e1.4.0 Beta Yaması, e1.3.0 Ana Yaması ve e1.3.1 Mini Yaması Çevirisi & Yapılacaklar Listesi Çevirisi

Users who are viewing this thread

Az önce beta yamasına bir mini yama daha yayınladık. Bu mini yamanın bir kısmı, beta yamasını ana yamaya çekmemizi önleyen kritik bir hatayı gidermek içindir.

• Yeni yaratılan karakterler ve objeler karışabiliyordu. Bu stabilize sorunlarına hatta çökme sorunlarına sebep vermekteydi. Ayrıca bozuk yoldaş ve ansiklopedi problemlerinde sebep veriyordu. Yapılan mini yama hali hazırda bozuk olan beta kayıt dosyalarına bir çözüm değil maalesef, ancak yeni başlanan oyunlarda sorunu düzeltecektir. Bunu yeni yaratılmış karakterlerin ya da objelerin kendilerine ait ansiklopedi sayfaları olup olmadığını kontrol ederek anlayabilirsiniz.
  • İmparatorluk destekleyen oyuncular için ana hikâye görevinin son adımının yüklenmesinde oluşan nadir bir çökme sorunu giderildi.
  • Bir karşılaşma sırasında “Kaçmaya Çalış” seçeneğini seçtikten sonra oyunun çökmesine yol açan hata giderildi.
  • Talim Alanına bir yoldaş ile girildiğinde Kayıt Alma & Yükleme ile bağlantılı olan çökme sorunu giderildi.
  • Bazı Vasallar tüm paralarını kaybediyor ve daha sonra kıtlık sürecine giriyorlardı. Bununu sebebi arazı vergilerinin düşük olmasıydı, bu sebepten vergiler %25 arttırıldı. Ayrıca artık OOK (NPC) klan liderleri artık iflas etme durumlarını ön görecek ve garnizondaki asker sayılarını iflas etmemek için düşürecekler.
  • Halk konseyi politika etkisi, yerleşim yerindeki her soylu için 1 nüfuz idi, 0.1 olmak üzere değiştirildi. Ayrıca her soylu için +1 milis etkisi kaldırıldı.
  • Serbest bırakılan vasallar bir sonraki gün doğumunda bekleme süreleri olmadan doğuyorlardı, artık 2 gün sonra doğacaklar.
  • Vasallar artık %25 parti limitleri yerine %10 parti limitleri ile doğacak.
  • Artık toprak sahipleri sahip oldukları toprakların değerlerini daha iyi hesaplayacak, eskiden yerleşim yerlerine saldırıldığında yerleşim yerinin savunma skoru oldukça artıyor, buda vasalların yaptıkları iş neyse bırakıp direk savunmaya gitmelerine sebep oluyordu. Bu Yapay zekanın tüm yaptığı hesaplamaları kötü yönde etkilemekteydi. Ayrıca bu skoru kullanan başka mekaniklerde kötü olarak etkilenmekteydi.
  • Sahip olunan bir toprağın kaybedilmesi durumunda sahip olan kişi ile kralı arasında bir ilişki durumunun azalması mekaniği söz konusuydu. Bu mekanik, Toprağın Değeri / 20K idi. Artık, Toprak Değerinin Karekökü / 100K olarak değiştirildi. (Neredeyse 10 kat daha azaltıldı) Örnek vermek gerekirse, eski yama ile ortalama değeri 600K olan bir kale kaybedildiğinde kaybedilen ilişki 30 iken, yeni yama ile 3 oluyor. Bu değişimin sebebi değeri yüksek yerler kaybedildiğinde yaşanan ani büyük ilişki düşüşleri klanların krallığı terk etmesine sebep veriyordu.
  • Bir yerleşim yeri kaybedildiğinde nüfuza penaltı sistemi getirildi (Kale için 25, Şehir için 50)
  • Oyuncunun daha önce tanışmış olduğu bir vasala yardım etmesi durumda ilişki kazanamamasına yol açan hata giderildi.
  • Simülasyon savaşlarında süvari birliğinin verdiği avantaj oranı %30 dan %20’ye düşürüldü.
  • Eritilen bir silahta modifikasyon olması durumunda, oyunun envanterindeki başka bir eşya yok olabiliyordu. Bu hata envanterde stabilize sorunlarına yol açıyordu. Giderildi.
Çevirmen Notu: Yeni yamaları yeni versiyonlar ile yayınlamıyorlar, ondan bende aynı onlar gibi forumda konuya cevap vererek paylaşıyorum.

Halk Konseyi ile çok seri nufuz kasılıyordu. Bunu dengelemek için politikayı nerflemişler.

Lordların iflas etmesinin önüne geçmek için önlem almışlar. Oyunda garnizonu full doldurursanız sizde bu duruma düşebiliyordunuz. Vergilerin yükselmesi iyi olmuş çünkü şehirlerden bile 500 - 600 Altın vergi geliyordu.

Şehir kuşatan yapay zeka artık köyü korumak için kuşatmayı kaldırmıyor. Mantıklı bir düzenleme olmuş.

Sanırım yerleşim yeri kaybettiğimizde nufuz azalacak.

Kartopu etkisini düzeltmek için yine güzel bir adım atılmış. Toprak kaybedildiğinde düşen ilişkiyi azaltmışlar.

Küsüratlı hesaplama işine hiç girmeselerdi daha iyiydi bence. Oyunda 0.5 milis, 0.8 ün, 0.6 altın, 0.1 nüfuz vb. hesaplamalar çok saçma görünüyor bana. Warband'deki sistemleri niye bozuyorlarki durup durup. Ayrıca içerik geleceğini bekleyenler var gibi, içerik adına pek birşey geleceğini sanmıyorum EA boyunca.Mevcut sorunları düzeltip sonrasını modculara bırakacaklar gibi görünüyor, kısaca oyun bu şekilde çıkacak sanırım.

Küsüratlı hesaplama işine hiç girmeselerdi daha iyiydi bence. Oyunda 0.5 milis, 0.8 ün, 0.6 altın, 0.1 nüfuz vb. hesaplamalar çok saçma görünüyor bana. Warband'deki sistemleri niye bozuyorlarki durup durup. Ayrıca içerik geleceğini bekleyenler var gibi, içerik adına pek birşey geleceğini sanmıyorum EA boyunca.Mevcut sorunları düzeltip sonrasını modculara bırakacaklar gibi görünüyor, kısaca oyun bu şekilde çıkacak sanırım.

Ün, altın ve nüfuz tamamda milis gerçekten komik.

Herifin önce vucudu oluşuyor, ertesi gün ayakları, sonra birleştiriyorlar :grin:

Ün, altın ve nüfuz tamamda milis gerçekten komik.

Herifin önce vucudu oluşuyor, ertesi gün ayakları, sonra birleştiriyorlar :grin:
Asıl komik olan mevcut veriyi böyle değerlendiriyor olmanız bence :smile: günde 0.5 milis üretimi 2 günde bir milis üretiliyor demek bunu farklı şekilde ifade etmek matematiksel değeri hesap ettikten sonra ayrıca kaç günde bir üretildiğini yazmaya gider ki bu da yorucu ve gereksiz olur, mevcut sistem bence çok iyi özellikle büyük problemler var ise (herhangi bir değişkende) her küçük detayı hesaplayıp ona göre davranmanıza çıkıyor bu, ucu ucuna hesaplama gayet keyif verdi bana tabii geliştirilmesi lazım diye de ekstra not düşeyim. Geliştirme derken her şeyin bu kadar matematikle ifade edilmesi kötü yani örneğin ilerde ekleneceği konuşulan isyan dinamiği ile ilişkin bir arayüz eklentisi ile hangi problemin isyana ne derece sebebiyet verebileceği süslenmiş cümlelerle anlatılabilir. Kültürler bu nedenlerin değişmesine neden olursa yine güzel bir ayrıntı olur bence örnek vericek olursak imparatorluk kültürü ekonomi konusunda daha hassas, Khuzaitler refah konusunda (özgürlük, politik kısıtlamalar), battania gibi savaşçı kültürler ise askeri politika ve milis üretimi ile ilişkin daha hassas davranırsa fena olmaz diye düşünüyorum.

Last edited:
Asıl komik olan mevcut veriyi böyle değerlendiriyor olmanız bence :smile: günde 0.5 milis üretimi 2 günde bir milis üretiliyor demek bunu farklı şekilde ifade etmek matematiksel değeri hesap ettikten sonra ayrıca kaç günde bir üretildiğini yazmaya gider ki bu da yorucu ve gereksiz olur, mevcut sistem bence çok iyi özellikle büyük problemler var ise (herhangi bir değişkende) her küçük detayı hesaplayıp ona göre davranmanıza çıkıyor bu, ucu ucuna hesaplama gayet keyif verdi bana tabii geliştirilmesi lazım diye de ekstra not düşeyim. Geliştirme derken her şeyin bu kadar matematikle ifade edilmesi kötü yani örneğin ilerde ekleneceği konuşulan isyan dinamiği ile ilişkin bir arayüzü eklentisi ile hangi problemin isyana ne derece sebebiyet verebileceği süslenmiş cümlelerle anlatılabilir. Kültürler bu nedenlerin değişmesine neden olursa yine güzel bir ayrıntı olur bence örnek vericek okursak imparatorluk kültürü ekonomi konusunda daha hassas, Khuzaitler refah konusunda (özgürlük, politik kısıtlamalar), battania gibi savaşçı kültürler ise askeri politika ve milis üretimi ile ilişkin daha hassas davranırsa fena olmaz diye düşünüyorum.

Onu dediğin şekilde değerlendiriyorum zaten olaya başka açıdan bakınca komik. Ayrıca kaç günde bir üretildiğini de isteseler yazarlar yorucu olurmu... Belki onlar için, gereksiz olurmu tabikide hayır.

Arkadaşlar Grow up moduyla çocukları 14 18 yaş aralığına getirdim.Çocuklara parti kurduramıyorum. Kale veremiyorum. Lord gibi kullanamıycaksam ben bu çocuklarla ne yapıcam hiç bir işe yaramıyorlar. Ben mi bir şeyi yanlış yapıyorum yoksa oyunda bu özellikler yok mu? Veya bir mod var mı bunları yapabileceğim?

Teşekkürler.

Arkadaşlar Grow up moduyla çocukları 14 18 yaş aralığına getirdim.Çocuklara parti kurduramıyorum. Kale veremiyorum. Lord gibi kullanamıycaksam ben bu çocuklarla ne yapıcam hiç bir işe yaramıyorlar. Ben mi bir şeyi yanlış yapıyorum yoksa oyunda bu özellikler yok mu? Veya bir mod var mı bunları yapabileceğim?

Teşekkürler.

Sanırım 18 den sonra lord gibi kullanabiliyorsun, ama yanlış olmasın mod kuranlar daha iyi bilir.

Teşekkürler.
Ben modsuz bir biçimde 18 yaşına getirdim. Istediğim her şeyi yatırabiliyorum. Lord yapabiliyorum. Vali yapabiliyorum birlik verebiliyorum vb.

Modlarla ilgili sorularınızı sabitteki konuya yazabilirsiniz.

Beta için Grow up and Work modu sorun çıkartıyor. Public sürümde kullanın ve Modlib ile ayarları değiştirebilirsiniz. Çocuk kaç yaşında birliğe katılacak, kaç günde bir yaş atlayacak gibi ayarları değiştirebiliyorsunuz. Modun normal halinde çocuk birliğe 14 yaşında katılıyor. 21 günde bir yaş atlıyor.

Oyunun normal halinde 18 yaşında birliğe katılıyor. 80 günde bir yaş atlıyor. Bu mod sayesinde üç çocuğuma birlik kurdurmuştum. İşin güzel tarafı normal lord gibi algılandıkları için birlikleri dağılınca direk yenisini topluyorlar. Yoldaşlardaki gibi handan alıp tekrar birlik kurdurmanıza gerek
kalmıyor.

Back
Top Bottom