Dini Tartışmalarda Sizlere Tavsiyeler ve Fikrim

Users who are viewing this thread

smhdmc

Banned
Old Guard
YORUMUMU DİNİ TARTIŞMA KONUSUNA TAŞIDIM
https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,281694.msg8368096.html#msg8368096

Merhabalar,
Bikaç mesaj sonra yuzlerce konu arasinda, konunun yüzlerce sayfasinda biri olarak kaybolacak olsa da, çoğu kimse okumayacak olsa da, okuyanlardan yanlış yorumlayacak ve yanlış anlayacaklar olsa da kıyıya vuran binlerce deniz anasından birkaçını kurtarmak için onları denize fırlatan ile bir sürü var bitiremeyeceksin zaten diyen arasında gidip gelerek yazmayı tercih ettim sizler için...
Din hakkinda acilan geçmiş konulara baktım kim neler düşünüyor merak ettim. Su yorumumu belirtip elimden geldiğince orada gördüğüm ortak soruları cevaplamaya çalışacağım:
"Çoğunuz bir konuya ilk bakışta alay etmeye mi odaklısınız? Gulmeye ihtiyacimiz var tabi ancak konu kaybolup gitmiyor mu? Neden alay ettiğinizi sorgulamak gerekirse gelin itiraf edelim. Gerçek düşüncelerimizi savunmaktan korkuyoruz. Bu yüzden sürekli başkasının ortaya koyacağı fikirlerle alay etmenin arkasina siginiyoruz. O zaman biz alay edeniz, ciddi degiliz ve alay edilen olmayiz. Bunlari bildiğimizden alay konusu olmamak için sakayla karışık bizi tam olarak ifade etmeyen yorumlarla katiliyoruz konuya. Yani ya esprileri kendimize kalkan yapip arkasindan kendimizi ifade edemiyoruz ya da ifade edilenle alay etmeyi kalkan yapıp yine ortaya gerçekçi bi yorum koyamiyoruz. Aksi halde de karsimizdakine kılıç çekiyoruz. Karakterine, sonucu değiştirmeyen ayrintilara savas aciyoruz. Bunlarin temelinde konu hakkinda yeterli birikime, olgunluga ulasmamak var."

Sorularin çoğu bu anlattigim büyük yanlışın gölgesinde kalmamis mi?
Maymunlar neden insan olmuyor, Allahi kim yaratti...
Saldiri amacli da olsa, alay etmeyi de amaclasa ben ciddi kabul edip fazla da referanslara bogmadan (isteyenlere referanslarini bildirebilirim) cevaplamaya calisacagim. Umarim basit kusurlarima takilmadan, uyardigim yanlislara dusmeden alacaginizi alirsiniz.

Soru 1 - HERSEYIN BASLANGICI ?
Termodinamigin yasasina göre hersey duzensizlige gider. Oysa konulmus kurallar(zaman, mekan, isleyis) ve meydana gelmis kompleks yapida bizler variz. Halbuki evren ilk halinden daha duzensiz olmasi gerekirken daha düzenli bir hale gelmistir. Oyle ki canlilar dahi var olmustur. Bir duzensizlige gidiste düzen olusturmayi ancak bir akıl yapabilir. Buna kendi hayatinizdan ornekler bulabilirsiniz. O halde ardinda bir etken var.
Soru 2 - ARDIMIZDAKI ETKEN ?
Kimilerimiz evrende tesaduflerle olustuk der. Akıllarda su soruyu uyandiemaz mi peki "Evrenin ardindaki zaman ve mekan? Peki onun ardindaki etken ne? Diye gidersek herseyin ardinda bu kısıtlamalardan munezzeh bir etken olacagi sonucuna variriz. Peki siz herseyin öncesinde ne oldugunu dusunuyorsunuz? Evrenden, mekandan, zamandan?  Iste bunlar sonsuz sifatlar sahibi bir planlayiciyi dusundurmektedir insanlara...
Zariyat Suresi 47. Ayet'in mealine bakalim beraber:
Göğü kendi ellerimizle biz kurduk ve biz (onu) elbette genişleticiyiz.
Burada genişleticiyiz kelimesi Ingilizce'deki "Perfect Continuous Tense" kalibindadir. Yani baslamis ve devam etmekte olan bir iş. Günümüzde bildigimiz Big Bang Teorisi de bize ne der: "Yogunlasan enerjinin patlamasiyla uzay ve gokcisimleri olustu ve olusan sistemler surekli birbirinden uzaklasmakta. Dusunun ki tum gok cisimleri birbirinden surekli uzaklasiyor. Bu da bizi hepsinin baslagicta bir arada oldugu sonucuna goturuyor. Ayrıca bu bilimsel bulgu bizi gunesin de zannedilen aksine bir yone dogru hareket ettigini ve dunyanin onun etrafinda sarmal bi hareket yapmakta oldugunu gosteriyor.
Güneş de bir karar yerine doğru akıp gitmektedir.
Bu Üstün Olan ve Bilen’in takdiridir.
(Yasin Suresi, 38.Ayet Meali)
Bu ornekler ardimizdaki etkenin düzen olusturusu hakkindaydi.

Soru 3 - ALLAHI KIM YARATTI ?
Eğer size bir kurşun sıkmak istersem ve bunun icin arkamdakinden izin alacak olursam, arkamdaki de birinden izin alacak olursa bu böyle uzayip giderse baslangicta izin almamasi ve karar verebilecek sifatta biri olmazsa ben size sikma iznine ulasamam. Yani herseyin ardinda yaratmaya karar veren, ardinda karar verici olmayan bir etkenden bahsetmis oluyoruz. Bu soru 1400 yil once sorulmus ve Ihlas Suresi cevap olmustur:
Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.
1. De ki: O, Allah birdir.
2. Allah sameddir.
3. O, doğurmamış ve doğmamıştır.
4. Onun hiçbir dengi yoktur.

Soru 4 - EVRIM ?
Evrim Teorisi dunyamizdaki ilk canlidan gunumuzdeki tum canlilara kadar degisimleri ele alir. Din ise varolus amacimizi, evrenin ardindan evrenin otesini ele alir. Din var olusumuzun ardindaki amacı irdeler. Evrim yalnizca bedenlerimizin nasil gunumuzdeki seklini aldigini aciklamaya calisir. Burada bir not dusmem gerekiyor. Ekmegin neyden yapildigini aciklamak istersek cevap hamur mudur? Buday midir? Toprak midir? Allah baslangicinda var ettigini özüyle en net tanimlayan terimi kullanmistir bizlere izah icin.
"O'dur ki her şeyin yaratılışını güzel yaptı ve insanı yaratmaya çamurdan başladı." (Secde, 32/7).
Çamur ile yaratilmaya baslayan insan arastirarak nasil bir surecten gecerek gunumuze geldiginj ogrenebilir. Dediginiz gibi camurda olusan ilk hucre cogalip turlesip degisip insana gelmis olabilir. Bunlar da herseye guc yetirdigine inanan bir planlayicinin, yaraticinin plani dahilinde olamaz mi?
Evrimin var olup olmadigini ispatlamak evrenin, insanligin, dinin icini bosaltmak anlamina gelmemeli. Ayrica insani ayiran bilinci diger canlilardan ayirmamaktadir. Bu bilinc ise Hz. Adem ile baslamaktadir. Yani inananlar insani genlerinden öte akliyla da ayirmaktadir. Bunda inanmayanlar da hemfikir olamaz mi?

Soru 5 - PEKI NEDEN VARIZ ? NEDEN CEHENNEM ?
Yaradan, kusursuz guzelliklere sahip cenneti yaratmış, güzeli anlamamiz ve degerinin kavranmasi icin zitti olan cehennemi de yaratmis. Gunah islemeyen melekleri de yaratmis. Ancak tum sifatlari tecelli etmemistir. Ornegin melek kotuluk yapmiyor fakat kotuluk yapabilecekken iyilik yapabilecek bir varlik ola ki iradesiyle iyiyi secebilirse melekten ustun olur. Sonsuz guc sahibi Allah'ın daha üstün bir yaratilis olacak insani yaratmamasi, bu sifatlarinin tecellisinden eksik kalinmasi icin bir sebep var mi?
“Ben gizli bir hazine idim; bilinmek istedim, mahlukatı yarattım.” (Acluni, Keşfü'l-Hafa, II/132)
“Ben cinleri ve insanları yalnız beni tanıyıp kulluk etsinler diye yarattım.“(Zariyat, 51/56)
Bu durumlarin hepsine mevcut halimiz delildir.
Hepimizde dağda, hayvanda olmayan özellikler var. Ardimizda baslangicimiza ve duzenimize sebep bir etken varsa ve bize ustun ozellikler vermisse (evren sartlarinda) hicbirseyin karşılıksz kalmayacgi gibi bunun da bir karsiligi olmali. Bizim elimizden tamamen bedelini odemek gelir mi? Benligimizi dahi, evrenimizi dahi var edip yok edebilecek bir etkene karsi? Merhametinin tecellisi de burada. Eger biz bunlari bilirsek, bu durumu iyi okursak ibadet etmis oluyoruz. Iyiyi kotuyu anlamak, var olusu ve amaci anlamak, inanmak... Dikkat ederseniz namazda dahi insan Allahtan iyilik yonunde isteklerde bulunup sukrediyor. Kendi mutlulugumuz veya kotulugumuz icin calisiyor ve karsiligini alacak olusumuz bizim bu dunyada dahi arzumuz. Adalet arzumuz, takdir edilme arzumuz, hakkimizi alma arzumuz, haksiz olan farkli olma arzumuz... Verdiklerimizin karsiligini alma istegimiz zaten var ve dunyada birseyler icin calisiyoruz. Islam (kelime anlami olarak "teslimiyet" kokenlidir) iyiye teslim olmayi, bunu bizim icin isteyen Allaha teslim olmayi ifade eder.
Sonuc olarak bizi var etme gucune sahip olan etken karsiligimizi verme gucune de sahiptir.
Er ya da gec bu dogrulara, sabredilenlere, cekilen cilelerin ve verilen emeklerin odulune, yapilan haksizliklarin bedeline ahiret gününde kavusulacak. Islamin hükümlerine, bize öğütlenen kurallara varcaz. Ya bi tecavüzle idam gelsin diyecegiz, teröre kurban verip savasmanin haklı sebeplerle olabilecegini anlayacagiz. Ya artan cocuk sapikliklari sonucunda cozumu evlatlarimizi koruyacak onlemler almakta bulacagiz ve bu duzende sapikliklarin azaldigini anlayacagiz ya olmemek icin ihtiyaci olan ilaclari emekli maasiyla alan bir ninemizin hakkini calan hirsizin elini kesmkle daha çok el kurtardigimizi. Ahlakimizi tatmin eden kurallarin tam karsiligini ancak bizi ve icinde bulundugumuz duzeni var eden Allah'in bize gosterdigi Hak Din'de!
Biz ya teslim olup yaptiklarimizla cennet gibi bir hayat istediğimizi göstereceğiz ya da yaptiklarimizla imkan olsa aslinda bizleri cehennemi yasatmayi...  Neye ulasmak istediginizi bu hayattaki davranislarin gosterecek ve sen yasadiginin karsiligini alacaksin.
Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür.(Zilzal Suresi 7.Ayet Meali)

SORU 6 - TÜSADÜF ?
"Gözümle gördüğüme göre degerlendiriyorum ve bilimin ışığında bakıyorum. Matematiksel olarak tum bunlar mumkun olamaz mi?" diye soruyorsaniz cevap evet mümkün! Tüm bu yazdiklarimin bir kedinin klavye uzerinde yururken tuslara basmasiyla da mumkun. Matematiksel olarak mumkun mu mumkun. Fakat sizler bu yaziyi basindan beri insan akliyla yazildigina inandiniz da okudunuz! Cunku yoksa sizin icin okumak anlamsiz olurdu. Cunku akil sahibinin yazma olasiligi aklinizda diger zerre olasilihi coktan ezdi ve kalbinizde dogruyu tasdiklediniz. Oteki turlu okumanin ne anlami olurdu? Ayni sekilde bu yazim hayat, okumak da yasamak.

SORU 7 - NE YAPMALIYIM ?

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Yaratan Rabbinin adıyla oku!
2- İnsanı bir kan pıhtısından yarattı!
3- Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir.
4- O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.
5- İnsana bilmediği şeyleri öğretti.
6- Hayır! Doğrusu (kâfir) insan azgınlık eder.
7- Kendisinin muhtaç olmadığını zannettiği için.
8- Muhakkak ki dönüş mutlaka Rabbinedir.
9-10 - Namaz kıldığı zaman, bir kulu engelleyeni gördün mü?
11- Gördün mü (ne dersin?), ya o (kul) doğru yolda olur,
12- Veya kötülüklerden sakınmayı emrederse?
13- Gördün mü, ya bu (adam, hakkı) yalanlar, yüzçevirirse,
14- O adam, Allah'ın kendini gördüğünü hiç bilmiyor mu?
15-16 - Hayır, hayır! Eğer o, bu davranışından vazgeçmezse, and olsun ki biz, onu perçeminden, o günahkâr ve yalancı perçeminden tutup cehenneme sürükleriz.
17- O zaman o taraftarlarını yardıma çağırsın.
18- Biz de Zebanileri çağıracağız.
19- Hayır, sakın onu dinleme de, secde et ve yaklaş!
(Alak Suresi Meali)

Dogruyu bulma yönünde vardığım sonuclari paylastim sizlerle. Ayetlerin meallerini, oncesini ve sonrasini arastirabilirsiniz. Buradaki sartlarla kisitli zamanda elimden gelen paylasim bu kadardi. Hatam olduysa affola. Neye inanirsaniz inanin yasamaya ve/veya yasatilmaya devam ediyorsaniz umarim yarariniza bi paylasim olmustur.
Selametle

Not: Forumda dini tartışma üzerine konu başlıkları mevcut. Burasi Konu Dışı bölümü. Ben yazdiklarim uzun olunca ayrı bir başlıkta belirtmek istedim. Uygun değilse de silemiyorum. Moderatörler silebilirler. Ben mesaji "Dini Tartışma" kismina attim.
https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,281694.msg8368096.html#msg8368096
Yanlışlık yaptıysam üzgünüm. Derdimiz bu olmasın.

Back
Top Bottom