Milattan önce 3000'de İstanbul'da Türkler

Users who are viewing this thread

Arkadaş güdümlü füze gibi metoda yönelik eleştiriyi geçip sizli bizli kendi gerçekliğine kitleniyor.

Ancalimon kardeş. Mesele ortaya attığın iddialar değil diyoruz. Onlarda da sıkıntı var da mesele senin metodunda başlıyor. Bilgi ile olan ilişkin arızalı. Dünyayı, ya da en azından ana-akım toplumu çarpık okuyorsun. Tarihime el uzatıyorlar diyorsun. 3 günlük dünyada kimsenin bir tarafında değil adamım tarih.
Şu tribin başka bir versiyonu seninki bak:
Bprm-kuIIAANDNV.jpg:large

Senin gibi insanlar 40 yılın başında şöyle bir batılı görünce "aaa siz bize böyle yapmıştınız ama bizde size böyle yaptık" falan diye 600 yıl önceki olayı anlatıp kendi kendine tribe giriyor. Bunu o kadar çok gördüm ki.
Ama Türkiye dışında ben gerçekten, yıllarca yaşamama, onlarca ülkeden insanla tanışmama rağmen "aaa siz 400 yıl önce böyle yaptınız" diyeni görmedim. Yani bu kompleks böyle birkaç ülkedeki belirli kesimlere özgü.
Bu kadar "hep bize salıdırıyorlar, hep bizi yok etmek istiyorlar, tarihimizi elimizden alacaklar" diye paranoya yapan başka bir topluluk görmedim.

Diyorum ya sana, git abi Yozgat'a anlat. Niye batılıya kanıtlamaya çalışıyorsun sürekli kendini? Ezik hissetmiyorsan niye uğraşıyorsun bu işle obsesif şekilde? Günlük hayatıma, jeopolitiğe, ekonomiye falan etkisi 0 olan bir meseleyi ulusal dava gibi yapıpı birde bunu çarpık dünya ve bilim anlayışınla sunmaya çalışıyorsun.
Bak kaç sene oldu. Yazıktır.

İskitlerin Türklerle daha ilişkili olduğunu iddia eden Türk dünyasından uzmanların hepsi faşist ve aşağılık kompleksi var. Bunu iddia eden yabancılar bilgisiz. Aksini iddia eden Türklerin aşağılık kompleksi yok, ve aksini iddia eden yabancı uzmanlar da çok iyi niyetli ve dürüst.

Koca Avrupa'da insanlar bu konuyla ilgilenmediği için çok süperler benden. Peki kabul ediyorum.

Çok hümanistiz. Ayrımcı değiliz. Aşağılık olmayı kabullenmeliyiz. Onlar bize yaptığı gibi kendimizi aşağılarsak aşağılık kompleksimiz olmaz.

Mesele Iskitler'in Turk kulturu ile bir bagi oldugunu iddia etmek degil. Mesele, tarihi, antropolojiyi, bilimi siyasi ve ideolojik ajandalara alet etmek. Daha once de dedigim gibi; duzgun bir sekilde ortaya atilan bir hipotezi reddetmek soz konusu degil burada. Firavunu Islam'a davet eder gibi insanlari Turk olmaya davet etmek yerine sen de duzgun metodlar uygulayarak hipotezlerini olustur, seni de dinleyelim. Neden dinlemeyelim? Bak ben yakin zamanda Kuman tarihini inceledim ve eskiden Dogu Karadenizliler'in Turk kokenli olmadigini dusunurken bugun onlarin hem dis gorunus hem kulturel bakimdan tum komsularindan farkli olmalarinin sebebinin Bizans zamaninda oraya yerlesen Kumanlar'in etkisinden dolayi oldugunu dusunmeye basladim. Turkler'in Mongoloid dis gorunusten cok sonralari ciktigini dusunurken 1000li yillarda bazi Turk kavimlerinin Avrupai gorunumlu olabileceklerini kabul ettim.

Olcume, analize, bilgiye dayanan, desteklenmis hipotezleri kabul etmemek diye birsey yok. Senin karsina aldigin kisilerin bunlar uzerinde duygusal bir yatirimi yok cunku. Adam gibi ortaya koy, Korece'nin Altay dil ailesine ait oldugunu da kabul ederim, Etruskce'nin de. Dogayi, insani, tarihi anlamak guzel seydir. Sen bana cevap sunarsan, Turk de desen Aborjin de desen basimin ustunde yerin var. Ama senin yaptigin sey yaniltmak olursa, rasyonel olmak yerine dogaya ve bilime ters gidecek sekilde anlamlar yukleyerek insanlarin algilariyla oynamaya calisirsan da buna karsi cikarim. Sen bizi kandiriyorsun ve sorun da bu. Bilerek yapmiyorsun belki, ama neticede yaptigin sey kandirmak. Kendin inanmis olsan da soylediklerin gercek disi, dogaya, insana aykiri. Eskiden kotu niyetli oldugunu dusunurdum ama simdi sadece onemsiz seylere fazlaca anlam yukledigini ve bunlarin icinde kaybolup gittigin icin dunyayi sana gore onceligi olan degersiz seyler etrafinda dondurmekten baska elinden birsey gelmedigini dusunuyorum. Umarim karsindakilerin hayatlarinin ayni metalar etrafinda donmedigini anlamaya calisir ve en azindan dunyaya kendin gibi olmayan birinin gozunden bakabilirsin.

Aka arada git bi eglen lan. Turklere baglanamayacak bir muhabbet esliginde bira falan ic azicik renk kat hayatina.

Hiç kimse senin kültürünü araştırıp ortaya çıkaracak değil Allegro. Merak ediyorsan bunu yapmak sana kalıyor ve başkalarının araştırmalarını körü körüne kabul edersen bu bir başarı olmuyor. Hiç kimse kendi kültürünü araştırdığı için eleştirilemez. Mesela Zakiev de bunun için eleştirilmemeli. Elindeki verilerle bir şeyler yapmış ve İskitlerin ve Sarmatların bir zamanlar Türk olduğunu öne sürmüş. Sümerlerle ilişki kurmuş, Etrüsklerle ilişki kurmuş. 11. yüzyılda Selçukların Kudüs'ü ele geçirmesi sonucu Rusların ve Avruplalılar'da ilk önceleri açık sonraları gizli bir Türk düşmanlığı beslemeleri sonucu Türk izlerini yok etmek için her yolu denediklerini düşünüyor ki ben de buna katılıyorum. Gücü elinde bulunduran kişilerin eğitim, bilim, tarih, savaşlar, ekonomi gibi bir çok şeye yön verdiği olasılığının çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu kişilerin Türklere düşmanlık beslediklerini düşünüyorum ve RTE politikalarının neredeyse hiçbirini doğru bulmasam da bu konuda haklı olduğunu düşünüyorum. Batı'nın aydınlanma öncesi kafasının hiç değişmediğini düşünüyorum ve olan herşeyin yalnızca ilericileri tatmin etmek için planlanan bir gösteri olduğunu düşünüyorum. Daha önce para, mevki ile kontrol ettikleri din adamlarının yalanlarını kullanan gücün şimdi ise aynısını etkin bilim adamları ve sermaye ile yaptıklarını düşünüyorum. Tarih konusunda ortaya çıkan bulguları kendilerine uydurduklarını ve bu şekilde Türkleri yurtsuzlaştırma politikası izlediklerini tahmin ediyorum.

Marksizm Kudüs'ü ele geçiren Türklerden intikam almak isteyen Batı'ının Türklerin yaşadıkları yerlerde destekleyeceği bir silah.

Türkiye'de sağ sol çatışması millet düşmanları ile millet düşmanları arasında gerçekleşti. İkisi de birbirinin kötü bir kopyasıydı. Milliyetçi diye geçinenler Türk bilincine sahip değildi. Türklüğü ırk, mahalle, aşiret kavramlarından ibaret sanıyorlardı. Atatürk'ün insanlara açıklamaya çalıştığı Türk milliyetçiliğinden bihaberlerdi. Türk milletinin zalimliğe ve zorbalığa karşı birleşmiş ezilmiş insanların oluşturduğu bir güç olduğunun farkında değillerdi. Efsanelerimizde bile Türkler tutsaktır. (belki de gene aynıyız) Zulme karşı çıkan kişidir. Bir yerde birileri haksızlığa uğruyorsa, kim olursa olsunlar onların yanında yer alacak kişilere Türk milleti denir.

Birilerine haksızlık edecek büyük güçler karşılarında bir Türk milleti görmek istemezler ve bunu yok etmek için derinden her şeyine saldırırlar. Etnik bölücülüğü körükleyecek durumlar yaratırlar ve ardından açıktan bunun yanlışlığını dile getirirler. İşte Türk tarihini gizleme - kendilerine mal etme politikası da bunun bir parçası. Bu 10 20 yıldır süren bir şey değil. Bu en azından 1000 yıldır süren bir şey. Atılan temeller bunun üzerine. Yapılan haçlı seferleri bununla ilgili.

Türkler Avrupa'nın tek düşmanı idi. Türkler Avrupa'nın beşiğine iki kere yerleşti. Avrupa derken siz sanıyorsunuz ki ben Avrupalılar demek istiyorum. Böyle bir şey yok. Avrupa derken onları köleleştiren ve şekillendiren güçten bahsediyorum. Onların ne yiyeceğine, nereye gideceğine, hangi sınıfın hangi dine inanıp hangisine inanmayacağına, kimin düşman kimin dost olarak belirleneceğine karar veren gizli elden bahsediyorum. Milyonlarca cocuğu haçlı seferi diye başlarına bir Türk (ne kadar Türk?) komutan verip ölüme gönderip buralarda yamyamlığa başlatabilecek gücü olanlardan bahsediyorum. Kefenizmi giydik reis gibi hayali bir mastürbasyon (masterception) değil bu. Hepsi var ve sürekli don değiştirerek günümüze kadar devam etti ve bu gidişle hep edecek. Önceleri yüzü tanıdık ama korkunç idi. Belki şimdi yüzü yabancı ancak sevimli. Sonuçta şartlar değişti.

Kendimi sizin gibi insanlardan ayırdığım nokta bazen çok iyi güzel görünene şüpheyle yaklaşıp iç yüzünü görebiliyor olmam belki de. Çünkü bu tartışmığım konun temelinde seni ve senin gibi inanları haksız buluyorum ve akıl konusunda kesinlikle değil ama (belkide benden çok daha zekisinizdir. Boğaziçi'ni isterdim ve kaçırdım ben mesela gençken. O zamanlar içip eğlenmek çok daha işime geliyordu) bilgelik konusunda eksikliğiniz olduğu düşünüyorum.

Kişisel olarak yaptığın eleştiriyi de bu habitat çerçevesinde değerlendiririm.

Bir onceki mesajin anafikri baskalarinin iddialarini nasil da koru korune etmedigim olabilecekken bana cevaptan cok kendi akil sagligini korumak icin yazilmis bir msajda yine kendi gercekliklerinden kopamadan, ideolojonin Istiklal Marsi'ni okumussun.

Baskasi gayet de kulturumu arastirip ortaya cikarabilir. Sumerologlar gercek Sumerlerden mi meydana geliyor mesela? Bir dunya yabanci Turkolog var. Yazdigin seylerin hicbiri benim kulturum degil zaten. Ata binmiyorum, tas balballar uretmiyoum, olu mumyalamiyorum, toylarim sagularim yok, dugunlerim eski turk geleneklerinden farkli, kiz kacirma diye birsey yok mesela. Kil cadirda yasamiyorum, at kani icmiyorum, dinsizim, olulerimi kurganlara gommuyorum, yanlarinda degerli esya da birakmiyorum, ailemden biriyle evlenebilmek icin de 7 gobek sulalesini sayabilmesi gerekmiyor. Bunlarin hepsine ragmen Turkum, hayatim da baska gerceklikler etrafinda donuyor. Sen obsesyon besledigin metalarda dunyayi, insani statik farzeder bir sekilde taklip kalmissin. Hayata baska insanlarin gozunden bakma yetenegini de ne yazik ki yitirmissin goruyorum ki. Birilerinin sirf sen Pecenekler'in 1000 yil once ne yaptigini bilme diye kendi yolunu degistirip, kendi hayatini feda edebilecegine inanmissin. Bu hususta akademiler kurulabilecegine, diller insa edilecegine falan inanmissin. Senin takili kaldigin metalarin baska hicbir insan evladinin hayatina yon vermedigini, bunlari saklamak adina cevirilecek plotlara harcanacak enerjinin buna degmeyecegini goremiyorsun.

Bakkala verdigin para birimi gecmiyor ise yapacagin sey 1000 katini vermek degildir. Sen siraladigin detaylar, argumanlarin, neden-sonuc iliskilerin ile aynen bunu yapmissin iste. Gecmiyor arkadasim, para birimin, kullandigin dil, dusunce trenin degersiz, hukumsuz. "Dogada Turkluk diye birsey yok" denerek cok guzel bir sekilde anlatildi bu sana. Yazilanlarin hicbirini ozumsememissin, geldigin bu noktada da mumkun olmadigini dusunuyorum. Verdigin bu tepki de dunyani muhafaza etmek icin kendi kendine hatirlatmalar yapmak olmus. Bu yola neden ciktigini, neden bu kadar yatirimlar yaptigini ve neden yumusamaman gerektigini tam da beyni yikanmis insanin yapacagi dilden hatirlatmissin kendine.

Geri dönmek için kendi gerçekliğine çok fazla yatırım yapmış.

Bütün komplocuların krizi. Gerçek dünya fazla basit ve sıkıcı, içine girmek istemiyorlar.
Bir yerlerde derin bir anlam, bir mana arıyorlar(Ancalimon'un durumunda bu mistisize edilmiş bir Türklük algısı). Bir çeşit psikoz bence.

Onca metodla ilgili söylenene rağmen yazdığı gerçekten kopuk şeyleri highlight edelim:

İskitlerin Türklerle daha ilişkili olduğunu iddia eden Türk dünyasından uzmanların hepsi faşist ve aşağılık kompleksi var. Bunu iddia eden yabancılar bilgisiz. Aksini iddia eden Türklerin aşağılık kompleksi yok, ve aksini iddia eden yabancı uzmanlar da çok iyi niyetli ve dürüst.
Türkler ve "Yabancılar" diye iki güç böyle karanlık-aydınlık savvaşı gibi bir mücadele vermiyor. Gelişmiş batı ülkelerinde bile sokakta İskitler sence Türk müydü dersen çoğu insan sana anlamsızca bakar.

Hiç kimse senin kültürünü araştırıp ortaya çıkaracak değil Allegro.
Senin veya benim tarihim diye bir şey yok. Daha doğrusu senin bahsettiğin bağlamda yok.
Tarih sosyal olarak üretilmiş bir soyutlamadır. Var olan bir gerçek, bir sahip olunabilinen bir nesne değildir.

Tarih konusunda ortaya çıkan bulguları kendilerine uydurduklarını ve bu şekilde Türkleri yurtsuzlaştırma politikası izlediklerini tahmin ediyorum.
Yozgat'taki çomar bu mistik karanlık-Türk savaşından bağımsız olarak çekirdek çitlemeye devam ediyor.

Marksizm Kudüs'ü ele geçiren Türklerden intikam almak isteyen Batı'ının Türklerin yaşadıkları yerlerde destekleyeceği bir silah
Bunu çok düşündün mü?
:lol: :lol: :lol: :lol:

Türkiye'de sağ sol çatışması millet düşmanları ile millet düşmanları arasında gerçekleşti. İkisi de birbirinin kötü bir kopyasıydı. Milliyetçi diye geçinenler Türk bilincine sahip değildi. Türklüğü ırk, mahalle, aşiret kavramlarından ibaret sanıyorlardı. Atatürk'ün insanlara açıklamaya çalıştığı Türk milliyetçiliğinden bihaberlerdi. Türk milletinin zalimliğe ve zorbalığa karşı birleşmiş ezilmiş insanların oluşturduğu bir güç olduğunun farkında değillerdi. Efsanelerimizde bile Türkler tutsaktır. (belki de gene aynıyız) Zulme karşı çıkan kişidir. Bir yerde birileri haksızlığa uğruyorsa, kim olursa olsunlar onların yanında yer alacak kişilere Türk milleti denir.
Kendi tezini çürüten bir gerçeklik. Günlük hayattaki çıkar savaşları toplumun gerçeği iken, Platonik anlamda ideal bir Türklük olmadığını gösteriyor.
Bir organizma gibi hareket eden bir Türk "entity" yok.

Birilerine haksızlık edecek büyük güçler karşılarında bir Türk milleti görmek istemezler ve bunu yok etmek için derinden her şeyine saldırırlar.
Buradan yürüyelim şimdi. Socrates geliyor.
Kim bunu isteyenler?

Dogukan said:
Hiç kimse senin kültürünü araştırıp ortaya çıkaracak değil Allegro.
Senin veya benim tarihim diye bir şey yok. Daha doğrusu senin bahsettiğin bağlamda yok.
Tarih sosyal olarak üretilmiş bir soyutlamadır. Var olan bir gerçek, bir sahip olunabilinen bir nesne değildir.
Eh isin deginmedigim bu boyutu da var tabi.

Bizi sekillendirmis ve ilham vermesi gereken bir tarih varsa da bu sirf Turklerle sinirlanacak diye birsey yok. Benim tarihim sadece soy agacimdaki Turkce konusmus erkeklerden ibaret degil, ayni zamanda Romadir, Hititlerdir, Antik Yunandir. Istanbul'da kurgan bulunmasina ihtiyacim yok, Byzantion'daki Yunan da benim.

Allegro said:
Benim tarihim sadece soy agacimdaki Turkce konusmus erkeklerden ibaret degil, ayni zamanda Romadir, Hititlerdir, Antik Yunandir. Istanbul'da kurgan bulunmasina ihtiyacim yok, Byzantion'daki Yunan da benim.

Soyun güzelmiş kardeş iyi günlerde kullan

Kardeş bilimsel olarak soyun kimdense oraya dayanıyorsun, başka türlü hissediyorsan o senin problemin.

Bilimsel olarak soyun dominant erkekler uzerinden aktarilmis tek bir kultur grubunu izlemiyor zaten. Soyunda Charlemagne ile akraba biri varsa sen de Charlemagne'in akrabasi oluyorsun, senin cocugun da oluyor.

Kendi adına konuşuyorsan, soyun bir Anadolu Rumu x Türk ise kimsenin yapacağı yorum yok. Kendi tarihini Anadoluya bağlamaya çalışıp kültürünü reddeden; atalarının tarihinden utanıp kendini daha prestijli olduğu için Romalılara bağlamak isteyen, bir Türkmen koyun çobanının büyük torunuysan bayağı zavallısın.

Hun said:
Kendi adına konuşuyorsan, soyun bir Anadolu Rumu x Türk ise kimsenin yapacağı yorum yok. Kendi tarihini Anadoluya bağlamaya çalışıp kültürünü reddeden; atalarının tarihinden utanıp kendini daha prestijli olduğu için Romalılara bağlamak isteyen, bir Türkmen koyun çobanının büyük torunuysan bayağı zavallısın.

Hun ağabey bu konu troll mü gerçekmi ne yapacağımı şaşırdım :sad:

Hun said:
Yazilanlari okuduysan karsindaki kisinin prestiji soya ve tarihe yuklemeyen biri oldugunu kavramis olman gerekirdi. Dolayisiyla ne bunun uzerinden masturbasyon yapacak ne de utanacak birine hazirladigin bu generic laflar gecersiz.

Ve hayir; kendi adima degil senin, hepinizin adina konusuyorum: hepiniz bu topraklarda var olmus kulturlerin karisimi, onlarin torunusunuz. Istisnai olan benim durumum degil, ilk insana kadar uzanan butun akrabalarin kendi soylarini temiz tutmak konusunda istisnai cabalar sarfetmediler ise sen de Rumsun, Ermenisin, Frigyalisin, Hititsin. Bizzat Rum ile karismana gerek yok, Rum ile karismis birinden cocuk yapinca da onun akrabalarinin hepsi cocuga aktarilmis oluyor.

Zaten kan bagi da kisinin hissiyatini sekillendiren birinci unsur degildir zira bir insan gecmisteki her bir akrabasini bilemez. Kisinin kimligi bir kabuldur, bunu sekillendirmis unsurlar da kabule dayalidir. Kusaklar boyunca Rum olup da Musluman olduktan sonra soyunu Horasan'a dayandiran aileler gordu bu ulke.

Dogukan said:
carrier said:
Kardeş bilimsel olarak soyun kimdense oraya dayanıyorsun, başka türlü hissediyorsan o senin problemin.

Bilimsel olarak soyun Afrika'daki insanlara dayanıyor.

Hayır dayanmıyor, çünkü çeşitli modifikasyonlar dolayısıyla şimdiki Afrika insanlarına dayanamaz, ama ilk insanlara diyorsan, haklısın.

@Ancalimon
Akrabalık, soy tanımı insanlar ve kan bağı ile ilgili bir tanım. Maddeler ile değil. Öyle olsaydı, dediğin doğru olacaktı.

Gördüğün gibi kavramların tanımları ve formal mantığın esasları bu yüzden önemli, ve batı bu metodik yaklaşımı sebebiyle daha gelişmiş bir yer.

carrier said:
Dogukan said:
carrier said:

Bilimsel olarak soyun Afrika'daki insanlara dayanıyor.

Hayır dayanmıyor, çünkü çeşitli modifikasyonlar dolayısıyla şimdiki Afrika insanlarına dayanamaz, ama ilk insanlara diyorsan, haklısın.

Olay tamamen tarihte kaç bin yıl geriye gittiği ile alakalı.
Şimdi bana şunu söyle. Nesnel olarak, bir "milletin" bu insan toplulukları içerisinde ayrı, özgün bir türe bürünmesi kaç tarihinde oluyor bu 200 000 yıl içerisinde? Ve bir tarih seçiyorsan, bunu hangi nesnel kıstaslara göre seçiyorsun?

mesela adam diyor ki 3000 yıl önceki Türk. Şimdi aynı adamın ataları 5000 yıl önce neydi? Peki 7000 yıl önce? Peki 10 000 yıl önce? Yani bir milleti bu tarih içerisinde seçebilmek için kaç bin yıl geriye gitmek gerek? Ve duracağımız yıla hangi NESNEL kıstas karar veriyor?

Ya aslında baya bir kıstası var da, hepsini açamayacağım şimdi. Tek anlaşılması gereken nokta çeşitli nedenlerden  dolayı birbirlerinden ayrıldıkları. Ondan sonrasında da akrabalık pek de önemli değil düşünceme göre, zira insanlar bambaşka oluyor birbirinden. Tabi insanlık ilerleyip gelişince yeniden birbirine karışmaya başlıyor, aynı oluyor, ama bunun oluşuna bile daha ayrılmalarından itibaren çok zaman var. Burada aslında şu an farklı olunduğu anlatılmıyor, isteyen istediği gibi hissedebilir şu an, hak ta veriyorum bak, ama o zamana göre isteyenin isteyen gibi hissedebileceğini zannetmiyorum.

Back
Top Bottom