Vikings - History Channel

Users who are viewing this thread

Dawnext said:
Laf açılmışken; sizce o karakteriyle efsaneleşmiş bir dizi, o karaktersiz ne kadar fazla devam edebilir? Birde tarihte efsaneleşmesi mümkün olabilecek daha fazla bu tarz kişilikler var mıdır? Bunların üzerine dizi çekilebilir mi sizce?
İlk soruna arkadaşlar cevap vermiş ona cevap vermiyorum. İkinci soruna gelelim, Hunlar için bi dizi çekilebilir. Attila'dan önce başlar. Attila'nın ölümüyle son bulabilir mesela.

Atilla'nın hikayesi Ragnar'ınki ile hemen hemen aynı gidiyor. İkisi de hırslı, hayalleri olan, en dipten en tepeye çıkmış(dizideki Ragnar için diyorum) ve Ragnar'ın 1-2 oğlu, Atilla'nın da 1 oğlu sadece iş yapmış. Güzel olurdu. Animasyon bir dizi olarak bunu çok yapma hayalim vardı. Epey de araştırma yapmıştım. Güzel olurdu.

Spartaküs said:
Adamlar napsaydı? Sırf ana karakter diye ölümsüz mü yapsınlar?
Zaten dizinin adı Vikings, Ragnar Lothbrok değil. Ragnar gider yenisi gelir. Ivar gider yine yenisi gelir. Bence yapılması gereken yapıldı.
Yüzüklerin Efendisinde Aragorn veya Gandalfı kaldırılmış film nasıl olursa dizi de o tadı veriyor.

Erozbey said:
Atilla'nın hikayesi Ragnar'ınki ile hemen hemen aynı gidiyor. İkisi de hırslı, hayalleri olan, en dipten en tepeye çıkmış(dizideki Ragnar için diyorum) ve Ragnar'ın 1-2 oğlu, Atilla'nın da 1 oğlu sadece iş yapmış. Güzel olurdu. Animasyon bir dizi olarak bunu çok yapma hayalim vardı. Epey de araştırma yapmıştım. Güzel olurdu.
İkisi de en dipten çıkmamış. Attila'nın amcası hükümdar zaten. Gerçekte de Ragnar'ın babası İsveç'te bir efsanevi bir kral.

_Barbar_ said:
Erozbey said:
İkisi de en dipten çıkmamış. Attila'nın amcası hükümdar zaten. Gerçekte de Ragnar'ın babası İsveç'te bir efsanevi bir kral.
Reis öyle anlattın ki oralardan gelmiş de görmüş gibisin.

Thomas Shelby said:
Reis öyle anlattın ki oralardan gelmiş de görmüş gibisin.
Ben Ragnar'ın çocukluğunu bilirim. Ta o zamandan diyordu ben denize açılcam diye. 2 defa tek başına yelken açacakken yakaladık, sonunda Floki adam gibi gemi yaptı da boğulmadan gitti zibidi

Görmesine gerek yok öyle zaten. Fakat Atilla gerçek varis değildi. Amcası çocuk yapmadan ölünce sıra abisine geldi. Abisi buna verimsiz doğu topraklarını verdi. Abisi Atilla'nın hırsını gördü ki öldürmeyi dahi düşündü. Yoktan var oldu adam ve sadece tek başına yönettiği 10 yılda batıyı elinde oynattı. Eğer ölmeseydi gözüne İskender'in önceden ele geçirdiği tüm toprakları alıp onu da geçme niyeti vardı. Olmadı. İki oğlu da 2 3 yılda devleti mahvetti. Üçüncü oğlu ise yaptığım araştırmalar ile babası gibi doğu toprakları yönetti, ağabeylerinin aksine önceden doğu Ukrayna, sonradan da Bulgaristan'a göç eden Bolgar milletini yöneten Dulo klanının kurucusu oldu.

Erozbey said:
Görmesine gerek yok öyle zaten. Fakat Atilla gerçek varis değildi. Amcası çocuk yapmadan ölünce sıra abisine geldi. Abisi buna verimsiz doğu topraklarını verdi. Abisi Atilla'nın hırsını gördü ki öldürmeyi dahi düşündü. Yoktan var oldu adam ve sadece tek başına yönettiği 10 yılda batıyı elinde oynattı. Eğer ölmeseydi gözüne İskender'in önceden ele geçirdiği tüm toprakları alıp onu da geçme niyeti vardı. Olmadı. İki oğlu da 2 3 yılda devleti mahvetti. Üçüncü oğlu ise yaptığım araştırmalar ile babası gibi doğu toprakları yönetti, ağabeylerinin aksine önceden doğu Ukrayna, sonradan da Bulgaristan'a göç eden Bolgar milletini yöneten Dulo klanının kurucusu oldu.
Attila'nın soyunun herhangi bir şekilde Macar hanı/kralı Arpad ile bağlantısı var mı, Dulo hanedanı ile olduğu gibi?

Erozbey said:
Sonra nuh hepsini gemiye koydu gitti derken ...

Yoktur. İlginçtir ki Dulo klanının kullandığı bayrak IYI, yani Kayı boyununki ile aynı. Bu da bir tesadüf. Ben bu hanedanın Uygur kökenli olduğunu düşünüyorum. Hanedanın kurucusu olan Âlmos'un babasının adı Uygur erkek isimlerinden birisi. Çok araştırmadım kendilerini tabi ama tahminim bu görüşte.

Netflix senaryo fikirleri kabul etse düşünmüştüm böyle bir şeyi. Hatta Türk dizisi olsa bence çok güzel olurdu. Uzun bir yaşam sonuçta. Taa Roma kapılarına kadar dayanmış hükümdar. Adına oyun dahi yapılmış tarihsel bir kişilik. Rua'nın son zamanlarında başlar dizi. Abisi ile birlikte yönettiği dönem, Attila'nın tek yönettiği dönem, Attila sonrasının bir kısmı. Böyle de sonlandırılabilir.

Ben bi ara kickstarter projesi olarak açmayı düşünüyordum. Eğer gerekli ekipmanlar sağlanırsa çekecektim. Sağlam bir senaryom var. Atilla'nın çocukluğundan filmin finali Atilla'nın çocuklarının yaptıklarının sonuna kadar geçecek dizi. 4-5 sezonluk. Fakat ilgi çekmez diye de koydum köşeye. Belki ileride bir gün..

Bu bölüm Lagertha'nın başına bir şey gelecek diye korkmuştum ama çok şükür ki gelmedi.Ayrıca Ivar'ın şimdilik savaşı kaybetmesine sevindim.Heahmund iyi ki arka yedi yoksa gözüne Lagertha'yı kestirdiydi.Heahmund bu sefer de Lagertha'nın tarafında olacak ama bir yandan savaştan önce bölecem parçalayacam falan diyordu.Bir yandan da dürüst adam ama ne olur bilemedim.Ayrıca savaşta ana karakterlerin kapışmasını bekliyordum ama bir türlü olmadı.

~Mikail said:
Bu bölüm Lagertha'nın başına bir şey gelecek diye korkmuştum ama çok şükür ki gelmedi.Ayrıca Ivar'ın şimdilik savaşı kaybetmesine sevindim.Heahmund iyi ki arka yedi yoksa gözüne Lagertha'yı kestirdiydi.Heahmund bu sefer de Lagertha'nın tarafında olacak ama bir yandan savaştan önce bölecem parçalayacam falan diyordu.Bir yandan da dürüst adam ama ne olur bilemedim.Ayrıca savaşta ana karakterlerin kapışmasını bekliyordum ama bir türlü olmadı.
Lagertha'yı öldürmek için gözüne kestirmedi bence, savaş sırasında onu izlerken etkilendi ve dikkati dağılıp o yüzden darbe yedi. Her iki ihtimalde Lagertha'nın yanında savaşacak gibi.
Bu arada barış görüşmeleri sırasında Ivar'ın fake attığı sahnede söylediği her söz doğruydu.
Ragnar 2.sezon çüküne hakim olsaydı bunların hiçbiri olmayacaktı  :grin:

Kim ne derse desin, Lagertha haklı kraliçe. Ragnar'ın en başından sonuna kadar yanında oldu. Çiftçi iken aldığı İngiltere'ye gitme kararında da yanındaydı,
Paris Kuşatması sırasında da. Aslaug ise hem aldattı, hem sonradan sevgisi ona karşı bir nefrete dönüştü. Kattegat'ı ise bu haline Lagertha getirdi. Ivar sadece annesi onunla çok ilgilendiği için gereksiz duygusallık yapıyor. Kardeşini öldürdün bre Odin'siz. Neyse, savaşta sonuna kadar Brjörn ve ekibini destekledim, buna da devam edeceğim. Uzun zaman sonra böyle güzel savaş sahneleri görmekte güzeldi ayrıca :smile: İki bölüm kaldı sezonun bitmesine. İki bölümden de çok büyük beklentilerim var açıkcası.

İşte bu yüzden bu dizi benim en sevidğim dizi. On numara yapmışlar. Nereden başlasam bilemiyorum. İlk defa Ivar bir mors oldu. Lagertha haklı kraliçe tabiiki de. O olmasa Kattegat çoktan işgal edildiydi. Lagertha sayesinde kurtuldu Kattegat. Aslaug'dan nefret ederdim zaten. Şuan için dizi güzel gidiyor.

Şimdi gelelim benim genel yorumuma. Astird'in çocuk yalanı patlayacak ama ne zaman belli değil. Biraz gözüne de girdi aslında acaba bi ihanet gibi (Lagertha'nın earl olması gibi) öldürecek mi bilemiyorum.

Hvitserk kesinlikle taraf değiştirecek. Bunun kaçarı yok inceden düşünmeye başladı ama bakalım.

Savaş beklendiği gibiydi. Çünkü Ivar bu kadar hazırlıklı olacaklarını bilmiyordu. Şu ormanda savaşanlar acayipti. Onları bilmiyordu Ivar. Tabi şans olayı da önemli. Savaş planında ya deniz ya kara dediler karayı seçtiler. Mantıklı oldu bu o yüzden avantaj Kattegattaydı. Savaş sahneleri acayip güzeldi. Böyle sahneler yok hiçbir filmde veya dizide. GoT'un savaş sahneleri çok uyduruk bunun yanında. O kol kopma sahnesi, kalkanla kadını parçaladı falan ne efsaneydi. Çok güzel hissettirmişler. Bide baya kalabalık bi cast vardı yani harbiden 2 ordu savaştı orada. Baya profesyonel olmuş.

Bishop'un hikayesi iyice heyacanlandı. Lagertha sakladı bakalım ne olacak. Adam deli savaşıyo zaten o darbeyi yemeden önce Lagertha'yı gördü falan. Ne olacak hiçbir fikrim yok. Adam iyi macera yaşıyor. Şuan diziyi ilginç kılan en büyük karakterlerden biri. (Edit: Bu arada kendi tarafından adamlarıda öldürdü manyak adam ya. 3. taraf oldu savaşta.)

Halfdan olayı çözmüş. Adam biliyo ne kadar büyük devletlerin hatta imparatorlukların olduğunu. Gördü o kadar geniş dünyayı bu saçma sapan 2 şehir için savaşmaya değmeyeceğini biliyor. Ve oraya sadece Bjorn ile tekrar dönebileceğini biliyor o yüzden Bjorn'un yanında. O "hayatımı kurtardı" olayı bahane. Ivar anladı. Halfdan daha büyük düşünüyor. Sezon başında sidekick gibi geziyordu ama şimdi ilgimi çekti.

Gelelim dizideki en sevdiğim karakter Bjorn'a. Bu adam oynamayı biliyor. Böyle güzel rol mü yapılır. Gerçek oğul bu işte ya. Ragnar'ı aratmıyor. Şuan diziyi benim için sırtlayıp taşıyor. Sonuna kadar Bjorn'un yanındayım. Adam dizideki en karizmatik karakter. Ragnar kadar olmasada şuan gayet iyi taşıyor.
Edit 2: Ivar'ı destekleyen değişik bir topluluk var. Youtube commentlerinde acayip sinirliler. Halen Lagertha'ya gaspçı falan diyorlar komedi ya. Aynı kitle Arrow'da Olicity'i savunan kitle. Güzelim diziyi yokeden tipler. Geneli ergen kızlar vs.

O yıllarda Agnatic Primogeniture var her yerde. Haklı kral Björn oluyor. Lagertha haklı kraliçe demek ne bileyim. Tarihsel olarak bayağı yanlış. Aşırı fan-fiction. Katheryn Winnick için ölürüm o konuda sıkıntı yok ama shieldmaiden olarak kalması gereken bir karakterdi. Yönetme vasfı cidden yok.

ErkutErdem said:
O yıllarda Agnatic Primogeniture var her yerde. Haklı kral Björn oluyor. Lagertha haklı kraliçe demek ne bileyim. Tarihsel olarak bayağı yanlış. Aşırı fan-fiction. Katheryn Winnick için ölürüm o konuda sıkıntı yok ama shieldmaiden olarak kalması gereken bir karakterdi. Yönetme vasfı cidden yok.
Dizi tarih ile ana hatlarıyla örtüşsede tarihi tam yansıtmıyor. Dizi olarak bakarsak bu geçen bölümlerde görüyoruz kimin haklı olduğunu.

Dizi olarak düşünürken de mantık çerçevesinden çıkamıyorum ben. Şimdi ilk sezonda Kattegat Earldom sayılıyordu. Ragnar reis bunu krallığa çevirdi. Titular Title diyelim eyvallah. Krallık nasıl geçinir? Ragnar öncesinde doğudaki toprakları yani Samileri yağmalıyorlardı. Lagertha Sami kralı getirdi, prensesinide Björne yatırdı eyvallah o kapı kapandı diyelim. Bunlar Ragnarın oğulları olarak İngiltereye yağma çektiler yine. Ivardan ayrılanlar bir yağma getirdi mi? Ivar getirdi mi? Björn çölden götü zor kurtardı yanında bir zenginlik getirdi mi? Vikingliğin tanımını barışçıl bir şekilde dolanmaya çevirdiler gitgide. İlk sezonda direk altınları vura vura gösteriyorlardı ki varsa göstermeleri lazım. Lagertha'nın dediği gibi kocasının deşerek çıkardığı krallığın şuan Norveçin kralı olacağım diyen abinin elini öpüp beraber geçinmemelerinin sebebi ne? Lagerthayı 1-2 defa şehri savunurken gördük harici ne yapıyor kadın? Şuan Kattegat Ragnar öncesi fakir beylik gibi. Tek kaynakları Ragnarın oğulları ve ben Ivar'a katılıyorum ananı öldüren kadınla niye beraber olasın? Tahtı Björn'e bıraksa eyvallah kardeşim der katılırsın.

Back
Top Bottom