Ağustos Lakırtısı

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Pentagram said:
Selda Bağcan neden yurtdışında çok ünlü?
Türkiyede ünlü olmamasının sebebi Türkiyenin %90'ının aptal olması. Kendisinin uzun yıllardan beri hayranıyım. "Neeerdeee nerdeeee nesin dost :sad: " "Sivaaasın yollarınaaa" "Yuuuh yuuuuh soyaanlara" "Yaaaaz yaz gazeteci yaz" favori şarkılarım

Basit bir sorum var, steam oyun indirirken kullanıcı değiştirme(Windows) ekranına gidersem steam arkadan oyun indirmeye devam eder mi?

Oturum açık kalırsa evet. Oturumu kapatmazsan ya da oturum üzeri işlemlerle engel olmazsan devam eder. (Antivirüs yükleme, interneti kapatma gibi)

Duman konserinden geliyorum. Tab haberin yok çalın diyecekken haberin yok başladılar güzel tesaduftu  :razz:
Cagirdiktan sonra geri gelmeleri de güzeldi.

Doktorluk mesleğinin gururu kalmamış. Acile kaldın, tamam anladık da insan azıcık işini yapar. Biraz daha fazla uyuyabilmek için ağrı kesici iğne yazıp kaçmaya çalışacağına bir bak sorun ne diye. Sabah sabah sinir oldum böyle doktorlara. Bu işi diğer meslekler gibi görmek, insan hayatını hiçe saymak değil mi? Paradan çok vicdanlarını düşünseler en azından böyle uykusuzluk problemleri de olmayacak ama doktor olacaklar ya... :meh:

hobeto13 said:
Doktorluk mesleğinin gururu kalmamış. Acile kaldın, tamam anladık da insan azıcık işini yapar. Biraz daha fazla uyuyabilmek için ağrı kesici iğne yazıp kaçmaya çalışacağına bir bak sorun ne diye. Sabah sabah sinir oldum böyle doktorlara. Bu işi diğer meslekler gibi görmek, insan hayatını hiçe saymak değil mi? Paradan çok vicdanlarını düşünseler en azından böyle uykusuzluk problemleri de olmayacak ama doktor olacaklar ya... :meh:
!
Sorma doktorluğun hiçbir kutsiyeti kalmadı benim gözümde. Bir hastahaneye git en ufak bir şeyde para için film çektirelim falan. Hastanın maruz kalacağı radyasyon önemli değil zaten para gelsinde.

hobeto13 said:
Sorunun ölümcül, çok çok acil, polikliniklerin halledecebileceği bir tanıyı gerektiriyorsa genelde çok umurlarında olmaz acil doktorlarının. Yaklaşık 1 yılımı acilde geçirdiğimden biliyorum. :mrgreen: Kendileri de eli ağrısa acile baktırmaya gelen kişilerle uğraşıyor. O vakitler doktorlarla baya konuşma fırsatım oldu. Polikliniklere gelen hastalar kadar acile gelen hasta oluyor neredeyse. Uzman bir doktorun bakması gereken bir durum varsa ağrı kesici, iğne yapıp yollar genelde. Yoksa mümkün mü o kadar sözde ölümcül durumda olan insanla uğraşmak. Yanımdan trafik kazası yapmış birisini -ki durumu çok ağır gözüküyordu - ameliyathaneye yetiştirmeye çalışırken "Bana ne zaman bakıcan doktur bey! 1 saattir bekliyoruz!" diyen kişi gördü bu gözler.

Bir de bok varmış gibi kapının tam önünde bekleyerek odaya giriş çıkışı kapatan, bir hasta odadan çıkınca odaya kafasını sokup gereksiz sinirlenerek doktora bizi ne zaman alacaksın diyen hastalar var ya... Sanki sen orada bekleyince doktora deyince adam seni daha çabuk alacak anasını satiyim, sıra denen bir şey var monitörde yazıyor yukarıda az sabır.

Yakın zamanda kist için polikliniğe gidince yaşamıştım içimi dökmek istedim yer bulmuşken :roll:

oyasar1 said:
Duman konserinden geliyorum. Tab haberin yok çalın diyecekken haberin yok başladılar güzel tesaduftu  :razz:
Cagirdiktan sonra geri gelmeleri de güzeldi.

Onu hep yapıyolar. Bilmeyen öylesine gelen kişiler bitti sanıp gidiyor. Biraz boşalıp tekrar çağırınca kalabalık onlarda çıkıp 3-4 şarkı söylüyorlar.

Finde said:
Bilmeyen öylesine gelen kişiler bitti sanıp gidiyor. Biraz boşalıp tekrar çağırınca onlarda çıkıp 3-4 kişi 1 tanesine gangbang
Tövbe tövbee...

Yeter ya Pazar Pazar kulağımızı yok ediyor adi herifler. Başlayacam dik dur eğilmenize. Sabahtan beri ilahi söylüyorlardı şimdi de seçim şarkıları söylüyorlar.

Yalnız atladığın bir şey var. Doktor olmak bu insanlara her şeye rağmen tedavi sunmak anlamına geliyor. Bu işin duygusal kısmını kaldıramayacaksan sadece bir meslek sahibi olmak veya para kazanmak için doktor olacaksan insanların hayatını tehlikeye atıyorsun demektir. Evet, gerçekten insanlar en basit sorun için doktora gelebiliyorlar. Ancak bu gelme ihtiyacı hissettiği için gelen birini iğneyi basıp gönderecek kadar basit bir konuma düşürmüyor.

Benim durumumda durum daha da berbat. Kulağım ağrıdığı ve iltihaplanmış olma ihtimalinden korktuğum için gittim. Saat 5'ten beri kulağım ağrıyordu, ağrı kesici almama rağmen durum geçmeyince iltihap olma ihtimalini düşünüp gittim. Günlerden de Pazar. Yani durumun ne kadar vahim olduğunun ben de farkındayım ancak doktoru çağırmalarından itibaren doktor yanıma gelene kadar kulağımdaki ağrı epey bir sakinleşti ki bu da bir 20 dakika kadar sürdü. Kadın yanımıza geldiğinde direkt olarak "K.B.B.'ye görünmeniz gerekiyor, ben iğne vurup yollayacağım." dedi. Şimdi olayın K.B.B.'lik bir şey olduğunu, elindeki ekipmanla tedavi yapamayacağını benim bilmemi geç; karşısındaki kişi kim olursa olsun bir hasta ve en azından tanı yapıp onu bilgilendirme zahmetine gir. Bu öyle yarım saatlik zor bir işlem değil, kulağıma bakıp iltihap var mı onu söyleyeceksin. Yoksa neden sabahın köründe bir kulak ağrısı için hastaneye geleyim? Kadın da tam olarak senin düşündüğünü düşündü, bu en basit bir olayda gelen diğer bir müşteri diye. Ancak müşteri ile hasta arasında fark var. Doktor olmanın zor olan kısmı da bu. Karşındaki fiziksel olarak değil ama ruhen bir hasta dahi olsa onu tedavi etmeye çalışman gerek. O parayı onca insana müşteri gibi davranıp basit tanılar koyup iğne basması için vermiyorlar.

Kime sorsan herkes işin uzun mesai kısmına bakıyor ancak neresinden bakarsan bak bunu bile meslek olarak görüyorsan herkesin ekmek peşinde olduğunu bilirsin. Bir doktorun bu kadar parayı alması okuduğu tıbbın zorluğunun ötesinde hastalara vermesi gereken önemden kaynaklanıyor. Yoksa o parayı ve iş garantisini bir mühendise verseler birçok kişinin kendini "Ben doktor olacağım." diye kasmayacağını hepimiz biliyoruz. Sadece, piyasaya atılma veya hayatını garantiye alma korkusuyla doktor yetiştiriliyor bu ülkede. Aradan çok iyi insanlar da çıkıyor, benim böyle gerçekten insana değer verdiğini bildiğim birçok doktor olacak arkadaşım var. Ancak genel kesim ve özellikle pratisyen tayfa bu kafada olduğu için sağlık hizmeti alırken bile bunca çileyi çeken biz oluyoruz.

Uyarı 3-4...

Türkiyede doktor başına düşen hasta sayısı 590 civarında. Polinkliniklerde dahi bir hastaya gereken önemi veremeyecekleri kadar hasta bakıyorlar. Bu biraz doktorların sorunundan çok(Söylediğin gibi doktorlar da var tabii) Türkiyenin sağlık politikası ve sürekli hasta olan halktan kaynaklanıyor. Duygusal kısımdan çok Türkiye şartı bu. Bu yüzden dediğinde haklısın. Artık doktorlar sorununu çözmekten çok reçete yaz, bas parayı kıvamına geldiler. Zaten şu anda sağlık sektörü iyice özele kaydı benim gördüğüm kadarıyla. Yaşadığım şehirde son 5-6 yılda 4-5 tane özel hastane açıldı. Devlet hastaneleri şimdilik tam olarak olmasa da süs gibi duruyor. Bence ileriki yıllarda devlet hastanesi diye bir şey kalmayıp parayı veren sağlığı alır olacak bu iş.

Söylediğin gibi ise zaten durum bakması gerekirdi bence de. Büyük ihtimalle 1-2 gün daha dursan böyle bir şey olmaz diye düşünmüştür. Söylediğim gibi uzun zaman acilde bulundum. Genelde hiçbir acil doktorunun tanı koyup ilaç verdiğini görmedim. Genelde çok basit türden ilaçlar yazarlar. Ya da bir arkadaşımın başına geldiği gibi ciddi bir tanı koyulup kullanmaması gereken ilaçları kullandırırlar. Sonrasında arkadaş çekiyor tabii yine bunu. Yani artık devlet hastanelerine sağlık konusunda çok güvenmemek lazım. Geçmiş olsun. :smile:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom