Vikings - History Channel

Users who are viewing this thread

ErkutErdem said:
Dizi olarak düşünürken de mantık çerçevesinden çıkamıyorum ben. Şimdi ilk sezonda Kattegat Earldom sayılıyordu. Ragnar reis bunu krallığa çevirdi. Titular Title diyelim eyvallah. Krallık nasıl geçinir? Ragnar öncesinde doğudaki toprakları yani Samileri yağmalıyorlardı. Lagertha Sami kralı getirdi, prensesinide Björne yatırdı eyvallah o kapı kapandı diyelim. Bunlar Ragnarın oğulları olarak İngiltereye yağma çektiler yine. Ivardan ayrılanlar bir yağma getirdi mi? Ivar getirdi mi? Björn çölden götü zor kurtardı yanında bir zenginlik getirdi mi? Vikingliğin tanımını barışçıl bir şekilde dolanmaya çevirdiler gitgide. İlk sezonda direk altınları vura vura gösteriyorlardı ki varsa göstermeleri lazım. Lagertha'nın dediği gibi kocasının deşerek çıkardığı krallığın şuan Norveçin kralı olacağım diyen abinin elini öpüp beraber geçinmemelerinin sebebi ne? Lagerthayı 1-2 defa şehri savunurken gördük harici ne yapıyor kadın? Şuan Kattegat Ragnar öncesi fakir beylik gibi. Tek kaynakları Ragnarın oğulları ve ben Ivar'a katılıyorum ananı öldüren kadınla niye beraber olasın? Tahtı Björn'e bıraksa eyvallah kardeşim der katılırsın.
O geçim olayına hiç değinmiyolar. Ama illa yağma ile geçinecekler diye birşey yok. Ticaret falan birşeyler götürüyorlardı belki bilemeyiz. Veya uzun süre Samilere yağma yapmaya gitmediler. Bu yüzden araları ısınmış olabilir. Hep Batıya gittiler. Bunu bilemeyiz illa geçim kaynaklarını anlatmak zorunda değiller. Kaç sene geçti Bjorn'un son yağmasını getirdikten sonra onuda bilmiyoruz. Belkide halen o yağma ile geçiniyorlar. Ya da başka yağmalarda oldu ama gösterilmedi. O kadar ayrıntıya dalmanın alemi yok. Ama viking kültürünü o kadar barışçıla çevirdiklerine inanmıyorum. Biraz daha barışçıl duruyo kendi aralarındaki ilişki ama o kadar rahatsız etmiyor beni. Yine vahşet yüksek.

Bence Aslaug zamanı fakir köy gibiydi. Şehri yine geliştirdi. Kendine düzenli bi ordu oluşturudu ve orduyu besliyebiliyor. Şehirde de hiç isyan falan yok herkes normal kafasında takılıyor. Bence sıkıntı yok. Yine Harald savaşı kazanıp Kattegatı alabilir. Bu onu meşru lider yapar. Lagertha'nın ayrılmasının sebebi tamamen Ragnar'ın suçu. Kendiside anladı kimseyi suçlayamadı kabullendi. Hatta Bjorn'un Lagertha ile gitmesine bile izin verdi. Evde senin karın varken eve kadın getirmek nedir ya? Bide hamile. Yine Ragnar'ın yanında savaştığı için Ragnar Lagertha'ya ne kadar teşekkür etse az. Evet vikingler özgür ama evliydi Ragnar. Evli olduğu halde böyle olaylara girmesi eşine yapılan saygısızlık oluyor. Ama ayrıldıktan sonra Ragnar'ın krallığına konan Aslaug en son Lagertha'ya krallığı kendi eliyle verdi. Meşru lider yaptı. Zaten kral olmasında bile Lagertha'nın yardımı var. Lagertha, Ragnar'ı satmadı yanında durdu. Ragnar bu şekilde kral oldu. Aslaug hiçbirşey yapmadan herşeyin üstüne kondu. Çabalayanlar ana tayfaydı hep. Ragnar, Bjorn, Floki, Rollo(ç) vs. Ama Aslaug yok. Ragnar bile Lagertha'nın hakkı. Kocamı çaldın dedi (halen evliyken çalıyo). Hakkım olanı alıcam diye söz verdi. Sonuçta sözünü tuttu.

Ivar bir gr haklı değil. Çünkü sözünden döndü. Sözünden döneceksen hiç başlamayacaksın bu işe. Bide sözünden döndüğünü bağıra bağıra söylüyor. Ayrıca annesini öldürdü birlikte olmak zorunda değil. Yine gitsin uğraşsın İngiltere'de. Bu savaşın aslı Ubbe'nin güçlenmesini istemediği için yaptı (extradan Bjorn'un). Kardeşine sırf sinir oldu diye öldürdü. Ubbe niye Ivar'ın yanında dursun. Bjorn'a bıraksa bile intikam yemini etmişti. Lagertha'yı öldürünce Bjorn kabullenip oturacak mı öyle? Bjorn'da çıkar Ivar'ı öldürür. Bjorn'un tahtı almama sebebi keşiflere çıkma isteği. Tahtı alırsa Akdeniz'e kadar uzaklaşamaz. Biraz özgür olmak istiyor. Halfdan'da bu yüzden Harald ile uğraşmıyor. Bjorn ile geziyor. Madem vikinglik yapıcaz o zaman çıksın Ivar intikamını alsın (sözünden döndüğü intikamı) sonra da çıkıp Bjorn buna tek atsın. Sonuçta kazanan Harald olur. Ragnar hep ailesi ile birlikte oldu. Hiç dağıtmadı ailesini. Kendi istekleri olsa bile hep ailesinin yanında durdu. Ivar tam zıttı. Herşeyi feda etmeye hazır. Hiç mantıklı düşünmüyor şuan. Deli gibi geziyor.

Ivar'ı bende sevmiyordum ama Heahmund'la arkadaş olması ve yaptığı komikliker, konuşma tarzı falan kendisini sevmeme yaradı  :grin: neyse, Alfred hepsini adam edene kadar Ivar'cı kalalım.

Kattegat üstünde bu kadar hak iddiası ve kavganın olmasının sebebi, Ragnar'ın evli iken Aslaug ile ilişkiye girmesiydi, ki hamile kalırsa evlenmesi gerektiğini de biliyordu. Bu noktada Aslaug da Lagertha da kendince haklı ve ikisi de orayı meşru yönetebilir. İkisi de kocasından miras almış gibi düşünün. Aslaug Lagertha'ya hiçbir zaman saldırganca davranmadı, aşağılamadı ama Lagertha da olaya kendi açısından bakınca haklı gözüküyor. Ama hata Aslaug'da değil Ragnar'da. Lagertha'nın Aslaug'u öldürmesi doğru değildi. Sorunsuz tahtı bırakmıştı zaten.

Ivar ise annesinin intikamını almak isteyebilir haklı olarak. Ama kardeşlerinin onun yanında yer almak için hiçbir sebebi yok, Sigurd'u çoktan öldürdü ve diğer 2 kardeşini aşağıladı. Kendisini diğerlerinden bariz bir şekilde üstün görüyor. Kendisi birkaç hata yapmasına rağmen Ubbe ve Hvitserk'i en ufak hatalarında yanlarından postaladı. Hvitserk'in neden Ivar'la kaldığını ise anlayamadım, zira 2. adam olmak neden birinin hoşuna gider bilmiyorum.
Ailenin parçalanması ise çoğunlukla Ivar'ın suçu. Björn ve diğerleri şeklinde bir ayrım olabilirdi, ki vardı ve bu doğaldı. Ama Aslaug'un oğulları arasında bu kadar ayrım varsa bu Ivar'ın kendini üstün görmesindendir.

Bazı yanlışlar var. Aslaug saldırganca davranmadı ama çakal gibi davrandı. Ragnar iki eşlilikten bahsedince Aslaug ses çıkarmadı. Eğer Lagertha tamam deseydi bu sefer farklı davranacaktı. Hal ve hareketlerinden Aslaug'un özellikle Ragnar'ın, Lagertha'nın ve herkesin gözüne sokarak hediyeleri, yemekleri göstermesi örneklerden bir kaçı. Lagertha'nın Aslaug'u öldürmesi gerekliydi. Birincisi kişisel intikam, ikincisi ise tahttan düşen Aslaug'u günün birinde destekliyebilecek kişiler olabilirdi ufak bir ayak kaymasında.

Heahmund'ın bu kadar rahat adam kesmesi sizin de garibinize gitmedi mi? ne biliyim. Warband'da bot keser gibi  :lol:
Şöyle bölümleri özledik ya ne yalan söyliyim. Ivar'ın bu kadar kolay yenileceğini zannetmem. Savaşı 1 bölüme sığdırmasalar güzel olurdu. Paris gibi 3 bölüme falan yayabilirlerdi bence.

Ek olarak, Aslaug tahtı zaten bıraktıydı, Lagertha'nın onu öldürmesi yanlıştı bence.

Ragnar reis! görüyorsun oğulların senin günahın yüzünden birbirine giriyor!

Dizinin ilk defa gerçekten kötü bir hal aldığına inandım. Bu bölüm neydi şimdi?

Ivar'ı bize zeki, taktisyen falan filan diye pompalamadılar mı? O kadar şov yapmadı mı? O şarap içme sahnesi neydi? Diğerlerinden habersiz adam mı gönderdi diğer tarafa? Ayrıca Heahmund dizide gördüğüm en boş karakter resmen. Adam bildiğin diziye torpille girmiş gibi. Hiçbir şey yaptığı yok, büyük savaşçı diye bahsediyorlar. İkinci bir athelstan olayının ne anlamı var ne kadar kısır döngüye girdi. Benim beklentim Ivar'ın savaşta üstünlük sağlaması, Bjorn'un de Rollo'dan yardım istemesi filandı. 10 kat daha iyi senaryo olurdu. Ivar boşuna böyle bir kayıp vermemiştir heralde. Bu kadar boşuna kayıp verdirip gelecek sefer de ay bu eleman çok zeki bakın nasıl kazandı olursa artık bırakırım diziyi.

Finde said:

Ivar'ı bize zeki, taktisyen falan filan diye pompalamadılar mı? O kadar şov yapmadı mı? O şarap içme sahnesi neydi? Diğerlerinden habersiz adam mı gönderdi diğer tarafa? Ayrıca Heahmund dizide gördüğüm en boş karakter resmen. Adam bildiğin diziye torpille girmiş gibi. Hiçbir şey yaptığı yok, büyük savaşçı diye bahsediyorlar. İkinci bir athelstan olayının ne anlamı var ne kadar kısır döngüye girdi. Benim beklentim Ivar'ın savaşta üstünlük sağlaması, Bjorn'un de Rollo'dan yardım istemesi filandı. 10 kat daha iyi senaryo olurdu. Ivar boşuna böyle bir kayıp vermemiştir heralde. Bu kadar boşuna kayıp verdirip gelecek sefer de ay bu eleman çok zeki bakın nasıl kazandı olursa artık bırakırım diziyi.

10 kat daha kötü olurdu.

Finde said:

Bu bölümdeki Ivar'la ilgili olan şeylere ben de anlam veremedim.Öte yandan Heahmund bence Athelstan kadar boş bir karakter değil ya savaş sahnelerinde sağlam bir savaşçı görmenin zararı olmaz.Athelstan ama harbi çok gereksiz boş bir karakterdi.Ayrıca Heahmund gördüğüm kadarıyla döneklik yapacak bir adam değil kendi amaçları var.Bir yere bağlarlar herhalde.He tek başına ne yapabilir onu da bilmiyorum.

~Mikail said:
Bu bölümdeki Ivar'la ilgili olan şeylere ben de anlam veremedim.Öte yandan Heahmund bence Athelstan kadar boş bir karakter değil ya savaş sahnelerinde sağlam bir savaşçı görmenin zararı olmaz.Athelstan ama harbi çok gereksiz boş bir karakterdi.Ayrıca Heahmund gördüğüm kadarıyla döneklik yapacak bir adam değil kendi amaçları var.Bir yere bağlarlar herhalde.He tek başına ne yapabilir onu da bilmiyorum.

Heahmund'un söylediği her sözü gözlemledim. Bence bu adam Nors diyarlarına Hristiyanlığı getiren öncü kişi olabilir. Bilemedim.

Erozbey said:
~Mikail said:

Heahmund'un söylediği her sözü gözlemledim. Bence bu adam Nors diyarlarına Hristiyanlığı getiren öncü kişi olabilir. Bilemedim.
Adam yürüyen incil. Bencede öyle yavaş yavaş hristiyanlar türeyecek Kattegatta falan.

Mal Athelstan'ın çocuğu tahta geçti.Aethelwulf'un ölümü çok ani oldu şaşırdım.Onun dışında İngiltere şu an hiç ilgimi çekmiyor.
Ivar'ların Rollo'dan yardım istemelerine uyuz oldum.Hele bu bölüm Björn'ü tutsak almaya çalışması falan Ivar'ın.Ivar'a çok uyuz oldum.Pipisi kalkmayan bebe.

Dizi The Last Kingdom'a bağlandı iyice. Bu dizinin sonu yakın. Umarım devam etmezler. İki farklı İngiltere olayları çok kötü olur.

Rollo neye göre Ivar'ı haklı buldu anlamadım.  O kadar yanında savaştığı insanları satıp sadece Bjorn'un hayatta kalmasını istemesi çok saçma.

Bishop istediğini bu kadar hızlı alması beni üzdü. Ben niye bu kadar hızlı istediğime ulaşamıyorum ya :sad:.

Haftaya savaş hazlığı olur. Son kısımda savaş olur. Son bölümde savaşla başlar öyle bi şekilde kurcalayıp bitirirler. Umarım son sezon olur. Artık The Last Kingdom'a gidiyo dizi. Belki Bjorn ve Floki izlenebilir ama İngiltere'yi göstermesinler.

"Annemi öldürdü hııııııı. Krallığı çaldı hııııı." Lan velet Lagertha ile Ragnar evliyken senin anan eve kuma olarak geldi. Halen boş boş konuşuyor.
İyiki Ivar'ın öldüğünü söylediler bu dizide. Öldürülmüş. Demekki zeki değilmiş o kadar. Kafam rahat.

Ne bekliyordunuz beyler? Esas dizi şimdi başladı. Dizinin adı Vikings ve tabikide İngiltere işgalini anlatıcak. Başka dizi aramaya başlayın o zaman şimdiden.
İngiltere'nin işgali 1066 stamford savaşına kadar devam ediyor. Umarım 1066'ya kadar devam eder dizi çünkü yüzyılın en büyük savaşları oluyor. Rollo'nun torunu İngiltereyi fethediyor ki bu Rollo'yu sevenler için eminim merak uyandıracaktır.  Benim fikrim dizi gayet iyi ilerliyor. Bütün zevki bir bölüme sığdırmamakla haklılar eminim ki bayağı bir sezonu olacak Vikings'in. Daha İrlandayı falanda göreceğiz daha ne istiyorsunuz  :grin:

Bjorn'un akdeniz e açılmasını bende bekliyorum daha Roma sandığı yeri işgal edicek. Sağlam savaşlar bizi bekliyor.

Bölüm çok güzeldi.
Rollo ve Hvitserk'in hala ne yapmaya çalıştığını anlamış değilim. Özellikle Hvitserk, pişman kesinlikle ama taraf değiştirmiyor inatla.

Geçen bölümkü rezil yönetmenlik bu bölüm zirveye taşınmış. Özellikle baktım son 2 bölümün yönetmeni aynı mı diye, öyleymiş. Baktım, tırt biri zaten. Benim diziyle işim bitti.

Back
Top Bottom