• Please note that we've updated the Mount & Blade II: Bannerlord save file system which requires you to take certain steps in order for your save files to be compatible with e1.7.1 and any later updates. You can find the instructions here.

Vuruş biçimi önerisi

Users who are viewing this thread

bthmod

Recruit
WB
Bu başlık firmaların neden her zaman oyuncuları dinlemesi gerektiğini çok net özetliyor. Bu oyunu yüksek bütçeli alternatiflerine rağmen başarılı yapan yapısı zaten buydu. Siz oyunun Witcher olmasını istiyorsunuz ki bu yalnızca komik bir istek. Bir oyunun basit dövüş mekaniklerine sahip olması onu kötü bir oyun yapmaz.
 

Yuhan_Khan

Regular
  Benim aklımda daha mantıklı bır fikir var (en azından ben öyle düşünüyorum).
  Eğer yine envanter sistemi warband'ınki gibi olursa (yada benzeri)
her kutunun içinde (sol alt tarafında)
küçük bir kutu daha eklemeliler.
O küçük kutuda sol elimize verilecek eşya olmalı.(bıçak,kılıç,kalkan vb.)


1) Büyük kutuda kılıç var diyelim küçük kutuda ise bir bıçak olsun. Kılıcı yine herzamanki gibi orta tuşu ileri yapınca çıkaralım geri tarafıyla bıçak çıkartalım(yada her neyse).

Mouse sağ tuşa bastığımızda kılıç bloklama durumundayken bıçak destekleme görevini alsın.

Eğer küçük kutu boşsa blok yaparken sol elimizle sağ elimize destek oluruz.

Kalkansa zaten sağ tuşa basılı tutarız.

"E" tuşuyla sol elimizdeki şeyle vururuz boşsa yumruk atarız. Tabi yine e tuşuna basılı tutarak sol elimizdeki eşyayı vurma konumuna getiririz fare hareketine görede vurur. 

Yaylarda küçük kutunun içine ok yerleştiririz ancak bunun için "E" ile oku sokarız

  Not: Haa birde multi playerde kalkan kırılmasın ve tutma staminası olsun. Bir yada iki kılıç darbesinden yada 3 oktan sonra stamina dolsun ve kalkanı indirelim.
  Tabii ki seviye arttıkça kalkan staminasını da artıralım.

(Aslında bu single player'da da olabilir.)

  Ha bire kalkan tutulursa karşı takımı yenmek zorlaşır.

Bide sol el boşsa veya ok varsa "e" tuşuna bir kere basarak bururuz bunun için basılı tutmaya gerek yok.
 
MulticastOgre said:
Bu 360derecelik savunma ve saldırı mekaniğini ben de bekliyorum uzun zamandır. Muhtemelen bannerlordda göremeyeceğiz ama ya M&B3 ya da başka bir firma tarafından, kılıcı daha gerçekçi olan manuel kullanmanın getireceği heyecan farkedilip çıkarılır diye düşünüyorum. Özelikle de VR için harika bir mekanik olabilir gelecek 10 yıl içerisinde.
Aslında bu sisteme at üstündeyken az da olsa tadına baktık, sağdan veya soldan saldırı yapıyorken, fareyi hareket ettirerek kılıcı yere paralel halinden toprağa neredeyse dik olacak kadar, 80dereceye kadar yakın bir konumlandırma seçeneğimiz vardı. Ki benim M&B'de en sevdiğim kısımdır at üzerinde serbetçe kılıç ve balta sallamak.
Öncelikle bu konuda endişe duyulmasının sebebini şöyle açıklayayım. Warbandda savunma yapabilmek için mouse'u herhangi bir yönde hareket ettirirken sağ tıka basılı tutup beklememiz gerekir ve savunmamızı başka bir yöne çekebilmek için sağ tıktan parmağımızı çekerek karakterimizi dinlenme durumuna geçirmemiz gerekiyordu ve bundan sonra yeni bir savunma yapma hakkımız doğuyordu. Saldırı hamlesi için bu mekanik doğru olmakla beraber, savunma için bu durumun çok gerçekçi olmadığı aşikâr. Çünkü saldırı eylemimiz belli bir kinetik enerjiye ihtiyaç duyarken, savunma yapmak genel olarak potansiyel sabit bi duruş.Yani kısaca yukardan saldırı sırasında anlık olarak karar değiştirip saplama hamlesine geçmek gerçek dışıyken, savunma yaparken dinlenme durumuna geçmeden kılıcımızın yönünü değiştirebiliyor olmalıydık. Savunma halindeyken mouse'u çevirerek savunma yönümüzü değiştirebilmeliyiz artık. Ki bu aynı şekilde saldırı yönümüzü belirleyip(yani sol tıkı basılı tuttuğumuzda), saldırıya geçmediğimiz durumda da kullanılabilecek bir mekanik. Tabi bu sistem warband zamanında, kodlama veya başka sıkıntılardan ötürü yapılamamış olabilir. Ancak inanıyorumki yakın zamanda oyunların verdiği özgürlük ve gerçeklik hissiyatının potansiyeli daha da çok farkedilecek ve bu sayede daha kaliteli oyunlarla karşılaşacağız.(Örneklerden M&B,TES,WİTCHER,RDR) :smile:

Şimdi 360 derecelik savunma ve saldırı çok daha gerçekçi ve zevkli olsa da, hem oyun kontrolünün kolaylığı açısından hem de mekaniğin kodlama ve animasyon ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı noktaları var. Bunları birlikte, kendi düşündüğüm çözümleri de açıklayarak tartışalım:
1)Warbandda savunmamızı yaparken mouse'u çevirdiğimizde ekranı kaydırıyorduk. Aynı şekilde saldırı yapmadan önce sol tık basılı durduğunda da geçerliydi. Ancak bu mekanikte ise savunmamızı yaparken mouse ile savunma yönümüzü değiştirelim dedim. E peki o esnada yüzümüzü başka bir yöne çevirip bakmak ve yürümek istersek nasıl olacak. Önerilerim:
1.1)Mouse ile bir yandan savunma yönümüzü değiştirebilirken bir yandan da kamera hızı %50+- olacak şekilde hareket ettirilebilir.
1.2)Herhangi bir tuş ataması (mouse üzerindeki tuşlardan olması daha kolaylık sağlayabilir) vererek, savunma sırasında o tuşa basarak veya basılı tutarak, mouse'un sadece kamerayı değiştirmesini sağlayabiliriz. Ya da tam tersi olarak mouse sadece kamera değiştirmeye ayarlı olur ve biz tuşa bastığımız zaman kılıcın konumunu değiştirme imkanı elde ederiz.
1.3)Yukarıdaki iki önerimin birleştirilmesi şeklinde de olabilir. Şöyle ki: Normalde birinci önerim devredeyken, herhangi bir tuşa basarak kameranın değişme hızını ayarlayabiliriz.Z'ye basılı tuttuğumuzda kamera çok daha yavaş hareket ederken, X'e bastığımızda daha hızlı hareket edebilsin gibi.
2)Bir diğer mesele Warbandda da vardı, saldırı yapan kişiye kılıcımızla savunma yaparken darbenin kılıcın neresine geldiğinin bir önemi olmamasıydı(Silahların birbirine değmesi yeterliydi). Kılıcın tutamacına yakın olan kısmı da, kılıcın ucu da darbeyi her şekilde durduruyordu. Oysaki basit bir tork mantığıyla, kılıcın ucu darbeyi bu kadar iyi karşılayamamalı. Eğer bu sistem düzeltilirse özellikle Multiplayer savaşlarda oynamak daha zorlu olabilir. Ama sonuçta herkes kısacık hançerlerden kullanmıyor.
2.1)Bu sistemi kullanabilmek adına, kodlama için aklıma gelen en iyi şey kılıcın bölmelere ayrılması. Örneğin kılıcın tutamacından ilk 20cmlik kısmına kök , bir sonraki 20cmlik kısma gövde ve bir sonraki 20cmlik kısmına uç diyelim (ben 3'e ayırdım kolaylık olsun diye ama 5 parçaya da bölünebilir). Eğer gelen darbeyi kök kısmıyla karşılayabilirsek(özellikle de balta ile gelen darbelerde), hiç hasar almadan darbeyi durdurabilelim, hatta "counter-attack(karşı saldırı)" yapma gibi bir avantaj hakkı kazanalım. Eğer gövde kısmıyla karşılarsak ise darbeyi durdurabilelim ama kök kısmındaki gibi bir karşı saldırı hakkımız olmasın. Uç kısmıyla karşılayacak olur isek de gelen darbenin belli bir miktarını soğururken, bir miktarını da hasar alarak canımızın azalmasına sebebiyet verelim. Aslında 360 derece mekanizmasını hallettikten sonra bu sorun başka bir zaman da halledilebilir. Çünkü bu çözümle birlikte ortaya daha fazla kombinasyon çıkacak ve bu kombinasyon sayısı kadar da animasyon eklemek gerekecektir. Her ne kadar kolay olmasa da içimden bir ses bir gün bu sistemi göreceğimizi söylüyor:smile:
3)360 dereceyi özgürce kullanırken artık dinlenme durumuna geçmeye gerek kalmadan savunma yapıyoruz. Peki bunun cıvkını çıkarıp, fareyi sürekli ve hızlıca 360 derece döndermeye devam etsek ne olur? Her yönden engelleyebilir, kırılmaz, olağanüstü bir kalkan misali kendimizi korumuş olmaz mıyız? E yani:smile:
3.1)Dayanıklılık(Stamina):Bu konu adına önereceğim çözüm bannerlord için de tartışılmıştı. Ancak oyunda savaşlar çok uzun sürebildiğinden, oynanış için zorluk çıkartacağı ve eğlencesini düşüreceği korkusundan eklenmedi(En azından bizlerle paylaşılan bilgiler dahilinde dayanıklılığın eklenmediğini tahmin ediyorum). Ancak bir çok oyunda bu sistem, karakterin yeteneklerine belli bir sınır koyarak daha dikkatli davranılmasını teşvik ettiğini, böylece oyuncuya daha anlamlı bir zorlama ve gerçekçi bir ortam sağladığını düşünüyorum. Bu yüzden ben de M&B'ye dayanıklılığın gelmesini isteyenlerdenim. Bunu eklerken yapılacak ilk husus Skyrim'deki gibi hızlı dolan bir dayanıklılık oluşturmak. Çok fazla ardı ardına saldırı yapmak,3 numaralı sorunda bahsettiğim savunma hareketini sürekli açık halde tutmak ve üstüne sürekli 360derece döndermek gibi durumlarla stamina hızlı azalmalı. Tam tersi savunmamızı yapıp dinlenme durumuna geçtiğimizde (bir sonraki saldırının gelmesine yarım saniye bile kalmış olsa dahi), dayanıklılığımız hızlıca dolabilmeli. Hatta ve hatta sağ taraftan yaptığımız savunmayı dinlenerek sol tarafa geçirmek, 360derece ile çevirmekten daha hızlı olmalı ki, oyuncu dinlenim durumunun avantajını daha iyi kavrasın. Ayrıca yapılan her saldırının dayanıklılığı azaltmasına gerek yok(Bunun için Sekiro güzel bir örnek).

Buraya kadar kendimce bu sistemin gerçekçi ve eğlenceli olmasını sağlayacak şekilde, çözüm önerilerimle paylaşmak istedim. Umarım anlaşılır bir biçimde anlatabilmişimdir. İngilizcem çok iyi olmadığı için uğraşmadım yazıyı çevirmekle ama birisi çevirip ingilizce foruma atabilir, yapan olursa bizi de haberdar etsin paylaştığına dair. Belki calluma veya armağan beye daha kolay ulaşırız bu sayede:smile: teşekkürler vakit ayırıp okuduğunuz için :grin:
MulticastOgre said:
17:25 Eski bir röportajda Enis bey de bu konuya değinmiş farketmemiştim. İstediğini belirtmese de merak edildiğini, bir oyun eleştirmeninden görmek sevindirdi.
 

lied

Knight at Arms
siz burda niye bu kadar konuştunuz ya ben böyle bi konu açtığımı bile unutmuşum
 
Top Bottom