C&C Generals + Zero Hour

Users who are viewing this thread

İlk olarak C&C Generals'e ezik bir oyun diyenleri stratejiden anlamamakla suçluyorum, evet. Bir ya da iki hard enemy'i yendikten sonra "basit oyun peah" diyerek yorumda bulunmak iş bilmemektir. Bir kere, her C&C oyununda olduğu gibi, iyi bir oyuncu "vakit geçirmek" için 4 hard'la oynayan kişidir, 4 hard'a on oyunda bir kere dahi kaybediyorsanız iyi bir oyuncu değilsinizdir. 4v1'i geçtikten sonra 7v1 gelir, onu da yenebiliyorsanız artık iyi bir C&C oyuncusu olmuşsunuz demektir.

Kaldı ki, C&C'lerde yapay zekanın çok ön planda olmadığını belirteyim. Genel olarak, hepsi multiplayer platforma yönelik hazırlanmışlardır. Asıl zevki çokoyunculu maçlarda çıkar.

Generals'in bayağı bir mod'unu oynadım. Senin dediğin dahil, 9/11 saldırısı deyince hatırladım, ısınmadım o mod'a. Fakat hiç biri Zero Hours'un yerini tutamaz gözümde. Aşırı abartılı güçlendirmeler yapılmış, hele birinde "Commander in Chief" adı altına Bush'u yönetiyorsunuz ki (aslında eski superweapon hatun generalimizi modifiye etmişler) o savunma iyi bir oyuncunun elinde işlenirse ilk 10 dakikada indiremezseniz artık ne yapar ne edersiniz bilmiyorum.

C&C'lerde kabul edilebilir ki bazı birimleri hiç kullanmadan 15-20 oyun devirirsiniz. İhtiyaç duyulmaz. Ama bu rakibinizin stratejisine bağlı, duruma göre bazı "önemsiz" birimler sizin için vazgeçilmez olabilirler. Bir de C&C'de sıradan oyuncu 2-3 birim basar, bir de rush'çılar yaparlar bunu. Fakat eğer rakibinizi ilk 10 dakikada dağıtamazsanız oyun uzar da uzar, bir saati dahi geçebilir. Red Alert'ta bu olmuyordu, çünkü kaynaklar bitiyor mecburen bir taraf "çöküyordu" fakat Zero Hour ile birlikte para sorununuz iyi yönetirseniz hiç olmuyor.

Zero Hour'da rush'tan nefret ederim, asla uygulamam. Oyunun zevki yavaş yavaş, adım adım düşmanı kuşatarak mevzi mevzi silahlanarak sağlanıyor benim için.

Çoğunlukla oyuncular 50-60 tane aynı birim tank basıyorlar (battlemaster, paladin, scorpion vs) sonra da "e başka birime gerek kalmadı" diyorlar. Kendi hataları. 40 tank basana dek harcanacak para ve zamanla uygun birimlerden oluşmuş toplam 15-20 tankla çok daha fazlasını yaparsınız.

Be insafsız, 60 tankla gelirsen artillary desteğine ne ihtiyacın var daha? Age of Empires I'de univercity'den çıkan şovalyeyi hatırlar mısınız? 50 tanesi ile yüzlerce atlıyı yere sererdiniz, ama kimse 50 tane basmazdı çünkü hem pahalı hem yavaş hem de çok zaman alırdı.

E Generals'te de anladığım kadarıyla ya zayıf rakiplerle oynuyorsunuz ya da hiç multiplayer oynamadınız ki aynı birimi basarak oyun bitirebiliyorsunuz.

Ve son olarak, bir çok stratejide, ve özellikle C&C Generals'te zafere giden yol "ince ayarlardan" geçiyor. Ordunuzun tümü cephede bir milim ilerleyemezken 3-5 uygun tank/uçak desteğiyle bir an merkeze kadar dalabiliyorsunuz veya bir kaç askerle gizlice düşman üssüne sızıp savunmasını harap edebilmeniz, devre dışı bırakabilmeniz olası...

Generals klasik "saldır-yoket" stratejilerinden farklı, oyundaki düğümleri görüp, rakibinizin zaaflarını bulup hızlıca çözüm üretmeniz gerek.

Ha bunu yapmadan da kazanırsınız tabii... "Yürüyün lan yürüyün toplanın olum sefere gidiyoruz hurrraaaaaaaaaaaaa" metodu ile telef ola ola bir şeyler yapılabilinir evet, karşınızdaki yeni öğreniyor ise..

Generals'in bayağı bir mod'unu oynadım. Senin dediğin dahil, 9/11 saldırısı deyince hatırladım, ısınmadım o mod'a. Fakat hiç biri Zero Hours'un yerini tutamaz gözümde. Aşırı abartılı güçlendirmeler yapılmış, hele birinde "Commander in Chief" adı altına Bush'u yönetiyorsunuz ki (aslında eski superweapon hatun generalimizi modifiye etmişler) o savunma iyi bir oyuncunun elinde işlenirse ilk 10 dakikada indiremezseniz artık ne yapar ne edersiniz bilmiyorum.

Zaten Mod powerplay'in önde gideni durumunda, amacı da güç kusmak,denge değil, bir artillery general 1v1 lik Last Crusade'de rush yemezse ölümsüz oluyor. Yalnız ben 2 den fazla brutal süşmana dayanamıyorum, ve hep böyle 6 7 düşmana direnen insan söylentileri duyuyorum. Nasıl oluyor bu?

Jaghatai Khan said:

Zaten Mod powerplay'in önde gideni durumunda, amacı da güç kusmak,denge değil, bir artillery general 1v1 lik Last Crusade'de rush yemezse ölümsüz oluyor. Yalnız ben 2 den fazla brutal süşmana dayanamıyorum, ve hep böyle 6 7 düşmana direnen insan söylentileri duyuyorum. Nasıl oluyor bu?

İlk olarak Brutallar Red Alert dönemlerinde kaldı, Generals'te Brutal Enemy yok (modlarda var) Artık brutal yerine Hard Enemy var.

Zero Hour'da 1v4'ü aslında rahat yenebilirsin.

Belki biraz sıkıcı gelebilir ama benim oyun anlayışım defansif. Laser General ile oynuyorum; multiplayer'da ise rakibe göre GLA Stealth General'i seçebiliyorum.

USA Laser'de oyun başlar başlamaz para kaynaklarına ulaşmaya çalışmalısın. Normalde müttefiklerinin olması gereken (ama tabii müttefiğin olmadığı için boş olan) alanlardaki kasalara dozer gönder. Haritayı tanımak da çok önemli, bunun için daha önce bir oyun açıp haritayı inceleyebilirsin ilk kez oynadığın bir yer ise. Genelde düşmana rush yapmam single player'da ama rushla da oyun kazananlar var. Onlar hemen saldırıya geçerek düşman dozer, para binası, ana bina gibi hayati yerleri imha ediyorlar. Ama 4'e karşı çok zor. Savunma iyi bir seçim olacak.

Oyunun ilk etaplarında saldırıya geçme, geri püskürtülürsün, verdiğin zarar kaybettiğin birimlere değmez. Üstelik saldırı boyunca zaman kaybedeksin, o zamanı üssünü geliştirerek kullanmalısın. Çünkü senin bir faren bir klavyen var; halbuki karşında 4 ayrı düşman var ki bilgisayarın her birimi ayrı ayrı kontrol ettiğinden hep şüphelenmişimdir :grin:

Ufak bir not, Stealt General'de tüm binalarını gizlersen ve hiç asker tank vs üretmezsen düşman tankları seni görmüyor (radarlı olmadıkları sürece) Üssünde geziyorlar, dolaşıyorlar sonrada çekip gidiyorlar. Bu da bir taktik, uygulayan bir iki kişi görmüştüm. Scud'la savaşıyorlar hep.

Neyse, konuya dönelim. Lazer savunmanı kurmaya ağırlık vermelisin. Lazer iyi, çünkü menzili geniş, füzeleri patriotlardan çok daha iyi vuruyor ve en önemlisi askerlere karşı da etkili olduğu için ayrıca bir de piyade savunması kurmana gerek kalmıyor.

Oyunun ilk bölümü üs geliştirme aşaması. Bu aşamada habir lazer savunması kuruyoruz haritada düşmanın gelebileceği yerlere ve sürekli yayılıyoruz. Haritanın 5'de birini, 6'da birini (twilight'ta yarısını) kontrolümüze alıyoruz. Her gördüğümüz kasaya bir supply binası dikiyoruz. Ve sürekli enerji binası yapıyoruz. Warfactory yapmıyoruz bu aşamada. 8-9 dozerimiz olmalı, ve sürekli çalışmalılar.

Bir havaalanı iyi olur. 4 aura üretip bunları güvenli bir alanda guard'a almalısın. Havaalanın vurulunca uçakları kaybetmek istemezsin. 4-5 helikopter de rakiplerin arasında Çin varsa Nuke Cannon'a karşı seni korurlar. Çin infantry general, laser general'in en büyük düşmanıdır. Laser savunmasını nuke cannonlar ile imha ederken personel taşıyıcıları ile de nuke cannonları hava ve kara saldırılarına karşı korursun. Sonrası üsse girip enerjileri kesip oyunu bitirmekten geçiyor zaten.

Bu yüzden apache'leri, nuke cannonlar daha atışa başlamadan gidip imha etme görevi için bekletiyoruz. aurolar da biz superweapon yapana dek düşman superweaponlarını imha için lazım. En tehlikelisi nuke, ikinci olarak da scudlar. Amerika generalleri superweapon'u genelde laser savunmamız üzerinde kullanırlar.

Düşman nuke vs. attığı zaman az çok yerini tahmin etmeniz lazım. Savunmalarınızdaki asker ve tankları uzaklaştırın, ana bina, havaalanı gibi yerleri boşaltın, grup halindeki tanklarınızı dağıtın. Böylelikle daha az hasar görürsünüz.

Para çok önemli! Emperyal gibi hareket etmeli, ne bulursak sömürmeliyiz. Ama bunun için gidip düşman bölgesindeki kasalara musallat olmayın, değmez. Boştakilere saldırın. Sonrasında da supply drop zone'lar kurun ve varsa petrol kuyularını ele geçirin.

En büyük hatalardan biri, düşman petrol kuyularını "sonra ben alırım" diye bırakmak. Bırakmayın! Siz orayı alana kadar düşman o kuyudan gelen para ile ordular kuracaktır. İmha edin, patlatın. Düşmana yakın tüm para birimlerini kesin.

Laser savunmamız yerleştikten sonra artık 3 şey yapıyoruz: Supply drop zone + Enerji binası + Particle Cannon. Birim olarak da helikopter üretiyoruz.

Particle'ları önce düşman süper silahlarını imhada kullanın. Sonrasında BİRİKTİRİN. 5-6 particle hazır olmalı en azından, fazlası daha iyi tabii. Ve Amerika'nın tüm haritayı aç özelliğini kullandığınız an bir düşman seçin (önce Çin ve Amerika düşmanlarınız) Düşmanınızın TÜM dozerlerini tespit edin. Ve iki particle anabinaya atın (anabinayı imha eder) ve hiç vakit kaybetmeden ve tüm haritayı görme özelliğiniz gitmeden seçtiğiniz düşmanın tüm dozerlerini imha edin particlelarla.

Noldu? Artık karşımızda anabinası olmayan ve dozersiz bir düşman var. Daha fazla bina kuramayacak!

GLA uğraştırır adamı. İşçileri hem ana binadan hem de supply'lerden çıktığı için ve bir sürü olduğundan genelde onlarla birebir savaşmanız gerekir.

Dediğim metodla size en uzak olan düşmanları birer birer alırsınız. İsterseniz biraz ordu da kurabilirsiniz ama orduya harcayacağınız para ile particle cannon yapın derim. Particle'larla ve diğer yıldızlardan gelen uçak bomba vs. ile hava savunmasını imha ettiğiniz düşmanlarınıza vakit geçirmeden helikopter filolarınızı yollayın (20-25 helikopter yeterli)

Oyun uzun sürecek, kabul. Ama zevki tartışılmaz. Zaten ilk yarım saatten sonra sizde deli gibi para oluyor. Üstelik düşmanın parası azaldıkça daha az saldırıyor size. Rahatlıyorsunuz. O yüzden petrollerini yıkın diyorum. Mesela B52 bombanız hazır ama atacak yeriniz yok, güzel bir yer yok. O zaman hemen gidin düşman kasalarına atın. Paralara ulaşmalarını sürekli engelleyin.

Yakında Command & Conquer 3 çıkacak, Westwood kapatılmadan önce uğraşıyordu üzerinde, sonra araya Generals'i soktular... Çok az kaldı, C&C3 geliyor :wink:

Ek not: Oyunun başında eğer yanındaki USA ise hemen baraka yapıp bir askerle düşmanın ana binasını alanlar da gördüm. Bilgisayar henüz asker yapmamış oluyor, çok hızlı olmak lazım. Bir düşmanı istersen böyle safdışı bırakabilirsin. Ama düşman GLA ise olmuyor, çünkü GLA enerji binası yapmadığından senden daha hızlı olacaktır :wink:

Red Alert'ta taşıyıcılara engineer koyup üssüne yollayan, sonra üssünü ele geçirmeye gayret eden dehşet brutallar vardı, hey yavrum hey, Red Alert 3 isteriz :smile:

Bütün C&C oyunları spam rush oyunudur. Eşi benzeri yoktur, ilk fabrika yada baraka kurulur düşman üssüne rally point yerleştirilek başlar, en baba tankları gösteri formasyonuna sokularak ilerler, hala bitmediyse artık nükleer bomba mı, ion topu mu, herneyse üçer üçer yapılır rally point önce haritanın ortasına süper silahların geri sayımı azalınca base geri çekilir.

Özellikle bu bayık oyun senaryosu Westwood yalan olduktan sonra sabitlenmiştir, aynı şuursuz spam rushları Tiberium Warsdan da beklemekteyiz.

Hepsinden öte teröristlerin (GALA diyecem olmayacak) muhteşem Angry Mob'ları oyunun genel mantığını ortaya koymakta, Angry Mob herbişeyi yokedebilir ama sadece ve sadece piyade yoketmeye yönelik ünitelere karşı zayıftır (sniper, alev atan tank, nükleer bomba vs.) Teröristler hakkında hatırladığım tek şeyde Angry Mob ve upgradeleri yapılınca o çok mutlu sesle söylenen "ey key fortisevıns for everii vaaan"

aha yazdıkça aklıma geliyo "Nothing stops the mail", kim diyodu onu?

ben Red AlertI de tanimistim,o zamandan beri sevem. bir real-time strateji manyagi bi insana stratejiden anlamiyo diyemezsin,C&C hic bir sekilde oynamam ama stratejiden de anlarim. beni bayiyo o silahlar,biraz daha tarih icermeli sanki...

Aha, farkında olmadan mod'a laf sokmuşum :grin: Yok hocam yanlış anlama fakat karşında nadir Westwood fanatiklerinden biri bulunduğu için mazur gör beni :smile: Blizzard düşmanı Westwood'cular pek kalmadı artık :sad:

Gerçekten blizzard sevenler çoğaldı iyice.Westwood unutuldu gitti.Lanet olsun sana ElecTEKELIC ARTS.Herşeyi satın almak zorundalar ama...

Aslına bakarsan bu işler tahmin ettiğin gibi işlemiyor. Çoğu oyun yapımcısı korsan yüzünden baya bir para kaybediyor. Ve bu tür projeler zaman ve para demek. Belli bir zamandan sonra daha büyük bir şirketin altında çalışmak oyun yapımcılarının daha çok işine geliyor. Böylece çoğu şeyden kurtuluyorlar. Örneğin; oyunda çalışanların maaş ödemeleri bu oyunun pazarlaması ve bunun gibi küçük ama zor şeylerden kolayca kurtuluyorlar. Ve şirkette çalışırken daha fazla zaman ve para kazanıyorlar.

Lord Raider aslında haklısın.Mesela RA2 çıktığında hergün ellibinüçyüzseksenbeş tane tezgah açılıyordu kopyası satılsın diye.

Burda bir internet kafe var, C&C Generals zero hour oyununun ilginç bir modu var; Usame bin ladin, Saddam Hüseyin, Georghe W Bush, Koreli bir adam ve ABD generallerinden biri(adını unuttum)  gibi ilginç generallerden oynuyorsun.  :smile: Çok şahane!

Ama Global Liberation Army rules!!!  :grin:

Back
Top Bottom