Türkçe Forumdan ve Homeros'tan Özür Diliyorum

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Bildiğiniz üzere geçen günlerde Khuzaitler ile alakalı bir post yapmıştım ve bir forum moderatörü bana ceza vermişti. Bahsi geçen postu atma sebebim, uluslararası forumda bazı kişilerin Türklere karşı ırkçı tavır sergilemesiydi. Postu sinirli bir kafayla attım ve haliyle ertesi gün okuduğumda pişman oldum, bölüm moderatörünün kafasını bu gibi birşeyle ağrıttığım için üzgünüm, ismi sanırsam Homeros idi, kendisinden özür diliyorum. Sizi de zaten Orta Asya halklarından esinlenilmiş bir halkın ısrarla Türk olduğunu söyleyerek paradoksvari bir gereksiz tartışmanın içine çektim, Türkçe Forum mensuplarından da ayrı ayrı özür diliyorum. Homeros'un da dediği gibi biz hepimiz müşteriyiz, biz bu oyuna para verdik ve bu gibi tartışmalar bizim haddimiz değil. Lakin şimdi söylemek istediklerimi sakin kafa ile söylemek isterim. Uluslararası forumda ırkçılık meselesine gelince, evet böyle birşey var ama tüm suçu uluslararası foruma yüklemek yerine o mâlum kişileri rapor etmeliydim, o da benim hatam oldu. Ayrıca, karşı tarafın bir özürü hakettiği kadar bende özürü hakediyorum. Moderatörün görevi oyun ile bağlantısı olmayan bir durum karşısında, resmi bir şekilde açıklama yapmak ve postu spam olarak işaretleyip tartışmaya kapatmaktır. Kişisel yorum katıp yok işte "post çok saçma", "tam bir komedi", "gördüğüm en saçma postlar arasına girdi", "bunlar çocukça tartışmalar" şeklindeki açıklamalar çok yakışıksız. Siz TaleWorlds'e gönüllü yardım ediyor olabilirsiniz ama gönüllü yardım ediyor olmanız resmiyetinizden birşey kaybettirmemeli. Kişisel yorumunuzu bana özel mesajlar bölümünden atabilirdiniz. Yine de, özür diliyorum tekrardan.

Bahsi geçen post: https://forums.taleworlds.com/index.php?threads/taleworlds-komünitesinde-khuzaitler-türk-mü-moğol-mu-muhabbeti-hakkında-yorumum.436724/

@Homerøs un o tavrını haklı buluyorum, bunlar asla cevaplanmayacak ve cevaplanmaması gereken tartışmalar. Sürekli böyle konuşmalar dönüyor, Allahtan Kergitler kadar sık olmuyor. Çok özür dilenecek bir durum yok bence ama böyle şeyleri tartışmak saçma.

@Homerøs un o tavrını haklı buluyorum, bunlar asla cevaplanmayacak ve cevaplanmaması gereken tartışmalar. Sürekli böyle konuşmalar dönüyor, Allahtan Kergitler kadar sık olmuyor. Çok özür dilenecek bir durum yok bence ama böyle şeyleri tartışmak saçma.
+1
Ayrıca, zaten bu konuyu tartışmanın mantıklı bir yanı yok. Kergit veya Khuzait bunların Türk olup olmamasının ne önemi var?

Flaming
Normalde bu başlık altına yazılanları cevaplamayı düşünmüyordum ama bu istisna olsun.

@Homerøs un o tavrını haklı buluyorum

Burası senato değil, sende senatör değilsin yani sana kimin haklı olup olmadığını sormadım. Ben zaten kendisinin haklı olduğunu yukarda da söyledim. Ben sadece tavrından hoşnut değilim.

bunlar asla cevaplanmayacak ve cevaplanmaması gereken tartışmalar.

Evet, haklısın çünkü TaleWorlds diğer milliyetleri açık açık tek bir uygarlığı ve ırkı baz alarak oluşturulduğunu söyledi.(Batanya=Brytonic Celts, Vlandia=Normandians, Empire= E. Roman Empire, Sturgia= Kievan Rus, Aserai= Arabs) ama iş Khuzaitlere gelince, bütün Orta Asya'yı kapsadıkları için yorum yapma alanı bırakmıyor, yapmaya çalışanıda milliyetçi yaftası yapıştırıp keklik gibi avlıyorlar. Bana sorarsan nabza göre şerbet veriyorlar. Başta Moğol deyince Türkler huzursuzlandı, Türki özellikle gösteriyor deyince internasyonal forumdaki racistler huzursuzlandı. TW en sonunda dedi sizinle mi uğraşacağım ulan? Tüm Orta Asya'yı baz alıyor. Yiyorsa şimdi yorum yapın.

Aslında tartışmak keyifli olur ama tartışma ortamının iyi modere edilmesi lazım. İnsanlara "Sen saçmalıksın, sen komiksin, sen şuana kadar en saçma bulduğum postu attın" diye moderasyon olmaz.

Merhaba, uluslararası forumda Türklere ne gibi ırkçı söylemlerde bulunuluyor fazlasıyla merak ettim açıkçası.
Selamlar, Bannerlord çıkmasına yakın zamanlarda hem sosyal medyada hem de burada yine "Moğol mu Türk mü?" tartışması yaşandı. Elbette bir aptal değilim, Khuzaitlerin Gambiya'lı olması bile beni hiç rahatsız etmez veya bana birşey katmaz veya götürmez ancak bizi bir video oyununda bile görmek istemeyen bir kafa yapısı var adamlarda. Emin olun öyle.
Soru hep şu şekilde soruluyor "Neden Türkler Khuzaitlerin bu kadar Türk olmasını istiyor." bence bu soru karşı tarafa şu şekilde sorulmalı "Sen neden onların Türk olmasına bu kadar karşısın?" bakın arkadaşlar, Atsız (kafatası) milliyetçisi değilim. Ben sadece moderasyon ekibinin "majority" olan kısma sürekli "tamam sen haklısın" deyip kafa sallamasına karşıyım.

Last edited:
Normalde bu başlık altına yazılanları cevaplamayı düşünmüyordum ama bu istisna olsun.

Burası senato değil, sende senatör değilsin yani sana kimin haklı olup olmadığını sormadım. Ben zaten kendisinin haklı olduğunu yukarda da söyledim. Ben sadece tavrından hoşnut değilim.

Evet, haklısın çünkü TaleWorlds diğer milliyetleri açık açık tek bir uygarlığı ve ırkı baz alarak oluşturulduğunu söyledi.(Batanya=Brytonic Celts, Vlandia=Normandians, Empire= E. Roman Empire, Sturgia= Kievan Rus, Aserai= Arabs) ama iş Khuzaitlere gelince, bütün Orta Asya'yı kapsadıkları için yorum yapma alanı bırakmıyor, yapmaya çalışanıda milliyetçi yaftası yapıştırıp keklik gibi avlıyorlar. Bana sorarsan nabza göre şerbet veriyorlar. Başta Moğol deyince Türkler huzursuzlandı, Türki özellikle gösteriyor deyince internasyonal forumdaki racistler huzursuzlandı. TW en sonunda dedi sizinle mi uğraşacağım ulan? Tüm Orta Asya'yı baz alıyor. Yiyorsa şimdi yorum yapın.

Aslında tartışmak keyifli olur ama tartışma ortamının iyi modere edilmesi lazım. İnsanlara "Sen saçmalıksın, sen komiksin, sen şuana kadar en saçma bulduğum postu attın" diye moderasyon olmaz.
Katılıyorum.özellikle homeros adlı moderatör sürekli insanlar aşağılar vaziyette konuşuyor.forumu sürekli takip eden biri olarak az çok gördüklerimi yazayım.
Bir arkadaşla bir tartışmam oldu geçenlerde.üslubum yanlıştı ve flame yedim.buna itiraz etmedim zaten atarken bile flame yiyeceğimi biliyordum.tartıştığım kişinin tavrı insanları kışkırtıcı olduğu için umarım moderasyön ekibi ona da gerekli cavabı verir dedim.aldığım cevap ise''neden flame yediğini sorgula,moderatörlüğe ne yapacağını söylemek senin haddine değil oldu.sanarsın küfür ettim adama tepkiye bak.
Geçenlerde tanımadığım biri bir başlık açtı adam bir sorun yaşamış,büyük harflerle başlık açmış, verdiği cevap gazete başlığı gibi başlık açmayın olmuş.
Yine geçen gün birine attığı iletiler midemi bulandırıyor dedi.bu arada bunu söylediği kişi hatalıydı benim gözümde burası ayrı.ama kalkıpta birine ne olursa olsun '' midemi bulandırıyor''demek enteresan açıkçası.
Yine en son senin attığın postu gördüm.khuziatlar Türk mü umrumda bile değil ama verdiği cevap yine ters.bu ne saçma başlık modunda yardırmış yine.
Gerçekten merak ettiğimden soruyorum,bu forumda moderatör olmak ilah gibi birşey mi?
Yani en basit konularda bile insanlara bu şekilde tepki vermek doğal mı?
Belki de ben abartıyorumdur,herkesin fikrine şimdiden saygım olduğunu bilmenizi isterim.

kendi görüşümü belirtebilirim, forum burası.

Taleworlds yöneticileri daha kendi çalışanlarının bile ne dediğini umursamayabiliyor, 3-5 kişinin ırkçılığı yüzünden öyle bir açıklama yapmazlar. Yine özür adı altına açtığın başlıkta bu konuyu tartışmaya çalışma lütfen. daha fazla yanıtlamayacağım

Kişisel tartışmaya yönelik ileti
@Homerøs bence o kadar da abartılı tepki vermiyor. Verdiği cezaların hiçbirisi haksız yere atılmış ceza değil ben hiç denk gelmedim. Ayrıca bence verdiği cevaplar da gayet yerinde, ciddi ortam diye ağlıyorsunuz, bu şekilde cevap yazmak disiplinli ortam yaratır ve bence hiçbir sakıncası da yok.

Selamlar, Bannerlord çıkmasına yakın zamanlarda hem sosyal medyada hem de burada yine "Moğol mu Türk mü?" tartışması yaşandı. Elbette bir aptal değilim, Khuzaitlerin Gambiya'lı olması bile beni hiç rahatsız etmez veya bana birşey katmaz veya götürmez ancak bizi bir video oyununda bile görmek istemeyen bir kafa yapısı var adamlarda. Emin olun öyle.

Ben de sizin gibi düşünüyorum ama bunu göz ardı eden insanlarımızda var maalesef. Ama boşverin kendilerini ileri derecede aydın, akıllı ve elit sanan yabancılar tabiri caizse kudurmaya ve ağlamaya devam etsinler ve komik olan yeri gelince ırkçı olan biz olamamız. Neyse burada tartışılıcak bir konu değil bu, ben sadece sizi bu konuda desteklediğimi söylemek için yazıyorum bunu.

Ben de sizin gibi düşünüyorum ama bunu göz ardı eden insanlarımızda var maalesef. Ama boşverin kendilerini ileri derecede aydın, akıllı ve elit sanan yabancılar tabiri caizse kudurmaya ve ağlamaya devam etsinler ve komik olan yeri gelince ırkçı olan biz olamamız. Neyse burada tartışılıcak bir konu değil bu, ben sadece sizi bu konuda desteklediğimi söylemek için yazıyorum bunu.
Ne yaparsanız yapın Türkü sevmeyen birisine burada ne derseniz deyin onun düşünce yapısını değiştirmezsiniz. Bundan dolayı görmezden gelmek ve sadece oyuna odaklanmak yapılacak en mantıklı durum. Boşa birbirini yemeye gerek yok hiçbir şey değiştiremezsin.

@Homerøs bence o kadar da abartılı tepki vermiyor. Verdiği cezaların hiçbirisi haksız yere atılmış ceza değil ben hiç denk gelmedim. Ayrıca bence verdiği cevaplar da gayet yerinde, ciddi ortam diye ağlıyorsunuz, bu şekilde cevap yazmak disiplinli ortam yaratır ve bence hiçbir sakıncası da yok.
Ağlıyorsunuz derken?

Müteşekkirim, teşekkürler.

"Kraldan daha kralcı" diye bir laf vardır.

Ne yaparsanız yapın Türkü sevmeyen birisine burada ne derseniz deyin onun düşünce yapısını değiştirmezsiniz. Bundan dolayı görmezden gelmek ve sadece oyuna odaklanmak yapılacak en mantıklı durum. Boşa birbirini yemeye gerek yok hiçbir şey değiştiremezsin.
Ben de onu demek istiyorum aslında elden bir şey gelmez. Son cümlem sanki öyle demiyor muşum gibi olmuş ama ben de sizin gibi düşünüyorum esasen. Arkadaşa katıldığım konu yapılan ırkçı söylemlerin ve hakaretlerin olduğu. Cümlemin devamında zaten ağlamaya devam etsinler demişim.

Keşke yorumlara emote atabilsek.
Ben dün büyük küçük harf uyumuna dikkat etmeyen ve resmen forumda dalga geçerek yazan birine "nonsense" dedim diye linç kampanyası başlatmıştın sen nasıl insanların gururunu kırarsın, burada noktamalama işareti kullanma zorunluluğu yok kimsenin diyerekten. Bugün moderatörün ismini etikleyerekten disiplinci ve otoriteci bir yorum atman senin bir hipokrat olduğunu gösterir.

Sanırım bu ironi bir yorumdu, umarım öyledir çünkü ciddiyse çok komik gerçekten :grin:
Yok, hayır ironi değildi.

"Forum ciddiyeti mi? Gerçekten sürekli yabancı forumda takılan birisi olarak forum ciddiyetinin orda olup burada olmadığını mı düşünüyorsun? En düzgün ahlaka ve ciddiyete, olması gereken bir ciddiyet; gereksiz ciddiyet kasmaya lüzum yoktur, sahip forum Türkçe forumdur. Ayrıca, kendini ondan üstün görmen ise çok üzünülecek bir durum. Kimse sana nasıl bir dil ile post atacağını soracak değil, sen de kafana göre milletin gururunu kırıp kırmamaya karar verecek değilsin, veremezsin de."

Bu mesaj dün 12:51'de Emre DANACI tarafından atılmıştır.

Ben buradaki 2 yüzlülüğümün nerede olduğunu anlayamadım gerçekten sanırım bende sıkıntı var açıklarsan sevinirim. Sanırım gereksiz ciddiyet olmasını istemediğimi söyledikten sonra burada moderatörün disiplin sağladığını söylememden bahsediyorsun. Benim ne demek istediğimi anlayamamışsın, ne kadar üzücü, tüh!

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom