Okul Meseleleri

Users who are viewing this thread

TheDoctor said:
BL0aaD.jpg
Cevap neden 1,2,3 acaba? Beyin kabuğu sadece uç beyni kapsamıyor mu?
Okyanus'a kayyum şoku!

Bu sınava 3 yıldır hazırlanıyorum. Bu kadar orijinal biyoloji sorusu görmemiştim açıkçası şimdiye kadar. :lol: Kelime oyunu yapmıs zaten cevapta da, çözdüm. :mrgreen:

Sertity said:
TheDoctor said:
Bu sınava 3 yıldır hazırlanıyorum. Bu kadar orijinal biyoloji sorusu görmemiştim açıkçası şimdiye kadar. :lol: Kelime oyunu yapmıs zaten cevapta da, çözdüm. :mrgreen:
3 yıldır hazırlandığın sınav nedir?
Ygs-Lys,Tyt,Ayt,Yks... düzenli bir şekilde giriyorum. 2 yıldır sınav kaçırmadım.

2. dönem ders çalışmaya kulaklıkla müzik dinleyerek devam etmeyi düşünüyorum. Fakat sınavlarda o bilginin vs aklına gelmesi için o müzik lazım diyenler var. Başlamasam mı? Abi aydınlatın lütfen ya.

De Ngesiz said:
2. dönem ders çalışmaya kulaklıkla müzik dinleyerek devam etmeyi düşünüyorum. Fakat sınavlarda o bilginin vs aklına gelmesi için o müzik lazım diyenler var. Başlamasam mı? Abi aydınlatın lütfen ya.
Kaçıncı sınıfsın pek bir bilgim yok fakat ben okulda sınıftaki ses ortamından dolayı müzik dinleyerek çalışıyorum ve illahaki arada dikkatim dağılıyor ama 20 farklı sestense birini tecih ediyorum.Yani ortamın güzelse hiç müzikle felan uğraşma daha faydalı olur.

Harry Potter said:
İkinci dönem çok ders çalışacaktım, ama derslerin yarısında uyuyorum.
O bıkkınlık ve anlamamayla alakalı bence. Bizim odada da bi tane 10. sınıf vardı. (Hala var) Derslerin çoğunda uyuyormuş. İlk sınavlarda da 7 dersten kalmıştı. Geçtiği dersler de din almanca falan. Adamı öyle bi gazladım ki en çalışkanları kadar neredeyse çalışmıştır. İkinci sınavlarda da sadece bir dersten kaldı. 77 le de teşekkür alacaktı. Türkçeden kaldığından belgesini de alamadı. İlk sınav ortalaması 50 li 60 lı bişey olduğundan bence sağlam başarı. Başlamak önemli. İkinci dönem takdir alsa hiç şaşırmam.

Ramsay Bolton(Snow) said:
De Ngesiz said:
Kaçıncı sınıfsın pek bir bilgim yok fakat ben okulda sınıftaki ses ortamından dolayı müzik dinleyerek çalışıyorum ve illahaki arada dikkatim dağılıyor ama 20 farklı sestense birini tecih ediyorum.Yani ortamın güzelse hiç müzikle felan uğraşma daha faydalı olur.
9. sınıfım. Yatılıdayım, odadakiker gayet sessiz oluyor etütte. Arada üst sınıfların işgal ettiği etüt odasına abilere soru sormak için çıkıyorum. Oradaki herkes kulaklıkla derse gömülmüş oluyor. Çok mu verim veriyor bende merak ediyorum. Müziğin ritmini hatırlaman gerek diyor bazıları. En sağlıklısı sanırım etütte boş, harici zamanda kulaklıkla gibi görünüyor. Dediğiniz mantıklı "20 farklı sestense tek ses." Genelde etüt harici pek çalışmam ama sırf denemek için çalışacağım.  :grin:. Tavsiye için de teşekkürler.

Türkçe 34 nete çıkardım, 28'di. Matematikte ise konu işledikçe 8 netten 15'e çıktı. Hedefim en az 25 net. Sosyal bilimlerde en az 15 net çekiyorum(20 soru oldular ya). Din-Tarih-Coğrafya ve Felsefenin siyaset kısmını fullüyorum genelde. Fen'de de 3 net çıkardım(20 soru), en az 7 yapmam lazım onu da. İkinci oturum için henüz denemelere başlamadım. Ancak ikinci oturumda matematikten en az 30 net yapmam lazım ki yapabileceğimi düşünüyorum. 11-12'nin matematiği daha kolay geliyor bana. Edebiyatta ise yazarak çalışmaya başladım. Onda da en az 30 net çıkarmam lazım, Edebiyatın yanında( 24 edebiyat, 10 tarih, 6 coğrafya) tarih ve coğrafyanın da 11-12'sini zehir gibi bilirim. Şu an tek sıkıntı matematik ve fen netlerini arttırmak. Okuldan 70 civarı diploma puanı gelecek (ortalamalar sırasıyla: 68,51 - 72,45 - 83,13 -  87 "tahmini olarak. 12.ci sınıfın ilk dönemi 83'dü, ikinci dönem takdir almayı hedefliyorum"). Bu da en az 400 puanı garantiliyor,

https://universitetercihleri.com/yks-tyt-ayt-puan-hesap

Buradan yaptığım hesaba göre  :grin:

Sıralama daha önemli olacak gibi sanki?

Bilenleriniz olacaktır belki, Sosyal Bilimler Lisesinde okuduğum için 2000'li olmama rağmen 11.Sınıftayım. Okulda dil sınıfı yok, o yüzden dün itibariyle dil kursuna başladım. Dönemimizdeki herkes 12.sınıf olmasına (mezuna bırakanlar da var) rağmen 2 günde yapılan 2 deneme sınavında da 80 soruda 55 ve 57 neti tutturarak dönem ikincisi oldum. Gramerde biraz, paragraf sorularında fazlasıyla eksiğim olmasının sonucu netimin bu durumda olduğunun farkındayım. Gramer açığını kapatmanın yolu basit, ama paragraf çözümlemelerini nasıl yapabileceğimi bilmiyorum.

Nitekim, her türlü tavsiye kabul olunur.

II. Abdülhamid said:
Bilenleriniz olacaktır belki, Sosyal Bilimler Lisesinde okuduğum için 2000'li olmama rağmen 11.Sınıftayım. Okulda dil sınıfı yok, o yüzden dün itibariyle dil kursuna başladım. Dönemimizdeki herkes 12.sınıf olmasına (mezuna bırakanlar da var) rağmen 2 günde yapılan 2 deneme sınavında da 80 soruda 55 ve 57 neti tutturarak dönem ikincisi oldum. Gramerde biraz, paragraf sorularında fazlasıyla eksiğim olmasının sonucu netimin bu durumda olduğunun farkındayım. Gramer açığını kapatmanın yolu basit, ama paragraf çözümlemelerini nasıl yapabileceğimi bilmiyorum.

Nitekim, her türlü tavsiye kabul olunur.

Nasıl çalışacağın konusunda yardımcı olamayacağım, seninle aynı durumda olan bir sınıf arkadaşım var. 57/80 yapmıştı diye hatırlıyorum, o da bu sonucu görünce üstüne düşersem yapabilirim diyerek dil alanından girmeye karar verdi. Kolay gelsin, umarım başarılı olursun.

Gramer açığını kapatmak basit mi? Nasıl hocam ya? Sırf ki o ekleri vs mi ezberleyeyim? Bi İngilizcem zayıf, hoca istekli olduğumdan sözlümü sağlam veriyor. Onun haricinde İngilizce de 80-70 ile en düşük 2. dersim. Sözlüler sağ olsun 5 geldi İngilizce. Herhangi bi kaynağımda yok İngilizce ile ilgili. Hangisini alayım onu da bilmiyorum. İngilizce temelim yok diye sıkıntı her zaman ya. Dersimi aldım Almanca da gramerleri tam yapıyorum, düzenli çalışıyorum. Ama İngilizce için çok geciktim. Toparlamak ayrı bi dert, nerden başlamak ayrı bi dert.  :cry: :ohdear:. Aydınlatın lütfen ya.  :neutral:

De Ngesiz said:
Gramer açığını kapatmak basit mi? Nasıl hocam ya? Sırf ki o ekleri vs mi ezberleyeyim? Bi İngilizcem zayıf, hoca istekli olduğumdan sözlümü sağlam veriyor. Onun haricinde İngilizce de 80-70 ile en düşük 2. dersim. Sözlüler sağ olsun 5 geldi İngilizce. Herhangi bi kaynağımda yok İngilizce ile ilgili. Hangisini alayım onu da bilmiyorum. İngilizce temelim yok diye sıkıntı her zaman ya. Dersimi aldım Almanca da gramerleri tam yapıyorum, düzenli çalışıyorum. Ama İngilizce için çok geciktim. Toparlamak ayrı bi dert, nerden başlamak ayrı bi dert.  :cry: :ohdear:. Aydınlatın lütfen ya.  :neutral:

Ortalama 10 kişilik sınıfların ve yabancı hocaların olduğu bir yerden ders almanı tavsiye ederim. Gramerden ötesi gerekecek çünkü. Bir noktadan sonra okuldaki müfredata basit, hatta "dingilizce" dersin

De Ngesiz said:

Eğer dil okumayı düşünüyorsan 11. sınıfa kadar ELS Inside Out kitabını bitirirsen (internette 100 liraya kadar varıyor, sahaftan almanı öneririm 40-50 liraya bile bulabilirsin) tahminen Türkiye'de derece yaparsın.

Afrandez said:
De Ngesiz said:

Ortalama 10 kişilik sınıfların ve yabancı hocaların olduğu bir yerden ders almanı tavsiye ederim. Gramerden ötesi gerekecek çünkü. Bir noktadan sonra okuldaki müfredata basit, hatta "dingilizce" dersin
Dingilizce? Sevdim bunu  :lol:. Kurs falan çok uzun diyorlar oysaki ben 6 aydan fazlasına tahammül pek edemiyorum ya  :facepalm:.

II. Abdülhamid said:
De Ngesiz said:

Eğer dil okumayı düşünüyorsan 11. sınıfa kadar ELS Inside Out kitabını bitirirsen (internette 100 liraya kadar varıyor, sahaftan almanı öneririm 40-50 liraya bile bulabilirsin) tahminen Türkiye'de derece yaparsın.

Sayısalcıyım, ama İngilizce bilmek gerek her yerde var. Ve hep lazım oluyor. İstekliyim de. Dediğiniz kitaba bi bakayım hocam, eğer düşük seviye içinse ki ben A1 mi A2 mi neyim. Baya iş görür, onun haricinde hocayla Express yayınları Science kitabından İngilizce yi falan işliyoruz. İyi güzel fantastik falan da gramerim yok metnin yarısını anlamıyorum.

İngilizce sınavlarında (YDS, proficiency vs.) paragraf sorularında neredeyse hiç soru kaçırmayan birisi olarak konuşuyorum, iş tamamen pratik kazanmakla alakalı. İlköğretim biterken OKS'de, lise biterken YGS'de Türkçe kısımlarında neredeyse hiç paragraf sorusu kaçırmıyordum, üniversitede tüm derslerin ve sınavların İngilizce olması üzerine zamanla İngilizce sınavlarındaki paragraf sorularında da benzer bir hal aldı durum. Sosyal Bilimler lisesinde okuduğuna göre Türkçe paragraf sorularında zaten çok başarılısındır, pratik yaptıkça bu başarını İngilizce paragraf sorularına da rahatça taşırsın. Soru çöz, çözemediğin soruların yanıtlarına baktıktan sonra anlamaya çalış ve daha fazla soru çöz. Çünkü soru tipleri ve çözüm yolları Türkçe paragraf soruları ile aynı, ayrıca paragraf içerisinde bilmediğin İngilizce kelimeler olması da pek önemli değil, emin ol soru çözerek pratik yaptıkça daha fazla paragraf sorusu çözebilmeye başlayacaksın, hatta bir Sosyal Bilimler lisesi öğrencisinin pratik yaptıkça bir süre sonra paragraf sorularını fullemeye başlayacağından eminim.

Beyler dün çok ilginç bir olay oldu. Babam internette gezinirken Ukrayna ile ilgili bir haber okumuş, orada ki Türklerle alakalıymış. İşte bana sordu buraya vize serbestliği verilecekti verildi mi, diye, ben de evet baba vizesiz geçiş var artık dedim. Biraz sonra bana derslerim hakkında sorular sordu işte nasıl gidiyor, zorlanıyor musun vs. Benim de babamla aram iyidir, arkadaş gibi sayılırız yani, durumumu düzgünce söyledim. Bilen bilir, sözel derslerim çok iyi olmasına rağmen sayısal derslerimde bi' o kadar berbattır. (10. sınıfım bu arada) Neyse işte babam dedi ki, "Peki isteyen kişiler Ukrayna'da üniversite eğitimi alabiliyor mu?" hani internette falan takılırken gördüğüm kadarıyla orada üniversite okuyanlar var. Ben de "evet var" dedim, sonra da sektirmeden "sanki olsa göndercen yav sjsjdjsdj" falan yaptım. İşte mesele burada başlıyor.

"Neden olmasınki?" dedi. Ben böyle biraz kaldım tabii. Benim Ukrayna, Norveç, Kanada gibi ülkelere zaafım vardır, çok beğenirim yani oraları. Neyse düşünceler benim aklımdan Yüksek Hızlı Tren gibi geçerken, "Biraz araştır bakalım ne bulacaksın. Gerisini sonra düşürünüz" dedi. Ben ilk şaka falan yapıyor sandım ama herkes babasını tanır sonuçta, gayet ciddi idi kendileri. Ben de iki gündür deli gibi araştırma yapıyorum. Pek çok bilgi öğrendim.

Mesela hiçbir yabancı dil bilmeden oraya gitmek intihar gibi bir şey. Ama o sorun değil. İngilizce'yi anlıyorum ve elle tutulur bir bilgim var. Babamdan onayı alırsam gece gündüz çalışır siyahi aksanıyla konuşurum. Diğer bir açıdan, Türkiye'nin anlaşmalı olduğu üniversitelerden mezun olursan Türkiye'de de aynı mesleği yapabiliyorsun. Üç dilde eğitim veriliyor, (Ukraynaca, Rusça, İngilizce -tavsiye edilen Rusça eğitim-) bir yıllık hazırlık aşamasında istediğin bir dili öğrenebiliyorsun vs.

Bunu buraya yazmamın nedeni, fikirlerine ve tavsiyelerine her zaman önem verdiğim -ki bunların bir kısmını hayatımda uygulamışımdır- forum üyelerinin bu konu hakkında düşüncelerini öğrenmek istemem. Siz ne düşünüyorsunuz? Ukrayna hakkında malumatınız var mı? Ekonomik yeterlilik sağlayabilir miyim? Hem çalışıp, hem okuyabilir miyim? Bilginiz varsa paylaşın lütfen.

Düzenleme: İmla.

Back
Top Bottom