Praven Atölyesi Mod Röportajları[6.Röportajımız Tamamlandı:Larriana]

Moda kaç puan verirsiniz?

• 90-100

Votes: 4 66.7%
  • 70-80

Votes: 2 33.3%
  • 50-60

Votes: 0 0.0%
  • 30-40

Votes: 0 0.0%

• Total voters
    6

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
IMG_1506003430454.jpg
:lol: :lol: :lol:

Evet arkadaşlar 5.Röportajımız tamamlandı HyperCharge`de sağolsun konuyu sabitledi hadi bakalım yorumlarınızı bekliyorum
riseofottoman-1.png

Yapımcı:HyperCharge
Tür:Tarihi senaryo mod
Senaryodan kısa bir kesit:"Osmanlı'nın kuruluşunu siz tamamlayacaksınız, siz!"
Çıkış Tarihi:Belli değil

Röportaj:
Soru:1.Önce seni tanıyalım Hyper adın ne kaç yaşındasın en sevdiğin şey ne?
Cevap:Adım Ahmet, 17 yaşındayım, en sevdiğim şey konuşmak. :grin:

Soru:2.Modlamada en çok neyi seviyorsun(kodlama,modelleme,harita, sahne)?
Cevap:En çok kodlama ve sahneyi severim, o ikisi dışında zaten pek başarılı olduğum söylenemez

Soru:3.Gelelim moda nedir bu mod kısaca açıklayabilir misin?
Cevap:Mod, Osmanlı'nın kuruluş döneminde yaptığı savaşları anlatan bir kurgudur.

Soru:4.Neden Osmanlı'nın kuruluş dönemini ele aldın?
Cevap:Bunun cevabı aslında kuruluş dönemiyle ilgili pek önemli bir çalışma olmamasıdır lakin ben diğer Osmanlı modlarından farklı olmasını da hedefliyorum.

Soru:5.Peki diğer Osmanlı modlarından farkı nedir?
Cevap:içerdiği özelliklerdir.

Soru:6.Peki özellikleri nedir genel olarak açıklayabilir misin?
Cevap:Film gibi ilerleyen bir senaryosu, oyunun bir süreklilik içerisinde olduğunu gösteren teknoloji sistemi, devlet yönetimine kadar etki eden din sistemi, ve de teknolojiyle beraber ilkte mancınık, sonra top icadı gibi, Türk modlarında bulunmayan birçok özellik bu modda ilk defa hayat bulmaktadır.

Soru:7.Özellikler iyiymiş gelelim senaryoya nasıl bir senaryo izleyeceğiz senaryo seçeneğine tıkladığımızda karşımıza nasıl bir sahne çıkacak?
Cevap:İlkte kamp gibi bir yerde başlayacağız. Burada oyun atmosferinin canlı olmasına özellikle önem verdim. Neticede ilk izlenim önemlidir. :smile:

Soru:8.Senaryoda bizi en çok etkileyecek bir kahraman varmı varsa kimdir?
Cevap:Vardır lakin bunu söylersem senaryoyu oynamanızın bir anlamı kalmaz.:grin:

Soru:9.Senaryoda aksiyonlu birşeyler görecekmiyiz?
Cevap:Senaryonun kendisi aksiyon üzerine kuruludur.bu yüzden de savaş mekaniklerine çok önem verdim. Animasyonundan tut, bir tuşa basınca herkesin nara atmasına kadar.

Soru:10.Evet gelelim özelliklere usta bir kodcu olman bütün özellikleri kendin eklediğin anlamında gelmez(tabi yanılıyor da olabilirim)eklediğin ne tür OSP ler var?
Cevap:Modun yarısı osp diyebilirim, lakin bunları kendi haliyle alıp kullanmadım, geliştirdim ve moduma uyarladım. İlk örneği, Viking Conquest'in deniz savaşları ve sahne-menü'südür. İkinci olarak da mancınık kodlarını warband'e uyarladım, sonra açık kaynak olarak paylaştım. Başkalarının da bundan faydalanması güzel hisler veriyor insana. :smile:

Soru:11.Oyunda en dikkat çeken özelliklerden biriside teknoloji ağacı nasıl bir sistem neler göreceğiz bu özellikte bu özellik Empire Total War daki teknoloji sistemine bir benzerliği varmıdır?
Cevap:teknoloji sistemi oyunu birçok kez yeniden başlatmamı mecbur kılıyordu. Yani Europa Universalis gibi bir şey yapmayı istiyordum ilk başta lakin oyun başında, belirttiğiniz yıla göre tekrar ayarlanacak olan çok değişken var. Lordların isimleri, leydilerin isimleri, kalelerin isimleri, krallıkların sınırlarından vesaire tutun köylerde o dönem genelde ne satılıra kadar birçok ayarlama yapılması gerekiyordu. Benim de buna vaktim olmadığından, basit bir menüde (belirli koşulları sağladıktan sonra) bir seçeneğe tıklıyorsunuz, bir süre sonra araştırma sona eriyor. Bunun size maliyetleri de var tabii. Yani anlayacağınız teknoloji sisteminin kendisi basit ama barındırdığı şeyler devasa. Yani topu araştırıyorsunuz, savaşlarda top kullanılabiliyor! Bir de bu açıdan bakın. :grin:

Soru:12.Peki teknoloji sistemini ilerleyen versiyonlarda geliştirmeyi planlıyor musun?
Cevap:Evet üzerine ekleme yapmayı çok istediğim özelliklerden.sonuçta bir şey yapmak önemlidir lakin üzerine ekleyerek gitmek daha güzeldir diye düşünüyorum.

Soru:13.Güzel söz :grin: peki ilerleyen versiyonlar çıkarmayı düşünüyor musun(hatalardan,yeni özellikler veya başka nedenlerden)?
Cevap:Şimdilik evet lakin bannerlord çıkarsa bu istek yavaş yavaş azalacak gibi görünüyor. :razz:

Soru:14.Bannerlord da ne tür planların var?
Cevap:Bannerlord'da da Osmanlı modu yapacak olan çok var, o yüzden ekip olarak daha çok fantastik veya modern tarzda bir şeyler yapmayı düşünüyoruz.

Soru:15.Modda herhangi bir hata varmı bizi rahatsız edecek derecede veya küçük hatalar?
Cevap:denizlerde takılıp kalan(karaya geçemeyen) birkaç lord veya karada gemi ikonuyla giden karavan veyahut mancınıkların bazen ışık hızında gülle atması dışında modda hiç hata yok. O bahsettiğim ilk iki hata düzeltilebilir lakin diğeri imkansıza yakın.

Soru:16.Özellikler bölümünde "vay be!" diyebileceğimiz animasyonlar var demişsin peki nedir bu animasyonlar?
Cevap:savaş animasyonları, senaryoda karşılaşacağınız türlü türlü selamlaşma animasyonları, lordların tahtlarında oturmaları gibi animasyonlar.

Soru:17.Modda bulunupta özellikler bölümüne yazmadığını bir özellik varmı?
Cevap:var.söylersem olmaz :grin:

Soru:18.Bu mod bizde ne gibi duygular uyandıracak Rise of Ottoman modu diyince akla ilk ne gelecek?
Cevap:Asalet diye düşünüyorum ben. :razz:  Epiklik vesaire

Soru:19.Şuan modda ne ile uğraşıyorsun?
Cevap:Şu an sahnelerle uğraşıyorum. Bayağı sahne var. Ancak kaleler bitti, şehirleri düzenliyorum. Liman şehirleri bitti çok önceden. Deniz savaşı işini hallerderken onu da ihmal etmedim.

Soru:20.Sahneler de ne gibi yenilikler göreceğiz tarihe uygun mu sahneler sahne içinde animasyonlar varmı ve ya senaryo ile ilgili birşey?
Cevap:Sahnelerde, gerçekte ne görüyorsanız onu göreceksiniz. Rüzgarda hareket eden ağaçlar, uçan kuşlar, ses çıkaran insanlar, çevre sesleri, tarihe uygunluk açısından da yapabileceğim her şeyi yaptım diyebilirim.

Soru:21.Tarih sistemi nasıl olacak peki?
Cevap:Tarih sistemi iki yönlü olarak ayrılıyor. Birincisi senaryonun işleyişine göre, diğeri ise sandboxta oyuncunun yaptığı icatlarla kazanılacak teknoloji puanı tarihin değişip değişmeyeceğinde etkili olacak. Yeterli teknoloji puanı kazanıldığında yıl değişecek.

Soru:22.Evet geldik bomba soruya çıkış tarihi nedir?
Cevap:Çıkış tarihi henüz belli değil lakin bu demek değil ki modun çıkmasına çok var. Önümüzde bir şey kalmadı. Sahneler ve test süreci var. Sonra ekibin belirleyeceği bir vakitte çıkacak.

Soru:23.Modun yüzde kaçı tamamlandı?
Cevap:Neredeyse tamamı diyebilirim. %96 civarı.

Soru:24.Modun ilk sürümü V1 mi olacak yoksa beta ya da alfa mı?
Cevap:Tam sürüm. V1 yani.

Soru:25.Evet son olarak mod ve mod yapımcılığı ile ilgili bize söylemek istediğin aklından ve kalbinden geçirdiğin neler var dök içini bakalım
Cevap:İnsanların başkalarının yaptığı şeyleri çalıp kendisininmiş gibi göstermesinden hiç hoşlanmadım, bu düşüncenin bannerlordda da devam edeceğini düşündüğüm için, peşlerini bırakmayacağım.

evet son olarak modla ilgili paylaşılmamış resim ya da video görmek istiyoruz
NO0EPL.jpg

a1rEWg.jpg

Benim yorumum:Harika bir mod hyper sabırsızlıkla bekliyorum bannerlord çıksa bile oynayacağım :grin:

Aferin paşam, Hyper ile çaktırmadan bir röportaj yapman çok iyi, bu arada gerçekten konuşmayı seviyor :smile: Daha nice röportaj yapmanı tavsiye ederim.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom