Dînî Tartışma

Users who are viewing this thread

İncile bu gözle bakmıyor musunuz? Veya Tevrata. "Değiştirilmiş, salaklar hala inanıyor" misali. Ayrıca nasıl Mitolojik Yunan Tanrıları, Mitolojik İskandinav Tanrıları tarihe gömüldüyse günümüzdeki Tanrıların da aynı şekilde tarihe gömüleceğine inanıyorum. Bir söz vardı, tam hatırlamıyorum ama şu şekildeydi sanırım "Siz nasıl Mitolojik Tanrılara, yani çok Tanrıcılığa değil de tek Tanrıcılığa inanıyorsanız, ben de sizden bir eksik Tanrıya inanıyorum."

Størtbeck said:
İncile bu gözle bakmıyor musunuz? Veya Tevrata. "Değiştirilmiş, salaklar hala inanıyor" misali.

Değiştirilmiş ve adamlar inanıyor gözüyle bakıyorum ben. Umarım şuan İslam'ı sahiplenenler yerine İslam'ı kendileri araştırıp öğrenirler diyorum.
Zorla cumaya mı yolluyor aileniz beyler bu agresiflik nereden geliyor :iamamoron: Niye salak diyeyim başka bir inanca inanan adama.

Genel olarak gördüğüm kadarıyla inançsız olup da bu tarz konularda tartışmaya giren arkadaşlar kendilerini aydınlanmış, üst sınıf, elit falan sanıyor.
Bizler kitap okumayan, lise terk, bağnaz insanlarız gibi görüyorlar. Tek bir ayeti atarak onun üstünden tartışılamayacağını anlayamadı kimse.
O ayetin indiği dönem, ayette anlatılan olayın kaç ayeti kapsadığı ve o ayetlerin manasını hiçe sayıyor herkes.

Bu konuda pek yararlı bilgi döndüğünü göremiyorum, yüzeysel bakılan tek başına atılan ayetler yorumlanıyor. Aklınıza takılan bir şey varsa ö.m atarsınız tartışırız TS'den veya telefondan.

Eleştirirken eğer "Kadınları siz recm ediyorsunuz, kadınları aşağılıyorsunuz" olarak başlarsan orada hop derler kardeşim. O eleştirilerini onu yapan ülkelere, toplumlara sunacaksın.

Bana garezin olduğunu düşünmeye başladım.  :grin:

Siz diye bir ithamda bulunmadım, arap kültürüne islamdan önce ve sonra kadına yapılan baskıyı örneklendirdim. Bunu yapmamım sebebi de geçmişin karalanarak şimdinin aklanmaması gerektiği. (Dönen tartışma İslam'da görece olarak neden kadınlara eşitsiz davranıldığı) Bu sorunun bir çok cevabı var, fakat geçmişte böyleydi o yüzden şimdi bi tık böyle demek daha gözlemsel ve pratik açıklamadır, örneği veren arkadaşların dindar olduğunu bildiğim için daha evrensel bir açıklama gerektiğini söyledim.

İsim vermeden yazdığın yazıların da yukarıdaki gibi bana karşılık olduğunu varsayıyorum.

Din hakkındaki bilgim az, normalde arkadaşımlarla tartışıyorum fakat ders çalışmaya başladılar bu yüzden bu forumda kendimi tatmin ediyorum. İnsanların ne düşündüğünü öğrenmek nasıl baktığını öğrenmek istiyorum, bu güne kadar kimsenin tartışma esnasında fikir değiştirdiğini görmedim zaten amacım fikir değiştirmek değil fikir almak. Forumda bunu kişisel almadan doğru başaran şuana kadar sadece ancalimona rastladım, daha fazla insanı da anlayacağıma inanıyorum.

Düzenleme: imla

Karıştırılan bazı şeyler var, Araplar İslam'ı temsil ediyor diye bir şey yok. İslam'ı temsil etme diye bir durum da yok.
İslam dini başkalarının arkasında gideceğin, geleneksel olarak devam ettireceğin, ruhban sınıfı olan bir din değil.
Sıkıntı buradan başlıyor, müslümanım diyen insanlar kültürel sebeplerden, çevre faktöründen, kişisel sebeplerden dolayı yaptıkları yanlışlardan dolayı İslam bunu emrediyormuş gibi bir görüntü çıkıyor.

Edit: Benim postlarda karşı tarafa çok sert yazıyorum gibi gözüküyor da, benim eleştirdiğim yazdığım tutumda olan insanlardır aslında.
Kimse ile kişisel sıkıntım yok, hepinizi öpüyorum ♥♥

İlk dediğine katılıyorum , düşünceler eylemlere göre incelenmemelidir.  İslamın teorik olarak incelenmesi gerektiğini düşünüyorum fakat verilen örnek şu: "Cahiliye dönemindeki insanlar kadına kötü davranıyordu İslam bu yüzden tam mükemmel yaklaşım getiremedi kadınlara" Ben İslam dinine inanmadığım için büyük oranda bu açıklamaya katılıyorum fakat İslam dinine inandığını iddia eden bir şahıs böyle bir yargıda bulunmamalı. Demokratik olmayan toplumları örnek vermemin sebebi dünyada bu trendin korunduğunu ispatlamak(kadınların hep ezildiği), Arabistan'da bu yaygın olduğu için söyledim, ve İslam kültürünü temsil ettiği için de verdim; belki bu noktada yanlış yaptım. Yoksa dünyada kadınların sahip olduğu mülkler %1'in altında ve batı kültürlerinde de kadın yasal olarak korunsa bile sosyal olarak alt konumda.

<3

HUMMAN said:
İlk dediğine katılıyorum , düşünceler eylemlere göre incelenmemelidir.  İslamın teorik olarak incelenmesi gerektiğini düşünüyorum fakat verilen örnek şu: "Cahiliye dönemindeki insanlar kadına kötü davranıyordu İslam bu yüzden tam mükemmel yaklaşım getiremedi kadınlara" Ben İslam dinine inanmadığım için büyük oranda bu açıklamaya katılıyorum fakat İslam dinine inandığını iddia eden bir şahıs böyle bir yargıda bulunmamalı. Demokratik olmayan toplumları örnek vermemin sebebi dünyada bu trendin korunduğunu ispatlamak(kadınların hep ezildiği), Arabistan'da bu yaygın olduğu için söyledim, ve İslam kültürünü temsil ettiği için de verdim; belki bu noktada yanlış yaptım. Yoksa dünyada kadınların sahip olduğu mülkler %1'in altında ve batı kültürlerinde de kadın yasal olarak korunsa bile sosyal olarak alt konumda.

<3

O örnek çok sakıncalı, onu öne süren kişinin şahsi görüşüdür büyük ihtimalle. Önceden çok kötüydü kadına muamele anca bu kadar becerebildik diye bir şeye inanıyorsa kişi zaten imanını bi sorgulaması lazım, şirke girmiş olur.

Kefillik, borçlanma olayında o kadın-erkek olayı yanlış anlaşılıyor derinlemesine araştırmak lazım. Kendi şahsi görüşümü veya yorumumu söylemem doğru olmaz, sonuçta birinin arkasından gidilecek bir din değil bu. Öne sürülen argümanları internette ölçüp tartarsın, bi müftülüğe de gidersin işin içinden çıkamazsan. Tatmin olmazsan hala ilerleyen sürece bırakırsın bu konuyu. Gerçi müftülük olayı yararlı olur mu bilmiyorum, denemedim hiç. Giderseniz hadis istemiyorum Kuran'ı anlatın bana dersin, en temel olay Kuran. Hadis olayını kendin ölçüp biçmen lazım inanıp inanmamak konusunda, ben önemli bir kısmına inanmıyorum hadislerin.

Dragon Caliph said:
Dies Irae said:
Beyler belki bu direk islam ile değil de o zamanın koşulları ile ilgili olabilir. Yani o zaman islamdan bağımsız bi şekilde aşırı erkek egemen olan bir topluma 1 kadın = 1 erkek dersen insanlar hadi ordan değişik diyebilirlerdi belki. Aklıma böyle bi savunma geldi sadece.  :mrgreen:
Buna katılıyorum. Ayrıca islamdan önce toplumda kadın evlatının olması ne kadar büyük utanç sayılıyordu unutmayalım. İslam kadınlara özgürlük tanıdı. İslamdan önce kız çocuklara toprağa diri diri gömülüyordu. Bunu islam değiştirdi.

Mosin Nagant said:
https://forums.taleworlds.com/index.php?topic=352869.new#new

Dr.Nyber said:
Gerizekalilik ile ne alakası var? Dinini yanlış uygulayan kişi gerizekali mi oluyor? Ben de İslami doğru bir şekilde yaşamıyorum ayrıca. Kuran'da savaşın, kan dökün,kadinlari-kiz çocuklarını aşağılayin, bilimsel gelişmelere kapalı olun mu diyor? Aksine Oku diyor. Eğer biz okumyorsak, arastirmiyorsak İslam'in değil bizim sucumuzdur ve İslami tam olarak yaşamıyoruz anlamına gelir.
Yahu adam Kuran'ı yazmış, başında da bu kitabı oku demiş. "Oku" kelimesinin orada bilimsel faaliyetlerde bulun anlamına geldiğini nereden çıkarıyorsun? Kadın meselesine hiç girmiyorum, mirasta erkeklerden daha az pay vermek, iki kadının şahitliğinin bir erkeğinkine denk olması gibi bariz bir şekilde pek çok kez ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor kadınlara açık bir şekilde.
Adam yazmadı bizim rabbimiz onu gönderdi. "1- Yaratan Rabbinin adıyla oku!2- O, insanı bir alekadan (embriyodan) yarattı.3- Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir.4- O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.5- İnsana bilmediği şeyleri öğretti." İslam her daim ilimi destekledi burada oku ile neyi bahs ettiği çok açık. Kuran oku demiyor, ilim öğren diyor. "İlim çinde bile olsa gidip alınız." Buda ilimi detekliyor.
Eğer her kadın gömülseydi Muhammed evlenemezdi, kaldı ki Muhammed 40 yaşında tüccarlık yapan bir kadınla evlendi.Yani kadın ticaret bile yapabiliyordu.Sen tüm değil sadece bazı kadınlar gömülüyordu dersen, ben de normal bir ülkede bazı sapkınların yaptığı davranışı örnek veriririm, yani marjinal bir davranış olduğunu beliritirim.Kaldı ki gidin bursa İnegöl'e 6 yaşındaki kızın "kendi isteği" ile kapandığı, "kendi isteği" ile imamhatibe gidip, istemediği kişilerle evlendirildiği, tecavüzün aklandığı bir ülkede yaşıyoruz.

İslam pek de bir şey katmamış ahlaken, gidin müslüman dediğiniz ülkelere bakın, adeta dünyanın helası gibiler.

Her kadın gömülüyor demedim. :smile: Kadınların küçük görülmesinden, erkeklerin kadınlardan kat ve kat daha üstün sayıldığını anlatmaya çalıştım. İslam ahlaksızlık dini değildir, aksine ahlağı öğütleyen bunu emreden bir dindir. Müslümanların gaflette olması islamın ahlaksız din olduğu anlamına gelmez.

Dragon Caliph said:
Her kadın gömülüyor demedim. :smile: Kadınların küçük görülmesinden, erkeklerin kadınlardan kat ve kat daha üstün sayıldığını anlatmaya çalıştım. İslam ahlaksızlık dini değildir, aksine ahlağı öğütleyen bunu emreden bir dindir. Müslümanların gaflette olması islamın ahlaksız din olduğu anlamına gelmez.
Demek ki küçük görülmesi o kadar yaygın değilmiş.İslama ahlaksızlığı yayıyor demedim, iyi olarak empoze ettiği ahlakı uygulamıyor dedim.

Nedir bu ahlak? Ahlak konusuna da bir bakmak gerekiyor. Ahlak konusu göreceli bir şey(Tabi bunu kabul etmeyeceksiniz ama aslı bu). Bana göre zevk için, eğlenmek için sevişmek veya kusana kadar alkol içmek ahlaksızlık değilken, sana göre ahlaksızlık. Tabi Kuranda ahlaksızlık olduğu için sana göre ahlaksızlık oluyor. Yoksa kendi görüşün değil bu. Yani Kuran ahlakı öğütleyen bir kitap olmuyor böylelikle. Sadece fikir sunan(uymayanı lanetleyen) bir kitap oluyor.

Kuranda kişiler tercih yapmakta özgürdür yazıyor. Sana tavsiyem örnek vereceğin kitabı tam bi araştır o zaman her şeye cevap bulursun. :smile: Müslümanların islama uyanları var. Selahaddin Eyyubi gibi avrupanın biz insanlığı ondan gördük diyen. Kadir Mısıroğlusuda var. Herkesin lanetlediği. :smile: Kuran sevişmeyi ahlaksızlık demiyor. Nikahın geçmediği ile yaparsan ahlaksızlık. Nikah 'ın amacıda anne-baba onayı almak. Eğer seviştiğin kızın anne-babasının haberi varsa günah değil. Sence yoksa bunu anne babası öğrenirse sana madalyon takacaklarını sanmıyorum. Alkol içmeyin diyor. Çünkü sağlığa zararlı. Her yasağının mantıklı bir sebebi var emin olun. :smile:

Dragon Caliph said:
Kuranda kişiler tercih yapmakta özgürdür yazıyor. Sana tavsiyem örnek vereceğin kitabı tam bi araştır o zaman her şeye cevap bulursun. :smile: Müslümanların islama uyanları var. Selahaddin Eyyubi gibi avrupanın biz insanlığı ondan gördük diyen. Kadir Mısıroğlusuda var. Herkesin lanetlediği. :smile: Kuran sevişmeyi ahlaksızlık demiyor. Nikahın geçmediği ile yaparsan ahlaksızlık. Nikah 'ın amacıda anne-baba onayı almak. Eğer seviştiğin kızın anne-babasının haberi varsa günah değil. Sence yoksa bunu anne babası öğrenirse sana madalyon takacaklarını sanmıyorum. Alkol içmeyin diyor. Çünkü sağlığa zararlı. Her yasağının mantıklı bir sebebi var emin olun. :smile:
Anasına babasına ne?İlişki 2 kişiliktir.Alkol de sağlığa zararlı diye yasak ise, 20 tane kırbaç vurmak peki sağlığa yararlı mı?Veya recm, veya namahrem deyip karşıcins olmadan çocuk yetiştirip, sapık etmek?

Anasına babasına ne?İlişki 2 kişiliktir.Alkol de sağlığa zararlı diye yasak ise, 20 tane kırbaç vurmak peki sağlığa yararlı mı?Veya recm, veya namahrem deyip karşıcins olmadan çocuk yetiştirip, sapık etmek?
Bu şu demek kız kardeşini şey edicem sanane? :smile:
Tüm bu skıntılara girmemek için en basit yolu evlenmek. Evlendikten sonra istersen sAniyede şey et kimse karışmıyo. :smile:

Kaynak;özgür irade ile ilgili Kefh suresi.
Cinsellikle ilgili Peygamberimizin hadisleri. :smile:

Dragon Caliph said:
Bu şu demek kız kardeşini şey edicem sanane? :smile:
Tüm bu skıntılara girmemek için en basit yolu evlenmek. Evlendikten sonra istersen sAniyede şey et kimse karışmıyo. :smile:

Kaynak;özgür irade ile ilgili Kefh suresi.
Cinsellikle ilgili Peygamberimizin hadisleri. :smile:
"Şey etmek" istesem ederim, senin ruhun bile duymaz.Ayrıca umursamam, isterse karışsınlar, başkalarını mutlu ederek mutlu olunmuyor.

Ben de sana aynı şeyi ben senin kız kardeşine etsem hoşuna gider mi? :smile:

Kehf Sûresinin 29 . Ayet

"De ki: ?Hak, Rabbinizdendir. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin.? Biz zalimlere öyle bir ateş hazırladık ki, onun alevden duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır. (Susuzluktan) feryat edip yardım dilediklerinde, maden eriyiği gibi, yüzleri yakıp kavuran bir su ile kendilerine yardım edilir. O ne kötü bir içecektir! Cehennem ne korkunç bir yaslanacak yerdir."

Dragon Caliph said:

Kehf Sûresinin 29 . Ayet

"De ki: ?Hak, Rabbinizdendir. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkar etsin.? Biz zalimlere öyle bir ateş hazırladık ki, onun alevden duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır. (Susuzluktan) feryat edip yardım dilediklerinde, maden eriyiği gibi, yüzleri yakıp kavuran bir su ile kendilerine yardım edilir. O ne kötü bir içecektir! Cehennem ne korkunç bir yaslanacak yerdir."
hayır gitmez, yanlız ben "ahlaklı" bir insan değilim, ben de çifte standart var, canımın çektiğini yaparım, beni sınırlayan hiçbir şey yok.

Størtbeck said:
Yaaaaa  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Adam diyor ki zina haram değil aileden izin alırsan. Sonra da senin kardeşine yapsam hoşuna gider mi? diyor.  :lol: :lol: Sarhoş musun, anlamadım. Cidden komiksin. :lol: Attığın ayette de seçim hakkını sunduğunu görmüyorum. Yine yanacaksınız, yine yanacaksınız, diyor. Seçim özgürlüğünü bir araştır istersen. Hani kendi isteğine göre çekiştirip durma artık Kuran'ı.
Gülmekten içkilerim heba oldu  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

@Stortbec
Benim aklıma kehf suresi geldiği için ondan verdim bak bir sürü var. :smile:

mesela Müzzemmil suresi 19. ayet:

Bu bir öğüttür. Dileyen, Rabbine varan bir yol tutar.

Nebe 39:

İşte bu, hak günüdür. Artık dileyen, Rabbine varan bir yol tutar.

Abese 12:

Dileyen onu düşünüp öğüt alır.

Størtbeck said:
Tamam o zaman. Hadi haklısın diyelim. Hatta çok haklısın. Ben İslamı seçmedim, yanmayacak mıyım? Özgürüz ne de olsa seçme konusunda.

Sabah akşam dinle yatıp kalkmayı sıkıntı sayarsak;

İslamı seçmeyerek dünyada rahat sonraki süreçte (artık ne olursa) sıkıntıda oluyorsun, İslamı seçerek dünyada sıkıntılı, sonraki süreçte rahat oluyorsun. Bu senin özgür seçimin. Yani bilmiyorum yüz yüze konuşur muyuz samimi samimi ama konuşursak ve sen bunu dersen, karşılık olarak ''Biz de sana inanmamayı ve ahirette ceza çekmeyi, inanmayı ve ahirette sefa sürmeyi sunduk.Sen dünya hayatına bağlı kalmayı ve ahirette ceza çekmeyi seçtin'' gibi bi cevap alırsın büyük ihtimalle. Belki de direk atarlar içeri bilemiyorum  :party:

Dragon Caliph said:

Sen daha neyi savunup ney hakkında yazıp çizdiğinin farkında değilsin. Sen böyle bir şey yaparsan tecavüze girer. Ama diyorlar ki ''ben sevgilimi seviyorum. O da beni seviyor ve biz doğamız gereği de böyle bir şey istiyoruz. Niye evlenmeliyiz?''. Her iki taraf da istiyor birbirini. Tekrardan söylüyorum. BİRBİRİNİ İSTİYOR, GİDİP AMCASINI, HALASINI DEĞİL. Kimse aileden gizli saklı köşelerde sevişmek için can atmıyor. Ama iş neden hemen resmiyete dökülmeli? Ayrıca sen ise kuduz köpek gibi adamın tanımadığı kıza cinsel saldırıda bulunuyor oluyorsun. Anladın?

Back
Top Bottom