Siyaset

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Bu günlerin geleceğini hepimiz biliyorduk işte bu güne nasipmiş Allah hepimizi bu sapıklardan korusun artık biz erkeklerede zorla türban mı taktırırlar kara çarşaf mı bilemeyiz. En sonunda istedikleri olacak halkı sokağa dökecekler. Pislik herifler islam islam diye sözde ölüyorlar ama baksan alayı hırsız alayı sapık.

Siyaset,
TURAN Olsunmu?Olmasınmı?[TARTIŞMA],
Anarşizm,
Ortak Kültüre Sahip Devletler Neden Birleşmiyor?,
Afganistan Bir Ara Komünist Bir Devletmiş :schock:,
Hüseyin Nihal Atsız'ı nasıl bilirsiniz? (Konunun adından pek anlaşılmıyor olabilir ama burası da politik tartışmaların hedefi haline gelmiş),
Türkistan,
Türkiye siyasetini kurtaracak yeni bir hareketin ortaya çıkmaması,

Afrikayı 5'e katlayacak kadar büyük bir politik laf söyleme açlığı söz konusu, modeyatöy abiley kendilerine dikkat etsinler darbe planlanıyor olabilir.

Din belki de bu ülkenin başına gelmiş en kötü şey. Giderek insanları birbirine düşman ediyorlar. Aşırı dindar kesimin sempatisini kazanırken ateist, agnostik ve sol kısmın daha çok tepkisini çekmeye başladı. Beni yeterince dinden soğuttu bu toplum. Yeni yasadan sonra ortalık fena karışır artık. Temelleri laiklik olan bir ülkenin anayasasını dindar yapmak nedir ? Nasıl bir zihniyettir ? Anayasada namaz kılamazsın falan mı yazıyor ? İşin daha kötü tarafı benim seçmediğim adam başkaları istiyor diye beni de etkiliyor. Demokrasi bu millete fazla bile.

Elrohir Oronrá said:
Din belki de bu ülkenin başına gelmiş en kötü şey. Giderek insanları birbirine düşman ediyorlar. Aşırı dindar kesimin sempatisini kazanırken ateist, agnostik ve sol kısmın daha çok tepkisini çekmeye başladı. Beni yeterince dinden soğuttu bu toplum. Yeni yasadan sonra ortalık fena karışır artık. Temelleri laiklik olan bir ülkenin anayasasını dindar yapmak nedir ? Nasıl bir zihniyettir ? Anayasada namaz kılamazsın falan mı yazıyor ? İşin daha kötü tarafı benim seçmediğim adam başkaları istiyor diye beni de etkiliyor. Demokrasi bu millete fazla bile.
Kesinlikle, katılıyorum.

Felix said:
Elrohir Oronrá said:
İnanan insanların bu durumda olmalarının sebebi, inançları değil cahillikleridir. Kuran'ı anlayarak okunabilsin diye Türkçeye çevirtmiş bir adamı din düşmanı ilan edilmesinin başka bir sebebi de yoktur. Fetoya, cübbeliye "islam alimidir vesselam" diyen adamlar var hala yahu. Ve bunu delicesine savunuyorlar.  Ülkede kuran okuyan kitle kulaktan dolma bilgilere inanıp sadece arapça okumasa, kitabı anladığı dilden okuyup azıcık beynini çalıştırsa sorun kalmayacak aslında.
Sürekli kafamı meşgul eden ve dile getirdiğimde ucube gözüyle bakıldığım fikirleri yazmışınız hemde hiç bir fark olmadan.

http://mobil.hanedandan.com/yazarlar/nilhan-sultan-osmanoglu/sizin-dininiz-size-benim-dinim-bana/14/

Ne yazıyorsa altına imzamı atıyorum.  Atı alan Üsküdarı geçti..

tanerico said:
http://mobil.hanedandan.com/yazarlar/nilhan-sultan-osmanoglu/sizin-dininiz-size-benim-dinim-bana/14/

Laiklik olsa ne olur olmasa ne olur bence işimize bakalım hacı diye abuksubuk bir şey yazılıyor sen de altına imzanı atıyorsun?  :facepalm:

@Partizanes
Devlet aklını ve otoriter zihniyetini anlamadan solu eleştirmek pek manalı değil.
Öyle bir yazmışsın ki, devlet baba ne yaparsa haklıdır. Onun dışındakiler, devlet aklının koyduğu kurallara göre oynamak zorundadır. Sanki devlet aklı bu durumdan muafmış gibi...

tanerico said:

Ya ben insanlarımıza artık anlatılmaması gereken en basit doğruları anlatmaktan sıkıldım. Bu yazı gevşekliğin dik alası. "Laiklik yasada olmasa ne olur?" demek ha. Din devlete girerse fark etmezmiş, zaten karışmazlarmış... Laiklik, devleti ve araçlarını cebri olarak akla ve bilime emanet eder. Zaten başımızda şiddet tekeli olan bir organizasyon belayken, sen gidip bu aracı değiştirip din devleti haline getirebilmeye müsait pozisyonlar açıyorsun ve bir şey değişmeyeceğini söylüyorsun. Ancak bu kadar alık olunabilir.

Bana biraz Jirondenlerin ve Jakobenlerin neden çatıştığını anlatsana. Fransa'da devrim neden olmuş mesela? Devrimden önce Jirondenler ve din devleti baştayken Katolik ruhban sınıfı yine kendi dininin kendine olduğunu düşünmüş mü?

tanerico said:

Osmanlı yönetimi bilmiyor muydu
Eski osmanlı topraklarına bak  :lol: Şu ortadoğudaki davarlar(IŞİD)'de benin dinim bana diyen bir kitabı kutsal kabul ediyor. Yazdığı şeylerin hemen hepsinde bilgi yanlışı veya kasten çarpıtma var.Mabadın yiyorsa taner, yazarım ama saygı duy, yüzde elliyi zor tutuyorum, kabız oldum diye ağlamak yok.

Gorzil said:
tanerico said:

Ya ben insanlarımıza artık anlatılmaması gereken en basit doğruları anlatmaktan sıkıldım. Bu yazı gevşekliğin dik alası. "Laiklik yasada olmasa ne olur?" demek ha. Din devlete girerse fark etmezmiş, zaten karışmazlarmış... Laiklik, devleti ve araçlarını cebri olarak akla ve bilime emanet eder. Zaten başımızda şiddet tekeli olan bir organizasyon belayken, sen gidip bu aracı değiştirip din devleti haline getirebilmeye müsait pozisyonlar açıyorsun ve bir şey değişmeyeceğini söylüyorsun. Ancak bu kadar alık olunabilir.

Bana biraz Jirondenlerin ve Jakobenlerin neden çatıştığını anlatsana. Fransa'da devrim neden olmuş mesela? Devrimden önce Jirondenler ve din devleti baştayken Katolik ruhban sınıfı yine kendi dininin kendine olduğunu düşünmüş mü?
Jiroden diye bir şeyi daha  önce tanerin duyduğunu bile sanmıyorum.

Partizanes said:
Sol kesimi basitce kessim. Herşeyin ortada olduğu bir dönemdeyiz.
Efsane analiz. Tüm sol hareketi mücadelesinden vazgeçmeli bunu gördükten sonra.

Partizanes, "Her tarafta hatalı insanlar var." diyerek pek bir şey ifade etmiş olmuyorsun ki. Hatta epey Captain Obvious konumuna düşüyorsun, çoğu kişinin bildiği şeyler bunlar. Ama her tarafta hatalı insanın olması nedeniyle nasıl "sol kesim basitçe kesim" oluyor? O ilişkilendirme hiç olmadı.

Ben bu adamlar boş boş caka satsın diye vergi vermiyorum.Şimdi milletin evinde böyle klip çekip, barış diye de bağırır akitler.

sadece Kuran'a tabiyiz demek insanı dindende çıkartır ki bildiğim kadarıyla Işid'de böyle bir toplum. ki yaptıklarınında Haricilikten başka bir sonucu olduğunu göremiyorum
Sadece Kur'an'a tabiyiz demek harici de yapmaz, kaldi ki adamlar peygamber mührünü(doğruluğu tartışılır) bayrak olarak bellemiş.Bir de baktım inançsal haricilik(?)diye bir nane varmış vahhabiler de buna dahilmiş..Yanlız bunlar sadece Kur'an'ı esas almıyorlar, sadece sünnilerin yaptığı gibi türbe ziyaretinde bulunmayı, bir kılı ziyaret gibi şeyleri şirk ilan ediyorlarmış.Belki bu yüzden Kur'ancı olduklarını düşündün.

Partizanes said:
2 adet 's' harfi bu kadar seni incitiyorsa hatayı bende değil kendinde aramalısın. Aynı durumu bana kaç defa farklı şekilde açıklattın/açıklattınız. Düzgün bir eleştiri yerine sadece kendi düşünceni savunuyorsun ki savunmuyorsunda, iğneliyorsun. Anlama değil, kelimeye başlıyorsun. En büyük hatanda bu.

Ya bilerek mi yapıyorsun? "Kestim" yerine "kessim" yazarsan onu tabii ben "kesim" olarak algılayıp sığ bir yorum olduğunu düşünürüm. Ne demek istediğini açıklayınca da geri çekildim zaten. Ve bir kere açıkladın, iki üç kere falan değil. "Sol kesim basit kesim" diye bir şey yazdığımı düşünüp sığ bir kritik olduğunu söyleseydin sana hak verirdim. Tartıştığımız şeye bak allasen...

Ruan said:

Ben bu adamlar boş boş caka satsın diye vergi vermiyorum.Şimdi milletin evinde böyle klip çekip, barış diye de bağırır akitler.

İnsanlık düşmanları bunlar. Irkçılık yakında yaygın olarak müziğe de girecek sanırım. Orayı da kirletecek faşistler.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom