"Erken Erişimde" TÜRKÇE YOK!

Users who are viewing this thread

Inappropriate language
Ya şu kendini nirvana elfleri zanneden, Türkçe olmamasını savunan bi sussun şurada. Taleworlds'a kimse Türkçe olup olmayacağını bile doğru dürüst sormadı. Çünkü Türk yapıyor denildi, Türk yapıyorsa nasıl Türkçe olmaz :grin: Yıllardır bekledim, çoluğa çocuğa karıştık yemin olsun oyunu almayı bırak, yayınları izlemeyi geç, Youtube'de bile Bannerlord kelimesini ağzıma almam.

UTANÇ VERİCİ .

Last edited by a moderator:
Sanırsın oyun akademik düzeyde İngilizce istiyor. :lol: Uzun uzun diyaloglar olmaz zaten. Kontroller Warband ile aynı, haritada düşmanın üstüne tıkla, sonra "attack"a bas. Bu kadar İngilizce'yi de öğrenin bir zahmet, ayıptır.

Şu düşünme şekli "yıllardır beklediğin oyunun Türkçe olmamasından" daha utanç verici

Sen İngilizce biliyorsun diye tüm ülke Türk yapımı oyunu İngilizce oynayacak anlamına gelmiyor. Şu konudaki diğer insanlara yazdığın cevaplardan anladığımız senin insanlara laf sokma caban daha utan verici. Üzülüyorum adına.

Sanırsın oyun akademik düzeyde İngilizce istiyor. :lol: Uzun uzun diyaloglar olmaz zaten. Kontroller Warband ile aynı, haritada düşmanın üstüne tıkla, sonra "attack"a bas. Bu kadar İngilizce'yi de öğrenin bir zahmet, ayıptır.

Hayır bir oyunu oynarken nerede ne yaptığını bilmek var, birde her adama gidip tık tık tıklayıp geçmek var. Kendimi gurbetteki amele işçilerine benzetiyorum anlamadan oyun oynadığımda. Her şeyden önce Türk yapımı diye gururlandığımız oyunumuzun Türkçe olmaması, diğer yapım şirketlerine "Türkçe yapmayın boşuna, Türk halkı İngilizce oynuyor" dermişçesine bir deyiş gibi. Örnek olması gerektiği halde, köstek olan Taleworlds...

@GKarahan oyunu türkce oynamak istiyorsan, oyunu erken erisimde almayip tam sürüm ciktiginda alip türkce oynayabilirsin.Kimse seni erken erisimde oyunu alman icin zorlamiyor.Oyuna erken erisimde baska bir dil eklemenin ne gibi sorunlar cikarttigi ortadayken ve konuda belirtilmisken hala su yaygaranin nedenini anlayamiyorum.

Sen İngilizce biliyorsun diye tüm ülke Türk yapımı oyunu İngilizce oynayacak anlamına gelmiyor. Şu konudaki diğer insanlara yazdığın cevaplardan anladığımız senin insanlara laf sokma caban daha utan verici. Üzülüyorum adına.
Hıhı tamm tamm haklısın

Ben de oyunun Türkçe çıkmasını istiyorum.Gerçekte mecburlar mı? Hayır Tam sürümüne dahi Türkçe eklemek zorunda değiller.Yapımcı onlar çünkü satış etkiler etkilemez orası ayrı konu ama kimse bir şeye mecbur değil burada bir anlaşalım isterseniz.

Fakat oyunu bekleyen kitlelerde Türkler de azımsanamayacak derecede fazlaca olduğu için Türkçe eklemeleri onlardan beklenen bir şeydir. Eklemezlerse satın alıp almamak da yada eleştirmekte sizin hakkınız. Kimse de bu gerekçenizi küçümsemeye hakkı yok sonuçta beklentinizi karşılamamış oyun olur ve haklısınızdır.

Asıl meselemize dönelim, erken erişimde Türkçe olmamasını zaten bekliyordum hala bilgi doğru mu bilmiyorum ama büyük ihtimal bilgi doğrudur.
Oyun sürekli gelişim halinde olacaktır, bu süreçte ekleyip sonradan çıkaracakları yada düzeltecekleri çok şey olacak ve bunu her yaptıklarında bir de sürekli olarak Türkçeye çevirmek zorunda kalacaklar. İş yükü artar ve oyunun gelişim sürecini geciktirmiş olurlar.

Adamlar Uluslararası dil olan İngilizce'nin yanına bir de Almanca ekleyip Türkçe eklemeseler yine sonuna kadar haklısınız da yani öyle bir durum da yok ki bizim beklentilerimize yaptıkları saygısızlık yok ortada,

Tabi şöyle bir kolaylıkta yapmaları çok iyi olurdu, 1 tane her dile çevrilebilmesi için ingilizce dil dosyası olsun, atıyorum otherlanguage.xml , buradan gönüllü çevirmenler oyunu kendi dillerine göre kolayca çevirip yayınlasın. Böylece erken erişim sürecinde diğer milletlerden insanlarda mağdur olmaz.

@GKarahan oyunu türkce oynamak istiyorsan, oyunu erken erisimde almayip tam sürüm ciktiginda alip türkce oynayabilirsin.Kimse seni erken erisimde oyunu alman icin zorlamiyor.Oyuna erken erisimde baska bir dil eklemenin ne gibi sorunlar cikarttigi ortadayken ve konuda belirtilmisken hala su yaygaranin nedenini anlayamiyorum.

10 yıl beklediğimiz Türk yapımı oyunu gavurca oynamak kadar nefret dolusu bir durum olamazdı (derken oldu)
Taleworlds kankan mı?

Hıhı tamm tamm haklısın

Büyü.

Erken erişimde İngilizce olması gayet normal gereksiz tartışma yaratmayın. Tam sürümle beraber Türkçe eklenecek. Gülünç yorumlar yazmayın.

Gülünç olan tek şey Türk yapımı bir oyunun Türkçe olmamasına isyan etmek yerine gavur yandaşı olan sen.

erken erişim de oyunun türkçe olmayacağı kesin bilgi mi

Kesin bir bilgi yok fakat şuan betada Türkçe olmadığı için bu büyük ön yargı var.

Ben de oyunun Türkçe çıkmasını istiyorum.Gerçekte mecburlar mı? Hayır Tam sürümüne dahi Türkçe eklemek zorunda değiller.Yapımcı onlar çünkü satış etkiler etkilemez orası ayrı konu ama kimse bir şeye mecbur değil burada bir anlaşalım isterseniz.

Fakat oyunu bekleyen kitlelerde Türkler de azımsanamayacak derecede fazlaca olduğu için Türkçe eklemeleri onlardan beklenen bir şeydir. Eklemezlerse satın alıp almamak da yada eleştirmekte sizin hakkınız. Kimse de bu gerekçenizi küçümsemeye hakkı yok sonuçta beklentinizi karşılamamış oyun olur ve haklısınızdır.

Asıl meselemize dönelim, erken erişimde Türkçe olmamasını zaten bekliyordum hala bilgi doğru mu bilmiyorum ama büyük ihtimal bilgi doğrudur.
Oyun sürekli gelişim halinde olacaktır, bu süreçte ekleyip sonradan çıkaracakları yada düzeltecekleri çok şey olacak ve bunu her yaptıklarında bir de sürekli olarak Türkçeye çevirmek zorunda kalacaklar. İş yükü artar ve oyunun gelişim sürecini geciktirmiş olurlar.

Adamlar Uluslararası dil olan İngilizce'nin yanına bir de Almanca ekleyip Türkçe eklemeseler yine sonuna kadar haklısınız da yani öyle bir durum da yok ki bizim beklentilerimize yaptıkları saygısızlık yok ortada,

Tabi şöyle bir kolaylıkta yapmaları çok iyi olurdu, 1 tane her dile çevrilebilmesi için ingilizce dil dosyası olsun, atıyorum otherlanguage.xml , buradan gönüllü çevirmenler oyunu kendi dillerine göre kolayca çevirip yayınlasın. Böylece erken erişim sürecinde diğer milletlerden insanlarda mağdur olmaz.

Ne kadar fark edebilir ki? Türk olan bir insan, İngilizce oyun metinlerini yazıyorken zorlanmıyor da Türkçe yazarken mi zorlanacak? Kesinlikle bir bahane olarak kabul ediyorum, hakikatten ayıplayarak söylüyorum. Evet çevirmenler için bir dosya eklenip Türkçe yama çıkarılabilir fakat official olması farklı bir durum mod olması farklı bir durum. İlk yazışımda da belirttiğim gibi: gavurların oyun çıkardıklarında Türkçe yapmayın, Türk'ler zaten İngilizce oynuyor demek gibi bir şey oluyor. Eğer Steam'den satın aldıktan sonra Türkçe'yi görmezsem ağzımdaki tek cümle olacak "Taleworlds'a ayıp"

Ne kadar fark edebilir ki? Türk olan bir insan, İngilizce oyun metinlerini yazıyorken zorlanmıyor da Türkçe yazarken mi zorlanacak? Kesinlikle bir bahane olarak kabul ediyorum, hakikatten ayıplayarak söylüyorum. Evet çevirmenler için bir dosya eklenip Türkçe yama çıkarılabilir fakat official olması farklı bir durum mod olması farklı bir durum. İlk yazışımda da belirttiğim gibi: gavurların oyun çıkardıklarında Türkçe yapmayın, Türk'ler zaten İngilizce oynuyor demek gibi bir şey oluyor. Eğer Steam'den satın aldıktan sonra Türkçe'yi görmezsem ağzımdaki tek cümle olacak "Taleworlds'a ayıp"
Dostum türkçe olsun hepimiz istiyoruz da. Oyun sürekli geliştirme halinde olacağı için oyuna sürekli bir yenilip getirip aynı zamanda çeviri yapılması işlerini uzatıyordur muhtemelen. Türkçe olmasını herkes ister fakat olmazsa da itiraz etmeyin, tam sürümde kesin gelecek. Ayrıca türkçe olmasa da oyuncular da yama yapabilirler. Bekleyip göreceğiz kısacası.

10 yıl beklediğimiz Türk yapımı oyunu gavurca oynamak kadar nefret dolusu bir durum olamazdı (derken oldu)
Taleworlds kankan mı?

@GKarahan

1.si taleworlds kankam degil, eski postlarima bakarak onlari ne kadar savundugumu yada yerdigimi anlayabilirsin.
Azicik senin tabirinle gavurcan varsa zaten Taleworlds'ün bannerlord betasinda izledigi tutumu, söylenen yalanlardan bahsettigimi anlayabilirsin.
örnek veriyorum,
Yada daha yeni forumun ilk dakikalarinda actigim grubun sansürlenmesinden (imzamda grubun linki duruyor)

2.si dünyada türkce olan bir programlama dili yok, oyun scriptleri c#, motoruda c++ kullaniyor. ve hali hazirda oyunun gelistirilmesi icin scriptlerde ingilizce kullaniliyor,
peki neden

1. ingilizce(gavurca) evrensel bir dil.

2.Oyunun scriptlerini eger türkce olarak olarak yazarlarsa gavurlar nasil mod yapicak, gavurlar oyun üzerinde nasil ekleme yapicak,.Yada (eger varsa) Taleworlds ofisinde, yazilimcilarinda Türkce bilmeyen gavurda olabilir di mi?.Gavur eger bannerlord üzerinde calisacaksa gidip Türkce ögrensin diyorsan zaten tartismaya gerek yok.
en önemlisi Taleworlds nasil baska firmalara(Gavurlara) oyun moturunu kullanma iznini satabilecek eger oyun motoru türkce olarak yazilsaydi.(WFAS, Napoleonic wars, Viking Conquest vs vs.)

3. Diger dillere ceviriler nasil yapilacak japonca, almanca cince, ispanyolca,? hepsi icin bide türkce bilen cevirmen mi arayacaklar?Yada disaridan birisi oyunu türkceden misal offical olarak desteklenmeyen bir dil veriyorum."ukraynaca" o gavur bide türkce mi ögrenmesi gerekecek kendi basina oyunu ukraynacaya cevirmesi icin.

Ofiical olarak dil ekleyebilmeleri icin oyunun bitmesini bekliyorlar ve bu durumda haklilar kimse buglarla dolu offical bir ceviri görmek istemez.

türkce evrensel bir dil olsaydi bunu dayatabilirsin ama degil. tekrar anlaman icin sana oyun icinden örnek veriyorum.

C#:
<!-- #region Armors -->
<!-- #region Aserai Armors -->
<!-- #region Aserai Head Armors -->
-<Item Type="HeadArmor" appearance="0.1" difficulty="0" weight="1.1" is_merchandise="false" culture="Culture.aserai" mesh="vlandia_helmet_l_d" subtype="head_armor" modifier_group="plate" name="{=LqA9uBH9}Pointed Skullcap Over Cloth Headwrap" id="mp_pointed_skullcap_over_cloth_headwrap" multiplayer_item="true">
-<ItemComponent>
<Armor hair_cover_type="all" has_gender_variations="false" head_armor="16"/>
</ItemComponent>
<Flags/>
</Item>
<!-- #endregion -->

------

son olarak bu videoyu 7.55 den bir dinle

Last edited:
Bakıyorum erken erişimde ingilizceyi savunanların hepsi bir oyun nasıl yapılır çok iyi biliyorlar. kutluyorum.

Ben son kullanıcıyım. Dolayısıyla bana vaat edilen bir ürün var. Ancak sonradan vaat "erken erişim olması dolayısıyla" gerçekleştirilemiyor ve 8 senenin ardından belirsiz bir zaman diliminde beklemeye sokuyor. Bu etik değildir. Bu ülke içerisinde çıkan bir ürünün Türkçe olmaması benim gibi son kullanıcılar nezdinde hayal kırıklığı yaratmıştır.

Ben programlama bilmek zorunda değilim. Oyun yapmayı bilmek ya da bu konuda bir bilgi sahibi olmak zorunda da değilim. Ben bana söylenene bakarım. Burada şark kurnazlığına gerek yok ama erken erişim falan filan diye. Erken erişimin 1 yıldan daha fazla vakit alacağı düşünülüyor. Hem bana oyun Türkçe çıkacak diyorsun hem de öyle ya da böyle çıktıktan 1 sene sonra Türkçe veriyorsun.

Taleworlds merak etmesin onu da modcular yapar. Allah onlardan razı olsun valla. Taleworlds'un yapmaya üşendiği şeyleri modcular yapacaktır, o yüzden müsterih olunmalı.

Ama Allah aşkına bir şeye de ayıp diyebilin yahu. Yok hata çıkarmış yok oyunun tam çıkmasını aksatırmış. Son kullanıcı bunu düşünmek zorunda değil. Son kullanıcı denilene bakar. Sonradan ama erken erişimde veremeyiz, erken erişimde ne kadar sürer bilmiyoruz diyerek belirsiz bir zaman dilimine sokmak şark kurnazlığıdır.

@nvdiaamd sen oyunu eger erken erisimde satin aliyorsan son kullanici degilsin.
Oyunun pazarlanmasina neredeyse hic para harcamiyorlar fuarlara katilmak disinda.sana oyunu suan türkce olarak pazarlamiyorlar ve sen oyunu eger erken erisimde alicaksan beta testersin son kullanici degilsin eger oyunu offical olarak türkce oynamak istiyorsan oyunun cikmasini bekleyeceksin yada unoffical bir ceviri kullanicaksin.Evet oyun ciktiginda türkce olacak ama erken erisimin ortalarinda yada sonuna dogru offical ceviri eklenecektir.

Bakıyorum erken erişimde ingilizceyi savunanların hepsi bir oyun nasıl yapılır çok iyi biliyorlar. kutluyorum.

Ben son kullanıcıyım. Dolayısıyla bana vaat edilen bir ürün var. Ancak sonradan vaat "erken erişim olması dolayısıyla" gerçekleştirilemiyor ve 8 senenin ardından belirsiz bir zaman diliminde beklemeye sokuyor. Bu etik değildir. Bu ülke içerisinde çıkan bir ürünün Türkçe olmaması benim gibi son kullanıcılar nezdinde hayal kırıklığı yaratmıştır.

Ben programlama bilmek zorunda değilim. Oyun yapmayı bilmek ya da bu konuda bir bilgi sahibi olmak zorunda da değilim. Ben bana söylenene bakarım. Burada şark kurnazlığına gerek yok ama erken erişim falan filan diye. Erken erişimin 1 yıldan daha fazla vakit alacağı düşünülüyor. Hem bana oyun Türkçe çıkacak diyorsun hem de öyle ya da böyle çıktıktan 1 sene sonra Türkçe veriyorsun.

Taleworlds merak etmesin onu da modcular yapar. Allah onlardan razı olsun valla. Taleworlds'un yapmaya üşendiği şeyleri modcular yapacaktır, o yüzden müsterih olunmalı.

Ama Allah aşkına bir şeye de ayıp diyebilin yahu. Yok hata çıkarmış yok oyunun tam çıkmasını aksatırmış. Son kullanıcı bunu düşünmek zorunda değil. Son kullanıcı denilene bakar. Sonradan ama erken erişimde veremeyiz, erken erişimde ne kadar sürer bilmiyoruz diyerek belirsiz bir zaman dilimine sokmak şark kurnazlığıdır.

Erken erişim aslında oyunun çıkmış hali sayılmıyor yani sözlerinden dönmüyorlar. Oyun Türkçe çıkacak bu hala geçerli. Erken erişimin amacı sadece problemleri gidermek ve iyileştirmek.

vMXjqU.png

Dilersen alma, oyun martta da çıkmayacak seneye çıkar diyorlar Yani demek istediğim eğer takıldığın nokta "Türkçe çıkacak dendi bize ama çıkarmıyorlar" ise denilene hala sadıklar.

İşte bahsettiğim şark kurnazlığı zaten budur arkadaşlar.

Şey gibi bi durum yok yanlış anlaşılmasın; adamlar oyunu tamamladılar ama bize bir kısmını veriyorlar. Evet böyle bir durum yok tabi ki.

Burada biz tekrar süreci eleştiriyoruz. 8 senelik sürecin ardından firma ceo'sunun ayrılmasının akabinde nedense apar topar erken erişim tarihi verilmesinden. Bu tarih çok uzak bir tarihti gene o zamanlar. Şimdi ise tam versiyonu için gene uzak bir tarih bekleyeceğiz (yanliş anlaşılmasın 1 sene çok değil üzerine eklenen 10 sene uzak yapiyor)

Ama siz de haklısınız beyler. Erken erişim oyunu tam yapmıyor. Oyunu oynamaya test etmeye açıyor. Bizde "çocuklar gibi şen oluyoruz" oyun çıkıyor diye. Halbuki testerlık yapacağız. Bu sürede ek devlet teşvikleri, gelirler vs vs vs. Etik? Etik yok. Normlara uygun kurnazlık var.

İşte bahsettiğim şark kurnazlığı zaten budur arkadaşlar.

Şey gibi bi durum yok yanlış anlaşılmasın; adamlar oyunu tamamladılar ama bize bir kısmını veriyorlar. Evet böyle bir durum yok tabi ki.

Burada biz tekrar süreci eleştiriyoruz. 8 senelik sürecin ardından firma ceo'sunun ayrılmasının akabinde nedense apar topar erken erişim tarihi verilmesinden. Bu tarih çok uzak bir tarihti gene o zamanlar. Şimdi ise tam versiyonu için gene uzak bir tarih bekleyeceğiz (yanliş anlaşılmasın 1 sene çok değil üzerine eklenen 10 sene uzak yapiyor)

Ama siz de haklısınız beyler. Erken erişim oyunu tam yapmıyor. Oyunu oynamaya test etmeye açıyor. Bizde "çocuklar gibi şen oluyoruz" oyun çıkıyor diye. Halbuki testerlık yapacağız. Bu sürede ek devlet teşvikleri, gelirler vs vs vs. Etik? Etik yok. Normlara uygun kurnazlık var.

Aslında bir kurnazlık olduğunu düşünmüyorum.(Yani iyi düşünelim) fakat haksız da sayılmazsın. Zaten çok uzun süre bekliyoruz bir de erken erişim süresi de dahil oldu buna.

Olayın işleyiş mantığına sadık kalırsak, bir oyunun erken erişim sürecine girmesi, oyunun daha iyi ve problemsiz bir şekilde çıkmasını sağlar. O yüzden erken erişim sürecini desteklerim.
Erken erişimde ise kısıtlamalar yapmaları "Erken erişim" mantığına da uygundur. (Sadece ingilizce olması,krallık kurmanın olmaması gibi)

burada hatalı olan kısım tepkiyi geliştirmeden "neden erken erişimde Türkçe yok" diye vermek, buna verilecek cevap hazırdır boşu boşuna vermiş oluruz.

Asıl problem şu. Yıllarca bekletilen bir oyun neden hala erken erişim alıyor? Bu oyun 2-3 yıl önce duyurulmadı,
Ve yayınlanan görsellerle tanıtımlarla da bekleyen kitle ateşin harmanlanması gibi harmanlanıp duruldu.

Madem bunca süre bekletip bir de üstüne erken erişime alıyorsunuz, bu sizin bir hatanız (Taleworlds tarafı da kabul ediyor bunu), bunu telafi etmek için iş yükünüzü birazcık arttırmanız gerekiyor.
Erken erişime (kendi adımıza konuşacak olursak) Türkçe'nin de eklenmesi gerek. Bu, bu kadar bekletilmesine rağmen, oyunun erken erişimine girmesine olan kızgınlığımızı hafifletir.

Last edited:
Back
Top Bottom