En sevdiğiniz kitaplardan alıntılar

Users who are viewing this thread

Bir diğer hükümdarı güçlendiren bir hükümdar kendi kuyusunu kazıyor demektir, çünkü güç ya yetenek ya da kuvvet yoluyla elde edilir: Oysa ki bu unsurlardan her ikisi de bunları kullanan birisini diğerinin gözünde şüpheli kılar.

Hükümdar - Machiavelli

"En" sevdiğim değil de sevdiğim bir yazar ve kitaptan paylaşayım.

"İşte tam burada, yabancı okur, okumaya devam etmeden önce dur ve kendini bir yokla! Korkunçların korkuncunu öğrenmeye gücün var mı? Sana söyleyeceklerim duyulmadık şeyler; bir kez gözlerini açtım mı, yepyeni bir dünya göreceksin artık, eskisi neyse bakamayacaksın. Ama bu yeni dünya çirkin olacak, rahatsız edici ve can sıkıcı da. Sana herhangi bir umut, çıkış yolu ya da avuntu kalacağını bekleme; tek avuntun, artık gerçeği biliyor olman ve bu gerçeğin kesin gerçek olduğu. Gerçek seni korkutuyorsa bundan sonrasını okuma! mutlaklık seni ürkütüyorsa bu sayfaları bir kenara bırak! ruhunun huzuru önemliyse sözlerime kulaklarını tıka! Bilmezlik bir ayıp değildir, çoğu kimse mutluluk olarak görür onu. gerçekten de, bu dünyadaki tek olası mutluluk bilmezliktir. Öyle düşüncesizce kaldırıp atma onu!

Sana unutamayacağın bir şey söyleyeceğim şimdi, unutamayacaksın çünkü zaten ta içinde bildiğin bir şey bu, tıpkı benim de, bana açıklanmadan önce zaten bildiğim gibi. Onu itiraf etmemek ve dile getirmemek için direndik sadece: 'Dünya,' diyorum, "acımasızca kapanan bir midye kabuğudur.'

Karşı mı çıkıyorsun? Anlamamak için direniyor musun? Şaşılacak bir şey yok bunda. Çok kocaman bir adımdı. Bir defada alamazsın o mesafeyi. Eski sis o kadar yoğun ki, sisi dağıtmak için kocaman bir ışık bile yetmez. Yüz tane küçük ışık yakmamız gerek."

Patrick Süskind - Drei Geschichten.

Derler ki "Neden hiçbir şey olmayacağına bir şey var?" sorusu o kadar derindir ki sadece bir metafizikçinin aklına gelebilir; ama o kadar basittir ki sadece bir çocuğun aklına gelebilir. O zamanlar bir metafizikçi olamayacak kadar gençtim. Ama çocukken bu soruyu sormak neden aklıma gelmişti ki? Geri dönük baktığımda, cevap apaçıktı. Doğal metafiziksel merakım, dini yetiştirilme tarzım tarafından baskılanmıştı. Çocukluğumun ilk yıllarında annem ve babam, ilkokul öğretmenim olan rahibeler, yaşadığımız yerdeki tepelerin ötesindeki manastırdaki Fransisken rahipler dünyayı Tanrı'nın yarattığını ve hiçlikten yarattığını söylemişlerdi bana. İşte bu yüzden dünya vardı. İşte bu yüzden ben vardım. Tanrı'nın kendisinin neden var olduğuna gelince, işte burası biraz belirsiz kalmıştı. Tanrı, sonlu bir dünya yaratmış olmasına rağmen edebiydi. Ayrıca her şeye kadirdi ve başka bütün mükemmel yönlere sonsuz derecede sahipti. Belki de bu yüzden, kendi varlığı için bir açıklamaya gereksinimi yoktu. Her şeye kadir olduğundan, kendi kendine varlık buldurmuş olabilirdi. Latince tabiriyle söylersek, o kendi kendisinin nedeniydi.

Çocukken bana anlatılan hikaye buydu ...

Dünya Neden Var? - Jim Holt

Adolf Hitler, Alman Generalleri ile "toplama kampları" hakkındaki bir toplantısında onlarla fikir ayrılığına düşer.

Hitler, "bir ulusun tamamını hedef alan ve nüfus azaltmayı amaç edinen" toplama kamplarının ilk defa, İngilizler tarafından 1900-1902 yılları arasında süren Güney Afrika'daki İkinci Boer savaşında kullanıldığını söyler.

Güney Afrika direnişçileri İngilizlerin sert sömürge baskılarına karşın dayanır ve savaşmaya devam eder. Bunun üzerine İngiliz Kraliyet Ordusu toplama kamplarını devreye sokar. Ele geçirdikleri her yerdeki - kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden- insanları bu kamplara götürürler. Açlık ve sefalet içinde yaşaya(maya)n afrikalılar büyük bir kıyıma uğrar ve çok sayıda kişi ölür. Direnişçiler de zayıflar ve Güney Afrika, İngilizlerin eline geçer.

Generaller hiç bilmedikleri bu vukuatı öğrenince şaşıp kalırlar.

Hitler konuşmasını şöyle tamamlar, "Peki, bu olayı neden daha önce duymadığınızı biliyor musunuz? Cevabı ben vereyim: Savaşta her zaman kaybeden taraf suçludur, haklı olsa bile."

Kavgamız/Atakan Büyükdağ

"Dişlerimiz olduğu için ısırıyoruz, bu yüzden bu kadar vahşiyiz… Gözlerimiz olduğu için hayran kalıyoruz, bu yüzden bu kadar aşığız."

"Her şeyi bildiğim için vasiyetim tek bir cümle olacaktı: Beni yüzüstü gömün. Çünkü yeterince gördüm!"

"İçi ne kadar doldurulursa doldurulsun, yine de hafiftir hayat. Çünkü altı deliktir. Delikse, ölümdür. Bütün kazançlar bu delikten kayıp gider."

"Kayra, 'Ne kadar yalnızsan o kadar uzağa gidersin. Ne kadar terk edersen o kadar ölürsün' demiştik. Hatırlarsın... Seni Abidjan'daki otel odanda gördüğün rüyalardan uyandırdığım için pişman değilim... Ama bil ki zihnin cehennemindir. Sonsuza kadar yaşayacak. Senin gibi. Öldüğünse ise, sen orada olamayacaksın ne yazık ki!"

"Yaşarken ölmeyi, ölerek yaşamayı sadece uykusuzlar bilir. Gözlerinin altındaki her küçük torba, hayalleriyle doludur."

Daha fazla atmamak için kendimi zor tutuyorum, kitap her yerinin altı çizilesiydi. Önerilir.

Kinyas ve Kayra / Hakan Günday

"Ne mutlu daha şimdiden iman dalgalarının makarrı olacak 'Yarın ki Büyük Türkiye'nin' yapıcıları arasında yer almanın liyâkâtini iktisâba meyletmiş imanlı Türk gençlerine!.. Selâm size!.. Size ve gerçekleştireceğiniz büyük ve mukaddes Türk-İslâm inkılâbına!.."

~Mikail said:
Telefonla çekmişim hangisi hatırlamıyorum muhtemelen Taht Oyunları:
"Sana bir tavsiyede bulunmama izin ver,"dedi Lannister."Nereden geldiğini,kim olduğunu asla unutma,çünkü etrafındaki kimse unutmaz bunu.Kendi gerçeğini güce çevir.Böylece hakkındaki gerçek asla zayıf noktan olmaz.Gerçeğin senin zırhın olsun ki,kimse seni o gerçeği kullanarak incitemesin."
İlk kitaptan bu.

Kara Bey said:
"Ne mutlu daha şimdiden iman dalgalarının makarrı olacak 'Yarın ki Büyük Türkiye'nin' yapıcıları arasında yer almanın liyâkâtini iktisâba meyletmiş imanlı Türk gençlerine!.. Selâm size!.. Size ve gerçekleştireceğiniz büyük ve mukaddes Türk-İslâm inkılâbına!.."
Adı ne bu kitabın ve yazarı kim? İnternette sözlerini arattım ama bir sonuç çıkmadı. Karşılaşırsam okumamak için soruyorum.

t.A.T.u. said:
Kara Bey said:
Adı ne bu kitabın ve yazarı kim? İnternette sözlerini arattım ama bir sonuç çıkmadı. Karşılaşırsam okumamak için soruyorum.
Hoşuna gitmese sormazdın.

Ben erken gelişmiş olduğumu söylediğimde, erken geliştiğim dedikodusu yayılıyor. Tembellik ettiğimde, tembel olduğum söylentisi çıkıyor. Bir roman yazamayacağımı söylediğimde, insanlar yazamayacağımı söylüyor. Yalancı gibi davrandığımda, bana yalancı diyorlar. Zengin adam gibi davrandığımda, zengin olduğumu sanıyorlar. Umursamaz göründüğümde, umursamaz muamelesi yapıyorlar. Ama gerçekten acı çektiğim için inlediğimde, acı çeker numarası yapmakla suçluyorlar.

Her şey ters gidiyor.

Bu aslında, intihar etmekten başka işim kalmadığını göstermez mi?

Osamu Dazai - Batan Güneş

t.A.T.u. said:
Ben erken gelişmiş olduğumu söylediğimde, erken geliştiğim dedikodusu yayılıyor. Tembellik ettiğimde, tembel olduğum söylentisi çıkıyor. Bir roman yazamayacağımı söylediğimde, insanlar yazamayacağımı söylüyor. Yalancı gibi davrandığımda, bana yalancı diyorlar. Zengin adam gibi davrandığımda, zengin olduğumu sanıyorlar. Umursamaz göründüğümde, umursamaz muamelesi yapıyorlar. Ama gerçekten acı çektiğim için inlediğimde, acı çeker numarası yapmakla suçluyorlar.

Her şey ters gidiyor.

Bu aslında, intihar etmekten başka işim kalmadığını göstermez mi?

Osamu Dazai - Batan Güneş
Code:
Güneş gibi ol şefkatte,merhamette.
Gece gibi ol ayıpları örtmekte.
Akarsu gibi ol keremde,cömertlikte.
Ölü gibi ol öfkede ,asabiyette.
Toprak gibi ol tevazuda,mahviyette.
Ya olduğun gibi görün,ya göründüğün gibi ol.
- Mevlana Celaleddin Rumi

En sevdiğim kitap değil ama güzel sözdü.

Ne gariptir ki her şey yolunda giderken insan çok az şey düşünebilir Tanrı'dan isteyecek. Ya da saçmasapan şeyler ister aslında hiç de fazla önemi olmayan. Ama her şeylerini kaybetmiş insanlar için dua etmek kolaydır. Neyi özlediklerini, neyi kaçırdıklarını, Tanrı'dan ne isteyeceklerini gerçekten bilirler. ​

Kurt Seyit ve Şura

"Anayasanın da dediği gibi, herkes hür ve eşit doğmaz, ama herkes eşit hale getirilir."

Fahrenheit 451, sayfa 79.

"İnsanları yanmaz verilerle, bilgilerle dolduracaksın, 'bilmelerini istediğin sözde gerçekleri' boğazlarına tıkıştıracaksın, öyleki kendilerini tıka basa doymuş ama onca veri sayesinde kesinlikle 'zeki' hissedecekler. O zaman düşündükleri hissine kapılırlar... Hareket etmedikleri halde, hareket ediyormuş gibi hissederler."

Fahrenheit 451, sayfa 82.

"...Ve insanlar kendisini sevdiren birinden çok, kendisinden korkulan birine zarar vermeyi pek göze alamazlar..."

PRENS / N. MACHIAVELLI

Şiddetle önerdiğim bir kitaptır. Makyavelli'nin "Prens" inde Mussolini'nin Faşizm reflekslerinin ve Hitler'in Nasyonal Sosyalizm ilkelerinin esinlenildiği kaynağı görebilmeniz mümkündür. Her ne kadar görüşlerini tasvip etmesem de...

...Mölon sapkasından toptancı şabanı tanıyınca dünyalar kendisine verilmiş gibi sevindi. Şaban'ın tabancayı tutan eli tir tir titriyor, dişleri birbirine vurarak "eşhedü ennlaaaa... eşhedü enlaaaa..." diye hırıl hırıl kekeliyordu. Kapıdan süngü çekilince toptancı Şaban kaçacak gibi irkildi "oğlum yusuf..." diye jandarmaya seslenmek isterken kurşunu tam ense köküne yiyip yüzü koyun yere kapandı.

Kapının açılması ile kapanması bir olmustu...

- Kurt Kanunu / Kemal Tahir

Kara Bey said:
"...Ve insanlar kendisini sevdiren birinden çok, kendisinden korkulan birine zarar vermeyi pek göze alamazlar..."

PRENS / N. MACHIAVELLI

Şiddetle önerdiğim bir kitaptır. Makyavelli'nin "Prens" inde Mussolini'nin Faşizm reflekslerinin ve Hitler'in Nasyonal Sosyalizm ilkelerinin esinlenildiği kaynağı görebilmeniz mümkündür. Her ne kadar görüşlerini tasvip etmesem de...
telefondaki dijital bir kitaplıktan okuma fırsatına erismiştim gerçekten güzel bir kitap ama osmanlı sancakları ile roma kolonilerini karşılastırmasını saçma bulmuştum

"Gece yildizlara bakarsin. Benim ulkem o kadar kucuk ki nerede oldugunu goremezsin bakinca. Ama boylesi daha iyi. Yildizim herhangi bir yildiz olacak senin icin. Boylece butun yildizlari gozlemeyi seveceksin. Hepsi dostun olacak."
...
"Onlardan birinde ben oturuyorum, ben guluyorum diye geceleri gokyuzune baktiginda sana butun yildizlar guluyormus gibi gelecek. Gulmeyi bilen yildizlarin olacak senin."

Antonie de Saint-Exupéry - Kucuk Prens

Kisa olmasina ragmen su ana kadar okudugum en iyi kitap olabilir.

Back
Top Bottom