Çok çekingenim

Users who are viewing this thread

Khaaan

Veteran
Evet bende bi özgüven eksikliği var bazı durumlarda çok çekingen oluyorum. Misal diğer insanların yanında yemek yeme,kalabalık ortamlarda bulunma ve konuşma,yeni insanlarla tanışma(en sinir bozucusu da bu) yardımlarınızı bekliyorum

Bence sokaktan çevirdiğin insanlarla konuşmalısın. Eğer ben onu yapamam dersen yaşlı dedelere "Buralarda kütüphane var mı ?" gibi sorular sorarak başlayabilirsin. Ben de ilk başta öyle başlamıştım ve şuan herhangi bir yaştaki kızı çevirip saçmalıyorum sonra gülerek uzaklaşıyorum aşırı eğlenceli ve insana özgüven katıyor. Şimdiden muvaffakiyetler dilerim  :wink:

Her ne kadar burada belirtmemiş olsanda,kendi içinde yaşadığın, ki yaşamayan yoktur, sorunların bir kısmını çözünce, çözemesende en azından kontrol altına alınca, insanlarla daha rahat konuşacağını düşünüyorum. Ayrıca utanıyorsan ne olmuş ki ? Herkesin kendi kişilik yapısı vardır, utangaçlık ne zamandan beri kötü bir alışkanlık oldu ki ? Sonuçta senin utangaçlık gibi bir tavrın yüzünden acı çeken kimse yok, en azından bu açıdan için rahat olsun, sergilediğin kötü bir davranış değil.

birşey olmaz bazı insanlar böyle yaratılmış ben de çekingenim ama kendimle barışık çekingenim dışarıda rahat olamıyorsan dışarı çıkma evde otur bilgisayar oyna kitap oku hayat böyle de güzel

Sen kendine inanmazsan insanlar da sana inanmaz, kendine inanman için de bunu istemen lazım ve uğraşmalısın. Hemen hemen her ergenin geçtiği bir süreçtir diye düşünüyorum, kolay gelsin  :smile:

Yatılı okul (bu X20 etkilidir), kurslar (dil kursu olması ve mümkünse yabancı hocası bulunan, daha etkili olur), takım sporu, arkadaşlarının arkadaşlarıyla arkadaş olmaya çalışmak.

1-Kendine yakın bir arkadaş bul onunla ortamlarda takılın. (Ortam dediğim yemek falan yanlış anlaşılmasın.)
2-İşe yaramaz ise etrafında senin bunlar bile dışarıda kafasına göre takılıyor ben neden takılmayayım? Diye sorabileceğin insanlar seç kafanı rahatlat. (Biraz kötü bir şey ama yapacak bir şey yok.)
3-Deney yap. Mesela dışarıda yaptığın hareketler dikkat çekiyor mu? Büyük ihtimalle çekmiyordur. Bundan emin olunca rahatlayabilirsin.
4-Tanımadığın insanlardan yol tarifi iste.
5-Team Speak gibi programlarda sanaldaki arkadaşlarınla rahat konuşabiliyorsan aynısını dışarıda yapmaya çalış.
6-Aynanın karşısına geçtiğinde kendinle konuş mimiklerini analiz etmeni ve insanlarla iletişim kurarken onları kullanmayı öğrenirsin. (Ciddiyim.)
7-Sahil gibi bir yer varsa orada tek başına yürüyüş yap zorlanır mısın bilmiyorum.

Şimdilik aklıma gelen bunlar. Bende de vardı ama yaş ilerleyince geçti. Daha rahatım. Zamanla insanları umursamamaya başlıyorsun.

Neden çekingensin? yani niye bir insanla konuşamıyorsun? Sorunu bilmeden yapılan çözümler olayı daha kötü bir hale getirebilir

Khaaan said:
Evet bende bi özgüven eksikliği var bazı durumlarda çok çekingen oluyorum. Misal diğer insanların yanında yemek yeme,kalabalık ortamlarda bulunma ve konuşma,yeni insanlarla tanışma(en sinir bozucusu da bu) yardımlarınızı bekliyorum
Bu tür sorunlar çocuklukta başlar.Eğer bu forumda, kardeşlerinle olan ilişkilerini, kardeşlerden hangisinin daha çok günah keçisi olduğunu, ailenin senden beklentilerini, senin hayattan beklentilerini uzuun uzun yazmaya niyetin varsa yaz, olabilidiğince yardım ederim. Bu çekingenliğin ve özgüven eksikliğin seni etkileyen tecrübeleler silsilesinin sadece sonuçlarından bir tanesi.

Pek çok insanda, farklı şeyler çekingenliği tetikler, basmakalıp cevap vererek çözemeyiz.

colombos said:
Neden çekingensin? yani niye bir insanla konuşamıyorsun? Sorunu bilmeden yapılan çözümler olayı daha kötü bir hale getirebilir
neden çekingen olduğumu bilmiyorum. Galiba küçükken yaşadığım şeylerden olabilir.  Bu arada hepinize teşekkürler herkes bir fikir belirtmiş. :oops:
Edit: Evet  ailemin hayatım boyunca bende beklentileri çok büyüktü(hala öyle)

Bilgisayar oynuyosan çok azalt. Bir hobin var mı? Bi hobi edinmeye çalış aynı hobiye sahip olduğun kişilerle daha kolay konuşup cekingenligini atabilirsin. Birde lise-ortaokul-üni?

oyasar1 said:
Bilgisayar oynuyosan çok azalt. Bir hobin var mı? Bi hobi edinmeye çalış aynı hobiye sahip olduğun kişilerle daha kolay konuşup cekingenligini atabilirsin. Birde lise-ortaokul-üni?
Üni ve hiçbir hobim yok . farklı sporlarda yeteneğim var ama hiçbir şekilde kurs olsun falan gitmiyorum.Yeni insanlarla tanışmaya korkuyorum.

Khaaan said:
oyasar1 said:
Üni ve hiçbir hobim yok . farklı sporlarda yeteneğim var ama hiçbir şekilde kurs olsun falan gitmiyorum.Yeni insanlarla tanışmaya korkuyorum.
tersliyecek diye mi korkuyorsun? yoksa yaninda aptallik yapacagini mi saniyorsun?

colombos said:
Khaaan said:
oyasar1 said:
tersliyecek diye mi korkuyorsun? yoksa yaninda aptallik yapacagini mi saniyorsun?
nasıl desem tersliyecek diye korktuğum oluyor ama daha çok bir güvensizlik yaşıyorum.

Khaaan said:
oyasar1 said:
Başka bir şeye başlamadan önce kafandaki  tabuları yık.Mesela hata yapmak.Zannediyorum en azından bir defa kendinden iyi olduğunu düşündüğün bir genç görmüşsündür, veya bir idol.İşte bu insanlar senden çok daha fazla hata yaptı, ama yaptıkları hatalar telafi edilebilirdi(birisine şakacıktan bıçak sokmanın pek bir telafisi yok) Hata yapmak senin hakkın, kusursuz olmaya çalışma, sevdiğin şeyleri yap ancak bir şey ile kafayı bozma, bilgisayarı sevsen bile bu önünde 8 saat geçirmen için bir sebep değil.

Ailene kendi beklentilerini çekinmeden, nasıl biri olduğunu söyle, ben konuşmayı az buçuk bilip konuşmadığım için problemim sana kıyasla daha kolaydı ergenlikte, ancak sorunun üzerine gittim ve üstesinden geldim.Günümün çoğu evde geçiyordu artık evde bir nebze rahattım.Bir de çocuk gibi davranılırsan çocuk gibi davranırsın.Yani biraz kendine bakmayı öğren, ailen her işine koşturmasın, ailen sana kıyafet almasın, ileride çekingenliğini aşsan bile bu olay bilinçaltına öyle bir işler ki, arkadaş,sevgili çeşitli başarılar gibi şeyleri hep nasıl olsa gelir diye düşünmeye başlarsın ve bu sana büyük zarar verir.

Ailen çok hoşgörüsüz değilse fazla sancı çekmeden sorunu yavaş yavaş aşarsın.

Ben senin küçüklüğünde aşırı korumacı büyütüldüğünü düşünüyorum ve genelde bu tür insanlar böyle oluyor. Sana tavsiyem hata yapmaktan korkma, belki sosyal becerilerin zayıftır bundan korkarsın, korkmana gerek yok, zira insan karşısında pot kırıldığında üzülünecek ya da kendini suçlamanı gerektirecek bir varlık değil. Çok basit ve genelde bencil bir varlık. Bundan hata yapmaktan çekinme, zaten her hata yaptığında kendini daha da geliştirirsin güvenin yükselir.

Bir de tavsiyem bir uzmana görünebilirsin. Her insan mesela psikiyatrları ruhsal soruna ilaç veren doktor sanır, ama psikiyatrın ilk yaptığı şey derine inmeden seninle konuşur. Belki o konuşmayla bile bazı şeyleri çözüp sana yol çizebilir, olmazsa psikoloğa gidebilirsin, eğer durumundan rahatsızsan tabi.

[/quote]
Ruan said:
Khaaan said:
oyasar1 said:
Başka bir şeye başlamadan önce kafandaki  tabuları yık.Mesela hata yapmak.Zannediyorum en azından bir defa kendinden iyi olduğunu düşündüğün bir genç görmüşsündür, veya bir idol.İşte bu insanlar senden çok daha fazla hata yaptı, ama yaptıkları hatalar telafi edilebilirdi(birisine şakacıktan bıçak sokmanın pek bir telafisi yok) Hata yapmak senin hakkın, kusursuz olmaya çalışma, sevdiğin şeyleri yap ancak bir şey ile kafayı bozma, bilgisayarı sevsen bile bu önünde 8 saat geçirmen için bir sebep değil.

Ailene kendi beklentilerini çekinmeden, nasıl biri olduğunu söyle, ben konuşmayı az buçuk bilip konuşmadığım için problemim sana kıyasla daha kolaydı ergenlikte, ancak sorunun üzerine gittim ve üstesinden geldim.Günümün çoğu evde geçiyordu artık evde bir nebze rahattım.Bir de çocuk gibi davranılırsan çocuk gibi davranırsın.Yani biraz kendine bakmayı öğren, ailen her işine koşturmasın, ailen sana kıyafet almasın, ileride çekingenliğini aşsan bile bu olay bilinçaltına öyle bir işler ki, arkadaş,sevgili çeşitli başarılar gibi şeyleri hep nasıl olsa gelir diye düşünmeye başlarsın ve bu sana büyük zarar verir.

Ailen çok hoşgörüsüz değilse fazla sancı çekmeden sorunu yavaş yavaş aşarsın.
Öncelikle çok teşekkür ediyorum.Dediklerini yapmaya çalışacağım.Aile konusuna gelirsek ailem hoşgörülü ve sorun onlardan kaynaklanmıyor. Yani bir noktaya kadar.Sürekli benden bi beklentileri var galiba bu beni etkiliyor.

Edit:Evet çocukken babam bana çok korumacı davrandı.

Back
Top Bottom