Dînî Tartışma

Users who are viewing this thread

Mosin Nagant said:
TheZweihander said:
Sertity said:
Şu sokaktaki kadına şehvetle bakıp , 2 lafından biri küfür olan adamların Din tüccarlıklarına hastayım.
benden mi bahsediyorsun?Eğer benden bahsediyorsan önyargın göklerde.
Ortaya attı lafı büyük ihtimalle, senden niye bahsetsin? :razz:
en son mesajı ben attım benim mesajımdan sonra atınca bana diyo sandım

Dragon Caliph said:
Sözler Köşkü diye bir yer var. İnt. videolarıda var onlara bak risalei nurdan örn alarak çok güzel anlatım yapıyorlar. Özelden gelirsen sana daha çok yardımcı olurum. :smile:
Şu arkadaşı birisi şikayet etsin. Bildiğin cemaatçi bu.

TheZweihander said:
Mosin Nagant said:
TheZweihander said:
Sertity said:
Şu sokaktaki kadına şehvetle bakıp , 2 lafından biri küfür olan adamların Din tüccarlıklarına hastayım.
benden mi bahsediyorsun?Eğer benden bahsediyorsan önyargın göklerde.
Ortaya attı lafı büyük ihtimalle, senden niye bahsetsin? :razz:
en son mesajı ben attım benim mesajımdan sonra atınca bana diyo sandım
La yok benim tarzım böyle sana laf atmadım öylesine yazdım kusura bakma

Bugün menzilciler diye çöp bir şeyin varlığından haberdar oldum, köyleri bombalansa üzülmem.
Dini böyle tahrip eden adamlara devlet niye göz yumuyor anlamıyorum.
Eline güç geçse hepimizi öldürecek kafada adam bunlar, sözde efendileri ne derse yapar bu herifler.

Şimdilik sadece Kuranı okumaya karar verdim arkadaşlar değerli tavsiyeleriniz için teşekkürler. Dediklerinizde haklısınız Kuran yorumlamaya çok açık bir kitap. İnançlı arkadaşlarımı gücendirmek istemem ama bunu gücendirmeden ifade etmemin yolu yok.. Dini kitapların hepsinin insanlar tarafından ortaya çıkarıldığını düşünüyorum. Ama bir de kendim okuyup karar vermek istiyorum. Bir çok ayetin çoktan bilimle çeliştiğini DUYDUM. Duyduğum için de aksini iddia edene karşı savunma yapamam kuranı okuyana kadar. Mesela Dünya'nın 7000 yıllık olduğu yazıyormuş. Ama öyle olmadığını artık biliyoruz. Bu bir çelişme değil midir? Yoksa Kuranda öyle bir ayet yok mu? Aynı zamanda bu tür inançların insanoğlunun yaşam amacını sorgulayabileceği kadar zekileştiği zamanda ortaya çıktığını düşünüyorum. Bazı insanların hayatta kalmaya devam etmesi için gerekli bir motivasyon. Çoğu inançlı arkadaşımız şu an inançsız konuma gelse mental olarak mahvolabilirler ve depresyona kadar sürüklenir bu durum.
İlerleyen günlerde din hocama sorduğum bir kaç soruyu da buraya yazmak istiyorum. Kendisi benle bu konularda konuşmaktan çok keyif alsa da bir süre sonra sorularımı duymazdan gelmeye başladı.. :grin:

Sözler köşkü denen yerin videolarını bir ay izledikten sonra dinden soğumaya başlamıştım. Risale de risale, bediüzzaman da bediüzzaman. Kur'an'ın yanına hadisleri koydukları yetmemiş, bir de risaleyi dayıyorlar.

Hz.süleyman'ın bir gecede 90 kadınla birlikte olduğunu da yazar hadislerde, İstanbul fethedilince kıyamet kopacağını da. Önceki sayfalarda ancalimon paylaşmıştı. Çok takılmamak lazım.

Zaten risalenin yazarına göre risaleyi o da yazmamış, risale ona Allah tarafından yazdırılmış. Yani Kur'an'ı gerçek kabul eden bir insana göre, Kur'an'ın nitelemeleri baz alınır ise risale yazarı kendisini Peygamber ilan ederek şirkin dibini bulmuştur. Kendisinin takipçileri de bu söylemleri gerçek kabul ettiği durumlarda da şirke ortak olmuştur.

Aslında cemaatlerin 90 hissesinden fazlası şirk çarkı ile dönmekte. Bu yüzden evvelde yeryüzündeki müslüman olduğunu iddia edenlerin çok ufak bir kesimi, belki %5'inden bile daha azı gerçek anlamda müslüman olduğunu belirtmiştim. İnternette cemaatlerle ilgili tonla video mevcut, şeyh diye niteledikleri, aslen İslam'da mevcut olmayan bir makama haiz olduğu iddia edilen şahısların ellerini öperek transa geçen, taklalar atan insanlar mevut. El ele tutuşup salyalar saçmak sureti ile kafaları ileri-geri, sağ-sol sallamak sureti ile İslam'ın tanrısına ibadet ettikleri iddiasında olan insanlar da mevcut. Mezarlardaki kurumuş kemiklerden, cemaatle ilgisi dahi olmayan normal vatandaş kitlesi içerisinde medet uman kitlenin büyüklüğü dikkate alındığında, şirk çarkının ne denli büyük olduğu fark edilebilir.

Bahsettiğin o Allah'tan inme mevzusu Mevlâna'da da varmış galiba.

http://michaelsikkofield.blogspot.co.ke/2015/04/tasavvuf-ve-tarikatlardan-tek-dunya.html?m=0

Üşendiğimden devamını okumamıştım ama en başında Mevlâna'nın, mesnevinin Allah'tan gelme olduğunu iddia ettiğini açıklıyor.

Bu topraklarda din, Hz. Muhammed'in vefatından sonra hiçbir zaman kul ile Allah arasında kalmadı, zaten o tarihten sonra insanlık tarihinin en karanlık devri yaşandı, ta ki Selçuklu Anadolu'ya girene kadar. Türkmenler'de de din büyük oranda kul ile Allah arasında kalmamıştı, ama hükümet merciinde olan gerek Sultanlar, gerek Padişahlar, 1600'lerin sonuna kadar tasmayı ellerinde tutmayı başardılar.

Din'in inanan ile Tanrı arasında olmadığı devletlerde, merkezi otorite zayıfladığı anda cemaatler tasmalarını kırar ve otoritelerini yayarlar. Türkiye'nin önünde iki seçenek var, ya dini kul ile Allah arasında bırakıp cemaatleri tamamen ortadan kaldıracağız, veya cemaatleri istikrar aracı olarak tasmalı olarak bırakacağız ve merkezi otoritenin zayıflamaması için şükredeceğiz. Bana Fetoş'la yediğimiz naneleri başka cemaatlerle tekrar edecekmişiz gibi geliyor.

İşin komik yanı daha dün Atatürk'ün "din adamlarını asması"nı muhalefete karşı çok güzel kullanılırken bugün Atatürk'ün devrimlerini ve getirdiği demokrasiyi Feto'ya karşı kullanıyorlar. Yarın neler olacak kim bilir? :lol:

hobeto13 said:
İşin komik yanı daha dün Atatürk'ün "din adamlarını asması"nı muhalefete karşı çok güzel kullanılırken bugün Atatürk'ün devrimlerini ve getirdiği demokrasiyi Feto'ya karşı kullanıyorlar. Yarın neler olacak kim bilir? :lol:
kim nerde kullaniyomus yav

CHP bugüne kadar ne yaptı? Camilerde Türkçe ezan okutup sarıklı olduğu için din adamlarını asanlar kimdi? Bu adamların vasıfları bunlar. Ama AK parti öyle mi?

Heisenberk said:
Şimdilik sadece Kuranı okumaya karar verdim arkadaşlar değerli tavsiyeleriniz için teşekkürler. Dediklerinizde haklısınız Kuran yorumlamaya çok açık bir kitap. İnançlı arkadaşlarımı gücendirmek istemem ama bunu gücendirmeden ifade etmemin yolu yok.. Dini kitapların hepsinin insanlar tarafından ortaya çıkarıldığını düşünüyorum. Ama bir de kendim okuyup karar vermek istiyorum. Bir çok ayetin çoktan bilimle çeliştiğini DUYDUM. Duyduğum için de aksini iddia edene karşı savunma yapamam kuranı okuyana kadar. Mesela Dünya'nın 7000 yıllık olduğu yazıyormuş. Ama öyle olmadığını artık biliyoruz. Bu bir çelişme değil midir? Yoksa Kuranda öyle bir ayet yok mu? Aynı zamanda bu tür inançların insanoğlunun yaşam amacını sorgulayabileceği kadar zekileştiği zamanda ortaya çıktığını düşünüyorum. Bazı insanların hayatta kalmaya devam etmesi için gerekli bir motivasyon. Çoğu inançlı arkadaşımız şu an inançsız konuma gelse mental olarak mahvolabilirler ve depresyona kadar sürüklenir bu durum.
İlerleyen günlerde din hocama sorduğum bir kaç soruyu da buraya yazmak istiyorum. Kendisi benle bu konularda konuşmaktan çok keyif alsa da bir süre sonra sorularımı duymazdan gelmeye başladı.. :grin:
kardeşim öyle bir ayet yok kuranda ama peygamberimiz (as) ın öyle bir hadisi var ama orda kastedilen şöyledir; nasılki şu anda yıl 2016 ama dünyanın ömrü 2016 yıllık değil aynı o şekilde peygamberimiz (as) 7000 yılda dünyanın yaratılışını kastetmemiştir 7000 yılın başlangıcı islama göre önemli bi olay bitişi ise kıyamettir...

Back
Top Bottom