Savaş Taktikleriniz.

Users who are viewing this thread

Kendi bulduğum bir taktik Rodoklar'la oynarken Kergit Okçularını avlamak için yaptığım atlıları bir tarafta yanıma toplayıp ben okçunun sağından doğru yaklaşıyorum ve benim atlılarım sağ tarafta iken Kergit Okçusunu yiyorlar :grin:

100 kişilik bir orduda;
25 süvari (artık hangisini alırsanız ona göre sizin seçiminiz)
40 okçu (tercihen rodok arbaletçisi)
35 piyade (savunma için rodok daha mantıklı)

\        /
                  \    /
                    \ /
            SüvariSüvariSüvari
PiyadePiyadePiyadePiyadePiyade
      OkçuOkçuOkçuOkçuOkçu
Basit bir şekilde süvarilerle hilale almaya çalışırsın. Bizim okçulara kalkanla gelen askerler arkalarına döndüklerinde okçular bir güzel indirecek onları. Savaşın sonuna doğru da piyadeleri hücüma aldığın zaman bitiyor

Hepsine beni takip et diyorum süvarilerle önden gidip düşmanları (özellikle piyadeleri) deşiyorum ve uzakta ki bir yerde piyadeleri bekliyorum piyadeler düşmana saldırmaya başlayınca düşmana doğru koşup hücum emre veriyorum (kısaca düşmanı iki taraftan hafif bir çember oluşturacak şekilde sıkıştırıp arada eziyorum) ardından kalan düşmanları öldürüyorum.

Caliph said:
Galip çıkarsın çünkü ordunu süvari doldurup strateji yapmıyorsun, adamlar yerleşmeden dalıyorsun. :smile: Kısacası yapay zekaya Rush çakıyorsun.

Genellikle Süvari'den kuruyorum ordumu fakat çok iyi strateji'de yaparım :grin: Fire and Sword'da :grin:

Açıkçası WFAS'ı ben çok stratejik bulmuyorum. Strateji konusunda warband en iyisi.

Benim favori krallığım Rodok, ve genelde ordumun %50sini mızrakçı, %50sini arbaletçilerden oluştururum, ben de mızraklı piyade olurum. En iyi stratejiler ve en güzel savunma taktikleri bu şekilde yapılıyor. Unutmadan, zorluk en üst seviyede... Çoğu zaman iki svadya süvarisi teke tekte beni alıyor. Yok öyle kesme doğrama.

Hepsini beni takip ettiriyorum sonra okçuları arkaya koyuyorum sonra piyadeleri onların önüne koyuyorum süvari ile sağdan dolaşıyorum arkalarına doğru okçular onları hallederken piyadeler saldırıyor bende süvariler ile arkadan saldırıyorum :grin:

Svadyalı şövalyeler Rodok keskin nişancıları ve mızrakçısı. Full zorlukta 100 kişiyle 173 kişiyi yendim.

Balkes said:
Svadyalı şövalyeler Rodok keskin nişancıları ve mızrakçısı. Full zorlukta 100 kişiyle 173 kişiyi yendim.

Ben 67 kişiyle full zorlukta sadece arbaletçilerle 170 kişilik sarranidi yenmiştim. Ama haritada bulduğum en dağlık yere kadar hepsini çekmiştim :lol:

Okçuların görüş açısı geniş olduğu kadar tahlikeliler sonuçta. Kale kuşatmasında da yetişebilirseniz burçlara dizmenizi öneririm. Surların asıl girişini ağır kalkanlı piyadelerle, okçuların olduğu burçları ise hafif piyadelerle korumanızı öneririm.

Oyundan zevk almayı sağlayan. oyun çıkalı kaç yıl geçse de hala oynanır yapan şey bu. Her savaş ayrı bir keyif oluyor taktikler sayesinde.

Caliph said:
Açıkçası WFAS'ı ben çok stratejik bulmuyorum. Strateji konusunda warband en iyisi.

Benim favori krallığım Rodok, ve genelde ordumun %50sini mızrakçı, %50sini arbaletçilerden oluştururum, ben de mızraklı piyade olurum. En iyi stratejiler ve en güzel savunma taktikleri bu şekilde yapılıyor. Unutmadan, zorluk en üst seviyede... Çoğu zaman iki svadya süvarisi teke tekte beni alıyor. Yok öyle kesme doğrama.

Aslında ilginçtir ben tam aksini düşünüyorum. Şahsen 120 kişilik grup kapasitesi yapıp, 120 tane memlük yetiştirdiğim zaman rodoğa bile bodoslama dalsam çok az kayıpla kaybediyorum (rush çekmesem de aynı şekilde). Niye, çünkü adamlarda zırh var abi; zırhı olan kazanıyor. WFaS'ta ise, zırhın daha az etkisi var çünkü tüfeklerle delik deşik ediyorlar adamı. Bir anda en üst birimlerin çatır çatır yere serilebiliyor.

Tabi warband'da taktik yapmanın zevki ayrı. Bu açıkları kapatmak için bir mod yapmakla uğraşıyorum aslında, şu çeviri işlerim bitsin ona yoğunlaşacağım.

ordum genelde ilerleyen zamanlarda oturur şöyleki ; sarranid memlük ve sarranid okçuları üstüne kuruludur onlar bu seviyeye kadar çıkana kadar paralı askerler ön safta savaşın en sert kısmında savaşır.
ordu oturunca atıyorum 40 memlük varsa 30 okçu vardır. yani 10 kişi az okçum vardır onları doğduğumuz yerin biraz ilersinde tutarım memlüklülerle saldırır düşmanı okçularıma doğru çekerim sonuç %90 galibiyet kalan %10 rodoklar :grin:

40 svd. şöv. 20 memlük 20 nord khrmn. 40 rodok kıdmli arbaletçi

okçuları arkaya piyadeleri 20 m ileriye yakın dur diyerek koyarsın.memlük ve şövalyeleri en dipten taip ettir düşman piyadelere varınca saldır süvarilerle.kullanmıyorum ama bu taktik uyar.

tabi kolay ayarlarda adam basmak kolay oluyor.. nedendir bilmiyorum; ben bu oyunda sadece atlı karakteri hakkıyla oynayabiliyorum, kaç yıl oldu oynamaya başlıyalı, hala atlı.. süvarilerle bodoslama taktiğine kesinlikle katılmıyorum, hızları kesildiğinde 3 tane köylü bile öldürebiliyor ( tabi biz memlük felan bilmeyiz, khergit atlısından bahsediyorum ).. ordum sadece khergit birliklerinden oluştuğu için daha çok atlılar ile kullanabileceğiniz bir taktiği söyleyeyim.
grup sekmesinden tüm birimleri rakamlara atadıktan sonra, çok basit! önden avcılar gönderilir; kergit atlısı olan birlikler sol tarafa çekilir.. 30 adım ilerletilir.. geri kalan birlikler direk bizim kontrolümüzde sağ taraftan klasik bir turan taktiği.. avcılarımız onları oyalarken biz yandan charge yaparak 4-5 saldırı yapıyoruz.. yeni düşman birlikleri geldiğinde avcıları ve kontrolümüzdeki kargıcıları felan çekiyoruz; yeni düşmanlara hazırda tuttuğumuz atlıları gönderip oyalıyoruz. sonra onları geri çekip biz charge yapıyoruz.. yada ne gerek var böyle bir fanteziye derseniz; önden okçuları gönderin, onlar başlarının çaresine bakarlar ( okçu dediğim atlı okçular ) siz kalan birliklerle düşmanın kanatlarına,arkasına charge yaparak saldırın. şahsen, çok büyük meydan savaşları dışında 2.'yi uyguluyorum..

Back
Top Bottom