Van'da 7.2 büyüklüğündeki deprem

Users who are viewing this thread

Birde tanklar oraya kadar götürüldü ve herakat yapacaklarını söylediler fakat sonradan lafı değistirdiler harekat yok tatbikat diye sınırda tatbikat olurmu acaba koca tankları oraya taşıdırlar. Şaşırtıcı belkide Abd Ankarayı uyardı yada bi saldırı falan olabilir şaşırtıcı...

http://www.youtube.com/watch?v=ScMp8jQ90-g&feature=player_embedded
birde şuna rasladım.

Bay Kurnaz said:
Her depreme Amerikanın işidir demiyorum ki. Hatta birkaç gün öncesine kadar Van depreminin HAARP'ın yapmış olabileceğine inanmıyordum. Detaylı olarak araştırınca inanmaya başladım.
Jeoloji hakkında hiçbir bilgisi olmayan insanların yazdığı kuyruk sokumunun biraz altından gelen bilgilerle yazılmış saçma span yazıları okuyup inanmışsan o senin sorunun.

Bilimle alakalı şeyin doğruluğu için varsayımda bulunmuş "önemli üniversitelerdeki" insanlar değil, yapılan deneylerin sonuçları gerekir. Evet, iyonosfere yollanan radyo dalgaları bir iş yapmış olabilir. Ama bunun ne koşullarda olduğunu bilmeden etmeden, o kadar güzel işinize gelen şeye inanıyorsunuz ki. Eğitim sistemine milyon tane çamur atacağınıza oturup size kontrollü /kontrolsüz deney nasıl yapılır anlatıldığında, hipotez, teori nasıl hazırlanır öğrettiklerinde, atmosferdeki tabakaların neden adlandırıldıklarını ya da radyoaktif demenin aslında ne olduğunu söylediklerinde dikkatinizi verseniz daha az spekülasyona maruz kalan hayatlar yaşarız.

Hakikaten yine fol yok yumurta yok. İşinize gelene inanıp cevap verdiğiniz, işinize gelmeyene smiley ile çözüm bulduğunuz bu tavırların kimseye, hiçbir yere bir yararı olmaz. Depremin olma sebepleri hakkında atıp tutmak bu kadar kolaysa eğer, vay sizin katkıda bulunacağınız insanlığın haline...

Bay Kurnaz said:
He canım. götümüzden uyduruyoruz. hepimiz kör cahiliz. biz düşünemiyorduk zaten, hatırlattığın çok iyi oldu. kendi görüşünüzden olmayanlara bok atmaktan amma çok zevk alıyorsunuz.

Ne zaman ki kanıtla gelirsiniz, gerçekten bir araştırmanın parçası olmaya değer kanıtlar ile, saygımı hak edersiniz. Google ile araştırma yapılmaz. Wikipedia dan referans olmaz. Hakemli dergi diye bir kavram vardır, duydun mu hiç? SSCI diye bir derecelendirme sistemi vardır mesela sosyal bilimler için. Benzer sistemi fen bilimleri için de vardır. Bu derecelendirmenin içine bile giremeyen şeylerle dünyanın şifresini çözdüğünüz sürece, insanların bu "araştırmaları" ile başkalarını sebepsiz yere suçladığınız sürece, sonrasında da insanlara hayatta kalmaya değer olup olmadıklarının payelerini biçtiğiniz sürece tabi size böyle muamele yapmak zorunda bırakırsınız bizi ki, size herhangi bir dışkı falan atmadık.

Ama yeter artık. Bir dolu farklı başlıkta araştırma üstüne, sebep-sonuç üstüne bir dolu kişi yazdı çizdi. Çarpıp seken bütün bu argümanlardan sonra da saygı görmüyorsanız bizden çıkmış birşeydir bu....

Edit: Birileri diyecek ki: "E burası bilimsel site değil, her söylediğimiz bu kadar destekli mi olmalı?" diye. İnsanı suçlarken düzgünce delile ihtiyacınız var. Yani "o yaptı, bu öldürdü, bunlar kötü" derken de dayanak ister insan. Dayanak yoksa, söyleme neden saydı duyulsun ki?

Bay Kurnaz said:
peki o zaman sen van depreminde haarpın parmağının olmadığını kanıtla. daha doğrusu haarpın çalışmasıyla depremin oluşmayacağını kanıtla. elle tutulur veriler, kanıtlar ve kaynaklarını ver. görelim bakalım. (karşıma orada depremin olması normal diye çıkma. fay kırığının olmadığı yerde zaten haarpla bile deprem olmaz.)

Ortaya bir iddia atan sensin dolayısıyla kanıtlaması gereken de sensin. Baradh ortaya attığın bu iddianın doğru olmadığını düşünmüş ve inanması için kanıt istemiş.

berkil said:
Ortaya bir iddia atan sensin dolayısıyla kanıtlaması gereken de sensin. Baradh ortaya attığın bu iddianın doğru olmadığını düşünmüş ve inanması için kanıt istemiş.

Teşekkürler.

Bay Kurnaz said:
peki o zaman sen van depreminde haarpın parmağının olmadığını kanıtla. daha doğrusu haarpın çalışmasıyla depremin oluşmayacağını kanıtla. elle tutulur veriler, kanıtlar ve kaynaklarını ver. görelim bakalım. (karşıma orada depremin olması normal diye çıkma. fay kırığının olmadığı yerde zaten haarpla bile deprem olmaz.)

Benim derdim birilerine suç bulmak değil, olan olayın dibini kazıp ortaya suçlu çıkarmak da değil. Benim demeye çalıştığım "olan olmuş, sonrasında gelişen şeylere önem verilsin" ama anlamayan anlamıyor işte.

M. Kemal Atatürk "Türk milleti" derken azınlıkları da, çoğunluk nüfusu da, yurt dışında doğup burayı evi göreni de, uzun yıllar uzak kalıp hayatının son birkaç yılında ayak basanı da dahil etmiştir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gününe bu kadar yakın başlayıp eğer susturulmasalardı fersah fersah devam edileceği belli ayırımcılık ve nefret naralarından sonra bir de başka milletlerin suçu kalmıştı çünkü. Konu birlik beraberlik olsa burnunuzdan kıl aldırmazsınız, "onlar bölücü birliği parçalıyorlar" diye mızmızlanırsınız. Adamların evleri, hayatları yıkıldı. 3-4 gün cesetlerin yanında kapkaranlık yerde buz gibi soğukta kalanlar oldu, hala olanlar var. İster uzaylılar yapsın, ister ABD, ister doğal afet. Olan oldu yahu, ama sizlerin amacı ne birlik, ne hak/hukuk, ne de insan hakları.

Forum katılımcıları olarak utanın, ben utandım zaten bahsettiğim bu kitle adına. Ne Atatürk Devrimleri sizin için birşey ifade ediyor demek ki, ne Nutuk, ne insanların harcadıkları birlik çabaları. İnsan öldü ya, insan! Kalkıp hükümeti "neden bu devirde prefabrik kulübe stoklamıyor da çadır stokluyor? yazık bu insanlara" diye eleştireceğinize "elin kürdü ölsün şerefsiz!!!" diye saygısızca şeyler dolanıyor burada. "Müteahhitler kotü bine yapmış son 5 yılda, kimse kontrol etmemiş bunları, ne biçin otorite bu?" diye veryansın edeceğinize "ABD ışın yolladı çiyuv çiyuv puf oldu herşey nihuhahaha" lar var etrafta. Üstelik ne bunun resmi açıklaması var "biz yaptık" diye, ne birisi tektonik yapılarla bu dalgaların ilişkisini gerçek bir fizikçi olarak çıkıp açıklıyor burada, ne de başka birşey. Radyoaktif gazların hareketi diyorsunuz mesela. Radyoaktif gaz nedir? Hangi ışımayı yapar? Bu ışımayı ne miktarda yapar, çevredeki molekülllere ne güçte nötron, elektron (ya da abartalım hadi) proton yollar? Bağları kopartacak ya da yenilerini yapacak kadar güçlü müdür? Veya kısa atımlık mermi gibi midir? Sönüp gider mi?

Cem Yılmaz'ın dediği gibi "Küçükçekmece Nükleer Araştırma Merkezi. Allah Allaaah!!!" Bazı kavramları duydunuz mu içiniz titriyor herhalde... UYahu vücudumuzdaki C14 izotopu zaten radyoaktif. Yaldır yaldır vücutta radyasyon taşıyoruz biz. Zaten bunun yarılanma süresi üstünden cesedin kaç yüzyıllık olduğu hesaplanıyor. Ki ben kimyacı değilim, fizikçi hiç değilim. Bir dolu izotop geziyordur vücutta belki, bu benim bildiğim 1 tane.

Bilginiz yok, olsa bile büyüdükçe küçülmeniz gerektiğini hiç bilmiyorsunuz zaten. Varsa yoksa caka satmak, varsa yoksa hava yapmak. İnsan hayatı üstüne bu kadar ucuz konuşmaya kimsenin hakkı yok!

fatihistan said:
Bin ölü falan yok,nereden çıkardınız?İlk belirlemelere göre 60 ölü varmış.Siz nereden duydunuz 1ooo olduğunu?

Ha? Şu an  600 ölü var daha sadece bir kaç binadan çıkan ölü sayısı bu.Medyaya da ekmek çıktı anasını satayım sabah akşam Ercişte pembe dizi çeviriyorlar.Ne köylerin halini soran var ne de fakir semtlerin halini soran var en azından 1000 ölü daha olduğuna eminim.

Şu ilahi adalet! biz vuracaktık Allah vurdu gibisinden laflar söyleyen gerizekalılara sesleniyorum inşallah aynı yıkımı siz yaşamazsınız arkadaşlar ama yine de dangalaksınız bilesiniz yani.

Şunu da ekleyeyim, benim bildiğim doğallığı dışında deprem oluşmasının nedeni fayları harekete  geçirecek tek şey yüksek çapta nükleer deneyler Amerikanın afganistanda yaptığı gibi ha eğer bizden habersiz türkiyede nükleer deneme yapılıyorsa benim bileceğim iş değil tabii.

Hala bu işi siyasi ranta bağlamaya çalışanlara intikam haline getirmeye çalışan siyasi sisteme ayıptır be! Bazı yardım kolilerinin içine taş doldurup üstüne Türk bayrağı koyup göndermişler içlerine küfürlü mektuplar bırakmışlar.Bazı kolilerin içine mayo doldurup göndermişler helal olsun başka bir şey demiyorum.Ben bu yapılan yüzlerce milyonluk yardımlarında oralara ulaştığını hiç sanmıyorum.

O yapılanlar yanlış,mayo göndermek gibi. Ama deprem batıda olsa idi,doğudan yardım gelirmiydi,bence gelmezdi.. Heryerde,bize ayrımcılık yapıyorsunuz kürdüz diye diyenlere,batıdan kamyonlarca yardım gitti. Hepte böyledir,kimsenin ayrımcılık yaptığı yoktur. ama doğudan gelmicegine eminim. Tabiki iyileri vardır yardım eder ama çoğunluktan bahsediyorum.

altolgali said:
O yapılanlar yanlış,mayo göndermek gibi. Ama deprem batıda olsa idi,doğudan yardım gelirmiydi,bence gelmezdi.. Heryerde,bize ayrımcılık yapıyorsunuz kürdüz diye diyenlere,batıdan kamyonlarca yardım gitti. Hepte böyledir,kimsenin ayrımcılık yaptığı yoktur. ama doğudan gelmicegine eminim. Tabiki iyileri vardır yardım eder ama çoğunluktan bahsediyorum.

Emin ol gelen yardımın  iki katı gelirdi.Emin ol.

MîR_73 said:
Ha? Şu an  600 ölü var daha sadece bir kaç binadan çıkan ölü sayısı bu.Medyaya da ekmek çıktı anasını satayım sabah akşam Ercişte pembe dizi çeviriyorlar.Ne köylerin halini soran var ne de fakir semtlerin halini soran var en azından 1000 ölü daha olduğuna eminim.

Matematikle aran iyi değil galiba?Tarih okumayı bilmiyorsan söyleyeyim,ben o yazıyı 6 gün önce yazdım ki o sırada 1ooo ölü olmadığı hâlde varmış gibi konuşuyorlardı.Onlara cevap olarak yazdım.

MîR_73 said:
altolgali said:

Gelmezdi. Ama normal olarak gelmezdi, çünkü Kızılay'ın veya yardım kuruluşlarının merkezi ya İstanbul'da ya Ankara'da.. Böyle bir durumda aç sefalet içinde olan, köylülerden yardım da beklenmesi doğru değil.

KLaupS ChamasK said:
MîR_73 said:
altolgali said:

Gelmezdi. Ama normal olarak gelmezdi, çünkü Kızılay'ın veya yardım kuruluşlarının merkezi ya İstanbul'da ya Ankara'da.. Böyle bir durumda aç sefalet içinde olan, köylülerden yardım da beklenmesi doğru değil.

Eminim 2 katı gelirdi, harikalar diyarında olsa idik.. Ayrıca 1 tane kazağını gönderemicek kadar aç değiller,abartmayın.

Back
Top Bottom