Kalradya İmparatorluğu - Nisan 1750

Users who are viewing this thread

Brênin Tortuga said:
efeguclu said:
Efeguclu Dhirim'e vardığında öfkesi yüzünden okunuyordu.
Halkın Arasına Girdi ve YETEEEEEERRRR! diye bağırdı...
Halk bir anda duraksadı ve Efeguclu'yu gördü hepsi korktu ve 2 adım geriye gitti..
Efeguclu: ARTIK DURMAZSANIZ BURADA LAF DEĞİL KAN KONUŞACAK!
Halk biraz daha geriye çekildi
Efeguclu: DAĞILIN! BENLE SORUNU OLAN VARSA DA KALEYE GELSİN KONUŞALIM diye bağırdı.
Halk evlerine dağıldı. Halk efeguclu'ya hak verdi.. Bu kadar sinirlenmesi doğaldı..

Ne kalesi , ne askeri ? Bu kim ben daha anlamadım. Sıradan bir köydeki , sıradan bir fabrikanın sahibi mi , yoksa Dhirim Şehrinin Lordu mu ?

Aynen; Reyvadin'e gelirken "100 asker"den bahsediyordu :lol:
Dalga geçtiğim yok ama niyeyse komik geldi

NOT: Mahkeme yok ya; sıkıldım

Onu söyleyecektim size. Bayram malum yarından itibaren memlekete yolculuklar başlıyor. Bence bugün son olsun. Bayram bitince devam edelim. Siz ne dersiniz ?

Kalradya Postası 20 Nisan 1750 said:
Muhabir: Merhaba ekonomi bakanım
Colombos: Merhaba beyefendi
Muhabir: Efendim son zamanlarda halk vergilerden dolayı mutsuz. Bunun bir isyan girişimini daha tetikleyeceği düşünülüyor.
Colombos: Evet böyle söylentiler benim de kulağıma geldi. Hatta bir isyan girişimi de oldu yakın zaman önce.
Muhabir: Evet efendim. Peki bu konuda ne yapmayı planlıyorsunuz.
Colombos: Açıkçası halkın bizi biraz yargısız infaz girişimi yaptığını düşünüyorum
Muhabir: Nasıl yani?
Colombos: Şöyle ki İmparatorumuzdan önce bildiğiniz gibi vergilerde bir düzen yoktu. Bazı kişiler hiç vergi vermezdi. Vergiden kaçanların yükü masum halka yüklenirdi.
Muhabir: Evet efendim doğru
Colombos: Biz bunu değiştirdik. Artık kimse vergiden kaçamaz. Sırf Ekonomi bakanı olduğumdan eskiden vergi diye bir şeye maruz kalmazdım. Ama artık ben bile vergi ödemekteyim.
Muhabir: Evet efendim haklısınız fakat madem böyle halk niye isyan ediyor?
Colombos: Açıkçası halkın  galeyana getirildiği bir gerçek. Şöyle ki biz bu günlerin önlemini ilk günden aldık. Geroya ve Balion halkını önemsemeyen bir hükümetin ardından geldik. Biz ilk günden işçilerimize daha önce görülmemiş haklar verdik. Mesela bir Balion işçisi günde ortalama 18 saat çalışır. Kadınların çalışma hürriyeti bulunmaz. Devlet tarafından çalışmaya zorlanabilir ve bunların yanında bir sürü hakaret yer, insan yerine konmaz. Bir Kalradya işçisi ise en fazla 11 saat çalıştırılabilir. Kadın veya erkek olması çalışması için farketmez. Zorla çalışma, hakarete uğram gibi bir durum söz konusu bile olamaz.
Muhabir: Haklısınız
Colombos: Ayrıca bildiğiniz gibi 5 Balion Şilini 1 Kalradya Dinarına eşit. 1 kalradya dinarı ile 2 tane 500 gramlık ekmek alınabiliyor. Fakat 5 Balion Şilini ile sadece 2 tane 400 gr'lık ekmek alınabiliyor. Balionda bir işçinin gördüğüm kadarıyla maksimum aldığı maaş 1500 Balion şilini niteliksiz işçilerin 900 şilinden aşağı aldığını da not düşerim. Biz Balionlu bir usta ile Kalradyalı bir hammalı karşılaştıralım. Her ikisi de evde 4 kişi.
Balionlu Usta                                    Kalradyalı Hammal
Ortalama 18 saat çalışma                  En fazla 11 saat çalışma
Kötü çalışma şartları                          İnsancıl çalışma şartları
(1500-600)Net 900 Balion şilini        (350-200)Net 150 dinar
144 kg ekmek                                    150 kg ekmek

Gördüğünüz gibi bizim en kötü haldeki işçimiz onların en nitelikli işçisinden daha fazla ekmek götürüyor. Ayrıca onlar gibi kötü şartlarda çalışmıyor.
Muhabir: Evet efendim veriler doğru.
Colombos: Ayrıca verdikleri vergiler Balionun gösteriş düşkünü kralı yerine bizzat kendilerine dönüyor. Daha önce yapılmamış bir şey yapıp tüm şehirlere günümüz şartlarının ötesinde Hastaneler yaptık. Bir çok fabrika yaptık ve bu fabrikalar resmen para basıyor. Uzak gelecekte halktan vergi bile almamızı gerektirmeyecek kadar zengin bir imparatorluğa sahip olacağız.
Muhabir: Efendim en merak edilen şeylerden biri de Eğitim mevzusu
Colombos: Çok yakın zamanda bir eğitim reformu ile çağdaş bir Kalradya yaratacağımıza söz verebilirim.
Muhabir: Efendim çok teşekkür ederim oldukça yararlı bir söyleşi oldu
Colombos: Asıl ben teşekkür ederim. Halka kendimizi savunmamızı sağladığınız için...

Çocuklara son eğitimlerini verdikten sonra okuldan ayrıldı , limana geldiğinde çocuklarıda oradaydı. Kızına dönüp ,
- ''Çocukları sana emanet ediyorum , anlaştık mı ? Ben dönene kadar onlara eğitimi sen vereceksin.''

- ''Sen neden gidiyorsun ki baba ?''

- ''Balyon'a gidip , Balyonca'yı öğrenmek için gereken birkaç kitap alacağım. Ülkede olan önemli olayları bana mektupla bildirin.''

- ''Peki.'' dediler. Brênin çocuklarına sarılıp , 3 gün sürecek olan yolculuğuna başladı.

ZdRDrG.jpg

Back
Top Bottom