en kolay 3d çizim programı hangisi

Users who are viewing this thread

Eğer modellemeyi bilmiyorsan, bu şekilde sormamalıydın. "Sizce hangi programla başlamalıyım ?" gibi... Bence ilk önce Blender gibi modelleme programlarından biriyle başla, sonra 3DS Maxla devam edersin.

bence kişi hangisini kolay görürse o kolaydır. blender öğrenirsen 3ds maxe geçme şansın %20 iner aynı şey diğer programlarlada geçerli iyi karar vermelisin.

ColdFear, modelleme biliyormusun? Bilmiyorsan yanlış yönlendirmek istemezsin değilmi?

blender ile 3dsmax arasında dağlar kadar fark var. temel olayı farklı iş. blender ile 3dsmax herşeyi aynı değil. tamam texture kelimesi ikisi içinde geçerli ama en basidinden birisinin çizim ekranı ön arka yan ve persfektif olarak ayrılmış diğerininki tek.
4 farklı çizim ekranınında ayrı bir kolaylığı var.
3dsmaxda denemeler yap bence trial versiyonunu indir. gerçi nasıl yapacağını bilmiyorsan yapamayacaksın ikisindede programı bul sonra derslerle beraber çalış  :wink: bayağı uğraşırsın ilk kılıç modellemen için  :wink: ama sonrası gelecektir

Ativan said:
Pardon, hangi programın "çizim" ekranı tek de diğerinin ayrılmış bir öğrenelim?
01gh7.jpg

02ng4.jpg

çizim ekranları arasındaki farkı görebiliyorum. herhalde yanlış görmüyorum.

Yanlış demeyelim de eksik diyelim:

Ben 3'e ayırdım, isteyen 4'e de ayırır 10'a da.

Bu konuya "yeterince bilmiyorsanız karşılaştırmayın" diye bir cevapla dalmak yerine böyle bir örnekle göstermek daha iyi oldu sanki?

Ativan said:
Yanlış demeyelim de eksik diyelim:

Ben 3'e ayırdım, isteyen 4'e de ayırır 10'a da.

Bu konuya "yeterince bilmiyorsanız karşılaştırmayın" diye bir cevapla dalmak yerine böyle bir örnekle göstermek daha iyi oldu sanki?
özür dilerim o zaman. en azından ben 3dsmaxla modellemenin daha kolay olduğunu kendimce savunuyordum ama nerelere geitrdik. banlanmış birisine önerilerde bulunuyoruz

Boşver, o yararlanmazsa aynısını merak eden başkası yararlanabilir.

3DSMax ve diğerleri konusuna gelince; Blender şu anki haliyle Mount&Blade için veya amatör zevkleri tatmin etmek için gerekli her şeyi bedavaya sunuyor. 3DSMax'in Blender'da olmayan bir çok özelliği var evet, ama bunlar çok detaylı oldukları için konuyla alakasız ve dediğim gibi Mount&Blade'e modelleme yaparken işe yaramayan özellikler. Siz istediğiniz kadar cafcaflı, ek özellikli bilmemneli model tasarlayın, oyunun motoru bunu kabul etmiyorsa yapabileceğiniz bir şey yoktur.

Kaldı ki sıfırdan öğrenmeye başlayacak biri için Blender veya muadili ücretsiz bir programdan daha iyisini düşünemiyorum. "Ben modelleme öğrenmek istiyorum" diyen kişi ne istediğini açıkça söylemiş zaten: modelleme. Yani biz ona "Blender kullanmaya başla" dediğimizde "Blender tanrısı ol" demiyoruz bu yüzden "Belnder kullanırsan diğerlerine alışamazsın" demek alakasız geliyor bana. Arayüz vs. gibi konulara alışmakta zorluk çekebilirsiniz ancak amacınız zaten modelleme öğrenmek ise, çok da güzel teknik kapar, işin temelini kavrarsınız.

X porgramında bilmemne aracı, Y programında başka bir araç vardır, farklı olabilir ama işin temelleri aynıdır. 3 boyutlu uzayda vertex denilen noktaların arasında oluşan yüzeylerle uğraşıyorsunuz. Kullandığınız program yüzeylerle nasıl uğraştığınızı etkileyebilir, yapabileceklerinizi bir anlamda sınırlayabilir ya da aynı şeyi farklı bir sürede yapmanıza neden olabilir ancak işin temelini değiştirmez.

AutoCad gibi başlangıç için fazlasıyla karmaşık ve bir ton özelliğini kullanmayacağınız bir program yerine tamamen ücretsiz ve işinizi görebilecek bir şeylerden başlamanızda bir sakınca yok. Hem sonra "deneme sürümü"nün süresi bitince bilmemkaçbin $'lık programları kullanmak için değişik taklalar atmanızı engeller bu durum.

Burda herkez öznel bir anlatım yaptı. Söylediğimi savunmuyorum. Ama hangi programla başlarsan o sana kolay gelir. Ana dilin ve yabancı dillerin gibi düşün. :smile:

Tartışmanın olması gayet doğal ve güzel. Çünkü fikirler ortaya atılıyor, yanlışlar düzeltiliyor. Tabii gereksiz alınganlık yapan vs. olmayınca tartışma şart.

Deahran said:
Tartışmanın olması gayet doğal ve güzel. Çünkü fikirler ortaya atılıyor, yanlışlar düzeltiliyor. Tabii gereksiz alınganlık yapan vs. olmayınca tartışma şart.
yanlışlar sanırım daha insancıl yollarlada düzeltilebilir.
Hayvan herif! yanlış biliyorsan konuşma! doğrusunu öğren gel!
demekmi
arkadaşım doğrusu böyle böyle mi demek sizce daha iyi?

bu arada orada soracağım birşey var. orda görünenler nesnenin ön arka açılarını kendimi belirledi program yoksa sizmi belirlediniz?
ve ordaki bir fark ta varki zaten oda çizim ekranının 3dsmaxda persfektif kamera olmayışıdır. tek persfektif kamera var. bu açıdanda kolaylık sağlamayacaktır. on tane pencere olsa ne olur herkes bir yeri gösterse. doğru ve değiştirilemeyen açılar daha rahat değilmidir zaten. buda orjinallikten gelen bir kolaylıktır elbet.

ha bu arada ben yanlışı kabul etmedim diyorsanız o sizin düşünceniz. eğer 3dsmax ile aynısı ise ordaki çizim tabloları zaten çekilmek zorundayım kabullensemde kabullenmesemde.
ama başlardada dediğim gibi bir yanlışı neden hakaret biçimlerinde anlatıyorsunuz anlayamıyorum.

Açıları istediğin gibi değiştirebiliyorsun, istersen de belli bir noktada kilitliyorsun. Ya da tek bir tuşla direkt koordinat eksenlerine dik açıları elde ediyorsun (xy tepeden, xy alttan, xz tepeden, xz alttan.. gibi). Yeterince açık sanırım ama yine üstüne basayım da yanlış anlayan kalmasın: Tamamen isteğe bağlı, ister serbest bırakırsınız isterseniz de tıpkı 3DSMax'tekinin aynısı pozisyonda kilitleyebilirsiniz.

Tartışmaya gelince, sanırım ben "Hayvan herif! yanlış biliyorsan konuşma! doğrusunu öğren gel!" diyen adam olmuşum öyle mi? Gerçi ben cümle başlarında büyük harfle başlarım ya neyse.

Sizin hakaret anlayışınızı da anlamıyorum, kaçıncı defadır aynı geyik yapılıyor burada nedense. Ben kimseye askerlik arkadaşımmışım gibi "arkadaşım", "ganka", "hacı", "ajan" ve benzeri hitapları kullanmak zorunda değilim. Her seferinde dediğimi tekrar edeyim: Bir önceki mesajımda ne yazdığım bellidir, değiştirilmeden de durmakta. Madem hakaret etmişim, bi görelim neymiş hakaret.

Sanırım siz her şeyde haklı olmayı falan bekliyorsunuz, olmadı mı canınız sıkılıyor, birisi atıp tuttuğunuzu fark edip kazın ayağının öyle olmadığını size gösterince kızıp "hakaret ediyorlar" gibi argümanlarla dönüyorsunuz (dönüşünüz muhteşem olmuyor ne yazık ki).

Son sözlerim de şu olsun (bakın bunu da kesin bu forumdaki başka mesajlarımda belirtmişimdir): Hata düzeltmenin amacı sidik yarıştırak değil, insanların yanlış bilgiler edinmesini önlemek. Bir konu hakkında bilginiz sınırlıysa yorum yapmak zorunda değilsiniz. Tabii ki istediğiniz kadar yapın, ama "bence"leri unutmadan. Başına "bence" bile getirmeden "onda o yok bu yok" gibi yanlış bilgiler verirseniz de bunların doğrusu söylendiğinde konudan sapıp "hakaret" falan demeyin.

Ativan said:
Açıları istediğin gibi değiştirebiliyorsun, istersen de belli bir noktada kilitliyorsun. Ya da tek bir tuşla direkt koordinat eksenlerine dik açıları elde ediyorsun (xy tepeden, xy alttan, xz tepeden, xz alttan.. gibi). Yeterince açık sanırım ama yine üstüne basayım da yanlış anlayan kalmasın: Tamamen isteğe bağlı, ister serbest bırakırsınız isterseniz de tıpkı 3DSMax'tekinin aynısı pozisyonda kilitleyebilirsiniz.

Tartışmaya gelince, sanırım ben "Hayvan herif! yanlış biliyorsan konuşma! doğrusunu öğren gel!" diyen adam olmuşum öyle mi? Gerçi ben cümle başlarında büyük harfle başlarım ya neyse.

Sizin hakaret anlayışınızı da anlamıyorum, kaçıncı defadır aynı geyik yapılıyor burada nedense. Ben kimseye askerlik arkadaşımmışım gibi "arkadaşım", "ganka", "hacı", "ajan" ve benzeri hitapları kullanmak zorunda değilim. Her seferinde dediğimi tekrar edeyim: Bir önceki mesajımda ne yazdığım bellidir, değiştirilmeden de durmakta. Madem hakaret etmişim, bi görelim neymiş hakaret.

Sanırım siz her şeyde haklı olmayı falan bekliyorsunuz, olmadı mı canınız sıkılıyor, birisi atıp tuttuğunuzu fark edip kazın ayağının öyle olmadığını size gösterince kızıp "hakaret ediyorlar" gibi argümanlarla dönüyorsunuz (dönüşünüz muhteşem olmuyor ne yazık ki).

Son sözlerim de şu olsun (bakın bunu da kesin bu forumdaki başka mesajlarımda belirtmişimdir): Hata düzeltmenin amacı sidik yarıştırak değil, insanların yanlış bilgiler edinmesini önlemek. Bir konu hakkında bilginiz sınırlıysa yorum yapmak zorunda değilsiniz. Tabii ki istediğiniz kadar yapın, ama "bence"leri unutmadan. Başına "bence" bile getirmeden "onda o yok bu yok" gibi yanlış bilgiler verirseniz de bunların doğrusu söylendiğinde konudan sapıp "hakaret" falan demeyin.
yanlış bildiğimi kabullendim. elbet yanlışlar olacak.
hakaret konusu ise kişiden kişiye yazısal anlamda değişir. ben senin yazında nasıl bilebilirim sinirlenip bağırdığını?
arkadaşınızla tartışacaksanız en azından telefonda tartışın diye birşey var hatta.
ama benim anladığımla ki bu bir hakaretti. hakaret anlayışınız diyerek bunu sorgulayacaksan yüzyüze tartışırız o zaman anlarsın bunu. sonuçta bu bir sesli kayıt değil. burda duygular yazıları yorumlayana kalıyor.
o konuyu uzatmayacağım ama oradada kimin haklı olduğunu düşün.

herkesin bakış açısı farklı zaten benim gördüğüm yeri sende göremezsin belki bir başkasıda. ben bu yazıyı hakaret niteliğinde anladım. ama kimsede demiyorki bu adam yanlışları düzeltmek için sakin bir dille yazıyor.
nota değilki bu vuruşları hızlı yapıpta anlatasın...

edit: eklemede yapacağım geri dönüşünüz hiçte iyi olmuyor demişsin. evet geri dönüşüm hiçbir zaman iyi olmayacak çünkü insanlara azının payını verme, onlara hakaret etmek gibi nedenler için yaratılmadım.

Back
Top Bottom