Milattan önce 3000'de İstanbul'da Türkler

Users who are viewing this thread

Ben insanlar birdir, aynıdır demiyorum.

Doğada Türk yok diyorum, tarih sosyaldir diyorum, dil kimliği ve geçmişi dikte eder diyorum. Bugünkü normların ile tarihi yorumlayamazsın.

Türklük tarihte nesnel bilimsel bir kategori değildir. Evet, tarihin bir vakti bir topluluğa biz Türki, daha sonra daha net isimler, Kazak, Türkmen, Özbek diye hitap ediyoruz, bugünkü birikimimiz ve tarihsel esin kaynakları vesilesi ile. Gittikçe kültürel ve dil olarak daha da özgünleşiyorlar yaşadıkları bölgede-coğrafya içerisinde bazı topluluklar(ki bu süreç bitmiş değil, yani GÖZLEMLEDİĞİMİZ ŞEYİN BİR PARÇASIYIZ, bu da zaten nesnel olmak ile ilgili ciddi bir sorun). Ama bunu nesnel bir gerçeklik olarak kullanmıyoruz. Bunun üzerinden ayrı bir türden bahseder gibi, ayrı bir objeden bahseder gibi analitik bağlar kuramayız.

Onun için 3000 yıl önce İstanbul'da kurgan var, demek ki burası Türklerin gibi bir cümle kurmak komik, anlamsız, gereksiz.

@Allegro

Ahahaha. Tartışmayı en sevdiğim zihniyet.

Bir kere kendini bu toplumun sözcüsü tayin etmen komik olmuş. Kendi adına konuşabilmeyi bilmek erdemdir. Benim adıma, onun bunun adına çok bilmiş gibi tespitler yapmak çok yersiz. Benim babam Dağıstanlı Türk, annem Dobrucalı Nogay Türkü yada Moğol kökenli. Dolayısıyla ezbere konuşup "hepimiz Rumuz, senin adına da konuşuyorum" demek tutmadı..

Sana uzun uzun Bizans'ın iskanları, 11.yy'da Bizans Anadolusundaki Peçenek ve Uz yerleşkeleri daha sonra 12.yy'da Selçuklu Fethi ve 13.yy'daki Moğollardan kaçan Türkmen göçünü anlatmayacağım.

Bu toprakların gördüğü en büyük iki devlet olan Bizans ve Osmanlı birer kabile devleti değildi. Uçan kuş "tahrir defterleri" isimli kayıtlara tüm detaylarıyla aktarılırdı. Bu tahrir defterlerinde tüm Osmanlı eyaletleri ve yeni fethedilen şehirlere dair bilgiler bulunurdu. Bu bilgilere oranın ahalisi, konuşulan dil, coğrafya, dini inançlar ve iskan ettirilecek Türkmen aşiretleri de dahildi. Osmanlı'nın barışçıl ve hoşgörü politikalarına karşın Müslüman bir İmparatorluk olmasından mütevellit içinde bulundurduğu Hristiyan, tebaa diğer Müslüman tebaaya göre bazı hak ve sorumluluklara sahipti. Askerlikten ve bazı vergilerden muaf olan bu Hristiyan güruh, dini inancını Osmanlı himayesinde yerine getirebilmek için "Cizye" denen Gayrimüslim vergisi öderdi.

Osmanlı topraklarında halk resmi olarak 3'e ayrılırdı; Rumlar, Ermeniler ve Müslümanlar.(Zaten Türkler Anadolu'ya geldiğinde senin Romantik hayallerinin aksine halk Frigyalılardan, Hititlerden değil yalnızca Ermeniler ve Rumlardan oluşuyordu) Bu sınıflandırma dini inançlar baz alınarak yapılmış olup "Anadolu Rumları" dediğimiz halk Hristiyanlığın "Ortodoks" mezhebine mensuptu, dolayısıyla Konstantiniyye Patriğine bağlıydı. Ermeniler ise Konstantiniyye Patriğine bağlı olmadığı için ayrı bir tebaa olarak kaydedilirdi. Müslüman halklar (Boşnaklar, Türkler, Kürtler, Araplar, Mağripler, Çerkesler vs.) ise hak bakımından eşit olduğu için "Müslüman" olarak genellenirlerdi. Yalnız yerleşik olmayan Türk grupları Etrak(Arapça: Türk) olarak kaydedilirdi çünkü göçebelerdi, iskanda kullanılırlardı ve onlardan vergi almak bu yüzden kolay olmazdı. Neyse sadede geleceğim.

Şimdi 1914 Osmanlı Nüfus sayımına bakalım:

28i8cbo.png

Buda demek oluyor ki 13.yy'da Osmanlı ülkesine katılan Rumlar ve Ermeniler, 20.yy'da Anadolu'da hala yaşamaktaydılar. Kimse eriyip gitmedi veya buharlaşmadı. YouTube'dan öğrendiğin romantik tarihin aksine Türkler gelip Rum köylerini basıp bütün Rumların ve Ermenilerin karısına, kızına da atlamadı. Şeriat kuralları gereği sefer sonrası yağmalanan şehir hariç(ki onda bile bir ölçü vardı) hırsızlık ve tecavüz yasaktı. Rumlar ve Ermeniler ise Osmanlı'nın fethettiği ve öldürdüğü yabancı bir halk değil, aksine Osmanlı veziri, mimarı, askeri olan Osmanlının asıl unsurlarından biriydi. Peki ne oldu bu Rumlara ve Ermenilere?

Seni şöyle alalım ve Jön Türkler ile başbaşa bırakalım..

https://tr.wikipedia.org/wiki/Rum_K%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ermeni_K%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1

bu olaylardan sağ kurtulan Rum halkı içinse seni Atatürk ile tanıştırayım.

https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye-Yunanistan_n%C3%BCfus_m%C3%BCbadelesi

Ha karışan bu 600 yıl içinde Anadoluda karışan Rumlar, Ermeniler ve Türkler yok mu ? Tabiki var. Anadolu gibi tarih boyu pek çok halkın yaşadığı bölgede karışma olmaması imkansızdır biz Japonya değiliz. Fakat bu karışım Türkiye nüfusunun belki %5'ini kapsar. İlber Ortaylı'nın tespitine göre Türkiye halkının %60 civarı Türkmen, %10'u Kıpçak soyludur. Geri kalan %30'luk bölümü ise bu "karışmış grup", Kürtler, Araplar, Çingeneler, Boşnaklar, Çerkesler, Zazalar, Çeçenler, Boşnaklar gibi halklar oluşturur.

Tarih dersi için önemli değil. İstersen sana kitap tavsiyesi de yaparım boş zamanlarında ileti atıp propaganda yapmadan önce okursun.

Dogukan said:
Bilimsel olarak soyun Afrika'daki insanlara dayanıyor.

Bu cümlede ikinci bir zavallılık örneğidir. "Millet" olgusunu reddetmek için insanlık tarihinin köküne inip "hepimiz gardaşız" nidaları atmak komiktir. Bu hesaba göre ancalimon'un dediği gibi Big Bang'e gidip kullandığın klavye ile akrabalıkta çıkarabilirsin istersen. Ama bir Norveçli ile Kenyalı, bir Çinli ile bir Fransız arasında fark görmemek "ırk" olgusunu reddetmek değil aksine onların kültürlerini, tarihlerlerini, milletilerini yok saymaktır, faşizmdir.

Düzenleme: İmla

Dogukan said:
Ben insanlar birdir, aynıdır demiyorum.

Doğada Türk yok diyorum, tarih sosyaldir diyorum, dil kimliği ve geçmişi dikte eder diyorum. Bugünkü normların ile tarihi yorumlayamazsın.

Türklük tarihte nesnel bilimsel bir kategori değildir. Evet, tarihin bir vakti bir topluluğa biz Türki, daha sonra daha net isimler, Kazak, Türkmen, Özbek diye hitap ediyoruz, bugünkü birikimimiz ve tarihsel esin kaynakları vesilesi ile. Gittikçe kültürel ve dil olarak daha da özgünleşiyorlar yaşadıkları bölgede-coğrafya içerisinde bazı topluluklar(ki bu süreç bitmiş değil, yani GÖZLEMLEDİĞİMİZ ŞEYİN BİR PARÇASIYIZ, bu da zaten nesnel olmak ile ilgili ciddi bir sorun). Ama bunu nesnel bir gerçeklik olarak kullanmıyoruz. Bunun üzerinden ayrı bir türden bahseder gibi, ayrı bir objeden bahseder gibi analitik bağlar kuramayız.

Onun için 3000 yıl önce İstanbul'da kurgan var, demek ki burası Türklerin gibi bir cümle kurmak komik, anlamsız, gereksiz.

Ben de olduğunu savunmuyorum ama Türki denilen topluluğun geldiği ırklar olabilir yani. Bunlara Türk diyenler var, demeyenler var o bilinmez ama bir kaç topluluğun ataları olduğu kesin.

Hun said:
@Allegro

Ahahaha. Tartışmayı en sevdiğim zihniyet.

Bir kere kendini bu toplumun sözcüsü tayin etmen komik olmuş. Kendi adına konuşabilmeyi bilmek erdemdir. Benim adıma, onun bunun adına çok bilmiş gibi tespitler yapmak çok yersiz. Benim babam Dağıstanlı Türk, annem Dobrucalı Nogay Türkü yada Moğol kökenli. Dolayısıyla ezbere konuşup "hepimiz Rumuz, senin adına da konuşuyorum" demek tutmadı..
Yahu burada istisna o zaman sensin o halde, sen kim oluyorsun da benim durumumun benimle izole oldugunu iddia ediyorsun o zaman? Hayir bizzat mi Dagistan'dan Dobruca'dan gelmisler, hic mi Turkiye'li akrabalari yok? O Turkiyeli akrabalarin kokunde hic mi Turk olmayan kimse yok? Annenin ve babanin soyundaki herkesin Turk ya da Mogol olarak siniflandirilabileceginden nasil bu kadar eminsin ayrica, hic Dagistanli, Ingus, Cerkes, Gurcu, Rus, Cecen olmadiginin garantisi nedir? Ben soyleyim: yok. Verdigin Turk ve Turki halklara ait isimler sadece sen sectigin icin dahil edilmis. Sen digerlerini okumayi reddediyorsun sadece, ama yok degiller.

Annen baban Yozgatli olsa argumanimi pasa pasa kabul edecek miydin bir de?

Hun said:
Sana uzun uzun Bizans'ın iskanları, 11.yy'da Bizans Anadolusundaki Peçenek ve Uz yerleşkeleri daha sonra 12.yy'da Selçuklu Fethi ve 13.yy'daki Moğollardan kaçan Türkmen göçünü anlatmayacağım.
Anlatinca ne olacak ki?

Hun said:
Bu toprakların gördüğü en büyük iki devlet olan Bizans ve Osmanlı birer kabile devleti değildi. Uçan kuş "tahrir defterleri" isimli kayıtlara tüm detaylarıyla aktarılırdı. Bu tahrir defterlerinde tüm Osmanlı eyaletleri ve yeni fethedilen şehirlere dair bilgiler bulunurdu. Bu bilgilere oranın ahalisi, konuşulan dil, coğrafya, dini inançlar ve iskan ettirilecek Türkmen aşiretleri de dahildi. Osmanlı'nın barışçıl ve hoşgörü politikalarına karşın Müslüman bir İmparatorluk olmasından mütevellit içinde bulundurduğu Hristiyan, tebaa diğer Müslüman tebaaya göre bazı hak ve sorumluluklara sahipti. Askerlikten ve bazı vergilerden muaf olan bu Hristiyan güruh, dini inancını Osmanlı himayesinde yerine getirebilmek için "Cizye" denen Gayrimüslim vergisi öderdi.

Osmanlı topraklarında halk resmi olarak 3'e ayrılırdı; Rumlar, Ermeniler ve Müslümanlar.(Zaten Türkler Anadolu'ya geldiğinde senin Romantik hayallerinin aksine halk Frigyalılardan, Hititlerden değil yalnızca Ermeniler ve Rumlardan oluşuyordu) Bu sınıflandırma dini inançlar baz alınarak yapılmış olup "Anadolu Rumları" dediğimiz halk Hristiyanlığın "Ortodoks" mezhebine mensuptu, dolayısıyla Konstantiniyye Patriğine bağlıydı. Ermeniler ise Konstantiniyye Patriğine bağlı olmadığı için ayrı bir tebaa olarak kaydedilirdi. Müslüman halklar (Boşnaklar, Türkler, Kürtler, Araplar, Mağripler, Çerkesler vs.) ise hak bakımından eşit olduğu için "Müslüman" olarak genellenirlerdi. Yalnız yerleşik olmayan Türk grupları Etrak(Arapça: Türk) olarak kaydedilirdi çünkü yerleşik değillerdi ve onlardan vergi almak bu yüzden kolay olmazdı. Neyse sadede geleceğim.
E bune simdi, neyin ozeti bu? Sen insanlarin kulturel mobiliteleri adina hicbirsey ortaya koymadan, Turk, Rum, Ermeni diye kaplara koyup textbook aciklamalar yapmissin da konumuzla ilgisi ne? Osmanli Rumlar Muslumanlasamasin, Turkler ile Rumlar cocuk yapamasin diye ozel bir caba mi sarfetmis? Ne cikarmamiz gerekiyor yani bundan? O Rum, Ermeni diye kaplara koydugun adamlarin tarihte hangi evrelerden gecmis kulturlerin bir sonucu oldugunu ortaya koyabildin mi sonra? Turkler geldiginde Hitit, Frigya yoktu demissin de Anadolu'da hakimlesen Helen kulturunun etkisi altnda asimile olmadiklarini, kulturleri sonlansa bile soylarinin baska isimler altinda devam etmedigni ortaya koydun mu? Bu nasil duz mantik yahu. Yazarken bir yandan da sevinmissin bir de.

Hun said:
Şimdi 1914 Osmanlı Nüfus sayımına bakalım:

28i8cbo.png

Buda demek oluyor ki 13.yy'da Osmanlı ülkesine katılan Rumlar ve Ermeniler, 20.yy'da Anadolu'da hala yaşamaktaydılar. Kimse eriyip gitmedi veya buharlaşmadı. YouTube'dan öğrendiğin romantik tarihin aksine Türkler gelip Rum köylerini basıp bütün Rumların ve Ermenilerin karısına, kızına da atlamadı. Şeriat kuralları gereği sefer sonrası yağmalanan şehir hariç(ki onda bile bir ölçü vardı) hırsızlık ve tecavüz yasaktı. Rumlar ve Ermeniler ise Osmanlı'nın fethettiği ve öldürdüğü yabancı bir halk değil, aksine Osmanlı veziri, mimarı, askeri olan Osmanlının asıl unsurlarından biriydi. Peki ne oldu bu Rumlara ve Ermenilere?
Ben 20yy'da Anadolu'da Ermeni ve Rumlar yasamamaktaydi diye birsey dedim mi? Ne alaka bu soylediklerin? Koy basma falan ne alaka yani? Ki oyle mantik hatalari ile gelmissin ki alakasiz da olsa cevap vermeden edemeyecegim: Hayir, Turkler Rum koylerini basmistir, tecavuz de etmistir yagma da yapmistir. Turkler seriatin sovalyeleri degil, seriatin ne oldugu Turkler'in nasil davrandigi yonunde bir kanit sunmuyor bize. Turkler de insan, savas ile yogurulmus ve ustune yagma kulturu de uzunca bir sure Turk kulturunun bir parcasi olmus.

20yy baslarinda Anadolu da Rum ve Ermeniler'in olusu tarih boyunca izledikleri devamliligi gostermiyor bize. Bu tablo bize Muslumanlasip Turklesen Rumlar'i vermiyor, Turkler'in kokunde Rum, Bosnak, Kurt olan baska Turkler ile karisip karismadigini vermiyor.

Hun said:
Ha karışan bu 600 yıl içinde Anadoluda karışan Rumlar, Ermeniler ve Türkler yok mu ? Tabiki var. Anadolu gibi tarih boyu pek çok halkın yaşadığı bölgede karışma olmaması imkansızdır biz Japonya değiliz. Fakat bu karışım Türkiye nüfusunun belki %5'ini kapsar. İlber Ortaylı'nın tespitine göre Türkiye halkının %60 civarı Türkmen, %10'u Kıpçak soyludur. Geri kalan %30'luk bölümü ise bu "karışmış grup", Kürtler, Araplar, Çingeneler, Boşnaklar, Çerkesler, Zazalar, Çeçenler, Boşnaklar gibi halklar oluşturur.
Vay be Japonya degilmisiz, bir 5% karisma olabilirmis. Lutfetmissin yahu.

Japonya ada yahu ada. Senin yasadigin yer insanligin en eski yerleim alanlarindan, sayisiz kultur gecmis. Nasil nufusun 5%i oluyormus? Kafadan 15% civari Kurt var yahu bir kere. Binlerce yil once izi kaybolmus sandigin kulturun isimleri, sarkilari, ozlu sozleri, davranis kodlari yasiyor belki senin bugunku halinde. 1930lara kadar kimsenin penisinde degil etnik bazda milliyetcilik, insanlarin kafasi dinler arasindaki farka bassa da uluslara basmiyor. Sen kalkmis kendi hayalinde, kendi davranis kodlarini enjekte ettigin atalarinin hayatlarini 20yy siyasi kavramlarina gore sekillenirdigini one suruyorsun. Adam gecirebildigine gecirmistir hacim, babasi Ermeniymis, dedesi Rummus, kardesi Bosnakmis diye kafa yormaya degmeyecek metalarla bozmamisti kafasini. Annem Mogol kokenli demissin, bugun dunya'nin 0.5'inin kokeni Cengiz Han'a dayaniyor ve iclerinde zenci falan da var belki de. Zenci adamin koku Mogol olabiliyor yani anliyor musun? Turkiye'deki nufusun sadece 5%'ini icine alan bu izolasyon teorisi neye dayaniyormus cok merak ediyorum. Senin 40 gobek akraban Sibirya ormanlarindan cikmamis olsun, karistigin kisininkiler cikmis ise cocugun artik melezdir. Tarihciler genetik konusacaksa genetik bilimini ogrensinler oncelikle. Karisimi 5%'de tutmak icin tasmalar olmasin diye kasitli onlem almak gerekir. Genetik bilimini de gectim, basit mantik bu yahu.

Hun said:
Tarih dersi için önemli değil. İstersen sana kitap tavsiyesi de yaparım boş zamanlarında ileti atıp propaganda yapmadan önce okursun.
Senden ogrenebilecek birseyim oldugunu dusunmuyorum. Hazmedemedigin seylere propoganda diyerek de yarattigin atmosferi bukemezsin. Ilk mesajindaki niyet okumanda da basarisizdin, politically correct birine ideoloji ve duygusal yuklemelerle dolu seyler yazip ustune propoganda yapmakla suclayinca da istedigin primi elde edemeyeceksin.

Hun said:
Dogukan said:
Bilimsel olarak soyun Afrika'daki insanlara dayanıyor.
Bu cümlede ikinci bir zavallılık örneğidir. "Millet" olgusunu reddetmek için insanlık tarihinin köküne inip "hepimiz gardaşız" edaları atmak komiktir. Bu hesaba göre ancalimon'un dediği gibi Big Bang'e gidip kullandığın klavye ile akrabalıkta çıkarabilirsin istersen. Ama bir Norveçli ile Kenyalı, bir Çinli ile bir Fransız arasında fark görmemek "ırk" olgusunu reddetmek değil aksine onların kültürlerini, tarihlerlerini, milletilerini yok saymaktır, faşizmdir.
Katilmadigin goruslere zavalli diyip durman da cabasi. Zavallilik baska seylerle oluyor, insanlarin soyunu Afrika'ya dayandirmakla zavalli olunmuyor.

Allegro said:
insanlarin soyunu Afrika'ya dayandirmakla zavalli olunmuyor.

İnsanların soyuna gelmeden önce Türklerin soyuna bakıyorduk. Kültürüyle bütün dünyayı etkilemiş Koca Roma'yı Anadolu'nun toplam nüfusunun binde birini bile oluşturmayan götü boklu bir aşiretin gelip yok etmesinden dillerini dayatmasından bahsediyorduk mesela. (hadi diğer Türkçe konuşanları da katalım bi yüzde 10 olsun). Roma bu kültürü, teknolojisi zayıf, 300 yıl önce ortaya çıkmış topluluğun icabına bakamadı mı? Araplar bakamadı mı? İranlılar bakamadı mı?  Türklerin Anadolu'nun dilini değiştirmeleri mümkün gözükmüyor mantık olarak. Adamların hiç bir devlet kültürü yok Batı merkezci anlayışa bakarsak. Üç beş götü boklu önce İskitleri asimile etmiş, arada İranlıların yüzde doksanını, sonra Doğu Roma'yı. Arada Balkanları yoklamışlar. Çok daha önceleri Macaristan'ı yoklamışlar. Hiç kimsenin çıtı çıkmamış.

Hayalet gibiler. Ansızın ortaya çıkıp ortalığı dağıtıp ansızın yok olan tek billet biziz heralde. Bunun bir altyapısı olması gerekmez mi? Bu noktaya getiren bir süreç gerekmez mi?

Hiç tesadüflere girmiyorum dikkat edersen. Yok Truvalılar, Etrüskler... Yok İskandinavlar, Ruslar. Yok Yunan mitleri, yok dildeki mucizeler... Türklerle olan gizli bağlarından bahsetmiyorum bile. Doğrudan gerçekleri yazdım kaçış edebiyatıyla suçlanmamak için. Tarihte kendime yer bulmaya çalışan, varlığıma bir anlam katmaya çalışan aşağılık kompleksli biri izlenimi uyandırmayayım sende diye.

Allegro said:
Yahu burada istisna o zaman sensin o halde

Tamam, hadi diyelim Hun istisna. Benim anam babam Ankaralı, senin bahsettiğin Rumların, Friglerin, Hititlerin torunu olduğum için mi gözlerim çekik? Güldürme beni. Şu son attığın iletiyi okudum da Hun'un yazdıklarına doğru düzgün argümanlar sunamamışsın. Laf salatası yapıyorsun anca.

Bir de. Şu koca İskitler makalesinde Türklerle ilgili tek bir bilgi olmaz mı yahu?  En azından oraya Faşist Türkler ve Türk hayranı oryantalistler İskitlerin Türk olduğuna dair saçma pseudo iddialarda bulunmuştur ve Türk dünyası İskitleri Türk kabul eder ve bilimsel olduklarını iddia ederler ancak dünyanın başka yerinde görüşleri saygı görmez yazsalardı en azından kaynakları verip.

ancalimon said:
İnsanların soyuna gelmeden önce Türklerin soyuna bakıyorduk. Kültürüyle bütün dünyayı etkilemiş Koca Roma'yı Anadolu'nun toplam nüfusunun binde birini bile oluşturmayan götü boklu bir aşiretin gelip yok etmesinden dillerini dayatmasından bahsediyorduk mesela. (hadi diğer Türkçe konuşanları da katalım bi yüzde 10 olsun). Roma bu kültürü, teknolojisi zayıf, 300 yıl önce ortaya çıkmış topluluğun icabına bakamadı mı? Araplar bakamadı mı? İranlılar bakamadı mı?  Türklerin Anadolu'nun dilini değiştirmeleri mümkün gözükmüyor mantık olarak. Adamların hiç bir devlet kültürü yok Batı merkezci anlayışa bakarsak. Üç beş götü boklu önce İskitleri asimile etmiş, arada İranlıların yüzde doksanını, sonra Doğu Roma'yı. Arada Balkanları yoklamışlar. Çok daha önceleri Macaristan'ı yoklamışlar. Hiç kimsenin çıtı çıkmamış.
Gotu boklu ne alaka? Mogollar Cinlileri yendiklerinde kac yuzyil once ortaya cikmislardi, teknolojileri neydi? Yani savastan mi bahsediyorsun dilden mi bunun ayrimini okumak guc bir kere.

Roma koca ise Selcuklu ondan da kocaman, niye sadece tek bir asireti muhattap aliyoruz ki? Baktigin zaman Kuzey Afrika'ya, Ispanya'ya ahim sahim bir Arap yerlesimi yok, Amerika'ya ahim sahim bir Ispanyol yerlesimi yok (ki literally 100 kisiyle ele gecirmisler) ama dilleri degismis hep. Buradaki ana faktor dinler arasi gecis. Rum, Ermeni kulturleri din ile ozdes; dogan kilisede dogup, nufusu orada kaydediliyor, ait oldugu cemiyet din ile bir arada tutuluyor ve ait oldugu milletin ozerk medeni hukuku patrikler tarafindan uygulanmakta. Rum bir adam Musluman olarak Rumlugunu surduremiyor yani, o andan itibaren hayati diger Muslumanlar ile ortak ve o ortamin ortak dili de Turkce. Kendi unutmasa bile cocugu, cocugunun cocugunda kaybolmus oluyor artik bu Rumluk, Ermenilik. Yanilmiyorsam 1454 yili ile ilgiliydi, Osmanli'da dogan Musluman erkeklerin yarisinin ismi Abdullah. Islam'a gecenlerin erkek cocuklarina Abdullah ismi koymasi gibi bir gelenek var.

Anadolu'da din ile ulus caprazlanmamistir. Hristiyan Kurt yok mesela, Musluman Ermeni ise bir istisnai Hemsinliler olarak var ki kendileri de Ermeni olduklarini biliyor mu onu da ben bilmiyorum. Musluman Rum diye birsey yok. Din degistirmek otomatikman milleti de degistirmek olarak sonuclanmis. Karaman civarinda Hristiyan Turkler var imis ama iste onlari da istisna olarak ele alabiliriz.

Hiç tesadüflere girmiyorum dikkat edersen. Yok Truvalılar, Etrüskler... Yok İskandinavlar, Ruslar. Yok Yunan mitleri, yok dildeki mucizeler... Türklerle olan gizli bağlarından bahsetmiyorum bile. Doğrudan gerçekleri yazdım kaçış edebiyatıyla suçlanmamak için. Tarihte kendime yer bulmaya çalışan, varlığıma bir anlam katmaya çalışan aşağılık kompleksli biri izlenimi uyandırmayayım sende diye.
Girdiginde de bolca tartismistik, girince birsey degismeyecek. Yola cikarken elinde bir kabul ile ciktigin icin okumalarin gudumlu, sonuclarin gudumlu. Uzay ve zamandan bagimsiz olarak Turk diye birseyin statik olarak var olabilecegi kabulun hatali, iz buldugun yere yapistiriveriyorsun. Ve bunu sulandirdiginin farkina da varamiyorsun, sana gore burada hicbir problem yok falan. Milattan once 895.000 yilina kadar gidersin malzemen olsa.

Deli Kurt said:
Allegro said:

Tamam, hadi diyelim Hun istisna. Benim anam babam Ankaralı, senin bahsettiğin Rumların, Friglerin, Hititlerin torunu olduğum için mi gözlerim çekik? Güldürme beni. Şu son attığın iletiyi okudum da Hun'un yazdıklarına doğru düzgün argümanlar sunamamışsın. Laf salatası yapıyorsun anca.
Madem yazdiklarimi okudun, zenci adamin Mogol kokenli olabilecegini belirttigim halde bana neden cekik gozlerin ile geliyorsun? Turkiye'de kac kisinin gozleri cekik sonra? Cekik gozlu biriyle cekik gozlu olmayan biri cocuk yapsa, sadece cekik gozlunun mu oluyor o cocuk? Yetemedigin yerde "cevab verememissin" demek ile olmuyor. Okudugun cevabi ozumsedigini gorelim bir once.

Beni düzgün okumamakla suçlayıp kendin yazıklarımı anlamamışsın. Ben Anadolu'nun %5'i karışımdır demedim. Anadolu'nun %60'ı Türkmen %10'u Kıpçak soylu Türktür. Geri kalan %30 'un içinde kendini Türk adlandırıp ta köken olarak Rum olan, Ermeni olan asimile olmuş %5 belki vardır dedim. Sen bunu sanki ben %5 karışım %95 Türk demişim gibi lanse etmişsin. Bu arada Kürtler %11, Zazalar %3 olmak üzere toplam %14 tür. Yani Anadolu'nun toplam %30'u Türk soylu zaten değildir diyorum.

Cengiz Han soyu diye alakasız örnek vermişsin. Dünya nüfusunun %5 i değil o. Yanlış öğrenmişsin. Her 200 erkekten birinde aynı Y-dna olduğu için bunların kökenlerinin Cengiz Han ve haleflerine ait olduğu ön sürüldü. Bu erkeklerin %99'u Orta Asya, Rusya ve Doğu Avrupa'da yaşıyor. Yani Moğolların akın ettiği yerlerde. Dolayısıyla Zenci kökenli olup Cengiz soyundan gelmek mümkün değildir. Sanki bu 200 erkekten biri dünyanın her köşesine yayılmışta Kongo'da, Nijer'de Cengiz Han'ın halefi varmış gibi değerlendirmişsin. Bu erkeklerin çoğu dediğim bölgelerde yaşamakta olup, onların sayısını genel erkek nüfusuna bölünce bu istatistik ortaya çıkıyor.
Cengiz Han’ın genetik mirasının devam ettiğine dair kanıtlar oldukça güçlü. 2003te Chris Tyler-Smith tarafından yönetilen bir araştırma, Asya’da 16 popülasyondaki erkeklerin %8’inin (ve dünya üzerindeki erkeklerin %0.5’inin) neredeyse tamamen aynı Y kromozom dizileri taşıdığını ortaya koydu. Bu erkeklerin DNA’ları arasında bulunan farklar, bu neslin 1,000 yıl önce Moğolistan’da başladığını gösteriyordu.

Gayrimüslim erkeklere Müslüman kızlar verilmez ve şeriata göre caiz değildir. Bunu da bilmiyorsun anladığım kadarıyla. Ayrıca bu halklar azınlık psikolojisi ile kültürel kimliğini sürdürebilmek için birbirleri ile evlenirler. Benim sınıf arkadaşlarımın yarısı Ermeni ve Yahudi. Ayriyetten Hristiyan Kürtler vardır. Anadoluda Hristiyan Türk bile vardı. Mübadele ile Yunanistana gönderildiler. Sen şimdi diyorsun ki kayıt altına alınmayan üstelik Türk kökenli olan ve iç Anadolu'da Karaman'da yaşayan bu Hristiyan Türkler 600 yılda asimile olmamış ve Hristiyan kalmayı başarmış fakat etnik kimliği ve dini inançları güvence altında olan Rumlar ve Ermeniler karışmıştır, öyle mi?

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karamanl%C4%B1lar_(Ortodoks)

Sen kendini Hititlere, Frigyalılara, Antik Yunanlılara bağlıyorsunda bu adam Etrüskleri Türklere bağlayınca niye sorun ediyorsun?

Allegro said:
Deli Kurt said:
Allegro said:

Madem yazdiklarimi okudum, zenci adamin Mogol kokenli olabilecegini belirttigim halde bana neden cekik gozlerin ile geliyorsun? Turkiye'de kac kisinin gozleri cekik sonra? Cekik gozlu biriyle cekik gozlu olmayan biri cocuk yapsa, sadece cekik gozlunun mu oluyor o cocuk? Yetemedigin yerde "cevab verememissin" demek ile olmuyor. Okudugun cevabi ozumsedigini gorelim bir once.
Işte bu argümanlarından bahsediyordum sunamıyorsun diye. Hun'un açtığı konulardan Neden Çekik Gözlü Değiliz? konusunu aç oradaki Turanid fenotiplerini incele. Türkler'de Pamirid, East Pamirid ve Alfeöldi çekik gözlü değildir mesela. Türkler Caucasoid+Mongoloid'dir. Bu iki terimin birbirlerine oranına göre Turanid fenotipler Tier'lere ayrılıyor. Yani her Türk'ün mongoloid göz yapısına sahip olması gibi bir zorunluluk yok. Caucosoid'de olabilir yani. Bak mongoloid göz yapısı diyince aklına hemen bildiğimiz sıradan çekik göz gelmesin, çekik gözün yanısıra göz kapaklarının yağlı olması, badem göz, epikantus kıvrımlı yağlı yada yağsız göz kapakları, göz kıvrımlarının göz boyunca birbirine bitişik yada yakın olması vs. bunlar hep mongoloid göz yapısı. Yoldan geçerken insanların göz yapısına bak bakalım, Türkiye'de bu dediklerimden bir tanesine bile sahip olmayan kaç insan göreceksin?

Hun said:
Beni düzgün okumamakla suçlayıp kendin yazıklarımı anlamamışsın. Ben Anadolu'nun %5'i karışımdır demedim. Anadolu'nun %60'ı Türkmen %10'u Kıpçak soylu Türktür. Geri kalan %30 'un içinde kendini Türk adlandırıp ta köken olarak Rum olan, Ermeni olan asimile olmuş %5 belki vardır dedim. Sen bunu sanki ben %5 karışım %95 Türk demişim gibi lanse etmişsin. Bu arada Kürtler %11, Zazalar %3 olmak üzere toplam %14 tür. Yani Anadolu'nun toplam %30'u Türk soylu zaten değildir diyorum.
Pekala burada ne yazmakta o zaman?

Hun said:

Insanlarin soyunu saptama modelin ise hala mechul. Yani Anadolu nufusunun 30%u Turk soylu degildir iddiasi kafadan soylenmis, gercekcilikten uzak geliyor. Turk kisinin Kurt atasi olabilecegi gibi Kurt kisinin de Turk atasi olabilir.

Hun said:
Cengiz Han soyu diye alakasız örnek vermişsin. Dünya nüfusunun %5 i değil o. Yanlış öğrenmişsin. Her 200 erkekten birinde aynı Y-dna olduğu için bunların kökenlerinin Cengiz Han ve haleflerine ait olduğu ön sürüldü. Bu erkeklerin %99'u Orta Asya, Rusya ve Doğu Avrupa'da yaşıyor. Yani Moğolların akın ettiği yerlerde. Dolayısıyla Zenci kökenli olup Cengiz soyundan gelmek mümkün değildir. Sanki bu 200 erkekten biri dünyanın her köşesine yayılmışta Kongo'da, Nijer'de Cengiz Han'ın halefi varmış gibi değerlendirmişsin. Bu erkeklerin çoğu dediğim bölgelerde yaşamakta olup, onların sayısını genel erkek nüfusuna bölünce bu istatistik ortaya çıkıyor.
Yuzde 0.5% yazacaktim orada, isareti koyamamisim. 100'u 200'e bolunce 0.5% ediyor iste. Izini erkeklerde surebiliyor olmalari kadinlarin Cengiz Han soyundan gelemeyecegi anlamina gelmiyor. O erkegin yaptigi kiz cocuk da Cengiz Han soyundan geliyor.

Cengiz Han soyunda gelip de zenci olmak nasil mumkun degilmis? Nasil bir izolasyon modeliymis bu 800 yil boyunca tasamiyormus? Cengiz Han'in soyundan gelen birinin bir zenci ile karismasi yasak midir? Cin'den Tanzanya'ya kadar ticaret yolu var mesela, Cinli Hintli ile, bunlarin cocugu Arap ile, onlarin cocugu Tanzanyali ile karissa hop son dogan cocugun Cinli bir atasi olmus oluyor. Ilk bastaki Cinli Cengiz Han'in soyundan ise elimizde ne oluyor bu durumda? Arka arkaya olmasa da 800 yil icinde dolayli olarak aktarilir bir sekilde. Prensip olark olabiliyor sonuc olarak, olmasini engelleyen bir prensip yok.

Konudan uzaklasmayalim, genetik tasinmaya vurgu yapalim: Karadeniz'in kuzeyinden guneye kole ticareti var mesela, o kolelerden Cengiz Han'in ya da herhangi bir Mogol'un, Turk'un soyundan gelen biri Misir'a satildiginda ne oluyor?

Hun said:
Gayrimüslim erkeklere Müslüman kızlar verilmez ve şeriata göre caiz değildir. Bunu da bilmiyorsun anladığım kadarıyla.
Hala seriati referans veriyorsun, seriat insan dogasinin bir kitabi degildir. Birisinin birsey yapmis olup olamayacagi hakkinda seriat bir delil degildir. Ha Islami kurallardan dolayi Musluman kizlarin baska erkekler ile olan evliliklerinin eser miktarda olacagini ben de kabul ederim, zaten ben Gayrimuslim erkekler ile Musluman kizlarin karismasi hakkinda birsey de belirtmedim.

Hun said:
Ayrıca bu halklar azınlık psikolojisi ile kültürel kimliğini sürdürebilmek için birbirleri ile evlenirler. Benim sınıf arkadaşlarımın yarısı Ermeni ve Yahudi.
Senin sinif arkadaslarinin yarisinin Ermeni ve Yahudi olusu bize ne sunuyor? Bugune kadar Ermeni olarak gelmis olan birinin ne yapacagi bize gecmiste Ermeni iken Muslumanlasip akabinde Turklesmis biri hakkinda bilgi vermiyor ki? Senin modelin israrla bunlari kaale almiyor iste. Bahsettigin seyler alakasiz.

Hun said:
Ayriyetten Hristiyan Kürtler vardır.
Anadolu'da izine rastlamadim. Eser miktarda varlarsa da istisnai olarak ele alinacak bir durumdur.

Hun said:
Anadoluda Hristiyan Türk bile vardı. Mübadele ile Yunanistana gönderildiler. Sen şimdi diyorsun ki kayıt altına alınmayan üstelik Türk kökenli olan ve iç Anadolu'da Karaman'da yaşayan bu Hristiyan Türkler 600 yılda asimile olmamış ve Hristiyan kalmayı başarmış fakat etnik kimliği ve dini inançları güvence altında olan Rumlar ve Ermeniler karışmıştır, öyle mi?
https://tr.wikipedia.org/wiki/Karamanl%C4%B1lar_(Ortodoks)
Karamanli Hristiyan Turkler'e deginmistim zaten, ilk defa anlatiyor gibi bir de link ile desteklemen yersiz olmus.

Hristiyan olmayi surdurerek bugune gelenlerin olmasi, gecmiste onlardan kopup gidenler hakkinda bir bilgi sunmuyor bize. Bugun Hristiyanlarin olusu tarih boyunca o grubun baska gruplari beslemedigi bilgisini vermez bize. Mantigin hatali iste. O Hristiyan Turkler ile Rumlar daha bile karismistir ayrica, aralarinda milli bir bariyer yok zira. Her karisanin asimile olmasi gibi bir zorunluluk yok, burada asimile olan birey gruplar arasi gecis yapandir. Veren ya da alan taraf asimile olmuyor, gecisi yapan oluyor sadece.

Etnik kimligi ile dininin guvence altinda olmasiyla ne ilgisi var sonra? Osmanli Islam'a gecisler olmasini zaman zaman tesvik etmistir ve duzenli olarak da Gayrimuslimler'den Islam'a gecis soz konusu. Musluman erkeklerin Gayrimuslim kadinlar ile evlenmeleri de toplumlar tarafindan kabul gormus, uygulanmis birsey. Anadolu'nun tek Muslumanlari da Turkler degil, Kurtler ile Turkler zaten surekli karisabilmis, iki toplum arasinda bariyer yok. Arnavutlari, Bosnaklari, Cerkesleri de ekle sonra buna. Sen insanlari hala ayri ayri etnik gruplar kabinda inceledigin icin genetik donanim ile son urun arasindaki farki denklemlerinde dahil edemiyorsun.

Ne demistik; biriyle karisinca onun genetik kokeniyle de karismis oluyorsun. Bizzat Ermeni ile karisman gerekmiyor, Ermeni ile karismis bir Turk ile karisinca da Ermeni ile karismis oluyorsun. Insanlar da karisir, ve sen bunu engelleyemezsin. Oyle veya boyle karisir. Isine geldigi yerde mikro isine geldigi yerde makro durumlari one suruyorsun ama vardigin cikarimlarda tam da bu en bariz prensibi atlamaktasin.

Hun said:
Sen kendini Hititlere, Frigyalılara, Antik Yunanlılara bağlıyorsunda bu adam Etrüskleri Türklere bağlayınca niye sorun ediyorsun?
Kulturel mirasini kabul etmek ile pseudo-bilim urunu sovenizmler yapmak ayni seyler degil cunku. Ancalimon'un dedikleri "Ben Etrusklerim" demekten cok uzak. Ben Istanbul'un tarihini sahiplenmek icin orada Turkluk aramaz iken adam "kurgan varmis demek ki Turkler orayi ele gecirmemis, kurtarmis" diyor. Arada fark var degil mi?

Deli Kurt said:
Işte bu argümanlarından bahsediyordum sunamıyorsun diye. Hun'un açtığı konulardan Neden Çekik Gözlü Değiliz? konusunu aç oradaki Turanid fenotiplerini incele. Türkler'de Pamirid, East Pamirid ve Alfeöldi çekik gözlü değildir mesela. Türkler Caucasoid+Mongoloid'dir. Bu iki terimin birbirlerine oranına göre Turanid fenotipler Tier'lere ayrılıyor. Yani her Türk'ün mongoloid göz yapısına sahip olması gibi bir zorunluluk yok. Caucosoid'de olabilir yani. Bak mongoloid göz yapısı diyince aklına hemen bildiğimiz sıradan çekik göz gelmesin, çekik gözün yanısıra göz kapaklarının yağlı olması, badem göz, epikantus kıvrımlı yağlı yada yağsız göz kapakları, göz kıvrımlarının göz boyunca birbirine bitişik yada yakın olması vs. bunlar hep mongoloid göz yapısı. Yoldan geçerken insanların göz yapısına bak bakalım, Türkiye'de bu dediklerimden bir tanesine bile sahip olmayan kaç insan göreceksin?
Ancalimon'a dedigim gibi: gecersiz bir para birimini 100 ile 1000 ile carpinca bir deger elde etmiyorsun. Degindigin bilgiler de konumuz uzerinde hukumsuz. Turkiye'de hicbir anlamda Asyatik yapili goze sahip olmayan milyonlarca insan var evet, hani meydan okudugun nokta buysa cevabim da budur sorun degil. Ama olay orada yatmiyor zaten.

Sordum soruya cevap vermeyip yanlis yolda gaza basmayi tercih etmissin: Cekik gozlu biri ile cekik gozlu olmayan birinin cocugu sadece cekik gozluye mi aittir?

Bu senin mantiginin cokusunu getiriyor iste. Senin cekik gozlu olusun basi Turk atalarini confirme ediyor olabilir ama Turk olmayan hicbir atan olmadigi bilgisini vermiyor ki bize? Ve de kultur fenotipten ayri bir mobiliteye sahiptir. Biri akrabalik bagi olmadan da Turklesebilir, cocugu de Turk olur.

Böyle olmayacak. Allegro sen de kabul edersen beraber zaman ayırıp Batı merkezci tarih anlayışının yaptığı gibi aynı yöntemlerle İskitleri Türk yapalım. Bakalım nasıl olacak. Yeterli veri bulabiliriz diye düşünüyorum.  Sonra aynı yöntemle büyük bir karanlık çağın ardından bundan 10000 yıl sonra Osmanlı'yı Hint-Avrupa dili konuşan bir Hint-Avrupa medeniyeti yapalım. Malum Osmanlıca diye bir gerçek var.  Beraberce eldeki İskitçe sözcükleri toplayalım ve benzer sözcükleri ayıralım Osmanlıcadan. Alıp Yunanistan kayıtlarına koyalım. Sonra ordan bu sözcükleri alalım ve Osmanlıyı Hint-Avrupa medeniyeti ilan edelim.  Dinleri de Hint Avrupa dinine çok benziyor diyelim peygamber var, Allah var, ermişler var, tapınaklar var diyelim. Hatta ortak peygamberleri, küçük ilahları (Azrail, Cebrail), tapınakları bile var diyelim Aya Sofya.

Sonra benim gibi bir denyo çıkıp artık izleri o zamana kalmamış Selçuklulardan bahsetsin. Onların gizemli ilkel denizaltı yapan ileri bir medeniyet olduğunu anlatsın ve pseudoculukla suçlansın. Hayır bunlar unutulmuş başka bir milletle alakalı desin. Hint Avrupalılarla ilişki içindeler bir şekilde belki de o ülkede köleleri desin. Savaşanlar bu millet ancak ülkelerinde çalışıp üretim yaptırdıkları Hint Avrupalı köleleri desin. Ancak kültürel olarak etkileşim var desin. ama bunlar başka bir millet desin.

Elinde bilimsel veriler varsa yap kardesim.

Cevap attigimi gordukten sonra bile mesajini editliyosun hala. Yeni mesaj olarak atsana oglum sunu. Mesajini editledi mi editleyecek mi diye tetikte bekleyip durmaktan erken bosalma hastaligina yakalanacagim sayende.

Allegro said:
Elinde bilimsel veriler varsa yap kardesim.

Cevap attigimi gordukten sonra bile mesajini editliyosun hala. Yeni mesaj olarak atsana oglum sunu. Mesajini editledi mi editleyecek mi diye tetikte bekleyip durmaktan erken bosalma hastaligina yakalanacagim sayende.

Alış artık bunca yıllık sevgiliyiz.

Ben sadece ilgi alanım olan konuyu yanıtladım, zaten geri kalanını diğer arkadaşlar yanıtlamış yeterince. Sen Türkiye'de birçok kişinin asyatik göz yapısına sahip olmadığını iddia ediyorsun. Bense, asyatik(yada mongoloid) göz yapısının ne demek olduğunu sende dahil olmak üzere Türkiye'deki çoğu insanın bilmediğini iddia ediyorum.

Bak, burada gördüğün göz yapılarından no fold dışındakilerin hepsi mongoloid. Anadolu topraklarında bunlardan birine bile sahip olan insanda orta asyalılık kesinlikle vardır.

"Orta Asyalilik vardir" demek ile "sadece Orta Asyalilik vardir" demek arasinda daglar kadar fark var. Sana "Sende Orta Asyalilik olamaz" diyen olmadi ki? Sen bana "senin bahsettiğin Rumların, Friglerin, Hititlerin torunu olduğum için mi gözlerim çekik?" diye karsi ciktin, sanki gozleri cekik olan kisinin kokunde Frigyalilar olamazmis gibi.

Bak bu adam da senin Mongoloid goz tanimina uyuyor mesela:

yYVZUFb.jpg

Annesi babasi Guney Afrikali kisi cekik gozlu olabiliyorsa sen de olursun tabi ki. Sende Orta Asyalilik olabilir, ve gozlerini hafif cekiklestirerek kendini gostermis olabilir bu. Orta Asyalilik vardir diyince Orta Asyali olmayan da vardir demis oluyorsun zaten otomatikman. Orta Asyaliligin cesni oldugu bu gen corbasi da saydigim geri kalan kokler oluyor zaten.

Ve evet Turkiye'nin cogunun no fold oldugunu iddia edebilirim. Ama konumuz bu degil.

Beyler sizin yazılarınızı az çok okudum ama ideolojilere 0 yer vermişsiniz gibime geldi .En başta cahilim ama sonuna kadar okursanız cahillikle ilgili ne demiş olduğumu anlarsınız .Şimdi bizim Cengiz han soyundan başlayacağım .Herkesin bildiği üzere Moğol kabileleri Türk değil Türk kabileleri de Moğol değil fakat aramızda historical friendship (tarihsel dostluk) var .Ve bu 2 altaic tribe 'dan kırma ırklar çıkmıştır .Tuvan , buryat vs. .Herneyse Türkler'in hiçbirinde %100 Türk kanı vs. bulamazsın .Saf Türk olmadığı gibi saf Moğol yoktur .Cengiz Han'ın annesi Türk , babası Moğol'dur .Cengiz Han (Temuçin , Temüçin ) hiç bir zaman (Lao ben Moğol'um yada Lao ben Türk'üm !) dememiştir .Turan anlayışı gütmüş ve Turan anlayışı şudur : Born on steppe , serve to Turan and get the fo*ing world united m8.Turan'ın iki temel ilkesi vardır bunlar diğer alt ilkelerin temellerini oluşturur .Zamana göre ilkelerin birincilliği yer değişebilir dolayısıyla Turan çok kullanışlıdır zannımca .Şimdi ben cahil olduğumu bildirmek isterim ama İlber hocan'ın dediği yarı cahil değilim .Kendimi tanıyorum sadece ve o bana yetiyor (şimdilik) .Turan anlayışında "Tengrii bizi menen!" veya "Allah-u Ekber!" veya "Deus Vult!" yoktur . İlkelerden birisi hümanizmdir ki bunu reddedecek olan kişiler şunu diyecek : "Yaw şimdi qardaşım sen rönesansda çıkmış bir anlayışı bize turanid knowledge diye dayatıyorsun!" .Efendim araştırırsanız her toplumda milliyetçilik başından sonuna kadar vardır .Sadece baskın olduğu önemli dönemler vardır .Şahsen Azerbaycan Türk'üyüm (Azeri deği çünkü Azeri Kafkasyada yaşayan Zerdüşt Perslere deniyor.) .Şu Azerisiniz olayı da Sovyet sağolsun bize dayattı .Tatarları göç ettir Moğolları getir bilmem Türkler hakkında makaleler yayınla .Moğollara siz asimile edildiniz Türkler tarafından densin vs. Tatarlar evet Turco-Mongoloid dir ama hiçbiri ben Moğol'um demez Türk'üm der .Önemli olan nasıl hissettiğindir zaten o ayrı mesele .Kimlik çok önemli bir şey .Benim kimliğimde Arap-Türk karışımıdır .Bunu red etmiyorum .Fakat kendimi Türk hissederim ( petrol isteyen ? :lol: ) .Herneyse diğer ilkemize geçelim Milliyetçilik (Irkçılıkla karıştırmayın lütfen) ! Milliyetçilik Bozkır Ordularını (Hordes) toplamak için kullanılır (Like Chingiss did) ve ardından şuna geçilir -->(Arkadaşlar istediğiniz dini kültürü yaşayın fakat bizim geleneklerimize saygı duyacaksınız .Özerklik ? Onu unutun !) .
Bu özerklik isteğini Ata Araplar Ulu önder Temuçin'den istemişlerdir (O zamanın Arapları Müslüman-Musevi diye ikiye ayrılır) .Bu arada Yahudi ile Museviliği karıştırmayın birisi ırk birisi din (İngilizler her ne kadar dillerinde ikisini de bir tutsalar da öyle değildir .Kendi Peygamberleri farklı demiştir çünkü , aynı zamanında müslüman olduğum için benim de peygamberim sayılıyor .) ve Temuçin bu isteklerini red eder .Bunun sonucunda Radikal Araplar vilayetlerinde Tengriist ve Türk olan kişileri kılıç zoruyla asimile etmeye başlar .Bu Cengiz Han'ın kulağına gider ve Cengiz Han isyancıları kılıçtan geçirir (merhaba. O benim ... Asimile etmeye çalıştığınız halkın ordu lideri . Buyrun kılıcımın üstünden atlayın)  . Farslar tabii o zaman Sünni idi taa ki bazı şahıslar kılıç zoruyla Şii yapana kadar .Şiilik din dışı bir mezhep değildir müslümanlıkta .Sadece politikaya alet olunca böyle kötü şeyler oluyor . Örnek Beyazit .Şiileri kılıçtan geçirir ve bir Şah belirir .Türk halkı ortada oyuncak olur .Tabii Beyazit yaparken Şah da aynı şeyleri yapıyordu .Birbirlerinden beterler .Herneyse , dediğim gibi Turan iki ilke üzerine kuruludur .İlk önce devletin resmi dini vardır taa ki belli bir kesimi birleştirdikten sonra belli bir kesime hizmet etmek yerine seküler bir anlayışa geçilir milliyet korunur. Milliyetin unutulduğu aşama vardır teoride fakat o pratikte yoktur .Ona en çok yaklaşmış olan Cengiz Han ' dır .Bir mevsimde 12 milyon kilometre kareyi fetheden koca yürekli Turan'ın özbalası  :lol: .Demek istediğim Turan böyledir bütün insanlığı birleştirmektir amacı .İlkesinin ilk cümlesi şudur "Güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar..." .Tabii yönetim şeklindeki eksiklikler yüzünden Turan devletleri 400 yıl kadar yaşamıştır en fazla . Moğol İmp. Oğullar tarafından bölünmüştür (şahıs devletleri olduğu için Moğol İmp. yıkılmış sayılmıyor) .Yabgular Cengiz Han Tarafından atanmıştır .Cengiz Han'ın soyu günümüzde Yuan hanedanlığının devamı niteliği Çin'in kurucuları Qing Hanedanlığının kadın kısmıdır .Koca yürekli kadınlara tam anlamında özgürlük anlayışı gerçek Türkler'de ve Moğollar'da verilmiştir .Bir Katun vardır .O yücedir , Uluğ Yabgu'nun eşidir (Tabii bir sürü eşleri var yabguların fakat bir resmi kadın vardır diğerleri harem niteliğinde diyebilirim .) .Bu harem niteliğini açıklayayım .Soyun devamlılığı önemlidir dolayısıyla çok çocuk doğurmak lazım .Bir kadına 10 çocuk doğur diyemezsin bir anda .Dolayısıyla çok eşlilik vardır . Ama gerçek aşkın katundur :wink: .Bir ülkeyi monark ile yönetmek gerçekten zor iş arkadaşlar .İnsan terbiyesine uymayacak şeyler yapılır devletler arasında dolayısıyla bu monark anlayışında durum Kağan , Padişah , Şah , Sultan , Kral , İmparator , Kaiser , Konungr vs. ye kalır .

Bu arada hep genlerden gitmişsiniz .Eğer Türk önderlerinin büyük olanlarını dinlerseniz (ırkçı olanları da var orayı geçelim) "Türk olmak istemekle başlar ." derler .

(Yazılarımın bir kısmı kendi bakış açımdan yazılmıştır .Tarafsız olan kısımları da vardır .Siz artık doğru bulduğunuz kısımları seçersiniz yada eklersiniz bilmiyorum ama ofansiv bir şekilde benim karşıma çıkmayınız .Kalp kırmanın manası yoktur . Bu arada Turan belli bi zamana kadar isim almamıştır .Cengiz Han zamanında ismi yoktu ama davranışlarından anlayabilirsiniz . Cahilim dedim de öyle bildiğiniz kara cahil değilim demek istediğim her konuya hakim değilim .Tek bildiğim hiç bir şey bilmediğim mantığı .Tabii bazı arkadaşlar var Komünizmin Meta'sını bilmeden bana sovyetim ben sen de köpeğimsin diyen oldu .Biz onlara yarı cahil diyoruz en feciileri İlber Hoca'nın dediği gibi .)

Edit: İmla ve bilgi eksiği giderme .

Back
Top Bottom