Donanım, Yazılım ve Teknoloji Dünyası Hakkında Sorular&Öneriler&Haberler

Users who are viewing this thread

Balex said:
700-800 liralık bir ekran kartıyla o fiyattaki bir gaming ekran kartının farkı nedir? Ya da direk normal ekran kartlarıyla gaming kartların farkı ne diye sorayım. GTX Titan gibi bir karta milyarlar saçmak ne kadar doğru?

Detaylı bilgi verebilecek var mı? Sadece FPS olayı mı yani?

Balex said:
Balex said:
700-800 liralık bir ekran kartıyla o fiyattaki bir gaming ekran kartının farkı nedir? Ya da direk normal ekran kartlarıyla gaming kartların farkı ne diye sorayım. GTX Titan gibi bir karta milyarlar saçmak ne kadar doğru?

Detaylı bilgi verebilecek var mı? Sadece FPS olayı mı yani?
Pek birşey yok. Kaliteli ekran kartı al yeterli. Ayrıntılı bilmiyorum ama benim gözümde o gaming mouse, ekran kartı filan para tuzağı.

Mouse kulaklık falan onlar zaten çöp de, hani bi bilgisayar fiyatına anakart veya ram olması saçma ve ilginç geliyor bana.

Titan Alacağına hatta ve hatta hiç haketmese bile Titan Z alacağına gidersin Önündeki 10 Senenin oyunları en kötü ihtimalle Orta (Belkide Orta Yüksek) Seviyede çalıştırırsın.

tlgklz said:
...Önündeki 10 Senenin oyunlarını...
O kadar da değil, 10 yıl önce çıkan oyunların sistem gereksinimleri günümüzdekinin yanında çocuk oyuncağı kalırken 10 yıl sonraki oyunları bugün aldığın sistemde çalıştırman oldukça zor.

Mosin Nagant said:
tlgklz said:
...Önündeki 10 Senenin oyunlarını...
O kadar da değil, 10 yıl önce çıkan oyunların sistem gereksinimleri günümüzdekinin yanında çocuk oyuncağı kalırken 10 yıl sonraki oyunları bugün aldığın sistemde çalıştırman oldukça zor.
8 gb üstü ram alırsa ve bazı şeylere dikkat ederse 10 yıl sonraki oyunları lowda kasmadan oynar :grin:

Paraya göre en kötüsü  :roll: 5000$ verip Titan Z almak yerine 1500$ verip Amd Radeon R9 295X2 alsaydın Hem daha karlı çıkardın hem daha yüksek FPS alırdın. Keşke bana sorsaydın :grin:

Kaç sene rahat oyun açar konusu hiçbir zaman belli değil bence, her sene aynı oyun motorlarıyla yeni hiç bir şey eklemeden oyun yapmazlar, her oyun cod değil, teknoloji gelişiyor, geliştikçe gelişme hızıda gelişiyor, masaüstünde parça değişimesiyle falan uzun yıllar duygusal birliktelikler yaşayıp dilinden anlayabileceginiz bilgisayarlarla keyif sürebilirsiniz ama

Parçalardaki en büyük sorun Muhtemelen DirectX'ten kaynaklanır. Şuan ki en yüksek sürüm 12 10 sende daha da artar belki. Ve oyunlarda muhtemelen yeni sürümle yapılır. Tamam 10 değil ama 5 Sene olabilir.

Nereye yazacağımı bilemedim Amazon'dan hic alışveriş yapmış olan birisi varmı aranızda kulaklık almayı dusunuyorum da, kargoda sıkıntı çıkarmi diye soracaktım

Ekran kartı üreticileri önümüzdeki senelerde donanımı hayvani özelliklere çıkarmaktansa donanımın verimini %100'e çıkarmaya çalışacaklar. AMD bunun için Mantle API diye bir şey çıkardı ki yaptıkları testlerde her durumda olmasa da çoğu durumda directx 11.1'in üstünde performans veriyor.
Valve geçen günlerde kendi oyunlarını linux'a portlamak için kullandığı, directx kodlarını opengl ye çeviren programını opensource olarak yayınladı OpenGL'nin de geliştirilmesine büyük destek sağlayacak gibi duruyor bu iş.

Öte yandan yine geçtiğimiz günlerde oyun geliştiricileri konferansında AMD Nvidia Intel güçlerini birleştirerek oyunculuğu directxten çok openglye taşıyorlar. Bunun sonucunda 15 kata kadar daha iyi performans elde edilebileceğini iddia ediyorlar hatta.

Tabi ki Microsoft artık geliştiricileri DirectX'e bağımlı tutamayacak olsa da DX12'nin DX11 kartlarıyla %100 uyumlu olacağını ve iki kata kadar performans verebileceğini duyurdu. Bu şekilde OpenGL'ye yapılan hızlı geçişi bir nevi yavaşlatıyorlar ve kart üreticilerini ellerinde tutmayı hedefliyorlar. Tabi ki bu hem oyunculara yarayacak hem de yeni nesil kartlardan hala almamış olanlar daha ucuz ve daha hızlı kartları almak isteyeceği için kart üreticilerine yarayacak.

Tabi, OpenGL'nin hızlı ve kararlı yapısı ve Microsoft'un egemenliğinin azalmasıyla birlikte Crytek ve Valve gibi devler de yeni oyunlarını OpenGL ile %100 uyumlu yapacaklarını duyurdu. Eğer OpenGL'nin geliştiricileri de bu artan ilginin karşılığını verip yeni sürümlerde %50lere varan performans artışı sağlarlarsa yeni nesil kartlar uzun süre daha iyi performans verecek gibi. Tabi ki kart üreticileri yeni kartlarla performans artışını maksimum seviyeye taşımak isteyecekler. Bu şekilde düşünürsek 5 sene önce yani 2009'da aldığımız DX11 destekli HD 5970 kartlar bile şimdiki oyunlarda çok iyi performans sağlayacak konuma gelebilir yazılım geliştirmeleriyle birlikte, belki bir 2-3 sene daha kullanıcıyı idare edebilir.

Ki benim görüşüm şimdilerde konsol şekline sokulmuş hazır kasaların da yaygınlaşmasıyla artık her bilgisayar her oyunu açacak ( ki valve asıl amacın bu olduğunu söylemişti çoğu kez ), tabi ki oyun geliştiricilerinin de desteğiyle. Daha iyi kart sadece daha iyi görüntü elde etmemizi sağlayacak. Bu şekilde Crysis 3'te öyle müthiş grafikler olmadığı halde sadece dx11de çalışması gibi saçma olaylardan kurtulacağız. Kart geliştiricileri oyuncuyu kart almaya zorlamaktansa kartı gerçekten çekici hale getirmeye çalışacak. Yani bu sene belki de seneye aldığınız kartlar sizi 10 sene daha götürebilir diye düşünüyorum ben :smile:

http://news.softpedia.com/news/NVIDIA-Intel-and-AMD-Join-Forces-to-Improve-OpenGL-Performance-Up-to-15-Times-433380.shtml

http://blogs.nvidia.com/blog/2014/03/20/opengl-gdc2014/

Gaming Mouse'lara asla güvenmem ve güvenmeyeceğim de. Oyun oynarken tık tık tık hızlı hızlı basman gerekiyor diyelim hassas oldukları için 5 aya kalmadan ......

Şahsen Optic mouse kullanıyorum Microsoftun. Gayette kulanışlı 8 yıldır da dayanıyor. (Tabii bir gaming mouse gibi 11 tuşu falan yok ama.)

tlgklz said:
Gaming Mouse'lara asla güvenmem ve güvenmeyeceğim de. Oyun oynarken tık tık tık hızlı hızlı basman gerekiyor diyelim hassas oldukları için 5 aya kalmadan ......

Şahsen Optic mouse kullanıyorum Microsoftun. Gayette kulanışlı 8 yıldır da dayanıyor. (Tabii bir gaming mouse gibi 11 tuşu falan yok ama.)
Katılıyorum. Üstünde gaming yazan şey göstermelik ve para kazanma amaçlıdır. Kablosuz Microsoft mouse kullanıyorum çok çok memnunum.

Oyunlar için önermiyolar kablosuzları, pilin çabuk bitmesi yüzünden. Bende almayı düşünüyorum ama o yazılanlar yüzünden kararsız kaldım. Var mı pili ile ilgili problem?

Aquilifer_Batu said:
Oyunlar için önermiyolar kablosuzları, pilin çabuk bitmesi yüzünden. Bende almayı düşünüyorum ama o yazılanlar yüzünden kararsız kaldım. Var mı pili ile ilgili problem?
Kullanmadığım zamanları kapatıyorum mouse'u. 3-4 haftada bir değiştiriyorum.

Back
Top Bottom