Idei despre un viitor mod istoric romanesc

Users who are viewing this thread

Harta arata bine, desi nu e clar unde se opreste Muntenia in Vest (o sa includa si Oltenia sau nu?) - in mod normal, granita vestica era pe Olt atunci, daca nu ma insel, Oltenia facand parte din Banat.

Eu pot sa ajut momentan mai mult cu vorbe (tocmai mi-am tras un job nou la o firma de jocuri din Portugalia si o sa fac "naveta" pentru o vreme :grin:)... O sa mai incerc sa gasesc timp sa fac si o textura-doua, sau sa import cateva modele de arme. Pentru cei familiari cu Oblivion, pot sa incerc sa vorbesc cu Adonnay pentru permisiunea de a folosi cateva din sabiile din Classic Weaponry, vezi aici: http://planetelderscrolls.gamespy.com/View.php?view=OblivionMods.Detail&id=2399 sau aici: http://www.tesnexus.com/downloads/file.php?id=9185 - pe site-urile alea puteti sa cautati si munca mea, desi este mai mult fantasy decat real; oricum, cateva din scuturile din Forgotten Shields pot fi folosite, cred: http://planetelderscrolls.gamespy.com/View.php?view=OblivionMods.Detail&id=3534 sau http://www.tesnexus.com/downloads/file.php?id=13707 - cam 9 dintre ele sunt modelate si texturate folosind ca model originale din muzeu (mai ales Musee de l'Armee din Paris, dupa fotografii facute personal), desi perioadele sunt un pic diferite de perioada Stefan... Ceva poate la fel de interesant, ar fi scuturile heraldice din Art of War Museum: http://planetelderscrolls.gamespy.com/View.php?view=Mods.Detail&id=6768 . Oricum, las la alegerea voastra, puteti sa alegeti si unul sau doua scuturi doar, le import in M&B in 10 minute per bucata (desi intai va trebui sa-mi reinstalez MAXul).

@Alexandru (despre partea off-topic): stiu exact despre ce vorbesti, ma numar exact in randul generatiei "obligata sa plece prin tari straine"; mai precis, am plecat acum 9 ani, obligat de mine insumi, dupa faimoasele alegeri prezidentiale din 2000... Si asta dupa ce facusem cateva lucruri bune, zic eu, aici... Ca o anecdota, si eu m-am inscris intr-un partid (PNL), cam la o saptamana dupa infiintare, am platit cotizatia cateva luni, dupa care m-am trezit la realitate... Aproape o decada mai tarziu, mi s-a propus sa reintru in partid (cu momeli de genul loja masonica, etc.), dar am refuzat - imi pierdusem deja orice culoare politica... :smile:
 
Salut baieti
O sa ma apuc sa fac harta de pe acuma, doar ca vor fii mici modificari,*** ar fii transilvania sa fie un fel de vasal al ungariei care sa existe ca regiune distincta.O sami ia cam doua zile sa fac o harta buna..oricum nu e graba...si sa facem un nou tred pt mod nu alex :razz:
 
Salut Alex nu voi folosii harta ta ca model care ai postato....doar ma voi incadra in limita de marime ...miam tras harta topografica a zonei si o voi folosii pe aia....ma apuc zilele astea sa fac harta....si o fac complet paduri, munti ,tot....doar sper sa scoatem si noi un mod romanesc sa aratam ca si romania exista pe harta...mai intra pe yahoo cand ai timp vorbim acolo...
 
Aici ar fi cateva harti care v-ar putea fi de ajutor: 
http://www.culturalresources.com/images/maps/RussiaBig.jpg
http://historic-cities.huji.ac.il/blaue_europe.jpg
 
imi trebe o harta cu rauri evidentiate calumea....google earth nu evidentiaza raurile de nici un fel...si nici posibilitate sa desenez io cu creionu raurile si sa salvez poza nu are......
 
Mai jos e harta pe care am folosit-o eu la un mod, poate va ajuta. E mai putin detaliat, fiind harta pt. intreaga Europa.

physical.jpg

Mult succes cu modul, sunt curios *** va arata.
 
Vad ca apar noi si noi patchuri, s-a ajuns deja la 1.126...
E bine, dar si rau in acelasi timp, pentru ca mie unul nu prea imi surade ideea sa ne apucam de lucru ca apoi sa fim nevoiti sa portam pe o alta versiune mai noua... Eu as zice sa asteptam sa se stabilizeze oleaca lucrurile.

Ceea ce putem face insa in acest stadiu este harta... fisierele pentru harta au ramas cam aceleasi, la fel si la modul sistem. Daca avem o harta buna, detaliata, putem discuta altfel.

revin in cateva zile

 
Salutare tuturor
Incredibil ca a trecut o luna pana sa observ ca avem si noi un forum, asta ca off-topic :smile:

As dori sa va ajut si eu *** pot daca va hotarati sa va apucati serios de un mod.
Momentan doar cu sugestii si eventual putina cercetare / documentatie de care se poate sa aveti nevoie(just ask) dar ma pot apuca sa invat orice aveti nevoie de la scripting texturing si alte cele.
In faza in care se lucreaza deja la el ma ofer sa testez orice si aici am putina experienta care ve poate prinde bine(sunt angajat ca inginer software si lucrez in testare/validare).
 
Salutare si bine ai venit !
Orice ajutor este binevenit, mai ales la scripting.

Asteptam sa apara o versiune care sa nu mai fie patch-uita la nivel saptamanal si vedem fiecare ce poate face. Eu sunt convins ca o sa facem o treaba buna.
 
Salutare şi la mai mare eu sunt pentru vremea descălecatelor, sau altă perioadă, dar oricum, până la armele de foc, care strică frumuseţea de a fi MB"călare şi cu sabie"!
De ajutat vă pot ajuta cu documentaţie, mie îmi place strategia, de aceea m-am documentat asupra strategiilor de luptă pe care le-au folosit românii în bătăliile lor medievale.
Epoca medievală este preferata mea, atunci când încă mai exista Onoare!
Deşi nu sunt absolvent de istorie, ci de teologie, la mine-n casă găseşti istorie la greu, de la antică la medievală, laică şi religioasă.
Apropos, poate am putea punem şi puţină religie în modul românesc, oricum, religia a influienţat şi încă influienţează lumea! Vă pot ajuta cu plăcere.
A... că era să uit, ar fi mai frumos ca modul să aibă şi un story bine definit, vă pot ajuta la aceasta, mai ales că îmi place să compun poezii şi alte cele, cu alte cuvinte am "fantezii" cu caru'!
Ca o idee despre mine, sunt jumătate ungur, jumătate român, născut reformat devenit ortodox, pentru mine contează Adevărul!
Să auzim de bine!
 
Salut Voevod,
Mă bucur că vrei sa ne ajuţi.

Vom insera, desigur, şi mănăstirile medievale cunoscute în joc. Deja am experimentat cu Clau24 posibilitatea de a pune pe hartă modele proprii, şi unul din modele era o mănăstire ortodoxă. Putem extinde conceptele şi mai departe, putem insera oarecum şi elemente de viaţă clericală în joc. Cât de departe vom merge, depinde numai şi numai de timpul nostru liber şi de capacitatea noastră de a ne dedica.

Deocamdată, avem nevoie de o hartă. Sper ca până pe 17 Clau să reuşească să facă schiţa mare a hărţii. Apoi alegem şi sortăm pe liste pentru fiecare facţiune în parte oraşele, târgurile, castelele ce vor apărea pe hartă (că nu le vom putea pune pe toate care au existat). Ca să păstrăm un balans istoric, ma gandesc la o formulă de genul:
4 oraşe şi 10 castele pentru Ţara Româneasca
4 oraşe şi 10 castele pentru Moldova
7 oraşe şi 14 castele pentru Ungaria (cu Transilvania cu tot)
9 oraşe şi 18 castele pentru Imperiul Otoman
un oraş şi 2 castele pentru Veneţia (dacă surprindem pe hartă şi zona Croaţiei, care le aparţinea în aceea perioadă)
un oraş şi 2 castele pentru Hanatul Crimeeii

În ciuda discrepanţei (care reflectă realităţile istorice binecunoscute), cred că putem balansa facţiunile suficient de bine.

pentru alte facţiuni mai mici, pentru rebelii sârbi sau bulgari le putem da cate-un oraş sau cate-un castel. Vedem mai departe.

Facem listele şi ma angajez să finalizez harta şi oraşele. Cu poziţionare geografică exactă.

 
Alexandru_cel_Mare said:
Salut Voevod,
Mă bucur că vrei sa ne ajuţi.

Vom insera, desigur, şi mănăstirile medievale cunoscute în joc. Deja am experimentat cu Clau24 posibilitatea de a pune pe hartă modele proprii, şi unul din modele era o mănăstire ortodoxă. Putem extinde conceptele şi mai departe, putem insera oarecum şi elemente de viaţă clericală în joc. Cât de departe vom merge, depinde numai şi numai de timpul nostru liber şi de capacitatea noastră de a ne dedica.

Deocamdată, avem nevoie de o hartă. Sper ca până pe 17 Clau să reuşească să facă schiţa mare a hărţii. Apoi alegem şi sortăm pe liste pentru fiecare facţiune în parte oraşele, târgurile, castelele ce vor apărea pe hartă (că nu le vom putea pune pe toate care au existat). Ca să păstrăm un balans istoric, ma gandesc la o formulă de genul:
4 oraşe şi 10 castele pentru Ţara Româneasca
4 oraşe şi 10 castele pentru Moldova
7 oraşe şi 14 castele pentru Ungaria (cu Transilvania cu tot)
9 oraşe şi 18 castele pentru Imperiul Otoman
un oraş şi 2 castele pentru Veneţia (dacă surprindem pe hartă şi zona Croaţiei, care le aparţinea în aceea perioadă)
un oraş şi 2 castele pentru Hanatul Crimeeii

În ciuda discrepanţei (care reflectă realităţile istorice binecunoscute), cred că putem balansa facţiunile suficient de bine.

pentru alte facţiuni mai mici, pentru rebelii sârbi sau bulgari le putem da cate-un oraş sau cate-un castel. Vedem mai departe.

Facem listele şi ma angajez să finalizez harta şi oraşele. Cu poziţionare geografică exactă.
le balansam daca le facem la venetieni, Crimeeiieni trupe mai puternice si eventual mai multi lorzi care sa poata sa protejeze alea 2 castele ( chiar daca nu e prea realistic daca nu o facem o sa dispara in primele 30-40 de zile din joc... )
 
DACĂ S-AR PUNE ŞI POLONIA, CA SĂ FIE TOT TACÂMUL COMPLET, CE ZICEŢI, AŞA, CELE 3 ŢĂRI ROMÂEŞTI AR CAM PE LA MIJLOCUL HĂRŢII.
 
alex, nu va ocupati mai bine de scripting si alte chestii mai importante? Harta pot sa o fac eu. Numai sa-mi dea schita.

Bun... numai ca harta sa fie mare, cel putin de doua ori mai mare decat harta originala. Si cat de cat acurata, detaliata, cu vaile si principalele masive montane. De asemenea, trebuie sa ne punem deacord asupra a ce va cuprinde harta, asupra oraselor si asa mai departe. Orasele trebuiesc facute in module_system, scriptarea lor nu e o problema, doar sa am lista finala cu tarile, orasele si castelele.

le balansam daca le facem la venetieni, Crimeeiieni trupe mai puternice si eventual mai multi lorzi care sa poata sa protejeze alea 2 castele ( chiar daca nu e prea realistic daca nu o facem o sa dispara in primele 30-40 de zile din joc... )

Daca balansam cu trupe mai puternice ne putem trezi ca in alte moduri in care tari care ocupa unul sau doua orase reusesc sa cucereasca harta in 70 de zile. Cel mai bun balans la factiunile mici e sa le oferi la party_templates un numar mai mare de reinforcements, cu alte cuvinte, garnizoanele cetatilor si castelelor sa fie cu mult mai mari. Asa putem da si mai bine acuratete istorica modului, avanposturile venetiene au fost cucerite destul de greu de otomani, in ceea ce ii priveste pe crimeeni ei au fost integrati in Imperiul Tarist tarziu, pe la 1783 de imi amintesc bine...

Polonia ? Punem si Polonia, dar nu toata... putem pune doar jumatatea sudica... nu de alta, dar daca punem toata Polonia, lucrurile se complica destul de serios.
 
Back
Top Bottom