Game of Thrones (İlk Sayfadaki Duyuruyu Okuyunuz)

Favori haneniz hangisidir?

• Arryn Hanesi

Votes: 13 3.7%
  • Baratheon Hanesi

Votes: 15 4.2%
  • Greyjoy Hanesi

Votes: 7 2.0%
  • Lannister Hanesi

Votes: 35 9.9%
  • Stark Hanesi

Votes: 155 43.9%
  • Targaryen Hanesi

Votes: 47 13.3%
  • Tully Hanesi

Votes: 5 1.4%
  • Tyrell Hanesi

• Martell Hanesi

Votes: 12 3.4%
  • Özgür Şehirler (Bravos, Qarth, Valyria vs.)

Votes: 17 4.8%
  • Yabanıllar

Votes: 12 3.4%
  • Dothrakiler

Votes: 21 5.9%
  • Diğer (Lütfen Mesaj ile Belirtiniz!)

• Total voters
    353

Users who are viewing this thread

Dizinin genel konusunu (ilk birkaç bölümden spoiler vererek) yazayım da izlemek isteyen var ise ilk başta zorlanmasın  :mrgreen:

Game of Thrones taht oyunları olarak türkçeye çevrilebilir sanırım. Dizi de zaten sürekli bu yönde ilerliyor, bir taht ve onu ele geçirmek için yapılan gerek kanlı gerek sinsice oyunlar...

Önce biraz coğrafyadan bahsedelim. İlk sayfada ülkenin haritasını görmüşsünüzdür. Toplam 7 krallıktan (aslında lord'luk) oluşan bir ülkemiz var. Her krallığın kendi toprağı, kendi hayvan simgesi ve mottosu (özlü sözü) var. Ayrı ayrı krallıklar olsa da hepsi tek bir krala bağlı, ki o kral da yine ilk sayfada göreceğiniz demir tahtta oturuyor.

Hikayenin geçtiği dünyanın iklimi biraz farklı. Klasik 4 mevsimlik bir döngü yok. Yaz ve kış ayları birkaç yıl (hatta bazen 8-10 yıl) sürecek şekilde değişiyor. Hikaye başladığında yaklaşık 7-8 yıllık bir yaz bitmek üzere ve bu kez gelen kışın, ciddi bir şekilde uzun süreceği endişeleri var.

Elbette sorun sadece kış değil. Ülkenin kuzeyindeki buzdan tundralarda yaşayan barbarların, kış mevsiminde güneye indikleri biliniyor. Bu nedenle de zamanında o bölgeye devasa bir duvar (the wall) inşa edilmiş ve içerisinde de efsanevi gece gözcüleri birliği var.

Ayrıca barbarlara ek olarak henüz net bir şekilde anlaşılmayan beyaz gezginler adıyla anılan elemanlar da ciddi bir tehdit oluşturuyor ancak bin küsür yıldır onları gören olmadığı için gerçek olduğunu düşünen fazla yok.

Şimdi biraz da siyasete dönelim:

Krallık hikayeden bir süre önce el değiştirmiş. Kral Aerys Targaryen (nam-ı diğer deli kral) ipin ucunu azıcık kaçırınca Robert Baratheon önderliğindeki diğer krallıklar bir isyan başlatmış. Sonuçta bazı olaylar sonucunda Kral Aerys, Jaime Lannister tarafından sırtından kılıçlanarak öldürülmüş ve Robert Baratheon kral olmuş. Jaime Lannister bu eylemi sonucunda "king slayer" yani kral katili ünvanını almıştır.

Deli kralın tüm ailesi katledilmiş, sadece bir oğlu ve kızı ülkeden kaçarak sığ deniz üzerinden doğudaki kıtaya geçmişlerdir.

Robbert Baratheon kral olur ve Jaime Lannister'ın kız kardeşiyle evlenerek tahta çıkar.

Hikaye başladığında sinsi planlar çoktan işlemeye başlamıştır. Kralın sağ kolu şüpheli bir şekilde ölmüştür ve kral eski dostu Ned Stark'a sağ kolu olma görevini verir.

Bu arada doğuya kaçmış olan Targaryen kardeşlerin ise başka planları vardır. Viserys Targaryen, kızkardeşini savaşçı bir kabile olan Dothraki'lerin lideri Khal Drogo'ya hediye eder. Amacı Khal Drogo'nun buna karşılık vereceği ordu ile tahtı tekrar geri almaktır.

Bundan sonrasını anlatmazsam sanırım daha iyi olur  :mrgreen:

hobeto13 said:
  Doğrusu filme yine bir "Spartacusleştirme" örneği diyebilirim.Böyle giderse 18 yaşından küçükler film izleyemeyecek...  :evil: :evil: :evil:

İzlemesinler zaten. Dizi gerekli bir şey mi? Yaprak Dökümü'nü izleyeceklerse hiç izlemesinler. Animeler onların gelişimine kat kat fazla katkı sağlar, bıraksınlar Spartacus'u Games of Thrones'i zaten. 15 yaşında çocuğa bu filmleri izlettirirsen zaten sağ elinin nerede olacağı aşikar.

Yanlız şunu söylemek gerekir ki son zamanki diziler iyice sapıtmaya başladı.Spartaküs dediler,izledim,dizi değil katliamın içinde sevişen insanlar;Camelot dediler,izledim,delirmiş insanların delice planları ile delice savaş ve intikamları;Game of Thrones dediler,izledim,boş konuşma sahneleri ve içi dışa çıkaran savaş...Doğrusu aralarından yine en iyisi bu dizi,ama ne kadar iyi?  :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Zaten Türkler (genel anlamda) dizi keyfini acı çeken (manevi açıdan) insanları izlemekte buluyor ki saçma.Ben eski Türk komedi dizilerini (Avrupa Yakası,Şen Yuva vs.) ve Amerikan Komedi dizilerini (The Simpsons,How I Meet Your Mother,The Big Bang Theory) izliyorum genelde.

O değide, bu adamlar hep yeni diziler buluyor, geliştiriyorlar. Bizimkiler ya aynı senaryonun dallarını budayıp yeniden çekiyor (ki diziler birbirine acayip benziyor. Sadece oyuncular ve mekan değişik.) Ya da yabancı dizilerin çakmasını yapıyorlar. (CSI NY-kanıt, Gossip girl-kucuk sırlar vs vs)

hobeto13 said:
  Yanlız şunu söylemek gerekir ki son zamanki diziler iyice sapıtmaya başladı.Spartaküs dediler,izledim,dizi değil katliamın içinde sevişen insanlar;Camelot dediler,izledim,delirmiş insanların delice planları ile delice savaş ve intikamları;Game of Thrones dediler,izledim,boş konuşma sahneleri ve içi dışa çıkaran savaş...Doğrusu aralarından yine en iyisi bu dizi,ama ne kadar iyi?  :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

:smile: Bizdeki gibi mi olmalıydı? Muhteşem Yüzyıl... Orta Çağ değil entrika filmi mübarek. Katliamın içinde sevişen insanlar? Günümüz Papua Yeni Gine'sini mi anlatıyor İmparatorluk Roma'sını mı? Boş konuşma sahnesi mi varmış Taht Oyunlarında :grin:  Daha iyisini önersene ya biz de aydınlanalım.

(bkz. ip var orda ip...)

Dothrakiler ile ilgili bilgi ;
Arkadaşlar Dothrakilerin saçlarının uzun olmasının sebebi hiç savaş kaybetmemeleridir.Eğer bir dothraki savaş kaybederse saçını kökten kestirmek zorunda kalır.Dothrakiler aynı Türkler gibi göçmendir.Eğer bir dothraki düğününde 3 ölü yoksa işler kesat demektir. :lol:

TheVikings said:
Arkadaşlar Dothrakilerin saçlarının uzun olmasının sebebi hiç savaş kaybetmemeleridir.Eğer bir dothraki savaş kaybederse saçını kökten kestirmek zorunda kalır.Dothrakiler aynı Türkler gibi göçmendir.Eğer bir dothraki düğününde 3 ölü yoksa işler kesat demektir. :lol:

Bu bilgiyi nereden aldın? (şayet noktası virgülüne başka yerde de gördüm.)

Alhedras said:
Krallık hikayeden bir süre önce el değiştirmiş.
Robbert Baratheon kral olur ve Jaime Lannister'ın kız kardeşiyle evlenerek tahta çıkar.

Robbertla Cercei Lanister 16 yıl önce evlenmemiş miydi? Yani Robbert 16 yıldır tahtta mı?

Alıntı mıdır bilmem ama Dothrakiler hakkındaki bilgiyi ilk birkaç bölümü izleyen herkes bilir.

Deli Paşa said:
TheVikings said:

Bu bilgiyi nereden aldın? (şayet noktası virgülüne başka yerde de gördüm.)

Alhedras said:
Krallık hikayeden bir süre önce el değiştirmiş.

Robbertla Cercei Lanister 16 yıl önce evlenmemiş miydi? Yani Robbert 16 yıldır tahtta mı?
Vallahi hacım yemin ederim kendim yazdım.Filmden aklımda kalanları yazdım gerçekten.

Deli Paşa said:
Falathar said:
Alıntı mıdır bilmem ama Dothrakiler hakkındaki bilgiyi ilk birkaç bölümü izleyen herkes bilir.

Doğru. Starklardan sonra en çok onları seviyorum zaten.

O değilde, evlenen kıza acıyorum... Çok saf bir kız, abisi yüzünden ne hallere düşüyor.  :roll:

Back
Top Bottom