Okul Meseleleri

Users who are viewing this thread

+işbara alp

1.oturumda sadece temel matematik ve türkçe olcak üniversiteye girmen için bu ikiliyi yapman yeterli daha yüksek bir yere girmek istiyorsan TED-cöğrafya 1 sosyal bilgiler ve fen testlerinde başarı sağlaman lazım.

Uzun lafın kısas-ı artık sadece basit bir mat ve edebiyat bilgisi ile üniversteye girebiliyorsun iste bu yüzden TM TS ve dil için daha avantajlı bir sistem.

Şöyle durum var sınavın basit olması üniye kesin girileceği anlamına gelmez. Puanlar yükselir. Basitse herkese basit. Zorsa herkese zor. Eğer üniye giriş daha da kolaylaşırsa bu sefer ünilerin puanları tavan yapar. Hem daha kaliteli insanlar iyi yerlere girer hem de herkes her yere giremez. Taban puanlarıda artacaktır her üninin.

Sıralamalarda da yığılmalar olur..

Hangi meslek olursa olsun özel sektörün ülkede adı geçen en iyi 10-15 üniversite mezunları dışındaki okullardan mezun olanları iş görüşmesine bile çağırmadığı söylemleri var. Ki doğrulamaya gerek bile yok belli zaten. Bu okullara girmesi sistem ne kadar değişirse değişsin zor olacak.

üniversiteye kayıt yaptırıp, 1. sınıf için dersleri seçip, sene boyunca hiç bir derse ve sınavlara girmezsek ne olur ? kaydımız falan silinir mi ?

üniversiteden üniversiteye değişiyor o uzatma olayları ama kaydın silinmez sadece 1 sene uzatmış olursun herhalde. mezun olabilmen için bu aldığın dersleri ilerde vermen gerekir.
edit: ayrıca öyle birşey yapma lan uzatacaksan 1 dönem uzat bari.

Kalmanın da belli bir sınırı var diye biliyorum. Sanırım kalınca harç ödeniyor. Benim arkadaş hazırlıktayken kaldıydı ve harç ödüyordu.. Eğer gitmek istemiyorsan bence dondur. Daha yararlı olur senin için. Yeni kayıt olmuş gibi başlarsın. Hem harç falan da ödemezsin.(harç konusunu tam bilmiyorum)

vallaha bu sene ilk senemdi, şu ana kadar sadece bir gün gidip derslere girdim. o gün de o kadar boş geldi ki bana, hocaların boş yapması falan çok rahatsız etti beni, üniversiteye bir daha adım bile atasım gelmedi o günden beri. şu saatten sonra gitmeye başlarsam da hocaların benden pek hazzedeceğini düşünmediğimden, bu yılı komple boşlamayı düşündüm. nasılsa zorunlu hazırlığı sınav ile geçtim, zaten 1 yıl kardayım, bu yılı hazırlık okumuş gibi düşünüp hiç gitmeyeyim okula dedim, şu an da öyle yapıyorum. acaba şuan dondurmak istesem şak diye dondurabiliyor muyum ?

çünkü başlamam gerekiyordu. tekrar YGS/LYS ye girip uğraşmak istemedim, dandik bir okula düştüm. eninde sonunda gidip bitireceğim burayı, ancak şehre yeni taşındım falan, bir sene bir şehre alışıp sonra okula gitmeyi düşünüyorum. böyle niye başladın o zaman niye ettin o zaman gibi cevaplar yerine çözüme yönelik cevaplar yazarsanız daha tatlı olmaz mı ?

zaten şu saatten sonra yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. yani olan çoktan oldu, okulun öğrenim sürecinin başlaması 2 aydan fazla olmuş, ben daha 1 gün gittim sadece. yani tüm 8 dersin 8'inden de devamsızlıktan kalmış oluyorum, şu saatten sonra gitmeye başlasam da zaten kalmış olmayacak mıyım ? ne anlamı var ki artık gitmenin ?

seneye tüm dersleri tekrar alıp artan krediyle 2. sınıfın derslerini alacağım artık, üstten ders almışım gibi olacak bir nevi, zorlayacak baya, ama hakettik artık.

Annie Leonhardt said:
zaten şu saatten sonra yapılabilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. yani olan çoktan oldu, okulun öğrenim sürecinin başlaması 2 aydan fazla olmuş, ben daha 1 gün gittim sadece. yani tüm 8 dersin 8'inden de devamsızlıktan kalmış oluyorum, şu saatten sonra gitmeye başlasam da zaten kalmış olmayacak mıyım ? ne anlamı var ki artık gitmenin ?

seneye tüm dersleri tekrar alıp artan krediyle 2. sınıfın derslerini alacağım artık, üstten ders almışım gibi olacak bir nevi, zorlayacak baya, ama hakettik artık.

Boşuna gitme, önemseme de. Gereksiz sıkıntı da yapma, 1.yıl çok zor değildir zaten.

HyperCharge said:
Üniversiteye girişte yeni sistem:

http://www.yok.gov.tr/documents/10279/36772609/Yuksekogretim_Kurumlari_Sinavi_Hakk%C4%B1nda_Genel_Bilgi.pdf

Eski adıyla ygs olan ortak sınavdan fizik, kimya, biyoloji, tarih ve görünüşe göre de din ve felsefe de kaldırılmış. Temel Matematik ve temel Türkçe olacak yapılacak ortak sınavda. İkinci oturumda ise alanına göre sınava girecek öğrenciler.

+ olarak,

TM'ye tarih dersi geri getirilmiş.

http://www.yok.gov.tr/documents/10279/31137395/yuksekogretim_kurumlari_sinavi_sss_ve_cevaplari.pdf/

Spartaküs said:
Üniversite sınavına hazırlanmak için öneriniz var mıdır? Daha 1 senem var fakat şimdiden çalışmayı düşünüyorum.

Bu sene sınava hazırlanıyorum, inan ben de neye çalışacağımı şaşırdım. Her an değişebilir çünkü sistem...

Ama Temel Türkçe ve Temel Matematiği şimdiden fulle. Bunu diyebilirim ancak.

Back
Top Bottom