 yıl çıkmasını bekledik biraz da TÜRKÇE olmasını bekleriz

bu arada benim gibi düşünmeyenler olabilir onlar bu gözle bakmıyor da olabilir ben sadece kendi düşüncelerimi yazdım sonuçta burası bir forum ben de forum kullanıcısıyım

saygılarımla

Diğer diller olsa ve sadece Türkçe olmasa neyse o zaman ne deseniz haklısınız ama oyun ortak dilde çıkıyor ortak dil. Şu yaşınıza gelmişsiniz bir bilgisayar oyununa bile İngilizceniz yetmiyorsa yapımcılara değil de kendinize kızın derim yıl 2020.

Üstelik adamların bu oyunu Türkçe çıkarma zorunluluğu bile yok biliyor musunuz ? Çok net bir şekilde söylüyorum Türkiye'nin Taleworlds gelirlerine katkısı taş çatlasın %5 falandır. Çok mükemmel oyuncu kitlemizin %80'i torrent, crack falan takıldığı için bunlar müstehak. Emin olun başka bir firma olsa getirmezdi bile Türkçeyi.

Güzel para kazanıyorum avukatlıktan öyle deme. 8 yıldır beklediğiniz oyunun size kaybettirdiği ekonomik ve sosyal parametreleri düşündüm de sizde haklısınız. Seviyorum şöyle romantikleri.

@GKarahan

1.si taleworlds kankam degil, eski postlarima bakarak onlari ne kadar savundugumu yada yerdigimi anlayabilirsin.
Azicik senin tabirinle gavurcan varsa zaten Taleworlds'ün bannerlord betasinda izledigi tutumu, söylenen yalanlardan bahsettigimi anlayabilirsin.
örnek veriyorum,
Yada daha yeni forumun ilk dakikalarinda actigim grubun sansürlenmesinden (imzamda grubun linki duruyor)

2.si dünyada türkce olan bir programlama dili yok, oyun scriptleri c#, motoruda c++ kullaniyor. ve hali hazirda oyunun gelistirilmesi icin scriptlerde ingilizce kullaniliyor,
peki neden

1. ingilizce(gavurca) evrensel bir dil.

2.Oyunun scriptlerini eger türkce olarak olarak yazarlarsa gavurlar nasil mod yapicak, gavurlar oyun üzerinde nasil ekleme yapicak,.Yada (eger varsa) Taleworlds ofisinde, yazilimcilarinda Türkce bilmeyen gavurda olabilir di mi?.Gavur eger bannerlord üzerinde calisacaksa gidip Türkce ögrensin diyorsan zaten tartismaya gerek yok.
en önemlisi Taleworlds nasil baska firmalara(Gavurlara) oyun moturunu kullanma iznini satabilecek eger oyun motoru türkce olarak yazilsaydi.(WFAS, Napoleonic wars, Viking Conquest vs vs.)

3. Diger dillere ceviriler nasil yapilacak japonca, almanca cince, ispanyolca,? hepsi icin bide türkce bilen cevirmen mi arayacaklar?Yada disaridan birisi oyunu türkceden misal offical olarak desteklenmeyen bir dil veriyorum."ukraynaca" o gavur bide türkce mi ögrenmesi gerekecek kendi basina oyunu ukraynacaya cevirmesi icin.

Ofiical olarak dil ekleyebilmeleri icin oyunun bitmesini bekliyorlar ve bu durumda haklilar kimse buglarla dolu offical bir ceviri görmek istemez.

türkce evrensel bir dil olsaydi bunu dayatabilirsin ama degil. tekrar anlaman icin sana oyun icinden örnek veriyorum.

C#:
<!-- #region Armors -->
<!-- #region Aserai Armors -->
<!-- #region Aserai Head Armors -->
-<Item Type="HeadArmor" appearance="0.1" difficulty="0" weight="1.1" is_merchandise="false" culture="Culture.aserai" mesh="vlandia_helmet_l_d" subtype="head_armor" modifier_group="plate" name="{=LqA9uBH9}Pointed Skullcap Over Cloth Headwrap" id="mp_pointed_skullcap_over_cloth_headwrap" multiplayer_item="true">
-<ItemComponent>
<Armor hair_cover_type="all" has_gender_variations="false" head_armor="16"/>
</ItemComponent>
<Flags/>
</Item>
<!-- #endregion -->

------

son olarak bu videoyu 7.55 den bir dinle

Türkçe bilen çevirmen derken? :grin: Oyunun TÜRK yapımı bir oyun olduğunun, ekibinin %70'inden fazlasının Türk olduğunu, biliyor muydunuz?
@nvdiaamd sen oyunu eger erken erisimde satin aliyorsan son kullanici degilsin.
Oyunun pazarlanmasina neredeyse hic para harcamiyorlar fuarlara katilmak disinda.sana oyunu suan türkce olarak pazarlamiyorlar ve sen oyunu eger erken erisimde alicaksan beta testersin son kullanici degilsin eger oyunu offical olarak türkce oynamak istiyorsan oyunun cikmasini bekleyeceksin yada unoffical bir ceviri kullanicaksin.Evet oyun ciktiginda türkce olacak ama erken erisimin ortalarinda yada sonuna dogru offical ceviri eklenecektir.
Ben sana son kullanıcı ne demek öğreteyim;
Son kullanıcı, bir ürünü alıp en son tüketen tüketiciye denilir. Aynı zamanda eş anlamı "TÜKETİCİ" olarak geçer. Bil istedim.
8 yıldır bekliyoruz biraz daha bekleyin diyor oyunculara birde namı diğer *taleworlds avukatı*
Harikasın dostum :grin: Böyle bir cevap bekliyordum :grin:

Last edited by a moderator:
Oyunun satışlarınn %99u İngilizce konuşan ülkelere yapılıyor. Diğer firmaların oyunlarıda aynı sebeple Türkçe değil. Daha çok orjinal oyun satın alıp pazarı büyütmediğiniz sürece unutun lokalizasyon olayını.

Daha kurus bile odemedigin oyun sana nasil etik olmayan hareket yapiyor anlayamiyorum.
Aynen öyle arkadaşlar. Kimsenin kimseye bir vaadi veya bir borcu yok (bu tarz postları görünce deliriyorum çünkü afedersiniz ama cahillik fışkırıyor). Kimse sizin paranızı alıp sizi zorla 8 sene bekletmedi. Yok 8 sene yok 15 sene hiç fark etmez. Armağan bey canı istediği için bir oyun yapıyor. İsterse 20 senede çıkartır, beğenmezsen almazsın. Kaldı ki adamlar ellerinden geleni yapıyorlar çünkü onlar da en az sizin kadar oyunu çıkartmak istiyor.

Şunu anlayın: Taleworlds kâr amacı güden bağımsız bir firma. Türkiye sınırları içerisinde Türkler tarafından kurulmuş olması oyunu sizin hatrınıza ürettikleri anlamına gelmiyor, bu kadar bencil olmayın. Kimsenin size, bize karşı bir yükümlülüğü yok. Bakarsın kârın 90%'ını Çinden elde ediyor, gider oyunu sadece Çince yapar ve buna bir şey diyemezsin. Erken erişimde (erken erişimin ne demek olduğunu iyi öğrenin) Türkçe olmayacakmış çünkü kaynaklarını buna harcamak istemiyorlar, bunu bir öncelik olarak görmüyorlar, değil de zaten.

Oyunun Türkçe çıkmasını hepiniz gibi ben de istiyorum. Türkçe olmadan oynayamıyorsanız oynamayın o zaman. Kimse size zorla İngilizce (gavurca) oyun oynatmıyor. Oyunun erken erişimden çıkmasını bekleyin. Oyunun çıkmasını bekleyin.

Erken erişimde Türkçe olmamasından yakınanların çoğunun ironik bir şekilde kullanıcı adı İngilizce. Bu arkadaşların çoğu 8 sene bekledik diyor. Keşke 8 sene beklemek yerine kendinize bir şeyler katıp biraz İngilizce öğrenseymişsiniz.

Mantıklı şeyler söyleyenleri Taleworlds avukatı olmakla ya da gavur yandaşı olmakla suçlayan bi arkadaş var. Kimisine "büyü" falan yazmış. Oyunun Türkçe olmamasını savunuyormuşuz güya. Düşünce yapın gerçekten utanç verici.

Bakıyorum erken erişimde ingilizceyi savunanların hepsi bir oyun nasıl yapılır çok iyi biliyorlar. kutluyorum.

Ben son kullanıcıyım. Dolayısıyla bana vaat edilen bir ürün var. Ancak sonradan vaat "erken erişim olması dolayısıyla" gerçekleştirilemiyor ve 8 senenin ardından belirsiz bir zaman diliminde beklemeye sokuyor. Bu etik değildir. Bu ülke içerisinde çıkan bir ürünün Türkçe olmaması benim gibi son kullanıcılar nezdinde hayal kırıklığı yaratmıştır.

Çok basit bir olay var. Eğer sana sunulanları beğenmediysen almazsın. Bu kadar basit. Kötü sözler söylemeye, şöyleymiş böyleymiş demeye gerek yok. Sonuçta kafana silah dayamıyorlar. Dayasalardı al diye bak o zaman etik olmazdı. Erken erişimde ingilizceyi savunmak diye bir şey nedir? Elbette ingilizce olacak. Global dil o. Global dilden sonra diğer büyük diller gelir. Almanca, Fransızca vs. Sen mesela gidersin korsanı engellersin olabildiğince, o zaman buyur gel Türkçe olacak lan diye hak iddia et. Fakat tekrarlıyorum: Beğenmiyorsan bu sunulan ürünü, alma. Hatta aldırma. Diren böyle bir şeyler yap. Fakat dil dökmen bir şeyi değiştirmeyecek. Yine böyle çıkacak. Oyuncular yine bunları bilip oyunu alacak. Üstteki süslü milliyetçi(?) arkadaşımız gibi olma.

Back
Top Bottom