Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Cumhurbaşkanı Adayım

• Recep Tayyip Erdoğan

Votes: 0 0.0%
  • Muharrem İnce

Votes: 1 7.1%
  • Kemal Kılıçdaroğlu

Votes: 9 64.3%
  • Sinan Oğan

Votes: 4 28.6%

• Total voters
    14
  • Poll closed .

Users who are viewing this thread

Deva'nın ateşi çabuk söndü baya. Gelecek onu geçti. Hatta şöyle bir bakayım dedim MAK Araştırma anket yapmış. 15-25 Ekim arası yapılmış.

mak-danismanlik-son-secim-anketinin-sonuclarini-13696199_7003_m.jpg

Deva'nın ateşi çabuk söndü baya. Gelecek onu geçti. Hatta şöyle bir bakayım dedim MAK Araştırma anket yapmış. 15-25 Ekim arası yapılmış.

mak-danismanlik-son-secim-anketinin-sonuclarini-13696199_7003_m.jpg
Bunu hangi anket firması yaptı? Gerçekten tarafsız bir firmaysa çünkü bu kadar olayın hiçbir şey değiştirmemesi harbiden ilginç. AKP, CHP, HDP, Kararsız oyları çok benzer bundan 1-2 dönem öncesine göre hatırladığım kadarıyla.

Yazdım ya MAK Araştırma 15-25 Ekim arası diye. Ben Gezi direnişinden sonra AKP gider %30'dan yukarı alamaz falan sanıyordum. Her seferinde dumur oldum. Türkiye'ye hoş geldiniz.

Gerçekçi geldi bana sonuçlar. Şu an zaten yerel seçimdeki muhalefet dalgası ve AKP'den kopan partilerin tüm önemi Cumhur'un %50 altında düşmesi. Yoksa yine en çok oy alan parti AKP.

Dalga mı geçiyorsun? :grin: :grin: Takmışsın kafayı Deva da Deva.
bu sözleri bir gün irlandaya gelirsem sana hatırlatacağım. :grin:

Yazdım ya MAK Araştırma 15-25 Ekim arası diye. Ben Gezi direnişinden sonra AKP gider %30'dan yukarı alamaz falan sanıyordum. Her seferinde dumur oldum. Türkiye'ye hoş geldiniz.

Gerçekçi geldi bana sonuçlar. Şu an zaten yerel seçimdeki muhalefet dalgası ve AKP'den kopan partilerin tüm önemi Cumhur'un %50 altında düşmesi. Yoksa yine en çok oy alan parti AKP.

akp zaten %30dan yukarı almıyor haklı çıkmışsın ki. insanlar chp'nin gelmemesini istiyor onun için kendini en yakın hissettiği partiye oy veriyor. ben yerel seçimdeki muhalefet dalgasının şuan için iyi olduğunun kanaatindeyim ama kesinlikle ama ileride bu rüzgar namına hiçbir şey kalmayacak. muhalefet dalgası diye bir şey sadece kağıt üstünde var.

insanlar chp'nin gelmemesini istiyor onun için kendini en yakın hissettiği partiye oy veriyor.
CHP de %25 almıyor aynı mantıkla. AKP gitsin isteyen, sevmeyen vs. küçük partilere vermek yerine ana muhalefeti güçlendirmeye çalışıyor. Yaklaşımın doğru ama AKP %30 almıyor diyemeyiz alıyor babalar gibi. Şu an düştüyse oyu %35 civarıdır artı eksi.

...
Bir ülkede ekonomi bile anket sonuçlarına bu kadar az etki edebiliyorsa fazla ümit beslemeyeceksin. Geçen kıymalı pideye 35TL para verdim, lahmacunun tanesi 8TL. Sadece buna sebep insanların ortaya bir tepki koyması gerekir ama tık yok. Bu yüzden mümkün olduğunca haberlere bakmamak, siyasete kafa yormamak, Twitter'da Türkiye gündeminden çıkmak gerek, en azından akıl sağlının korunması açısından bunlar faydalı olabilir.

O kadar uykuluydum ki mesajın yazı kısmını görmemişim bile. Avrasya anket(adını doğru hatırlıyorsam) İstanbul seçimlerini tam bilmişti, acaba onların genel seçim için bir tahmini var mıdır?

Avrasya anket(adını doğru hatırlıyorsam) İstanbul seçimlerini tam bilmişti, acaba onların genel seçim için bir tahmini var mıdır?
Var aslında. https://dokuz8haber.net/gundem/poli...-anketi-davutoglu-ve-babacan-yukselise-gecti/

Bir de Ekim tarihli bir yazıda AKP'ye yakın başka firmaların anketi diye paylaşılmış, ne anlama geldiğinin yorumu açık.

Edit: Şu üstteki sitede 2 Kasım tarihli daha günceli varmış: https://dokuz8haber.net/gundem/politika/avrasya-arastirma-akpnin-oy-oranindaki-dusus-devam-ediyor/

hangi-partiye.jpg

Kararsızları dağıtmamışlar bunda onun da etkisi vardır.

Edit: Bir sözelci olarak yardım alıp dağıttım kabaca.
AKP - %32.5
CHP - %28.16
İYİ - %12.61
HDP - %11.59
MHP - %8.91
DEVA - %3.18
GP - %2.03
SP - %0.25
Diğer - %0.50

Toplam %99.73

Bunun üstünden ittifak hesabı yapılmaz ama. Ankette tekli sormuşlar çünkü. Cumhur İttifakı deyip AKP+MHP+BBP diyince farklı oy veriliyor ama yine de düz mantık toplayacak olursak:

Cumhur İtf.: %41.41
Millet İtf+Deva+GP+SP: %46.23
HDP: %11.59
Diğer: %0.50

gibi bir oran çıkar. BBP ve Saadetten falan da oy geçişi olur onları saymazsak durum böyle gibi. Ex-AKP'li partileri Millet ittifakı saydım parlamenter sisteme dönüş ortak görüş olduğu için ve %10 barajı varken bunların zaten başka şansı da yok

Last edited:
Türkiye muhtemelen ilkbahara varmadan Suriye ve veya Irak'ta terör temizlik hattını genişletecek. Parti içi tartisma yasayan iyi parti muhtemelen bu süreçte hükümetle iyi gecinecek, benzer söylemlerde olacak. Kararsız seçmenler de büyük oranda mevcut iktidardan yana karar kılarsa bu kış sonu olası bir erken seçimde, anketler saptigi gozukur. Guncelleri ise artik cumhuru önde gösterir vaziyette olur. Muhtemelen Biden a rağmen bu gecici mudafa hat genişlemesi devamına gidilir.

Back
Top Bottom