Türkçe,Türükçe,Türkche,Türkish çe...

Users who are viewing this thread

Allegro said:
Akşam-ı şerif diye bir Türkçe mi var, 3. dünya dillerinin tecavüzüne uğrayacağına varsın İngilizce'nin Fransızca'nın tecavüzüne uğrasın tek kaşlı orkların konuştukları yerine monşerlerinkini anlarız ne güzel. Akşam-ı şerif derken iyi de good evening mi koyuyor? Ayrıca kafandaki davaya verdiğin örnek de ilüzyondan ibaret, giderek basitleştikten sonra pat diye vulgar Türkçe'den vulgar İngilizce'ye dönüyor nasıl oluyorsa.

Türkçe konuşmak istiyorsan "Ötüken'den demir kapıya kadar ordu saldım gördüm ki Ötüken'den başka il Türkçe'den başka til yok imiş" diye konuşacaksın, ziyadeli mukabilli konuşup da sonra ben Türkçe'yi koruyorum diyen adama kıçımla gülerim. Bugün metroseksüel, gay gibi sözcükler nasıl kültürel etkileşimle olağanlaşıyorsa sizin o ağdalı dil zannettiğiniz gayri Türkçe sözcükler de zamanında kültürel etkileşim sayesinde olağanlaşmış şeyler.
Ne ?  :mrgreen:

Rumil said:
Tatari_okan said:
...Bunu başarabilmemiz için de...
Mizahsel yerine mizahsal ya da mizahî...
Türkçemizde, özel adlara gelen yapım ekleri ve bu eklerden sonra gelen çekim ekleri kesme imiyle ayrılmaz.
Son paragrafta çatı uyuşmazlığından kaynaklanan anlatım bozukluğu var.
Arkadaşım gerizekalımısın? Yani konunun içine sıçmayı neden bu yöneticiler özellikle seviyor? Ulan ne gerizekalı adamlarsınız siz,sırf ota boka muhalefet için yazı yazmayın arkadaşım. yok yani oradaki amacı anlayıp da bu mesajı akılı selim bir insanın yazması mümkün değil. İlla her konuda bilgiçlik taslayacaksınız ota boka muhalefet olacaksınız.Bu kadar gerizekalılık,ahmaklık olamaz.Evet evet; gerizekalılık değil direkt ahmaklık bu...
Arkadaş anlatmak istediğini ağır dille yazmış ama anlatmak istediğide haklı.Bir kerede şurda bir şey yazan insanlara hak verin.İllaha eksiklerini bulmanıza gerek yok.Yani artistlik yapmayın.(Nerde artist var bu foruma toplanmış anasını ...) -Şimdi birkaç bebe asıl artist sensin der.

Tarquin said:
Rumil said:
Tatari_okan said:
...Bunu başarabilmemiz için de...
Mizahsel yerine mizahsal ya da mizahî...
Türkçemizde, özel adlara gelen yapım ekleri ve bu eklerden sonra gelen çekim ekleri kesme imiyle ayrılmaz.
Son paragrafta çatı uyuşmazlığından kaynaklanan anlatım bozukluğu var.
Arkadaşım gerizekalımısın? Yani konunun içine sıçmayı neden bu yöneticiler özellikle seviyor? Ulan ne gerizekalı adamlarsınız siz,sırf ota boka muhalefet için yazı yazmayın arkadaşım. yok yani oradaki amacı anlayıp da bu mesajı akılı selim bir insanın yazması mümkün değil. İlla her konuda bilgiçlik taslayacaksınız ota boka muhalefet olacaksınız.Bu kadar gerizekalılık,ahmaklık olamaz.Evet evet; gerizekalılık değil direkt ahmaklık bu...

Bunu okuyan kişi "Peki,sen nesin" demez mi? Der, ben dedim! Sayın üye öncelikle terbiyeni takın burada kimse kimsenin asker arkadaşı değil bir sorunun varsa düzgün bir üslupla dile getirirsin böyle iletilerle kimse seni "siplemez" ben sana diyeyim...
Adam muhalefet olmamış, sadece "Bir iş yapıyorsun bari düzgün yap." mantığıyla hareket etmiş...

Forumun genel üslubuna bakarsanız;mesajlarımın ne denli seviyeli(!) olduğunu görürsünüz.Forum yöneticilerin açık açık sövdüğü bir forumdan bahsediyoruz sonuçta ya neyse...

Yazdıklarımın sonuna kadar arkasındayım.Ayrıca yanlış anlamayın ama size o kullanıcının avukatlığı düşmez. Yazdıklarından ben tek anlam çıkarırım,yok şunu demek istemiş de yok bunu kastetmek istemiş de geçiniz efendim geçiniz!

Rumil said:
Koskoca bir paragraf yazıp kayda değer hiçbir şey söylememeyi nasıl başardın? Tek yaptığın hakaret etmek ve -galiba- bir şeyler iddia etmek olmuş.
Sanırım anlamadın ya da Türkçe bilgin yetmedi.
"Mizahsel" diye bir kelime -bildiğim kadarıyla-  yok.
"Türkçe'miz" yerine, "Türkçemiz" diye yazılmalı. Zira özel adlardan türemiş kelimelerde kullanmıyoruz kesme işareti. "Türk'çemiz" demediğimiz gibi.
"Bunu başarabilmemiz içinde kitap okumak en başlarda geliyor." cümlesinde da anlatım bozukluğu var. "Bunu başarabilmemiz içinde kitap okumamız gerekiyor." ya da "Bunu başarabilmemiz içinde yapabileceklerimiz arasında kitap okumak en başlarda geliyor" (yine düşük mü yazdım ne?) olabilirdi sanırım.
Son olarak "içinde" değil, "için de" olması lazım. Hatta oradaki de eki komple kalkmalı belki?

Neyse yani, sonuç olarak "düzgün Türkçe" diye mesaj atmış bir arkadaşın kendi cümleleri Türkçe dilbilgisinden yoksun görünüyor (dört cümlede dört hata var). Tatari de gayet düzgün, ağır da olmayan, bir mesaj atmış. Hatta dili bile yok mesajın, tamamen tarafsız. Basitçe, hatalarını yazmış arkadaşın.

Sence daha iyi Türkçe'ye nasıl ulaşacağız? Birbirimize "baylar ya eskiden fevkalade diyorlarmış şimdi çok kull diyorlar yhaaaa" diye forum mesajları atarak mı? Yoksa birbirimize hatalarımızı göstererek mi? Ortada artistik falan yok, gereksiz yere ortalık bulandırmayın. Ayrıca forum genele açık bir ortamdır. Sen nasıl birine yönelik yorum yazma hakkına sahipsen, başkaları da sana yönelik yorum yapma hakkına sahiptir. Konudan sapmadığı ve seviyesi yerinde olduğu sürece tabi. O yüzden kendin laf edip sonra başkası sana laf edince "onun avukatlığını yapmayın ulennn" diyip sıvışamazsın.

Zaten ne söylediğin belli değil. "tek anlam çıkıyor" demişsin, ne anlamı çıkıyor söylememişsin. artistik martistik var demişsin, oysa mesajda basitçe arkadaşın eksiklerini göstermiş.  Bir de üstüne hakaret etmişsin. Sonra da "yöneticiler sövüyor", "ben çok kalite bi adamım(!)" falan diye birşeyler yazmışsın. Ne çektiysen ben de istiyorum.

Yorum ve açıklamalar için teşekkürlerimi sunarım. Ben sadece Türkçenin gidişatı hakkında bir yazı paylaştım, bu yazıyı bazı arkadaşlarım tartışma ortamına çevirdi. Umarım aynı durum tekrarlanmaz ve Türkçenin nereye gittiğine hep beraber şahit oluruz.

memopek said:
Maelstorm said:
"Bunu başarabilmemiz içinde yapabileceklerimiz arasında kitap okumak en başlarda geliyor" (yine düşük mü yazdım ne?)
"Bunu başarabilmek için yapabileceklerimizin başında kitap okumak geliyor."

Her ikisi de aynı anlamı taşımaktadır. Düzeltme yapmanız gerekmezdi.

Erhan GÜLTEKİN said:
memopek said:
Maelstorm said:
"Bunu başarabilmemiz içinde yapabileceklerimiz arasında kitap okumak en başlarda geliyor" (yine düşük mü yazdım ne?)
"Bunu başarabilmek için yapabileceklerimizin başında kitap okumak geliyor."

Her ikisi de aynı anlamı taşımaktadır. Düzeltme yapmanız gerekmezdi.
cık.düşük oluyor öteki türlü.

edit:2006 çok abartılı olmuş.ben böyle bir diyalog hiç duymadım nedense.

Düşük olmak nedir, pardon konuyu böldüm ama ?.(Bir de böyle bir cümle kurduğum zaman sonuna nasıl bir noktalama işareti getirmeliyim? Nokta koysam olmadı, soru işareti koysam hiç olmadı gibi geldi ben de ikisini birden koyayım dedim. Sarkastik bir amacım yok sadece cidden merak ettim.)

Master Ronin said:
Düşük olmak nedir, pardon konuyu böldüm ama ?.(Bir de böyle bir cümle kurduğum zaman sonuna nasıl bir noktalama işareti getirmeliyim? Nokta koysam olmadı, soru işareti koysam hiç olmadı gibi geldi ben de ikisini birden koyayım dedim. Sarkastik bir amacım yok sadece cidden merak ettim.)

Pardon, konuyu böldüm ama düşük olmak nedir?

Noventa said:
Dil bilgisi kurallarına uygun olmayan, anlatım bozukluğu içeren cümle düşük cümledir ama genellikle devrik cümlenin yerine kullanılır.
aslında devrikle düşük cümle arasında büyük fark var :razz:

salı günü münazaramız var kullanmayı düşünüyorum. BAzı arkadaşlar yanlış bilgi olduğunu söylüyor öyle mi? Zor duruma düşmeyelim.

Joy said:
Master Ronin said:

Pardon, konuyu böldüm ama düşük olmak nedir?
öhöm.. Şimdi annenin karnındaki bebeğin...  :razz:

Back
Top Bottom