TaleWorlds Komünitesinde Khuzaitler Türk mü Moğol mu Muhabbeti Hakkında Yorumum

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Spam
Orta Asya tarihini ve insanını yıllardır keyifle araştıran biri olarak rahat bir şekilde söyleyebilirim ki, Khuzait'te Türk kültürü açıkça dominant. Nedendir bilinmez, bunu internasyonal forumda veya başka bir platformda dile getirdiğimiz zaman şu şekilde tepkiler alıyoruz; "Türkler yine geldi" , "Milliyetçi olmayı bırakın hepimiz biliyoruz ki Moğollardan esinlenildi." ve bu şekilde bir sürü mızmızlanmalar süregeliyor. Bunun sebebi şu arkadaşlar, Türkler geçmiş tarihlerinde birçok ulus ile giriştiği mücadelelerden muzaffer olarak ayrıldı ve birçok milletin canını yaktı ve üzerlerinde hüküm sürdü. Bu da doğal olarak Batı medeniyetinin bizi ortak bir düşman olarak görmesine sebep oldu. Buna internasyonal forumda "butthurt" diyoruz ama Türkçe forumda kuyruk acısı diyelim. Beni en çok üzen ise "Yine milliyetçi damarınız tuttu bizi rezil ediyorsunuz." şeklindeki Türk yorumları. Hayır kardeşim, biz bu şekilde rezil olmayız, adamların istediği zaten seni nasyonel ve taraflı olduğunu iddia ederek yıldırmak, seni sanki ortamda huzursuzluk yapıyor gibi göstererek yıldırmak. TaleWorlds komünitesinde açıkça üstü kapalı bir Türk düşmanlığı var. Hümanist, Liberal takılacağım diye kendi insanınızı ezdirmeyin arkadaşlar. Bu da böyle bir anektod olsun. İsteğiniz üzere klan yapısından tutun zırhlardan hatta isimlerden yola çıkarak yaptığım bir araştırmamda Khuzaitlerin neden Türk dominant özellik gösterdiğini forumda paylaşabilirim.

Herkese iyi forumlar!

Yanlış anlamayın ama ben bu konuları tartışmayı gereksiz buluyorum. Ne zamandır "Khuzaitler Türktür, neden Moğollardan esinlenilmiştir?" muhabbeti dönüyor ve hiçbir yere varmıyor, zaten varamaz da çünkü bu rastgele dünyada geçen bir oyun. Adamlar isterse bilmem ne kabilesinden esinlenip oyun yaparlar, devlet eklerler. Kim niye karışıyor ve neden olay oluyor bu tür şeyler anlam verebilmiş değilim açıkçası. Eğer gerçek tarihteki devletleri içeren bir oyun olsaydı(Paradox ve Total War oyunları vs.) var olan bir devleti farklı lanse etmeleri, rahatsızlık uyandırabilirdi. Onu anlarım. Ancak bu oyun gerçek bir tarih oyunuymuş ve TW sanki Khuzaitleri ekleyerek tarihi çarpıtmış falan gibi yaygara kopuyor, ama bu oyun kurgusal bir dünyada geçen(hatta adam akıllı lore bile içermeyen) ve tarihi bir kaygı olmadan yapılmış bir oyun. Ne diye bu kadar kasılıyor gram anlamıyorum.

Açıkçası Khuzait'ler Moğol olsa ne olur Türk olsa ne olur fakat bence her ikisinin de karışımı var eğer Orta Asya ise bu insanların teması. Her iki düşünceye de saygı duysam da bu ciddi bir milli mesele değil bence asıl mantıksız düşünce Khuzaitler'e bunlar Moğol değil Türk veya Türk değil Moğol demektir yahu adamlar Orta Asya halkı bırakın her ikisi de olsunlar karışık şekilde.

Yanlış anlamayın ama ben bu konuları tartışmayı gereksiz buluyorum. Ne zamandır "Khuzaitler Türktür, neden Moğollardan esinlenilmiştir?" muhabbeti dönüyor ve hiçbir yere varmıyor, zaten varamaz da çünkü bu rastgele dünyada geçen bir oyun. Adamlar isterse bilmem ne kabilesinden esinlenip oyun yaparlar, devlet eklerler. Kim niye karışıyor ve neden olay oluyor bu tür şeyler anlam verebilmiş değilim açıkçası. Eğer gerçek tarihteki devletleri içeren bir oyun olsaydı(Paradox ve Total War oyunları vs.) var olan bir devleti farklı lanse etmeleri, rahatsızlık uyandırabilirdi. Onu anlarım. Ancak bu oyun gerçek bir tarih oyunuymuş ve TW sanki Khuzaitleri ekleyerek tarihi çarpıtmış falan gibi yaygara kopuyor, ama bu oyun kurgusal bir dünyada geçen(hatta adam akıllı lore bile içermeyen) ve tarihi bir kaygı olmadan yapılmış bir oyun. Ne diye bu kadar kasılıyor gram anlamıyorum.
Neden turk olarak açıkça geliştirilmemis bu faction diye kızıyor anladığım kadarıyla.
Ben de diyebilirim ki neden direk Moğol olarak duyurulmamis bu faction.
Öteki de neden cinli olarak tasarlanip duyurulmamis diyebilir.

Bunun yerine ciddi tartismaya yol açmayan, hafiften gercekci ve birleşik kültürel bir hikaye unsuru, faction yapılmış. Adı Moğollar Türkler Zazalar vs değil, khuzaitler. Batı imparatorlugu tartışma yaratmayacak kadar basit ve sadeydi demekki direk öyle anildi adı.

Çok da abartmak lazım. Hümanizm kötü bir şey değil.

Bıraksak olmaz mı? Khuzaitlere hiç girmeyelim, çünkü hala Kergitler Türk mü Moğol mu tartışmaları dönüyor. Bannerlorddaki hiç bir ülke %100 gerçek hayat üllkesine karşılık gelmiyor. Khuzaitler direkt uzak / orta Doğu ülkelerinin karışımı. Vlandianlar Norman ve bazı Avrupa ülkelerinin karışımı, Aserai memlük ve yine o taraflardan gelen devletlerin karışımı gibi. Ya asıl anlamadığım, Türk olsa ne olacak Moğol olsa ne olacak?

Yani demek istediğim onlar Türk çıksa biz ekstra bir şey kazanmayacağız veya international forumdakilere bir şey girmeyecek, sadece kesin öğrenmiş olacağız.

Açıkçası Khuzait'ler Moğol olsa ne olur Türk olsa ne olur fakat bence her ikisinin de karışımı var eğer Orta Asya ise bu insanların teması. Her iki düşünceye de saygı duysam da bu ciddi bir milli mesele değil bence asıl mantıksız düşünce Khuzaitler'e bunlar Moğol değil Türk veya Türk değil Moğol demektir yahu adamlar Orta Asya halkı bırakın her ikisi de olsunlar karışık şekilde.
Arap müslümanlar ve Yahudi İsrailliler aynı dil ailesinde, aynı topraklardan geliyor. Az daha geri gitsen kız alıp veren koylulerdir ataları. Habir ve kabil usulü düşmanlik girmiş aralarına zamanla, yanlış dusunce-eylem-kisilerle.

Irk aslında kafa kağıdında hangi ülke yaşadığını göstermekten öte değil, eski pratikte. Çok fazla hikaye, en iyi olduğunu düşündurebilir insana, sonra bir bakmışsın kendini pikacu sanan ve bilmem kaçıncı kattan atlayan çocuk misali, kendine ve çevrene çok zararlı islere girismissin.. Abartmamak lazım, düşünmek gerek..

Hümanizm, hatta canlizm iyidir.

Khuzaitler ne türktür ne moğol. Çünkü tüm orta asya kabilelerinin kültürlerinden esinlenmiştir. Kargıcı özelliği ile moğol haklarından atlı okçu özelliği ile de türk halklarından ve göklerin efendisi varsayımı ile de iki halkında geçmişte ortak inancı olan Tengri ile birleştirilmiş hayali bir ırktır.

Devletler gibi büyük ve gerekli organizasyonlardaki konumum, yerim, vatanım belli. Bunu savunup değerini bilmem ve ayrıca geliştirmem lazım. Irklar bu bölgede, yani vatanda yaşayan, kültür kaynaşımındaki insan topluluklarını tarif ediyor. Dolayısıyla ülkem, vatanım, milletim; kimlik kartımda yazanları tarif ediyor. O kadar.

Buradaki tüm insanlara yapılan haksızlara karşı çıkmak veya toplumun tamamını/ülkemi kalkındırmak zaten olması gereken şey, bunu tartışmıyorum burada. Bahsettiğim şey şu; ırk, nereden/hangi kültürden geldiğinin günümüz itibariyle kimliğin tarifi. O kadar.

Dünyada onlarca ırk ve onlarca din var. Hangisi hayatı nasıl etkiliyor, neyi savunup ne yapıyor, neleri nasıl iyileştirmeye çalışıyor bunları irdelemek ve tartmak lazım özgür ve eşit, sağlıklı bir toplumda. Yoksa, senin ırkın bu, benim ki bu, dinin bu benim ki bu yaklaşımıyla, başkalarını hakir görüp gözükara ırkçı ya da dinci olursan, pikaçu olursun. Kötü şeylerden bahsetmiyorum hani. Ayrıca bunları insan gibi konuşmayanlar tehlike yaratıyor. @Rfoishag

Konuya döneyim..
Irkı; diğer bölgelerde ve kültürlerde yaşayan insanları değersiz görecek şekilde yüceltip kutlulaştırmamak, saplanmamak, abartmamak lazım. Irkçılık bu yüzden kötüdür. Khuzaitler de bahsedildiği gibi, tartışma yaratmayacak hayali bir ırk, o kadar. İlla onları Türk olarak kafamıza göre adlandırıp diğerlerini yok mu sayalım. Oradaki her ana kültürden bir şeyler alıp hayali bir faction yapmışlar daha ne? Modlarla isteyen istediğini yapar zaten. Haksız ve abartılı bir yorum bence "türk düşmanı" olarak geliştiricilerin aksedilmesi.. Ben pikaçuyu anlatmazsam başkası anlatmassa nasıl çıkacak karanlıklar biraz olsun aydınlığa..

Bir oyun forumunda, başka ulus ve devletlerden sadece ilham alınarak kurgulanmış bir ulusu tartışıyorsunuz. Türk'müşler, Moğollar'mış... Türk düşmanlığıymış, ırkmış, vatan millet kimlik, ırkçılık bilmem ne. Çok açık ve net konuşacağım. Siz ne saçmalıyorsunuz? Çocukça bir tartışmanın içinde olduğunuzun farkında değil misiniz? Yabancı forumda dönen muhabbet beni ilgilendirmiyor. Oyunla alakası olmayan konular için alt forumumuz var. Kaldı ki bu tarz tartışmalar çok tehlikeli. Bu konu, forumda gördüğüm en saçma konular arasına girdi. Hem saçma bir şey tartışıyorsunuz hem de bunu sürdürüyorsunuz. Türk olsa ne olur, olmasa ne olur? Tarihçi ya da antropolog gibi ahkam kesmeyin. Irk kavramının bilimsel bir dayanağı olmadığı kanıtlandı bile. Oyun üzerinden ulus millet, ırk tartışması yapılmaz. En açık ifadeyle müşterisiniz siz, oyuna para verdiniz. Tam bir komedi.

Oyunda, gerçek dünya ulus ve kültürlerinden esinlenerek oluşturulmuş kültürler var. Özellikle örnek alınmış bir ulus yok ortada. Türk ya da Moğol kültürü değil, Orta Asya Kültürü var. Bitti.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom