Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Combat konusunda bizzat kendimiz dövüşteki hareketleri yaptığımız için bundan daha iyi combat olan oyun görmedim. Ama Tw yapmasa bile bir ara ingilizce forumda modculardan isteklerimi belirtirken Skyrimdeki TK hitstop ve son vuruşu yaparken animasyon getiren gibi birkaç mod isteyeceğim. Adamı kesiyorsun ama son dabreyi vurunca zaman yavaşlıyor ve animasyonlu olarak kılıcı karnına falan saplıyorsun sonra yere yığılıyor. Savaşta mükemmel bir görüntü verirdi. Hitstop modu da tam vururken yarım saniye etraf bulanıklaşıp oyun hızı düşüyor ve vurduğunu hissede hissede vuruyorsun.

Bir senedir skyrime bayağı takıldım kaldım ama keşke tw da kalrdayayı böyle yapsaydı. Maalesef hikaye üzerinde çalışmayı bıraktım düşünmemişler bile. Erken erişim bittiğinde Warband'a birtakım eklemeler ve grafik geliştirip sunmuş olacaklar gibi. Şahsen tek istediğim artık tam sürüm olsun modcular da rahatça mod yapabilsin. Sürekli güncellenince onlar da bırakmış artık sürekli eski yaptıkları modları güncellemekten. Oyun sabit dursa sadece modlar bile oyunu uçururdu. Twye kızmıyorum , şirketin planı böyleymiş yapacak birşey yok. Hikaye yok kendin hayal et diyor. Ama bir yerden sonra insan merak etmek , heyecanlanmak istiyor. Skyrimde her zindan neredeyse bir saat vakit geçirtiyordu , her sandıkta acaba içinde ne var merakıyla beyne dopamin salgılatıyordu. Bazen basit bir yan görev dallanıp budaklanıp kendi başına hikaye oluyordu. Daha bu gece oynarken şehirde bi seri katil varmış delil falan araştırıp onu yakaladım. Görevi yapana kadar şehrin yarısıyla tanıştım her sokağını gezdim. Bannerlordda maalesef şehirde en büyük aksiyon çete savaşı oluyor , onun da hikayesi bir paragraf diyalog kadar. Yapacak birşey yok , tam sürüm çıksa bu oyun da çok üst seviyelere getirilir.
Tekme animasyonu bile yanlış zamanda ölüm nedeni olurken öyle hareketlere hiç gerek yok ki zaten harbici bir player'ı kes animasyona gerek kalmıyor hissiyat olarak :smile:

Tekme animasyonu bile yanlış zamanda ölüm nedeni olurken öyle hareketlere hiç gerek yok ki zaten harbici bir player'ı kes animasyona gerek kalmıyor hissiyat olarak :smile:
Single'da açıkçası bu tarz animasyonlar gormek isterdim ben. Ek olarak multide de zaten emote'ların olmamasını büyük eksiklik olarak görüyorum hâli hazırda. Yalnızca zafer/sevinç animasyonları yetersiz geliyor

harbici bir player'ı kes animasyona gerek kalmıyor hissiyat olarak :smile:
Sorma beyim oyunun vuruş hissi zaten hoşuma gidiyor üstüne bir de karşı takımdan skorunun iyi olduğunu bildiğin birisiyle dakikalarca ter döktükten sonra onu yenersen aldığın his muazzam :grin:

Bannerlordun 2. yilina özel minik bir video hazirladim ayni zamanda insaati merak edenler icin minik bir update 1 ayda isteyince neler yapiliyor demekki.

Last edited:
Bugün Bannerlord'u biraz deneyim etme şansım oldu; okçu ve tek el ağırlıklı bir karakter açtım; görebildiğim kadarıyla okçuluk her anlamda gerçekten çok kötü (animasyon, nişan, imleç, hız vs.) biniciliğin de okçuluktan aşağı kalır yanı yok bu konuda. Tek el ise belirli bir yere kadar inanılmaz yavaş ve Warband'de kıyasla daha kullanışsız. 2017'deki atlı okçu videosundan sonra ciddi ciddi öyle tek el kılıç + okçu bir karakter oynamayı düşünmüştüm ama 2017'den sonra ne oldu, neden böyle oldu bu oyun gerçekten merak ediyorum, yazık olmuş.

Bu arada @Bloc @Errayn
Vaktiniz olursa oyundaki at animasyonlaryla, kaplamalarıyla ve shader/renkleriyle oynayıp/modlayıp bir video yayınlayabilir misiniz? Yapılabilir mi 2017'ye benzer bir durum merak ettiğimden soruyorum.

Bugün Bannerlord'u biraz deneyim etme şansım oldu; okçu ve tek el ağırlıklı bir karakter açtım; görebildiğim kadarıyla okçuluk her anlamda gerçekten çok kötü (animasyon, nişan, imleç, hız vs.) biniciliğin de okçuluktan aşağı kalır yanı yok bu konuda. Tek el ise belirli bir yere kadar inanılmaz yavaş ve Warband'de kıyasla daha kullanışsız. 2017'deki atlı okçu videosundan sonra ciddi ciddi öyle tek el kılıç + okçu bir karakter oynamayı düşünmüştüm ama 2017'den sonra ne oldu, neden böyle oldu bu oyun gerçekten merak ediyorum, yazık olmuş.
Bence bu tür şeyleri multide test etmek çok daha mantıklı, single da deneyim puanı falan etkiliyor fakat multi girince sanırım olması gerektiği şekilde oluyor.

Bu arada @Bloc @Errayn
Vaktiniz olursa oyundaki at animasyonlaryla, kaplamalarıyla ve shader/renkleriyle oynayıp/modlayıp bir video yayınlayabilir misiniz? Yapılabilir mi 2017'ye benzer bir durum merak ettiğimden soruyorum.
2017deki neyi istedigini anlamadim spdeki skillerin düsük oldugu icin yavas kaliyordur. Tabi suan atin üstünde tek elli kilic ile cift el kullanimi bozuk hala düzeltmediler (Tam vurmak istedigin yere vuramiyorsun, Kilicla adami kesicem saniyorsun kilic daha yukaridan savurmaya devam ediyor vs Forumda cok kez konusu acildi onun ama twün onu düzelticeginide sanmiyorum umurlarinda degil)

burda @Terco_Viejo nun modu var hala calisiyor mu bilmiyorum combat videosuna bakinca anlarsin.
o zamaninda bu tür editlemeleri yapti bir cok silah icin. 1h, 2h, mizraklar icin vs vs.
Ayni zamanda atlar icinde degisiklikler var.

animasyon olarak ne istedigini bilmiyorum fakat insan iskeletine istedigin animasyonu ekleyebilirsin. Istersen halay cektir. @Lucon larin modunda kendi ekledikleri animasyonlar var örnegin.

istedigin her seyin texture/renk/materyali ile istedigin gibi oynayabilirsin tabi niye olmasin.

imlecide istedigin gibi degistirebilirsin. istersen git warband imlecini geri getir yada cs gibi gibi yap o sana kalmis. Oyun icinde hatta 2 farkli imlec var ayarlardan degistirebiliyorsun. 4 yön 3 yön vs vs

Oyun ici renkler mevzusu cidden zevk meselesi. Battlefield 3 de mavi filtre olayi gibi. Zevk yada oyuna özgü bir mesele. Scene Artistin keyfine kaliyor bir yerden sonra. Yada biri diyor iste bunu kullanalim tüm sahnelerde bu iyi diyor geciliyor. (Keyfe keder)

Her sahneye özel ayrica bir atmosfer ayarlayabiliyorsun ve cok fazla ayar var buda oyun ici görüntüyü cok etkiliyor.

google street view gibi 360 panoroma yada cubemap olusturup onu bile skybox olarak kullanabiliyorsun taleworlds örnegin hem fotograf cektikleri stüdyo, Disarida cektikleri 2-3 foto bide bir otel odasini cekmisler eklemisler örnek olarak.

image.png

Benim ekledigim cubemap örnegi zaten blocun uzay savasi videosunda var. bide onu cekmekle ugrasmayayim.

Ayni zamanda her haritaya istedigin colorgrade i atayabiliyorsun modding toolsta hatta istedigin colorgrade e gecis yapabiliyorsun. C# modlama ile ise @Bloc un Bayraktar videosunda normal görüntüden IR cameraya gecme gibi de yapabilirsin salliyorum gece görüsü/ termal / yada instagram filtresi / siyah beyaz kafana göre. Örnek veriyorum dayz de kan kaybettikce oyun siyah beyaza dönüyor ya yavas yavas onun mantigida öyle. Native olarak modding tools indirmeden test edebilecegin photo mode var mesela oradaki filtrelerin hepsi lut texture iste. Ama bu lut mevzusu göz zevkini cok etkiliyor o yüzden bununda hangisinin olacagini secmek zor ve zevk meselesi yine.

unknown.png

RGBTable16x1.png

bu texture ile oyun ici görüntüyü ayni anda photoshop yada benim gibi ücretsiz olan paint.net e atarak istedigin filtreyi olusturabiliyorsun. sonra editlenmis halini oyuna import ediyorsun

unknown.png

unknown.png

Tabi taleworlds dökümantasyonu yok bu konuda (bir cok konuda oldugu gibi) fakat asa yukari unreal engineda yaptigin ile ayni.
Taleworlds interni görürse asagidaki linkten ctrl c, ctrl v yapip eklesinler kendi dökümantasyonlarina.

2017 ile suanki hali ile o yüzden degismis olabilecek cok fazla sey var. 2017 yi gectim. 27 Eyl 2014 den kalma harita bile bannerlordda calisiyordu. (Yakin bir zamanda bozuldu artik düzgün acilmiyor harita. Fakat ellerindeki toolla modcularin kullandigi tool farkli. O yüzden isterlerse, haritayi kurtarabilirler diye düsünüyorum)

image.png

image.png

Önemsemiyorlar artik projeyi belli yani kiymet kederi yok. Insan bu haritanin ölmesine izin verir mi. Gidersin MP de tdm haritasi olarak kullanirsin yani.

Bir ekleme daha vardı aklımda. Yine skyrim benzetmesi olacak ama bannerlorda kesinlikle yakışırdı. İki tane tek elli silahı aynı anda alıp birini sağ , diğerini sol elimizle kullansak mükemmel olabilirdi. Yumruk atma gibi, yumrukta zaten mouse hangi taraftan çekilirse o elle yumruk atıyordu. Kılıcı da sağlı sollu savurmak mükemmel olurdu. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir vuruşun ardından basılı tutarak vuruş yaparken sert vuryordu , iki elde kılıç varken basılı tutunca iki kılıcı da aynı yönden (dombra klibindeki atlılar misali) savursa dehşet bir görüntü ortaya çıkardı. İki kılıç da aynı damage'i vurarak adamı perişan edebilirdi.

Sadece fikir olsun diye yazıyorum , mevcut haliyle combat bence gayet güzel. Yazacak yer yok bari genel konuya yazayım belki deneysel modlar yapan arkadaşların hoşuna gider de deneyebilirler diye. Eğer birşeyler eklerken orijinal combat da bozulacaksa lüften tw boş verin :grin:

Bir ekleme daha vardı aklımda. Yine skyrim benzetmesi olacak ama bannerlorda kesinlikle yakışırdı. İki tane tek elli silahı aynı anda alıp birini sağ , diğerini sol elimizle kullansak mükemmel olabilirdi. Yumruk atma gibi, yumrukta zaten mouse hangi taraftan çekilirse o elle yumruk atıyordu. Kılıcı da sağlı sollu savurmak mükemmel olurdu. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bir vuruşun ardından basılı tutarak vuruş yaparken sert vuryordu , iki elde kılıç varken basılı tutunca iki kılıcı da aynı yönden (dombra klibindeki atlılar misali) savursa dehşet bir görüntü ortaya çıkardı. İki kılıç da aynı damage'i vurarak adamı perişan edebilirdi.

Sadece fikir olsun diye yazıyorum , mevcut haliyle combat bence gayet güzel. Yazacak yer yok bari genel konuya yazayım belki deneysel modlar yapan arkadaşların hoşuna gider de deneyebilirler diye. Eğer birşeyler eklerken orijinal combat da bozulacaksa lüften tw boş verin :grin:
:grin: MP evet böyle iyi fakat SP çok değişmesi lazım.Saldım ilgilenmiyorum artık girmeye üşeniyorum lüzumsuz gereksiz :razz:

@Errayn
Bannerlord onların gözünde bitmiş bir oyun zaten; TW'den zerre beklentim olmadığı için size sormuştum, bu aralar modlamayla uğraşıyorsunuz vaktiniz oldukça diye. 2017'den kastım (at, animasyon, renk vb. için) linkini attığım konudaki durum; resimlerin linki ölmüş ama videolardan da anlaşılıyor neyi kastettiğim:
Terco'nun modu fena değil ama benim kastettiğim de değil tam olarak, atlar şuan bildiğin katır, tek farkları enseleri uzun biraz (berbat görünüyor o uzun boyunları) o modda da renklerini değiştirmiş sadece
Tek elli ve ok yay meselesine gelince, onunla alakalı olduğunu sanmıyorum açıkcası, Warband'de de seviyeniz düşükken zordu okçuluk ama bu kadar değil; anlamsız bir animasyon yavaşlığı ve isabetsizlik var, ayrıca Atlar da fazla yavaş, hele ki Warband'e kıyasla İmleçte 3lü imleci kullanmıştım ama o da kötü; ne diye Gamesom 2017'deki versiyonu değiştirdilerse işte...

@Errayn
Bannerlord onların gözünde bitmiş bir oyun zaten; TW'den zerre beklentim olmadığı için size sormuştum, bu aralar modlamayla uğraşıyorsunuz vaktiniz oldukça diye. 2017'den kastım (at, animasyon, renk vb. için) linkini attığım konudaki durum; resimlerin linki ölmüş ama videolardan da anlaşılıyor neyi kastettiğim:
Terco'nun modu fena değil ama benim kastettiğim de değil tam olarak, atlar şuan bildiğin katır, tek farkları enseleri uzun biraz (berbat görünüyor o uzun boyunları) o modda da renklerini değiştirmiş sadece
Tek elli ve ok yay meselesine gelince, onunla alakalı olduğunu sanmıyorum açıkcası, Warband'de de seviyeniz düşükken zordu okçuluk ama bu kadar değil; anlamsız bir animasyon yavaşlığı ve isabetsizlik var, ayrıca Atlar da fazla yavaş, hele ki Warband'e kıyasla İmleçte 3lü imleci kullanmıştım ama o da kötü; ne diye Gamesom 2017'deki versiyonu değiştirdilerse işte...

attigim mod zaten bunlari yapiyor atlar icin

New update:

• All horse scales have been modified with +5.
  • A full set of Calradian Light Horses, equivalent in stats to the Midlands Palfrey model with the full colour set has been introduced for player enjoyment (via cheat menu or random vendor).
  • A complete set of Calradian War Horse, equivalent in stats to the War Horse model with the full colour set has been introduced for player enjoyment (via cheat menu or random vendor).

----------------------------------------------------------------------------
The two available files are standalone not complementary, I mean; if you play Bannerlord with Realistic Battle mod (or its variants) you should choose the optional file "Ultimate Mounts (for 1.5.9) - for Realistic Battle". If you don't use RB or you are running the Native default game, download the main file.

tek elli kilic isabetsizligi dedigim gibi önceden atildi mp forumdada cok konusuldu ilgilenmediler.

At sürme skilinde atli okcu perki var onu acip dene. Sahsen atli okcu o kadar kötü degil bence. ama tabi dedigim gibi zevk meselesi o animasyonlari hizlandirmak eskiden xml dosyalarini editleyip yapilabiliyordu animations_combat.xml den fakat bunu kaldirip modding tools icine gömdüler galiba ve var olan degerleriyle oynamak baya is yükü doguruyor sanirsam suan emin degilim.

Bunlarla oynayarak egilirken ok sikma egilirken reload yada saldirma vs hepsini ayarlayabiliyordun basitce. Durationu düsürerek hizlandirip arttirabiliyorsun. Hatta iste Multiplayer beta zamaninda ayakta reloadi egilme yerine at üstünde crossbow doldurma animasyonuyla degistirip söyle bir sonuc almistim

Code:
    <animation id="reload_bow_top_horseback" param1="0.47" duration="1.2" anim_data_name="anim_bow_horseback" source1="70" source2="110" blend_in_period="0.5" blend_out_period="0.2" left_hand_pose="3" right_hand_pose="1" combat_parameter_id="bow_reload" step_points="0.4, -1.0, -1.0, -1.0" sound_code="event:/mission/combat/missile/foley/arrowdraw">
      <flags>
        <flag name="priority" value="11" />
        <flag name="enforce_root_rotation" />
        <flag name="client_owner_prediction" />
        <flag name="do_not_keep_track_of_sound" />
      </flags>
    </animation>
    <animation id="reload_bow_right_horseback" param1="0.45" duration="1.4" anim_data_name="anim_bow_hip_reload_horseback" source1="80" source2="147" blend_in_period="0.5" blend_out_period="0.2" left_hand_pose="3" right_hand_pose="1" combat_parameter_id="bow_reload" step_points="0.4, -1.0, -1.0, -1.0" sound_code="event:/mission/combat/missile/foley/arrowdraw">
      <flags>
        <flag name="priority" value="11" />
        <flag name="enforce_root_rotation" />
        <flag name="client_owner_prediction" />
        <flag name="do_not_keep_track_of_sound" />
      </flags>
    </animation>

Ne demek istediğini anlıyorum da Terco'nun modu (ultimate mounts, yayınlandığında kendi konusunda da yazmıştım benzer şeyi) tam olarak benim kastettiklerimi kapsamıyor onu diyorum; yani oyunda şuan şu aşağıdaki videoda yer alan atlar, animasyonlar, renkler vs. yok; bunun modlarla gelmesi mümkün mü acaba diye merak edip sormuştum sadece; sanırım pek mümkün değil; sağol cevaplar için.

Temel olarak benim at modumda, dönüş açıları 1h/2h saldırıları, yay atışları ve at sırtında kalkan savunmaları için hem dikey hem de yatay olarak değiştirildi. xml dosyaları aracılığıyla kolay bir düzenleme.

Ne yazık ki, Taleworlds, farklı animasyonların salınım yaylarını değiştirmekle hiçbir zaman ilgilenmedi; OurGloriousLeader, ben ve diğerlerinin tartışmak üzere masaya koyduğu bir konu (MP ortamı için ama elbette SP'ye aktarılabilir). Açıkçası çerçeveleri kısaltabilir/kesebilir ve yerel animasyonları uyarlayabilirsiniz, ancak bu geliştiricilerin işi... mod yapımcılarının değil... eminim yeni animasyonlar yaratacaklar (Papa Lazarou'nun Warband için yaptığı gibi).

Ne demek istediğini anlıyorum da Terco'nun modu (ultimate mounts, yayınlandığında kendi konusunda da yazmıştım benzer şeyi) tam olarak benim kastettiklerimi kapsamıyor onu diyorum; yani oyunda şuan şu aşağıdaki videoda yer alan atlar, animasyonlar, renkler vs. yok; bunun modlarla gelmesi mümkün mü acaba diye merak edip sormuştum sadece; sanırım pek mümkün değil; sağol cevaplar için.

terco google translate ile yazabildigi kadar yazmis tekrarda

bak renkler diyorsun hala attigim yerden bak videoya tekrar atlamadan.

adam farkli renklerde örnek olmasi icin tek tek eklemis bir sürü at. Istersen mosmor yaparsin ati istersen paintten üstüne argon45 yaz. Diger konulara attiklarina tekrar baktim. Bembeyaz, simsiyah at istiyorsun anladigim kadariyla bununda yapilabildigini göstermis sana niye yapilamasin.

Atlarda fark var mi bilmiyorum 2017 ye göre gözle göremiyorum ama dövüs animasyonlari 2017 demosuna göre daha iyi bu arada yapma gözünü seveyim.

2017deki gölgeler isiklandirma ile suanki arasinda farklar var o yüzden eskiden hazirladiklari modeller daha parlak yada daha karanlik gözükebilir ama bunuda önceki postumda bahsettim uzunca.

bu sorunu LUT texture ile halledebilirsin. 2017deki renk paletini daha cok seviyorsan 2017deki görüntüden bir kare alip. birde oyun ici görüntü alip. Fotograf editleme programi üzerinden filtre vericeksin görüntüye ve elinden geldigi kadar 2017deki renk paletini yakalamaya calisacaksin.
RGBTable16x1.png

ondan sonra bunu import edersen eger 2017 renklerine yaklasmis olursun. Bu mevzuyu daha da merak ediyorsan asagida daha detayli anlatim var

LUT1.webp
LUT4.webp

image.png

Last edited:
Modlama işinden zerre anlamadığım için bir sorayım demiştim; dediğin gibi 2017'de renkler bana göre daha canlı her anlamda (sadece atlar için değil, ekran görüntülerinden belli renkler çok daha canlıydı önceden.Renk paleti ve ışıklandırma vs.den alakalı olsa gerek, şu 2017 sonu 2018 başındaki oyun motorundaki güncellemesinden sonra değiştirdiler)
Benim kastettiğim dövüş animasyonları değil, atların koşma, yürüme ve özellikle dönme animasyonlarıydı; linkini attığım konudaki videolarda ve malesef linkleri ölmüş ekran görüntülerinde belirgindi kastettiklerim. (Boyut, renk olayını ayrıca belirtmiştim zaten yukarıda)
Kısacası şunlardan:

Şu garabetlere dönmesi bana tuhaf ve kötü görünüyor ve belki modlarla yapılabilir diye umuyordum. Dediğin gibi zaten kolayca yapılabiliyorsa umarım birileri yapar bir ara:

Dövüş animasyonlarında gözle görülür bir fark yok bana göre eskisine (2017) kıyasla; sadece Warband'e kıyasla tek el ve okçuluk biraz yavaş kalmış, kötü olmuş; belki perklerle alakalıdır dediğin gibi, tekrar denediğimde bi bakarım.

Back
Top Bottom