Donanım, Yazılım ve Teknoloji Dünyası Hakkında Sorular&Öneriler&Haberler

Currently viewing this thread:

Cioss

Archduke
Best answers
0
Arkdaşlar 2 gün önce kurduğum bilgisayarda below expectation sonucu aldım i7 10750'de max 4ghz gösterdi... Cihaz Monster Abra A5 v15.6
4ghz aldım derken kaç bekliyordun? Mobil olduğu için frekanslar tamamen farklı çalışıyordur. Yük altında kaç derece sıcaklıklarda kaç mhz frekansta çalıştığı önemli. Mobil işlemciyi masaüstü versiyonlarla ya da farklı modellerle kıyaslıyorsa tabi ki düşük gösterecektir. Cinebench R20 benchmarkı yapıp kıyaslanabilir. O işlemciyi kullanan her üretici aynı ürünü üretmiyor. Farklı power delivery ve soğutma seçenekleri kullanılıyor. Monster da zaten Çin malına rebrand yapan, dandik malzeme kullanan bir firma şaşırtıcı değil o yüzden pek.

Kaptan

Master Knight
WBWF&S
Best answers
0
bahsettiğim modelin maksimum frekansı 5,0ghz. Yani 4 gerçekten çok düşük maksimum frekansta. Bir de bir şey sormak istiyorum ayıplı mal kapsamında. Bana gelen monitörün renkleri matlığı vs iyi IPS zaten, ama çözünürlüğü düşük. Öyle ki uzun bir şey okumak için sekmeyi telefona gönderiyorum. 10 yıl önce kullandığım Acer monitörü daha kaliteliydi diyeyim. Sorduklarım IPS de normaldir diyor. Sen ne düşünüyorsun?
Ayrıca problemle alakalı açtığım konu burada

Recaizade Mahmut Ekrem

Grandmaster Knight
WBWF&SVC
Best answers
0
Yani windowsu %125 - Chrome'u %110 ölçekleme ile kullanıyorum. Fazla bir sorun sezemedim. Eski monitorlerimi 2. ekran olarak kullandım ama onlar daha kötüydü zaten. Yaprak ekranların sorunlarından biri olabiliyor o, yolla yine de.

Recaizade Mahmut Ekrem

Grandmaster Knight
WBWF&SVC
Best answers
0
Şimdi ondan bağımsız, elimde 3.5" 160GB bir samsung HDD var. Fiyatı taşı sıksan 40 tele. Ama ben bunu fırsattan istifade harici kaplı maplı kullanayım diyorum. Bir baktım kutuları 100-150 lira. Lan hdd daha ucuz, napsak ki?

Kaptan

Master Knight
WBWF&S
Best answers
0
Kanka an itibariyle 500GB HDD'ler 150 tl civarı dediğin gibi. Kutusuyla birlikte düşünürsek Samsung 160GB 150₺, Seagate WD vs. 500GB 300₺ yapıyor. Yatırımsal olarak ikincisi daha mantıklı ama sana dahili depolama lazım değil gibi gözüküyor. Ama taşınabilir diskin olsa fena olmaz gibi. E zaten taşınabilir için şu an 160GB yeter de artar fazlasında gözün olmaması lazım, taşınabilirlerde veri okuma yazma da önemli ki Samsung burada iş görüyor. E fiyatı da iyi. Ama bana dahili mi lazım harici mi kesin karar veremiyorum diyorsan kesinlikle ikinci seçenek. Şimdi dahili olarak kullanırsın, gelecekte çıkartır flaş bellek gibi taşınabilir disk yaparsın ki zaten gelecekte taşınabilir disk olarak 500GB lar yetmeye başlayacak.
Kesin yargılarla konuşmama bakma, şahsi düşüncelerimden ibarettir.

Recaizade Mahmut Ekrem

Grandmaster Knight
WBWF&SVC
Best answers
0
Bana dahili lazım değil. Bana harici de lazım değil. Bana lazım olan bir şey yok benimkisi biraz fantezi.
eski kasamı satmaya kalktım 50 lira dedi hurdacı, senin gibi hurdacının diyerek donanımı söktüm. Altın parçası çıkaran bi eleman var ona 100 liraya sattım anakart işlemci ve rami (amd le 1250 piyasada 30-40 lira falan 0'ı) (1gb ddr2 ram 20 lira) (anakart işlemci olarak e4xxx serisi destekliyor, paha biçilemez)
neyse bu sata 160gb samsung 7200rpm harddiskte benim eski çocukluk verilerim falan var. E 160gb çok değil ama az da değil, buna kablolu kutu bakayım dedim, yanımda bulunsun, lazım olur veri yedeklerim falan (normal pcde yedek dahili depolama sürücüsü açtık, gerek vardı ama sıkıntı).
2.5 inç kutular kablolu mablolu 40tl iken, 3.5 inç olunca 150 liradan aşağı olmuyor. E kablo aynı, kutunun eni genişliği artınca niye fiyat artıyor, tepkim ona benim.
Neyse kablo sipariş ettim sata-3.0 45 lira. bi de 5 liraya plastik kılıfını alırım tamam bitti gitti işte. zaten total fiyatın 50-60 olması gerekiyor bi kablo bi plastik kutu için.
Full korumalı, harici olarak piyasaya sunulan ürünlerle kapışmasın diye yapılmış bir düzen oyunu resmen. Millet 200-300 liraya hdd alıp, ucuzundan kap takıp gezmesin diye yapılmış açıkça.

Çünkü 160-200gb harici hddlerde öyle 200 lira falan dediğin gibi.

Kaptan

Master Knight
WBWF&S
Best answers
0
Bak ben kutuyu ayrı kabloyu ayrı alabildiğini bilmiyordum iyi yapmışsın. Hayırlı olsun.

Arkadaşlar hangisi
HP
MSI
Monster
Asus
Öyle zaa i7 i5i döver diyip de atlamayın benchmarklarına bakınız lütfen.

Benim için ünemli olan şeyler stabilite sağlam kırılmayan sökülmeyen kasa, donanım parçaları arasından da ekran kartı. Ama sadece bunlara takılmak zorunda da değilim o kadar para verdiğim laptop her bakımdan iyi olsun isterim.

Last edited:

Recaizade Mahmut Ekrem

Grandmaster Knight
WBWF&SVC
Best answers
0
Bruh. https://www.hepsiburada.com/wd-blue...MIkMHj8NmQ7AIVgtKyCh0emQtWEAAYASAAEgKprfD_BwE

Normali 300 liraya gidiyor zaten. 310 bile çok ama dölar bey sağolsun.
AHA UZMANLIK ALANIM, KARDEŞİM ONA Bİ DE 150 LİRA KUTU ALIYORSUN DAHİLİ BU.

oh uzmanlık alanımı boşalttım, lanet olsun kapitalizm.
evet a101'e gelecek olan 150 liralık bir kabın içine sokulmuş bir sata disk. Yani kabı 150'ye (ki 5 liradır maliyeti) diski 150'ye almış oluyorsunuz. teşekkürler.
Kabından da çıkmıyordur kesin çakallık edeyim desen.

Cioss

Archduke
Best answers
0
Hee şuymuş.

360 liradan itibaren bulunuyormuş bu o zaman iyi fiyat. Harici disk de çok sevimsiz bir şey ama lazım oluyor ne yazık ki.

Nixentroa

Master Knight
WBWF&SM&BNWVC
Best answers
0

Zen 3 çıkışı yaklaşırken önemli video yapmışlar.
Bence, daha videoyu izlemeden, b550 daha iyi ama çipsetten ötürü değil. Zen serisinin ilk çıkışında AMD'nin İntel tahtını sallamasını beklemeyen üreticiler düşük kalite parçalardan yapıyorlardı anakartları, piyasadaki değişimi görüp 400 serisi çipsetlerde iyi komponentleri koymaya başladılar ve şu anda amd'nin pazar payının hala daha artması bekleniyor. O yüzden 500 çipset anakartlarda amd tarafına en iyi parçaların konulduğuna inanıyorum.

Cioss

Archduke
Best answers
0
üreticiler düşük kalite parçalardan yapıyorlardı anakartları
Sorma yav adamlar yeterince stok ve ürün bile vermemişler Zen için. Genel olarak şu an piyasadaki çoğu B550 zaten niyeyse premium B450 kafasındaki kartlar. Zaten aralarında aşırı farklar yok. Bende MSI B450 Tomahawk var mesela, videoda da Steve bu anakartı olanın bir eksiği yok kalite konusunda diyor örneğin.

Ben çoğu yerde dile getiriyorum forumda da kasa toplama konusunda bir kaç kez geçmişti. B550 anakartlara bu kadar para akıtmaya gerek yok. O kadar anakart bütçesi olan bari X570 alsın. B450'ler hem daha uygun fiyatlı, hem daha çok nesli destekliyor (Zen 3 desteği üreticiye bağlı), hem de build quality olarak denk. PCI Gen4 bence güzel bir fark olacak ama şu an fark yarattığı yerler çok sınırlı. Gen4 NVMe SSD alabilen birisi zaten bütçe düşünmüyordur, uygun fiyatlı anakart araması anlamsız olur gider iyi bir X570 alır. B550'ler de biraz garip oldu. B350, B450 geçişi gibi değil. Daha çok B450 ile X570 arasını doldurmak gibi. Resmen premium B450 gibi çoğu B550 ve bunlara gerek yok diyorum ben. Şu anki nesilde anakarta verilecek para daha iyi bir işlemci bütçesine kaydırılabilir eğer sistemin her şeyi tam ise. Para sorunu yoksa zaten niye pahalı B550 alasın demin dediğim gibi. :grin:

Bir de şurada DDR5 donanımlara çok az kaldı. Muhtemelen bu donanımlar eskimeden DDR5 nesline geçiş yapıcaz.

Nixentroa

Master Knight
WBWF&SM&BNWVC
Best answers
0
Sorma yav adamlar yeterince stok ve ürün bile vermemişler Zen için. Genel olarak şu an piyasadaki çoğu B550 zaten niyeyse premium B450 kafasındaki kartlar. Zaten aralarında aşırı farklar yok. Bende MSI B450 Tomahawk var mesela, videoda da Steve bu anakartı olanın bir eksiği yok kalite konusunda diyor örneğin.

Ben çoğu yerde dile getiriyorum forumda da kasa toplama konusunda bir kaç kez geçmişti. B550 anakartlara bu kadar para akıtmaya gerek yok. O kadar anakart bütçesi olan bari X570 alsın. B450'ler hem daha uygun fiyatlı, hem daha çok nesli destekliyor (Zen 3 desteği üreticiye bağlı), hem de build quality olarak denk. PCI Gen4 bence güzel bir fark olacak ama şu an fark yarattığı yerler çok sınırlı. Gen4 NVMe SSD alabilen birisi zaten bütçe düşünmüyordur, uygun fiyatlı anakart araması anlamsız olur gider iyi bir X570 alır. B550'ler de biraz garip oldu. B350, B450 geçişi gibi değil. Daha çok B450 ile X570 arasını doldurmak gibi. Resmen premium B450 gibi çoğu B550 ve bunlara gerek yok diyorum ben. Şu anki nesilde anakarta verilecek para daha iyi bir işlemci bütçesine kaydırılabilir eğer sistemin her şeyi tam ise. Para sorunu yoksa zaten niye pahalı B550 alasın demin dediğim gibi. :grin:

Bir de şurada DDR5 donanımlara çok az kaldı. Muhtemelen bu donanımlar eskimeden DDR5 nesline geçiş yapıcaz.
Zen'i de Bulldozer gibi hype train ama başarısız olacak diye bekliyorlardı çünkü :grin:
AMD, bu zen nesili ile inteli ciddi ezdiği için işlemci ve çipset fiyatlarına ekleme yaptı, zaten dikkatini kesin çekmiştir. Nvidia - AMD rekabetindeki gibi intel'in kaliteli bir ürün gamı çıkarması bu çipsetlerin ve işlemcilerin fiyatının dengeye oturması için önemli.

Bütçe içerikli bir toplama için benim önerim Gigabyte B450m - S2H olacaktır. Kendi skalasındaki en kaliteli ve fiyat olarak mantıklı ürünlerden.

Cioss

Archduke
Best answers
0
Ucuz ama sata slotlarını çok salak yere koymuş Gigabyte sorun yaşayan oldu. Ekran kartının altında kalıyor low profile kablo gerekiyor kullanabilmek için. Daha üst modellerde yanlara koymuş diğer markalar gibi.