Praven Atölyesi Kuralları & Okunması Gerekenler

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

HyperCharge

Section Moderator
M&BWBWF&SNWVC
PRAVEN ATÖLYESİ ALT FORUM KURALLARI VE OKUNMASI GEREKENLER

Türkçe Forum için geçerli olan Forum kuralları'na ek olarak:

1- Modlar hakkındaki soru ve düşüncelerinizi, modların kendi konusunda sormanız gerekmektedir. Modlar hakkında merak edilen soruları sormadan önce modun anasayfasına bakınız. Gerekli bilgilere ulaşamadıysanız, konuya mesaj atmanız daha doğru olacaktır.

2- Çıkmış ve çıkacak modlar hakkında veyahut mod çevirileri hakkında güncel bilgiye ulaşmak istiyorsanız,

Warband Modları için Warband Mod Listesi'ne,
Mount & Blade için M&B Mod Listesi'ne,
Çeviriler için Warband Mod Çeviri Listesi'ne bakmanız gerekmektedir.

3- Modlamaya merak saldıysanız ve nereden başlamanız gerektiğini, nereye bakmanız, neleri kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız, konu açmak yerine lütfen Mod Yapımı bölümünü ziyaret ediniz. Burada modlama hakkında birçok bilgiye ulaşabilecek, kendinizi ve modunuzu geliştirebilmek için gerekli kaynaklara ulaşabileceksiniz. Canlı bir şekilde de yardım alabilmek için, Mod yapımı için kurulan discord kanalı'nı kullanabilirsiniz.

4- İlk olarak, yapacağınız modlar için, ufak bir senaryo veya bir fikir ile mod başlamıştır diye düşünüp konu açmayın. Hele de moda daha yeni başlamışken, elinizde sadece 2-3 tane model ve birkaç osp kod varken. Senaryonuzu, neler yapacağınızı ve yaptığınızı, ekibinizi ve hatta modunuz ile ilgili oyun içi göz dolduran birkaç ekran görüntüsünü tasarlamadan mod konusu başlatmak yasaktır.

Eğer bir mod yapma hevesindeyseniz, konunuzun yukarıdakiler dahil, aşağıda verilen linkteki gibi, belirli kriterlere sahip olması zorunludur:
Örnek Mod Sayfa Tasarımları
Bu kurala uymayana ceza verilecektir. Tekrarı halinde ceza arttırılabilir.

5- Eğer bir mod yapımcısıysanız ve bir proje ile uğraşıyorsanız, mod konunuzun altında gereksiz mesaj atılmasına ve sohbet ortamı yaratılmasına asla izin vermeyin ve bu ortamı oluşturmayın. Modculuğun amacı eğlenmenin yanında oyunu geliştirmek, oyunun piyasasını canlı tutmak ve insanlara warbandı tanıtmaktır.

6- Mod işi emek isteyen bir iştir. Bu nedenle mod yapımcılarına saygı göstermenizi rica ediyoruz. Mod konularında ve/veya forumun herhangi bir yerinde, mod yapımcılarını kötü yönde etkileyecek, şevkini kıracak her türlü davranış yasaktır. Özellikle, mod yapımcılarını modun çıkış tarihi konusunda sık boğaz etmeyiniz. Şayet modlama işi üyelerin, kendi hayatlarından zaman ayırıp maddi manevi hiçbir fayda sağlamadan yaptıkları, bir nevi, siz üyelerin oyunu daha güzel oynayabilmeniz için fedakarlık yaptıkları bir iştir. Bu nedenle yukarıda belirtilen türde iletiler yasaklanmıştır.

7- Mod yapımcıları konu başlıklarına, modun oyunun hangi moduna hitap ettiğini yazmak zorundadır. Bu belirtme, konu başlığının en önünde olmalıdır. Modcu, tek kişilik oyun için konu başlığına "[SP]" , çok kişilik oyun modu için konu başlığına "[MP]" , her iki bölüme de hitap ediyorsa "[SP][MP]" yazmalıdır.

8- Mod Geliştirme bölümünde, yalnızca kurallar, ve duyurular yer alacaktır. Kaynak paylaşımı, modlama yaparken karşılaşılan sıkıntılar, hatalar, modlama hakkında sormak istedikleriniz ve gerekli programlar ise Mod Yapımı bölümünde olacaktır.Mod Dersleri bölümünde mod yapmak için gereken dersler yer alırken, Yapım Aşamasındaki Modlar bölümünde, sadece geliştirilecek mod için konu açılır. Yapımı tamamlanan veya indirilebilir bir linke sahip modlar ise, Tamamlanmış Modlar bölümünde yer alacaktır. Herhangi bir mod ile alakalı sorunlar veya merak edilen bir şey varsa, bunu Modlar Hakkında Soru Cevap Konusu'na yazmanız gereklidir. Gereğine uymayan ve özellikle uymamakta ısrar eden üyeler için, gerekli cezai işlem uygulanacaktır.

8.1- Modunuz için özel bölüm açılmasını benden veya Courage'dan isteyebilirsiniz. Özel forumun açılıp açılmayacağı ise bizim inisiyatifimizdedir.

9- Farklı modlardan (bu modların Türkçe forum veya başka bir forumda geliştirilmiş olması önemsiz) izinsiz bir şekilde model, doku, animasyon veya herhangi bir mod kaynağı alıp kullananlar için ceza verilecektir.

10- Mod yapımcılarından herhangi bir kaynak kullanımı konusunda izin alınsa dahi, kaynak alınan mod yapımcısının istediği gibi konuya teşekkür yazmak gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum da cezai yaptırıma tabi olacaktır.

11- Eğer modunuzun çoğu veya tamamı, osplerden oluşuyorsa konunun adına [Mod Pack] tagı konulması zorunludur.



MODLARDAN PARA KAZANMA VE BAŞKA OYUNLARDAN EŞYA ALMA DURUMLARI HAKKINDA

TaleWorlds'ün emeği geçen hiçbir şeyden, geliştiricilerin izni olmadan para kazanılamaz.

Yaptığınız modlardan bağış alarak para kazanabilirsiniz. Ancak modunuzun indirme linkini para ile sınırlamamanız gereklidir. Bu da kısaca bağışın temel ilkesidir.

Kendi başınıza, sıfırdan yaptığınız, başkasının emeği geçmeyen bir çalışmadan elbette para kazanabilirsiniz. Başka türlüsü imkansızdır zaten.

Gelelim Warband ve WFAS sorununa. İki oyuna da bakınca, ikisinin de belirli eşyalarının-kodlarının vesaire birbirini tamamladığını görürsünüz. Mesela WFAS'taki o kocaman katedrali alıp Warband'de svadya şehirlerine koymanız güzel olabilirdi. Ya da tam tersi, Warband'den eşya-kod alıp WFAS'a ekleyebilirdiniz. Hem yabancı forumla, hem de developerlarla yaptığım bir dizi konuşmada, bunun yapılamayacağını gördüm.

Yani WFAS'tan izinsiz bir şekilde eşya almak yasak. Aynı şekilde Napoleonic Wars'tan da, Ancak Viking Conquest'te bu sınır biraz gevşek. VC'nin sadece kodlarını kendi modunuzda kullanabilirsiniz. Geri kalan model-resim gibi çalışmalar, modlarda kullanılamaz.

Bu saydığım yapımlar, aynı oyun motorunu baz alarak oluşturulmuş olsa dahi, bu oyunları yapan şirketler farklıdır ve ürünleri patentlidir.

Bu kurallar uydurma da değildir. Daha demin söylediğim şeyler, telif hakkının bir açılımıdır.

Emek hırsızlığına da kesinlikle taviz yoktur. Bu konuda kararlı olunacağını özellikle belirtmek istiyoruz.




MODLAMA VE MODCULUK ANLAYIŞI

Öncelikle;

Modcuların halinden modcu olmayan, o çileyi çekmeyen anlayamaz. Bu bir gerçek. Bu yüzden modcu olmayan arkadaşlarımıza bazı konuları anlatmak tabiri caizse, farz oldu denebilir.


Modlamanın önemi nedir?

Modlama, oyunun farklı yönlerden değiştirilip, geliştirilmeye ve uyarlanmaya çalışılmasıdır. M&B serisi, bize bu konuda birçok imkan sunmuştur. Modlar, oyunu istediğiniz şekilde ve daha çok zevk alarak oynamanızı sağlar. Oyunda eksik gördüğünüz şeyleri bir mod ile oyuna ekleyebilir, tarihi bir dönemi bir mod ile yaşarmışçasına oynayabilirsiniz. Modlarla oyunu olduğundan daha güzel veya daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bu sizin için bir eğlence, bir hayalgücü, bir gelişim meselesidir. Fakat bir oyun için, modlama bunlardan çok daha önemlidir.

Modlar, oyunu ayakta tutan bazı unsurlardan biridir. İnsanlar bir oyunda bulamadıkları veya eksik gördüğü detayları modlarda ararlar. Buldukarında, oyunlarının geliştiğini görerek, oynama hevesleri artar ve oyun oynanabilirlik konusunda önemli ölçüde ileri bir adım atmış olur. Oyunun kendisinden daha farklı şekillere bürünebildiğini gören bir M&B meraklısı ise, oyunun bu derece zengin fırsatlar sunduğunu görerek oyunu satın alma eğiliminı arttırır. Bu da hem gelecek projeler için oyun yapım ekibine destek çıkmak olur, hem de Türk oyun sektöründe en önemli adım olan Mount & Blade'in duyurulmasını sağlar.

Hatta ve hatta, Warband'in modcu topluluğu sayesinde Warband bu kadar süre(7 yıl) oynanabilir olmuştur.



Mod yapımcısı kimdir?

Mod yapımcısı, öncelikle yukarıda yazılanların farkında olan kişidir. Mod yapımcısı, kendi yaptığı çalışmaları hizmetinize sunar ve bu işten bir karşılık beklemez... Bu yüzden, ne olursa olsun onun çalışmalarına saygı göstermek gerekir. Mod yapımcısı, kendi hayal gücünü ve kendi yeteneğini konuşturur. Ekibini kurup, gerekli liderlik vasıflarını üstlenir ve ekibindeki diğer modculara gerekli yerde yardımcı olur. Ekipteki modcular ise, mod için ellerinden geleni yaparlar, ve bir modun doğuşuna ancak bu sistemin oturması ile şahit oluruz. Mod yapımcıları, kendi görevlerini doğru ve sistemli bir şekilde yerine getirdiği sürece "mod yapımcısı" olabilir.

Ayrıca, herkesin sanal dünya dışında bir de gerçek hayatı vardır. Modcular da sizin bizim gibi birer insandır, arada yemek yerler, gaz bile çıkarırlar. Onlara karşı asla ama asla mükemmeliyetçi isteklerde bulunulmaması gereklidir, modcular aklına geleni anında oluşturabilen kişiler değildir. Aklında tasarladığı, veya referans aldığı küçük veya büyük bir malzeme için, önce gerçek hayatından zaman ayırır ve sonra bilgisayar başına geçip, tasarıma başlar. Bu bazen 5 dakika, bazen 5 gün, belki daha fazla bir zaman alabilir. O yüzden onlara karşı ısrarcı olmamak ve onları sıkmamak gerekir.

Mod yapımcısı her türlü eleştiriye ve öneriye açık olmalıdır. Gerekli yerde paylaşımcı olmalı ve gerekli yerde yardımsever davranmalıdır. Bilgilerin saklanmak yerine paylaşıldığı bir ortamda, bir bildiğini söyleyen her kişi, diğer birçok kişinin bilgilerini kullanarak, bilgisini yüze çıkarır. Bilgi paylaşımının önemi burda ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden mod yapımcısı, paylaşımı adet edinmeli ve diğer modculara saygılı olmalıdır. Bir başka modcunun yaptığı modu kötüleyip kendi modunu öne çıkarmaya çalışan modcu da tabii ki bundan yakasını kurtaramayacaktır.

Kurallar, hem eskisinin üstüne yeni şeyler eklenerek hem de bazı şeyleri açıklığa kavuşturularak yeniden açıklanmıştır. Düz okuyup geçmeyiniz.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom