Gidiş Yolu Gösterin

Users who are viewing this thread

Merhabalar,

Ben Ahmerrad - Jelkela/Yalen arasında tüccarlık yapan bir adamım.

2013022300001.jpg

2013022300004.jpg

Yukarıdaki resimde olduğu gibi 6 yük beygiri ile Ahmerrad şehrinden Jelkala ve Yalen şehrine demir taşıyorum. Demirlerin bir kısmını demircilerin deposuna koyuyorum. Geri kalanları satıyorum. Dönüşte ise Jelkala ve Yalen şehrindeki balıkları alıp Ahmerrad şehrine satıyorum.

2013022300005.jpg

Ahmerrad şehri yakınlarında haramiler birleşip önümüzü kestiler. Sayıca üstünlerdi. Askerlerimi vahşice katlettiler. Güvenliğe daha çok önem vermeye başladım o katliamdan sonra. Şuan 24 Sarranid Atlısı var. (Hepsi Memlük adayı, ama maaşları çok yüksek olduğundan seviye atlatmıyorum.) 12 Sarranid Yayası var. Onlarıda atlı yapacağım.

2013022300002.jpg

Tüm krallıklar barış içerisinde yaşıyordu. Sultan Hakim ülke topraklarını genişletmek için 3 krallığa savaş açtı. Bunlardan biri Rodok Krallığı idi. Benim Jelkala ve Yalen şehirlerinde işletmelerim var. Shariz ve Ahmerrad şehirlerinde de var.

2013022300008.jpg

Sarranid Sultanlığı, Veluca Şehrini ele geçirdi. Sıradaki hedefi şüphesiz Jelkala ve ardından Yalen şehridir.

2013022300006.jpg

Savaş bitecek gibi değil. Zarar edeceğim.

Aklımdaki plan Sultan Hakim'e bağlılık yemini edip Rodokları haritadan silmek. Ancak bunu yapabilecek gücüm yok.

Oyuna nasıl devam etmeliyim. Nasıl ordu oluşturmalıyım. Nasıl politika izlemeliyim.

Savaş yüzünden zarar etmekten korkuyorum. Gidiş yolu gösterin lütfen.

sarranid yada rodok şehirlerine git lonca liderinden sürekli görev al elbet biri savaşı durdurma görevi verecektir. Görev oldukça basit eğer ikna yeteneğin iyiyse para kaybetmedende bu görevi tamamlayabilirsin.

w4hammer said:
sarranid yada rodok şehirlerine git lonca liderinden sürekli görev al elbet biri savaşı durdurma görevi verecektir. Görev oldukça basit eğer ikna yeteneğin iyiyse para kaybetmedende bu görevi tamamlayabilirsin.
İki lonca yöneticisi de kervan refakat görevi verdi. Yeni görevler vermeleri için yapacağım. Savaş zarar vermeden işi bitirmeliyim.

150.000 dinar biriktirince tüccarlığı bırakacağım. O zaman bir krallığa derebey olarak mı katılayım, yoksa zayıf bir krallığa saldırıp kendi krallığımı mı kurayım?

Dostum, öncelikle oyununu çok güzel anlatmışsın bunu söylemeliyim, gerçekten çok beğendim anlatış tarzını ve kullandığın görselleri. Ne yapmalısın konusuna gelirsek, Sarranid'ler Rodok'ları öyle kolay kolay tamamen yıkamazlar diye düşünüyorum, yani ticaret yaptığın tüm şehirlerin tek bir elde toplanması çok zor gözüküyor. Eğer Sarranid'lere katılırsan ordunu biraz daha büyütür ve mareşalin peşine takılır savaşlara girersin, ticaret hayatın aksar ve beklediğin gibi Sarranid'lerin hem Yalen'i hem Jelkala'yı almasıda baya zor. Sana 2 yol düşündüm kafamda, anlatayım ikisinide.

1) Bu savaşa hiç karışma ve ticaretine devam et, sen tarafsız kaldığın sürece Sarranid'lerde Rodok'larda sana ve ticaret hayatına karışmazlar. Zarar etmediğin sürece karışmadan ticaretine devam edersin, zarar başlarsada güzerkahını biraz değiştirerek falan direnmeye devam edersin.

2) Sarranid'lere katılırsın ve sana katıldığın için verilen köyden gelen paralarda gelirlerine katılır, ordunu genişletir ve savaş hayatına atılırsın. Ticaret hayatın ikinci plana düşer ve bu zorlu savaşta Sarranid'ler için çalışırsın. Ama bu yolda ticaret hayatının bozulacağı ve artık Sarranaid emiri olarak yeni görevlerin olucağını unutma.

Karar senin dostum.  :grin:

KalradyaLordu said:
w4hammer said:
İki lonca yöneticisi de kervan refakat görevi verdi. Yeni görevler vermeleri için yapacağım. Savaş zarar vermeden işi bitirmeliyim.

150.000 dinar biriktirince tüccarlığı bırakacağım. O zaman bir krallığa derebey olarak mı katılayım, yoksa zayıf bir krallığa saldırıp kendi krallığımı mı kurayım?
İlk derebey olmak herzaman daha avantaşlıdır çünkü derebey olman sana birçok soyluyla tanışmanı onlarla ilişkini artırmanı sağlayacaktır ver hemde diyarda namını artırarak duyurulmanı sağlayacaktır. eğer hemen krallık kurmaya kalkarsan yoldaşların dışında derebey bulamazsın ve hemen yıkılırsın. Son olarakta derebey olman evlenmeli kolaylaştırır.

Krallık kurarsan kime saldırırsan onun derebeyleri gelir yıkar krallığını, öncelikle bir krallığa derebeyi ol ve kendine çevre edin, nam-onur-idare hakkı kazan ve en önemliside birbirine yakın birkaç şehir ve/veya kale kazan. Sonrasında bu dediklerimin hepsini yaptığında, yani her açıdan güçlendiğinde işte o zaman kendi krallığını kur ve yeni bir maceraya atılmış ol.  :grin:

M.BARIS said:
Dostum, öncelikle oyununu çok güzel anlatmışsın bunu söylemeliyim, gerçekten çok beğendim anlatış tarzını ve kullandığın görselleri. Ne yapmalısın konusuna gelirsek, Sarranid'ler Rodok'ları öyle kolay kolay tamamen yıkamazlar diye düşünüyorum, yani ticaret yaptığın tüm şehirlerin tek bir elde toplanması çok zor gözüküyor. Eğer Sarranid'lere katılırsan ordunu biraz daha büyütür ve mareşalin peşine takılır savaşlara girersin, ticaret hayatın aksar ve beklediğin gibi Sarranid'lerin hem Yalen'i hem Jelkala'yı almasıda baya zor. Sana 2 yol düşündüm kafamda, anlatayım ikisinide.

1) Bu savaşa hiç karışma ve ticaretine devam et, sen tarafsız kaldığın sürece Sarranid'lerde Rodok'larda sana ve ticaret hayatına karışmazlar. Zarar etmediğin sürece karışmadan ticaretine devam edersin, zarar başlarsada güzerkahını biraz değiştirerek falan direnmeye devam edersin.

2) Sarranid'lere katılırsın ve sana katıldığın için verilen köyden gelen paralarda gelirlerine katılır, ordunu genişletir ve savaş hayatına atılırsın. Ticaret hayatın ikinci plana düşer ve bu zorlu savaşta Sarranid'ler için çalışırsın. Ama bu yolda ticaret hayatının bozulacağı ve artık Sarranaid emiri olarak yeni görevlerin olucağını unutma.

Karar senin dostum.  :grin:
Ticaretimi olumsuz etkileyeceğini bilsem bile savaşmayı düşünüyordum. Ama ordum yeterli büyüklükte değil. Aynı zamanda karakterimin gücü ve çevikliği de düşük. Ticarete devam edeceğim.
Sadece haramilerle savaşacağım. Ama Jelkala ve Yalen zarar görürse isyan bayrağını çekerim.

Ordunu geliştir. 100 e çıkar mevcudu 35 memlük 30 piyade 20okçu 15 muhafız sonra bir kaç lordu ikna etmeye çalış(seni takip etmeleri için) gelmeselerde olur. Sonra gir Yalen' e al kendine paraya para demezsin.

hsyn333 said:
Ordunu geliştir. 100 e çıkar mevcudu 35 memlük 30 piyade 20okçu 15 muhafız sonra bir kaç lordu ikna etmeye çalış(seni takip etmeleri için) gelmeselerde olur. Sonra gir Yalen' e al kendine paraya para demezsin.
Yalen'i almayla iş bitmiyor ki. Rodoklar peşimi bırakır mı sanıyorsun? Ayrıca Yalen için hammaddeyi Ahmerrad'dan getiriyorum. Rodoklar gördüğü yerde işimi bitirir. Ayrıca Jelkala'da ki zarar tuzu biberi olur.

Arkadaş ticaret oynuyor ve karakterini ona göre şekillendirmiş, zorunda kalmadığı sürece kendisine şuraya saldır burayı ele geçir gibi öneriler vermek gereksiz olur.

En iyisi sen tarafsızlığını koru ve ticaretine devam et zarar etmediğin sürece, yoksa ticaret hayatın geri dönüşü zor olucak bir şekilde bozulabilir dostum.  :sad:

M.BARIS said:
Arkadaş ticaret oynuyor ve karakterini ona göre şekillendirmiş, zorunda kalmadığı sürece kendisine şuraya saldır burayı ele geçir gibi öneriler vermek gereksiz olur.

En iyisi sen tarafsızlığını koru ve ticaretine devam et zarar etmediğin sürece, yoksa ticaret hayatın geri dönüşü zor olucak bir şekilde bozulabilir dostum.  :sad:
Halimden anlayan çıktı. Ticari dengem bozulmazsa barışı bozmam.

Sen ticaretine devam et.Karışma onlara.Yeni alınan kaleler az adam koyulduğu için hemen düşüyor.Zaten bir süre sonra Svadya Sarranid'e savaş açıp Veluca'yı alacak merak etme.

Eğer ilerde yine savaş çıkarsa diye bir öneri vereyim. Ticaret yolunu değiştirmeyi deneyebilirsin. Yani başka iki ülke arasında başka mal satarsın.

Şuan 96 bin küsür dinarım var. Yeni açacağım işletmeler için araştırma yapıyorum. Bu arada Samarra Kalesi düştü. Kergitler aldı. Ahmerrad'ın kuşatılma riski var.

Eğer oyunda tüccar olarak devam etmek istiyorsan o 24 sarranid atlısını memlük yap.Evet asker maaşları çok yüksek olacak fakat önüme çöl haydutları çıkıyor diyosun iyi ya işte sende onlarla savaş.Ordan gelen ekipmanları sat.Arkadaşlar çoğunuz belkide bunları es geçiyor ama bütün çıkan ekipmanları aldığımızda en aşağı 400-500 dinar kazanırsın.Hele ben oyunun ilk başlarında güçlenmeye başladığımda yağmacılar ile savaşıp ekipmanlarını satarım epey para geliyor.

Bence daha fazla para kazanmak istiyorsan;

Başka şehirlerdede işletme açmanı öneriririm.Eğer başka ülkelerde savaş varsa bekle,barış olduğunda açarsın.

Samarra Kalesi düştü. Kergitler aldı. Ahmerrad kuşatılacak diye korktum ama hemen barış yaptılar. Şuan Rodok Krallığı savaşta değil. Sarranid ise Veagir ile savaşta. Yakın zamanda ateşkes olabilir. Yeni işletmeleri Svadya topraklarında açacağım.

Savaş için yeterli paramda var. Ama nasıl kullanacağımı bilemiyorum. Hangi yoldaşları nasıl geliştireyim. Bu konularda da tavsiyelerinizi bekliyorum.

2013022400001.jpg

Kaydetmeden çıkma açık. Ama bug olmadığı sürece -Kaydetmeden Çık- yapmıyorum.

Dostum yoldaşlar konusunda sana şöyle yardım edeyim.
Grubuna lezalit,jeremus ve deshaviyi al.Ve sonra birbirleriyle kavga etmeyen 2-3 tane savaş becerisi geliştirebileceğin npc al.
Lezalitin talimci yeteneğine ver.Talimci yeteneğine zeka gerekir değilmi?aynı zamanda lezalitin talimcilik becerisini yükseltirken yön bulma ve tespit etme yeteneğinide geliştirebilirsin.Böylece oyunda hem hızın yükselecek hemde görüş açın artacak.Jeremusuda bütün sağlık ile ilgili olan yeteneklerine ver.Bunun içinde zeka gerekir.Böylece aynı anda jeremusu hem doktor hemde mühendis olarak kullanabilirsin.Ben deshaviyi yağma becerisi olarak geliştirmiştim istersen sende yapabilirsin.Geriye kalan yanına aldığın 2-3 npc ninde demir vücut,güçlü darbe gibi yeteneklerini artır onlarda savaşçı olsun.

Benim npc geliştirmem genelde klasiktir sana en son kullandığım grubu yazayım. Her npc  yi daha almadan önce kararlaştırırım genelde nasıl geliştireceğime dair

Marnid  >  Doktor  ( savaşta şifacı grubunda arkada kalıyor )

Borcha  >  Yön bulma, Tespit etme yetenekleri  [ zeka geliştiririm artan puanlarıda arbaletli oka veririm okçu olur )

Katrin  >  Ticaret ve yağma yetenekleri  [ bir anlamda katrini pasife alıyoruz sadece çeviklik + zeka veriyoruz hatta ben genelde savaşa bile sokmam katrini )

Artimmenner  >  Mühendislik - Taktik  ( şifacı grubunda )

Lezalit - Rolf - Nizar ı süvari olarak kullanıyorum
  Matheld > piyade olarak iş yapar fırlatmada kasarsan tadından yenmez [ veya gereken başka yetenek varsa bu arkadaşa kasarsın )

Genelde böyle çok kullanışlı olur. Tabi talimcilik ellerinden öper onu sen kasıcaksın. İz sürmeyede 3 puan versen yeter geri kalanı ekip hallediyor ve savaşıcak 3 tane çakı gibi süvarin oluyor

Back
Top Bottom