Oyuna 4 ay aradan sonra giren birisi neler hisseder?

Users who are viewing this thread

kıyıya yakın yerleşimlerde uzak denize bakınca çok kötü görünüyor böyle parça parça bir tek bendemi böyle?
Oyunu sildim kontrol ederdim yoksa.
Suda yansıma problemleri de var evet, ama agaçlar ve bitki örtüsünün geniş yayılımı daha öncelikli bende.
Oyunda haritalarda çok fazla küçük parçacıklar olarak adlandirdigim, sürekli parça eklemesi yapılarak oluşturulmuş yapılar var. Nasıl anlatsam, mesela Tavea (ismi yanlış yazdım %90, oyuna ilk başladığımızda başladığımız köy)köyüne girdiğimizde spawn olduğumuz noktadan sağ tarafa baktığımızda taş duvar örülü olduğunu görüyoruz ve ona bakarak oraya doğru gittiğimizde sürekli küçük eklemeler ile duvarın oluştuğunu gördüğümüz rahatsız edici bir görüntü çıkıyor. Bir çok küçük eşyalar da aynı şekilde rezil bir yükleme mesafesine sahip ve duvarlara yakından baktığımızda sürekli bir buglanma, karıncalanma olması da ayrı bir kalitesizlik.

Keşke silmeseydin, sürekli oynamak şart değil, ara ara giriyoruz ne güzel..
Uzun zamandır siege ve kaptan moduna girmedim 1.5.5'i bekliyorum şu an. Üstüne yeni modlar gelecek yakında muhtemelen. Eksikleriyle bile birkaç doz almak gerek bunları arada.

Keşke silmeseydin, sürekli oynamak şart değil, ara ara giriyoruz ne güzel..
Uzun zamandır siege ve kaptan moduna girmedim 1.5.5'i bekliyorum şu an. Üstüne yeni modlar gelecek yakında muhtemelen. Eksikleriyle bile birkaç doz almak gerek bunları arada.
Pc de yer kalmadığından dolayı sildim, ben de silmek istemezdim ama yapacak bir şey yok 240gb olunca böyle oluyor :grin:

Silmek değil, unutmak gerek aslında. Forumda zaman geçirince yine insan dert ediniyor oyunun durumunu. Gelecek güncellemeyi şöyle bir yoklayıp ardından Bannerlord’u unutacağım. Bir yarım yıl sonra eminim istediğim her şeyi göremeyecek olsamda oyundan keyif alabileceğim düzeye gelecektir oyun.

Silmek değil, unutmak gerek aslında. Forumda zaman geçirince yine insan dert ediniyor oyunun durumunu. Gelecek güncellemeyi şöyle bir yoklayıp ardından Bannerlord’u unutacağım. Bir yarım yıl sonra eminim istediğim her şeyi göremeyecek olsamda oyundan keyif alabileceğim düzeye gelecektir oyun.
Yeni yapay zeka komutları gelirse,
Kaptan modu ve yapay zeka kapasitesi(nicel/nitel) gelişirse,
Duel ve battle gelirse,
Siege ve battle'a iki boyutlu ustalık istemi(yetenek+birim ekipmanları) eklenirse
Seige mekanikleri artarsa..

Misal şu birkaç güne gelmesi muhtemel güncelleme ile bunlar gerçekleşirse, öyle sanıyorum ara vermezsin.

Multiplayer için çok yenilik taraftarı değilim açıkçası. Hatta SP için daha fazla efor sarfedilmesi işime gelir : ) Mp tarafında kaptan modu için birliklerin nereye saldıracağını mouse ile seçmek güzel olurdu tabii. Kuşatma olayını çözecekler zaten buna şüphem yok, snowballing mevzusu çözülüp üzerine isyanlar güzel bir şekilde entegre edilirse daha çeşitli ve klanları direk ilgilendiren görevler ve oyunun ihtiyacı olan tonla diyalog ile ben tam sürüme okeyim sanırım.

Yeni yapay zeka komutları gelirse,
Kaptan modu ve yapay zeka kapasitesi(nicel/nitel) gelişirse,
Duel ve battle gelirse,
Siege ve battle'a iki boyutlu ustalık istemi(yetenek+birim ekipmanları) eklenirse
Seige mekanikleri artarsa..

Misal şu birkaç güne gelmesi muhtemel güncelleme ile bunlar gerçekleşirse, öyle sanıyorum ara vermezsin.
Bunlar iyi hoş da herkes kılıç sallama oyunu olsun istemiyor. Ben şahsen derin içerikler istiyorum; diplomasi, ülke yönetimi, lore, yoldaş mekanikleri, diyalog çeşitliliği yani kısaca rpg ögelerini istiyorum. Geleceğini pek sanmıyorum o yüzden KoA modu falan çıkana kadar oyunu yeniden yüklemeyi düşünmüyorum.

edit: Yazdıklarım single içindi. Yoksa multi tarafına lafım yok.

Bunlar iyi hoş da herkes kılıç sallama oyunu olsun istemiyor. Ben şahsen derin içerikler istiyorum; diplomasi, ülke yönetimi, lore, yoldaş mekanikleri, diyalog çeşitliliği yani kısaca rpg ögelerini istiyorum. Geleceğini pek sanmıyorum o yüzden KoA modu falan çıkana kadar oyunu yeniden yüklemeyi düşünmüyorum.

edit: Yazdıklarım single içindi. Yoksa multi tarafına lafım yok.
İnşallah olur.

4 ay değilde 8 ay sonra giren birisi olduğumu şöyle bi hayal ettim sanırım bir parça optimizasyon ve ufak tefek değişiklik haricinde aynı tas aynı hamam duruyor.

@Makaveli23 bu LOD seviyeleriyle ilgili bir beklentin var mı?
4 ay sonra halen agaçları yeterince iyi görememişsindir diye düşünüyorum.

Sanıyorum detay seviyelerini en yüksek oranda alamıyoruz istesek bile şu an. Sistem otomatik ölçüm yapıp bize ortalama veya daha altı bir LOD saglıyor?

Etrafı daha iyi görmek, agaçları/uzakları daha güzel ekranda yükleyebilmek adına, etkisi oldugunu düşündüğüm LOD seviyesini sürekli en yüksek detayda olan haliyle kullanabilmek isterdim ben. Peki ya sen? Böyle bir beklentin var m? Dikkatini çektimi bu durum, ağaçların yüklenme mesafesi vs.
LOD muhabbetine çok fazla dikkat etmesem de uzak mesafe görüntülerinde gözüktüğü gibi durum vahim. Ağaçlar dibine girmediğin sürece netlik kazanmıyor. Mekanlar hep yakın çizime uğraşılmış durumda. İmparatorluğun başkentinde ufak da olsa bir manzaraya bakmak istiyorsun. Mesela iç kalenin balkon kısmı gibi bir şey olsun ve orada bir şelale aksın ve o manzara izlenebilsin istiyorsun ama sadece yakın mesafelerle karşılaşıyorsun. Pazar, demirci, birkaç sokak vs. Üstelik bu durum o kadar komplike değil. Şelale dediysem arka planda akan, gidilemeyecek yerler olabilir. Bu olayı sanırım en son Halo Infinite iyi yapmıştı.

Bu arada oyun ssd ve ram'e çok yükleniyor. Performans sorunu yaşayan arkadaşlara duyurulur. Ram'i 16'ya yükseltince gözle görülür performans artışı oldu. Ayrıca HDD'de açınca yükleme süreleri inanılmaz arttı.

4 ay değilde 8 ay sonra giren birisi olduğumu şöyle bi hayal ettim sanırım bir parça optimizasyon ve ufak tefek değişiklik haricinde aynı tas aynı hamam duruyor.
Beşik modellemesini unutmuşsun

Bir ara oldukça geniş bir harita yapasım var ama dediğin gibi lod sınırları bu haliyle manzara izlettirmiyor..(Haritada max npc sayısı da artmalı, ort 40-50'den > 200'e çıkmalı).

Detay seviyeleri-menzilleri, gölgelendirmeler, yansıma sorunları, renkler, sis, daha karanlık geceler vb konuların her birinin üzerinde çalışılıyor mu acep.

Ayrıca misal, "LOD böyle iyi, biz 4Kda belli bir FPSyi yakalamak istiyoruz, LOD seviyeleri değişmeyecek" gibi bir yaklaşım mı benimsenmiştür şu an yoksa "LOD seviyelerini sürekli en yüksek olana hatta daha fazlasına çıkartacak harici ve isteğe bağlı bir sistem/mod üzerinde çalışıyoruz, tavsiye edilen otomatik LOD seviyelerinde kalıp kalmamak oyuncunun tercihine bırakılacak" gibi bir yaklaşım mı benimsenmiştir. Merak ediyorum.

Bir ara oldukça geniş bir harita yapasım var ama dediğin gibi lod sınırları bu haliyle manzara izlettirmiyor..(Haritada max npc sayısı da artmalı, ort 40-50'den > 200'e çıkmalı).

Detay seviyeleri-menzilleri, gölgelendirmeler, yansıma sorunları, renkler, sis, daha karanlık geceler vb konuların her birinin üzerinde çalışılıyor mu acep.

Ayrıca misal, "LOD böyle iyi, biz 4Kda belli bir FPSyi yakalamak istiyoruz, LOD seviyeleri değişmeyecek" gibi bir yaklaşım mı benimsenmiştür şu an yoksa "LOD seviyelerini sürekli en yüksek olana hatta daha fazlasına çıkartacak harici ve isteğe bağlı bir sistem/mod üzerinde çalışıyoruz, tavsiye edilen otomatik LOD seviyelerinde kalıp kalmamak oyuncunun tercihine bırakılacak" gibi bir yaklaşım mı benimsenmiştir. Merak ediyorum.
Cyberpunk ta var yükleme mesafesi ayarı, kendin kafana göre belirleyebiliyorsun. Gölgelerin yükleme mesafesini bile kendin belirleyebiliyorsun, Bannerlord bu özgürlüğü bize vermiyor maalesef.

Bu hususların hepsini atmosferde toplamamız yanlış olmaz sanırım. Ve evet kesinlikle üzerinde çalışılması gereken konular bunlar. Özellikle gölgeler bazı yerlerde zifiri karanlık ve bir çok hata var. Ayrıca günün saatlerine veya mevsime göre renk değişimi de olabilir. Sonuçta akşam vakti veya kapalı bir havada kasvetli ortamlar hoş olabilir.

Şimdi düşününce fark ettim oyunda mevsim geçişleri mevcut mu? Haritada kış vakti karlı zemin oluyor ama şehre girdiğimizde de binaların üstü, yerler, kaleler karlı mı? Büyük ihtimal değildir de işte...

Bu hususların hepsini atmosferde toplamamız yanlış olmaz sanırım. Ve evet kesinlikle üzerinde çalışılması gereken konular bunlar. Özellikle gölgeler bazı yerlerde zifiri karanlık ve bir çok hata var. Ayrıca günün saatlerine veya mevsime göre renk değişimi de olabilir. Sonuçta akşam vakti veya kapalı bir havada kasvetli ortamlar hoş olabilir.

Şimdi düşününce fark ettim oyunda mevsim geçişleri mevcut mu? Haritada kış vakti karlı zemin oluyor ama şehre girdiğimizde de binaların üstü, yerler, kaleler karlı mı? Büyük ihtimal değildir de işte...
Karlı, sonbaharda da ağaçlarda yaprak olmuyor mesela.

Savaşlarda yahut şehir/köylerde gezerken yağmur yağıyor mu? Ekleyeceklerdi sanırsam, ben oyunu bıraktığımda yoktu.

Tüm kalradya topraklarını olağanüstü güçlü karakterimle dolaşma niyetim var(fotograf modu ile çok güzel olacak bu serüven), ama görsel anlamda bazi iyileştirmeler bekliyorum. Bu seyahati LOD azlığı, fazla parlak ağaçlar, gölge ve yansıma sorunları vs giderilmisken yapmak isterim.

Back
Top Bottom