Doğu Türkistan İçin İmza Kampanyası

Users who are viewing this thread

_Toi_ said:
Tebrik ederim, klavyenizle çok güzel savunuyorsunuz masumları. :roll:

Her ne kadar Çin'in yaptıklarını insanlık dışı buluyor olsam da, bu size burada Çin'in bir milyarlık nüfusuna sövme hakkını vermiyor.

Bir vakıf falan olsa oraya yardım edebileceğimiz, elimizden geldiğince yardımda bulunuruz. Fakat öyle bir kurum vs. bulunmuyor. Çindeki baskı daha oradan doğru düzgün haber almamıza bile engel oluyor. İsrail'i falan 2'ye 3'e katlar Çin. Tabi senin dediğin gibi sövmekte malesef bize bir şey kazandırmıyor.

Aslında ETIM var ama birçok ülke tarafından terorist organizasyon olarak nitelendirildiği için yardım etmen imkansız. Türkiye'nin bir aralar yardım ettiği iddia ediliyordu, ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Japonya'daki insanların Uygurları önemsediğini sanmıyorum. 2 millet 2 savaş atlattı. Milyonlarca insan öldü ve iki millet de birbirini köpeklerle bir tutuyor. Tüm anketlerde en aşağı %70'le Japonya Çin nefretini önde taşır. Hani "Hepimiz Türküz, Kardeşlerimize yardım ediyoruz !" gibi bir olay yok yani.

Çin'de Ramazan'ın müslüman halk için yasaklandığına iddiasına hitaben bir basın açıklaması yaptı Dışişleri.

http://www.mfa.gov.tr/no_-192_-30-june-2015_-press-release-regarding-the-allegations-of-ban-on-fasting-in-the-xinjiang-uighur-autonomous-region.en.mfa

Japonyadaki insanlar neden d.türkistandakileri önemsemesin?
Aklı başında her insan dünyanın neresinde olursa olsun başkasına yapılan zülme tepki gösterir.
Dünyanın bir ucundaki insanlar zamanında nasıl filistin için destek kampanyaları yaptılar aynı şey.
Zaten zamanında yaşanan urumçi olaylarındada d.türkistana destek açıklaması yapan oganizasyonlar ve devletler vardı.
Sadece lafta kalıyor tabiki bu tepkiler kimse çin gibi bir devletle bu yüzden bozuşmak istemez.

Bu olay öyle yeni bir şey değil ki, uzun zamandır var diye biliyorum. Hatta ilkokulda bununla ilgili ödev yaptığımı da hatırlıyorum. Bu imza işinin bir şeye yarayacağını sanmıyorum. Gene de attım imza. Köpeklerle ilgili olan tepki olayı ve sonuçları bu durumla çok farklı bir de. Biri fantezisine yapılan bir şey,(köpek yenme şeysi) diğeri ise sosyal, siyasi ve ekonomik olarak Çin hükümetinin yaptığı bir şey. Bunu değiştirmek öyle imzayla olabilecek bir şey de değil.  Tabi şuanda orada neler olduğunu da tam bilemiyoruz ama yıllardır asimilasyon çalışmalarının yapıldığı bir gerçek.
"Bonlor hop komonozmo korolomok ocon." diyen arkadaşların bende ayrı yeri var zaten. yassık.

Courage said:
Conchobhar said:
http://maarip.org/tr/2013/07/02/japonya-dogu-turkistan-icin-ayakta/
Haber 2 yıl önce. Güncel bir bilgi varsa bununla ilgili paylaşabilir misin?
Çok yeni farkettim.Bu da güncel haber olsun.Dediğim gibi Japonyada bu konuyla ilgileniyor.Hatta Çin sahillerinde Uygur-Japon bayrakları bulunan gemiler varmış

http://www.islahhaber.net/japonya-dogu-turkistan-icin-ayakta-46453.html

Courage said:
http://vivahiba.com/article/show/uygurlar-ve-cin-zulmu/
Yorumlara bakılmasını tavsiye ederim.

Çin lokantasının sahibi Cihan Yavuz: "Biz Türküz, aşçımız da Uygur Türkü. Biz sadece ekmek parası için uğraşıyoruz.Zaten lokantayı açalı 6 ay oldu. Zar zor geçinmeye çalışıyorduk. Şimdi o da bitti. Artık kapatıp gideceğiz. Ufak bir birikimim vardı. Onu da buraya harcadım. Ayrıca dükkanın borçları da var. Artık her şey bitti. Ne diyeyim. Bizim ki sadece ekmek kapısıydı.

Ülkücüler yine şaşırtmadı. Beyin gerçekten şart.

Ülkücüler top yekün mü saldırdı? bir iki tanesinin yaptığını hepsine mal edemezsin. Hadi bunlar uzun süre sonra ilk defa böyle bir şey yaptı. Peki ya geziciler? Ülkenin içine sıçtılar. bunun gibi kaç dükkanı haşat ettiler.

edit: ülkücü değilim. yinede hepsinin günahını almak dogru degil.

Deli Kurt said:
Ülkücüler top yekün mü saldırdı? bir iki tanesinin yaptığını hepsine mal edemezsin. Hadi bunlar uzun süre sonra ilk defa böyle bir şey yaptı. Peki ya geziciler? Ülkenin içine sıçtılar. bunun gibi kaç dükkanı haşat ettiler.
Saçma sapan konular açıp konuyu baltalama. ÖM den tartışalım bu konuyu.

Back
Top Bottom