Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Şu an baktım dostum silmiş o kısmı tabi. O tepkiyi alan @Rkar arkadaşımız.
Düzeltiyorum.
Buldum 1:50:12 - 1.54:00 arası tepki.
İzledim maalesef. Arkadaş Murat Bardakçı moduna bağlayıp seyircilerle laf dalaşına girmiş biraz. Fakat adı geçen kişi dahi böyle yüksek perdeden konuşabilmek için dünyanın sayılı gazetecileri arasına girmiştir. Bizdeki sorun da bu zaten. Kendini Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde okumuş, en iyi geliştirici olarak nitelendiriyor ama mahalle ağzıyla konuşuyor. Ülkede hem işini iyi yapan entellektüel ve bir o kadar da muhasır medeniyetler düzeyine erişmiş insan yok. Dolayısıyla canlı yayında millete ergen, küfür ederim vs denmesine şaşmamalı. Türkiye'nin en iyi üniversitesinde okusan da çoluk çocuk muhabbeti yapıyorsun.

İzledim maalesef. Arkadaş Murat Bardakçı moduna bağlayıp seyircilerle laf dalaşına girmiş biraz. Fakat adı geçen kişi dahi böyle yüksek perdeden konuşabilmek için dünyanın sayılı gazetecileri arasına girmiştir. Bizdeki sorun da bu zaten. Kendini Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde okumuş, en iyi geliştirici olarak nitelendiriyor ama mahalle ağzıyla konuşuyor. Ülkede hem işini iyi yapan entellektüel ve bir o kadar da muhasır medeniyetler düzeyine erişmiş insan yok. Dolayısıyla canlı yayında millete ergen, küfür ederim vs denmesine şaşmamalı. Türkiye'nin en iyi üniversitesinde okusan da çoluk çocuk muhabbeti yapıyorsun.
Kesinlikle dostum.

Küfür haznesiyle övünen insanlara umut bağlıyoruz, ilginç. Dlss'in geleceğine bile cevap vermediler, Nvidia bile duyurdu gelmeme ihtimali var mı cidden anlayamadım ben.

Oyunu neden Unreal Engine ile yapmadıklarını soran bir kişiye karşı moderatör ve birisi daha o motorun kötü ve yetersiz olduğunu söylediler hiç güleceğim yoktu cidden. Bir de bilmediğiniz konu hakkında yorum yapmayın yazdı çocuk, kanser oldum keşke yayında olsaymışım.

Last edited:
unknown.png

unknown.png

Küfür haznesiyle övünen insanlara umut bağlıyoruz, ilginç. Dlss'in geleceğine bile cevap vermediler, Nvidia bile duyurdu gelmeme ihtimali var mı cidden anlayamadım ben.

Oyunu neden Unreal Engine ile yapmadıklarını soran bir kişiye karşı moderatör ve birisi daha o motorun kötü ve yetersiz olduğunu söylediler hiç güleceğim yoktu cidden. Bir de bilmediğiniz konu hakkında yorum yapmayın yazdı çocuk, kanser oldum keşke yayında olsaymışım.
unreal kötü değil ama bannerlord gibi bir oyun için yetersiz olabilir, ama kötü asla değil. Kötü olsa 10 şirketten 5i kullanır mıydı? :grin:
Şu arada bir yerde basliyor

Sonradan fark ettim de Ümit hocam baya araya girmeye çalışmış gibi resmen ama başaramamış :smile:

Rasim Ege diye bir ergen var demesi beni çok rahatsız etti, bakın bu sadece gerçekçilik yüzünden oyunu kötü yapıyorsunuz eleştirisine gelen cevap. mexxicoya bakın, adam ne gibi eleştirilere çok düzgün cevap veriyor, kaliteli insan olduğu çok belli. Sanırım mexxiconun işini bitirseler keşke dediği kişilerden biri bu Arda galiba. Ümit hocam en azından düzgün cevap vermiş falan.

Şöyle bir şey var birde, evden çalışmak beni ve bazı arkadaşlarıma çok iyi geldi diyince korktuğum başıma geldi, zaten yönetiminde sorun olan bir şirket, evde çalışıyoruz diye bilerek çalışmaları gerekenden az çalışıyor falan olabilirler mi? Böyle bir ihtimal bence var

Cık, hiç profesyonel değil. Gevşek bir karakter. Görünüşe bakılırsa "Türkiyenin en iyi üniversitesinde" şansa okumuş.

Her ne kadar haklılık payı olsada sen Türkiyenin en büyük oyun şirketinde çalışan biri olarak, TW yi burda temsil eden biri olarak böyle gevşek konuşmamalısın. Ağzından çıkanlara dikkat etmelisin. Daha nazik bir dille durumları belki de bahanelerini açıklayabilirdi. Ancak asıl amacı "ergen çocuklar" diyerek üstü kapalı şekilde tüm eleştiricelere laf sokmak. Neyse en iyi üniversiteler de etkin küfür yöntemlerini bilmediğimden etkisini de de bilemiyorum.
Atılım Üniversitesi mezunu arkadaş bilişim sistemleri mühendisliği okumuş.Okumanın iyisi kötüsü olmaz ama öyle Tükiye'nin en iyi bölümü / üniversitesi değil ne yazık ki. 5 yıldır mı ne çalışıyor Taleworlds'de. Bu vasıflar insanlarla İlber Ortaylı - Murat Bardakçı edasıyla hitap etmesini açıklamıyor.

Ben yayıncı hakkındaki görüşümü belirttim, soruları alışı falan kötüydü. Katılan arkadaşlardan da memnunum açıkçası ancak burdaki sıkıntı, Arda adlı çalışanın biraz agresifliğiydi. Ama bide perdenin öbür yanından bakarsak, yorumu yapan arkadaşın ismini tam olarak hatırlamıyorum ancak yaptığı yorum oldukça komik ve elestrisel bir soru değildi. "9 senede bu grafik motorunu modcular sizden daha iyi yapardı." Yani bir kere 9 değil 8 senedir geliştiriliyor. Adamın perspektifinden bakarsak aslında haklı. O kadar ekibin bir emeği var. Tabii burda adam biraz üslup dışı konuşmaya kaçan bir tavır sergiledi. Valla şahsen ben olsam bende aynı tepkiyi verirdim kimse kusura bakmasın çünkü soru gerçekten çocukça soruydu. Öbür yandan zannımca bu yayın şirketi genel olarak kapsayan bir yayın değil, yayıncının daveti üzerine iki tane çalışanı farklı farklı bölümlerde çalışan, yayına gelen iki insan. Her soruya da cevap veremezler. Biri art designer biri game designer. Kalkıpta oyun motoru hakkındaki her soruya seni tatmin eden cevaplar veremez. Biraz fazla üstlerine gidildiğini düşünüyorum. Bir eleştiri yapıyorsan alt zemini de olsun bir zahmet neden sonuç ilişkisi kur sonra eleştiri yap. Adam üstüne basarakta belirtiyor şirkete gelen her yeni çalışanı eğitiyoruz ve oyunu geliştirirken koordinasyon sıkıntısı oluyor ve aksıyor diye aslında cevabını veriyor. Kısacası ben böyle düşünüyorum.

Ben yayıncı hakkındaki görüşümü belirttim, soruları alışı falan kötüydü. Katılan arkadaşlardan da memnunum açıkçası ancak burdaki sıkıntı, Arda adlı çalışanın biraz agresifliğiydi. Ama bide perdenin öbür yanından bakarsak, yorumu yapan arkadaşın ismini tam olarak hatırlamıyorum ancak yaptığı yorum oldukça komik ve elestrisel bir soru değildi. "9 senede bu grafik motorunu modcular sizden daha iyi yapardı." Yani bir kere 9 değil 8 senedir geliştiriliyor. Adamın perspektifinden bakarsak aslında haklı. O kadar ekibin bir emeği var. Tabii burda adam biraz üslup dışı konuşmaya kaçan bir tavır sergiledi. Valla şahsen ben olsam bende aynı tepkiyi verirdim kimse kusura bakmasın çünkü soru gerçekten çocukça soruydu. Öbür yandan zannımca bu yayın şirketi genel olarak kapsayan bir yayın değil, yayıncının daveti üzerine iki tane çalışanı farklı farklı bölümlerde çalışan, yayına gelen iki insan. Her soruya da cevap veremezler. Biri art designer biri game designer. Kalkıpta oyun motoru hakkındaki her soruya seni tatmin eden cevaplar veremez. Biraz fazla üstlerine gidildiğini düşünüyorum. Bir eleştiri yapıyorsan alt zemini de olsun bir zahmet neden sonuç ilişkisi kur sonra eleştiri yap. Adam üstüne basarakta belirtiyor şirkete gelen her yeni çalışanı eğitiyoruz ve oyunu geliştirirken koordinasyon sıkıntısı oluyor ve aksıyor diye aslında cevabını veriyor. Kısacası ben böyle düşünüyorum.
aslında 10 sene hocam.armağan yavuz warbanddan sonra bannelord için yavaş yavaş çalışmaların başladığını söylemişti bir videoda.yani ortada 10 senelik bir iş var kabaca.

yayını baştan sona izledim.bence orada arda isimli geliştirici gereksiz bir şekilde tersleşti.yapılan eleştiyi saçma bulabilirsin ancak ''senin kendi hayatında başarın ne,ergen,küfür haznem geniş'' falan tarzı yaklaşım doğru bir yaklaşım değil ve seviyesizceydi bence.soru sence saçmaysa sende bu konuda çok bilgiliysen düzgünce açıklamanı yapar ve geçersin.ben şahsen ümit isimli geliştiriciyi sempatik buldum,arkadaşının agresifleştiğini fark edip araya girmeye çalıştı ama pek başarılı olamadı.

tüm bunların dışında istendiği söylenen çoğu özelliğe''ama sanki bu biraz kişisel bir istek ya da ama bu oyunun arka planda karmaşıklaşmasına sebep olur'' tarzı yaklaştılar ki bence bu yanlış.forumu okuduklarını söylüyorlar ama bence pek okumamışlar.oyun çıktığından beri oyuncuların istediği şeyler belli.bunlara burun kıvırmak yanlış bir politika.ve bu şekilde devam ederlerse bence büyük oyuncu kaybedecekler.hatta ben bile yarın bir gün mb 3 çıkarsa oyunu sosyal medyada iyice incelemeden ne varmış diye bakmadan direkt satın almayacağım.

Sert eleştiriye sert cevap verilir lakin hakaret ve özellikle 'küfür haznem çok geniş' demesi ile etmiş kadar oldu problem küfürsel tepki dostum.Yoksa tepki vermesi normal sert(ineleyici) bir eleştiriye ama ne olursa olsun bu oyunu oynamaktan yıllardır keyif alan bir arkadaşımız sadece sitem etti.Sitem nedeni ise bu oyuna olan aşkıdır.Tepkinin hakkı var tabiki dediğin gibi.

Yayıncı büyük ihtimal arkadaş çevresinden falan tanıdık. Çünkü tam anlamıyla yandaş medya kafasıyla konuşuyordu. Bazı yerlerde geliştiricilerden daha çok konuşup savundu bende şaşırdım. Fakat asıl beni rahatsız eden "6 ayda çok yol katedildi, 6 ay önceki oyun ile bu oyun bir değil" cümlesiydi. Bir ara acaba biz başka bir oyun mu oynadık diye düşündürdü insanı. 6 ay da çok iş yapıp çok fazla hata düzeltmeleri bir şeyi değiştirmez. Çünkü bu süre zarfında yapılanlar zaten oyun erken erişime çıkmadan önce çoktan halledilmesi gereken şeylerdi. Olay ister istemez "yol yab dı, köbrü yab dı" ya geliyor. E kardeşim bir zahmet yapsın. Tam sürüm deneyimi verecek, sadece sizden aldığımız geri dönüşleri oyuna eklicez diye vaat verdiler. Tam sürümü bırak WB'den bile geride bir deneyim verdiler. Üstüne en basit öneriyi bile ekleyemiyorlar. Gelmiş bana oyun ekranına bir tuş bile eklemek çok karmaşık, oyun sistemini bozacak şeylere sebep olabilir diyor. Olay zaten bozmadan eklemek veya bozulanı çabucak düzeltmek değil mi? Eleman öyle bir konuşmuş ki arş-ı alaya çıkmış da oradan bize sesleniyor, bu yaptıkları işi dünyada yapan başka kimse yok. Geçeceksiniz bunları.

Velhasıl yayındaki elemana çok fazla takılmamak gerek. Asıl sorun şirket genelinde gibi görünüyor. Size şuan için tek tavsiyem oyunu salmanız. Foruma girip 2-3 günde bir yazıyorsam ortamdan ve tanıdıklardan ötürü. Muhabbet bir düğme bile oyunu bozabilire kadar düşmüş. Zamanınızı harcayıp uzun uzun öneri, bug bildirimi falan yapmayın derim. Bizim dilimiz yandı çünkü :grin:

Yayındaki moderatörler ayrı bir kanserdi, adam soruyor oyuna banner ne zaman gelecek diye, moderatör de sana biz var demedik mi daha ne soruyorsun şimdi mute yiyeceksin diyor, ben buna gülerim.

keşke bu türkçe forumda bir soru cevap konusu açılsa da meşhur dizayn ekibi de gelse hepimiz sorularımızı yöneltsek,en azından abuk sabuk bir yayından daha verimli olur.gerçi yapılsa bile sorduğumuz soruların yüzde doksanı havada kalır :grin:

Şeytanın avukatlığını yapmak isterim. Yayında yorumların çoğunu okumadım, halen açıp ilgili bölümü de okumuş değilim. Bu yönüyle kötü ve uygun bir avukatım. Katılımcı inatla art niyetli hareket edenlerle uğraştırığından vs artık bunalmış olabilir(geçmişten bu yana her türlü ortam aracılığıyla her çeşit yoruma maruz kalıp kendi yayınlarında bile mesela bazı hakaret içeren yorumlardan çok rahatsız olabildiğini düşünüyorum). Yoksa birilerine neden desin "bende de ne küfürler, bunlar nasıl yorumlar" mealinde bir cümleyi? Benim düşündüğüm gibiyse, gayri-resmi/samimi bir söyleşi ortamında katılımcının insani bir ifadesi olmuş o sözler. Herkesin hakkı güzel söz değil. Bazılarının ki söz bile değil. Olabilir yani. Samimi ifadeler.

Ha aksi durum, yani mantıklı soru ve eleştirilere böyle bir sert uslüp varsa zaten özür dilemeli. Fakat burada devam ettirmeyelim bu tartışmaları. Özel iletişime kanallarında birebir görüşün veya TW'ye yazın durumu. Adamın kişisel bilgilerini bu amaçla irdelemezseniz iyi olur, hakaret içeren ifadeler görüyorum..

Neyse.. Özetle, ben fazla önemsemedim katılımcının sözlerini. Benim yayında esas önemsediğim; TW'nin, Bannerlord için istenenlerin çoğunu sağlamaya yönelik tam geliştirme kararları alacak olup olmamasıyla ilgili söylemlerdi. Anladığım kadarıyla negatif eğilimli bir belirsizlik söz konusu. Tasarım ekibi belirsizlikler içerisinde bırakıyor herkesi. Bu kötü geldi bana.

Şu arada bir yerde basliyor

Sonradan fark ettim de Ümit hocam baya araya girmeye çalışmış gibi resmen ama başaramamış :smile:

TaleWorlds'ün mexxico gibi değerli geliştiriclerini (varlarsa) tenzih ederim ama bu kişilere mi ümit bağlıyorduk biz?

TaleWorlds'ün mexxico gibi değerli geliştiriclerini (varlarsa) tenzih ederim ama bu kişilere mi ümit bağlıyorduk biz?
Mehmet in son 9 senede ne yaptığını soruyor ya :grin:
Mehmet 9 sene boyunca hergün 5 kuruş biriktirdi 9 sene sonunda 150 tl ye bannerlordu satın aldı. peki sen ne yaptın 9 sene boyunca? her gün oyuna oyunu oynanabilir kılmak için 1 olay ekleseydin 3285 olay olurdu. ama oyunda 3 tane olay var. 3 tane. sadece 3 başka yok. herhangi bir kalede hiç gezmedim. köye 1 kere giriyorum kız kurtarmak için şehre 1 kere giriyorum atölye almak için. kız kurtarma görevi ne kadar lakayit ve kolay oyuncuyu 30 sn yormayan görev, atölye zaten bozuk. bi de lordun arena casusunu bulma görevi var. o da zaten kızdan daha basit. görev olsun torba dolsun. başka şehre ya da köye kaleye birşey yapmak için giren var mı?
Mehmet görevini icra etmiş, parasını koymuş ve bannerlordu almış. peki sen neden görevini yapmadın?
modculara laf sölüyorsun modcular olmasaydı warband da bugün bannerlord u satın alan mı olurdu? warband da bozuk oyundu, oyunu modcular oyun etti.
kabul edin arkadaşlar mesai içerisinde 8-17 vakit dolduruyorsunuz eve gidiyorsunuz. 5 tane modcunun eklediği içeriği orda koca şirkette ekleyemiyorsunuz. daha 2 güncellemeden beridir oyun başındaki doğum - ölüm olayında Türkçe çeviriyi düzeltmediniz. 11 yıl oynadım defter yazarım şu olmalı bu olmalı oyuncunun sıkıntısı gitsin diye. 1.5.6 denemek için 11 yıl oynadım. ilk 2 yıl klasik RPG karakterini oluşturma mücadelesi var basit basit olaylar ile eline bir silah üstüne zırh 25-30 asker toplama. Ondan sonra oyunda ne var? Oyunu oyuncu gibi oynayın lütfen. Oyuncu olun girin oyuncu olun ve neler yapabiliriz ona bakın. Dükkandan bişeyler yapıyormuş gibi görünmeyin...

Warbandda bulduklarımızdan fazlasını bulmak için Bannerlorda destek veriyoruz zaten. O oyun farklı bu oyun farklı söylemi özünde topluluğu hiçe sayan bir söylem.

Neler yapılabilir mesela?

-Spye; sahada çarpışmadan önce tek ya da parçalı çarpışmanın belirlenip gerçekleşmesi.(iki rakip ordu birbirne göre sayısal olarak kıyaslandıktan sonra belli bir fazlalık varsa; rassal/şansa bağlı olarak düşman bize tek ya da dalga dalga askerlerini yollayabilmeli. Bu rassallık ile sürekli bir farklılık ve anlam katar en uzun soluklu seferlere bile.)

-Mp'ye; ustalık sistemi.

-Mod araçlarına; en azından ingilizce(modcular için) anlatım ile modlara kısıtlamasız animasyon eklemenin sağlanması.

Çok şey var da bunlar mesela bazı şeyler.

EK:

Bir de şu var. Biz son teknoloji sistemleri denemek için mi Bannerlordun gelişmesini istiyoruz?

-2K, 144fpsden fazlasını vermek saçma. Bu alanda yarışmak gereksiz bence. Ama bunun yerine en basit bilgisayarların 60fpsyi rahat yakalaması için çaba verilmeli.
-Veri edinme yazılımları da büyük oranda gereksiz. Warbandda var mıydı? Warbandda yoktu ama eğlenceli idiyse warband, Bannerlorda niye? Oyun yerli yapım değil mi? Direk feature geliştirme ve topluluğu sevindirme esas olmalıydı. Bu da bence güncelleme geciktirici bir fazlalık katman.. Hani, günlük, haftalık, aylık görevler vs gelcekse onlar yapılsın. Onlarla sınırlı mı? Sanmıyorum.
-Tabletten oynama.. Ne gerek var? Kol ile oynayanlara, linux vb sistemleri kullananlara hiç lafım yok, onları düşünmek iyi. Ama nedir bu telden tabletten oyunu oynama merakı. Bence aşırı gereksiz bir başka güncelleme geciktirici katman.
-Cloud gaming? Yani illa üst düzey özellikler gelecek en temel topluluk istekleri bile noksanken....ama topluluk (temel olmazsa olmaz bazı özelliklerle beraber) bazı şeyleri isteyince;

"oyun çok karmaşık, sorun oluyor.."

Özelliklerin bazılarını getirmeyip, bazılarını sınırlandırıp son teknolojiye uyma kararları var. Ama topluluk neyi sevdi(warbandda gördüklerini), neleri daha da geliştirmeliyiz(warbanddaki her şeyi) sorusu gelince:

"o oyun farklı, bu oyun farklı"

Seneye Bannerlord'un güncelleme içerikleri iyice azalır, tam sürüme geçer de sonrasında "yeni oyun çıkartıyoruz" denirse ben o yeni oyunu Bannerlord gibi desteklemem.

Last edited:
Back
Top Bottom