Dikey Senkronizasyon Ayarı

Users who are viewing this thread

Bir sürü başlık var oyundaki drop sıkıntısıyla alakalı. Birçoğumuz belki performans ayarları altında çözüm bulmaya çalışıyoruz. Görüntü ayarlarında çözünürlüğün ayarlandığı yerin hemen altında Dikey senkronizasyon yani VSYNC'i Tam değil de yarım yapın ya da tamamen kapatın. Bariz performans artışı oluyor.

Bu kapatıldığında oyunda Fps artışı meydana geliyor. Konu Fps'in sabitlenmesi falan değil.

VSYNC AÇIK: Görüntü kalitesi yükselir ama performans düşebilir. FPS sabitlendiği için görüntüde yırtılmalar oluşmaz ama karta fazla yüklenildiği için donmalar yaşanabilir.
VSYNC KAPALI: Görüntü kalitesi düşer ama performans yükselir. Hızlı hareketlerde görüntüde yırtılmalar meydana gelebilir ama FPS değeri monitörün tazelenme sayısını geçmediği sürece bunu gözle yakalamak zordur.

İlk önce yarıma alıp denemenizde fayda var. Yine olmazsa kapatmayı deneyin. Kolay gele.

Hocam benim işim bilgisayar rica ediyorum iddaalaşmayın. Sabitlemeyle hiçbir alakası yok.

Dostum Fps'i ekranın yenilenme hızıyla eşitleyen bir şey bu. Aslında direkt olarak sabitlemeyle alakası yok. Tamamen tercih meselesi. Oyundan oyuna değişir bunun kapalı ya da açık kalmasının getireceği avantaj. Şimdilik bu oyunda açık olmasının avantajından çok dezavantajı var.

Ayrıca bende işe yaradı bunu yarım ayarına indirmem. Yukarıda arkadaş biraz gereksiz yere işin tekniğine girmiş ama şu an Bannerlord'da optimizasyon sorunları azalsa da hala kısmen devam ediyor. İşe yarayan her bilgiye ihtiyaç var.

Dostum Fps'i ekranın yenilenme hızıyla eşitleyen bir şey bu. Aslında direkt olarak sabitlemeyle alakası yok. Tamamen tercih meselesi. Oyundan oyuna değişir bunun kapalı ya da açık kalmasının getireceği avantaj. Şimdilik bu oyunda açık olmasının avantajından çok dezavantajı var.

Ayrıca bende işe yaradı bunu yarım ayarına indirmem. Yukarıda arkadaş biraz gereksiz yere işin tekniğine girmiş ama şu an Bannerlord'da optimizasyon sorunları azalsa da hala kısmen devam ediyor. İşe yarayan her bilgiye ihtiyaç var.
Ne olduğunu emin ol çok iyi biliyorum. İşin mutfağından gelen birisi olarak bu uygulamanın amacı fps sabitlemek kesinlikle değildir. Amaç görüntü kalitesindeki stabiliteyi sağlamaktır. Zira benim bilgisayarımda tam VSYNC açık olmasına karşın fps değerim 80 altına düşmemekte. Fps'i 60'a sabitleme olayı tamamiyle yanlış bir bilgi.

İlaveten benim lafım size değildi. Slader isimli dostumuz eksik bilgisiyle yanlış yönlendirme yapıyor. İyi forumlar dilerim.

Arkadaşlar bilip bilmeden konuşmayın insanlara yanlış bilgi yaymayın,
Tam: 60fps sabit
Yarı: 30fps sabit
Kapalı: müdahale etmez
Ayrıca
1, açık veya kapalı yapmak görüntü kalitesini yükseltip düşürmez
2, açık hale getirmek herhangi bir donanıma fazla yük bindirmez
3, zaten 60 fps den aşşağı bir performans izliyorsanız örn. 30-40 arası, yarıma sabitlemek sizin için daha iyi olur stabil bir deneyim yaşarsınız.
4, kullandığınız monitor 60hz yukarısında değilse istediğiniz fps'ı alın ekranın size sunacağı 60 dır bu yüzden yırtılmalar olur açmanızda fayda var.

Arkadaşlar bilip bilmeden konuşmayın insanlara yanlış bilgi yaymayın,
Tam: 60fps sabit
Yarı: 30fps sabit
Kapalı: müdahale etmez
Ayrıca
1, açık veya kapalı yapmak görüntü kalitesini yükseltip düşürmez
2, açık hale getirmek herhangi bir donanıma fazla yük bindirmez
3, zaten 60 fps den aşşağı bir performans izliyorsanız örn. 30-40 arası, yarıma sabitlemek sizin için daha iyi olur stabil bir deneyim yaşarsınız.
4, kullandığınız monitor 60hz yukarısında değilse istediğiniz fps'ı alın ekranın size sunacağı 60 dır bu yüzden yırtılmalar olur açmanızda fayda var.
Hocam bu yazı şaka mı gerçek mi?

Hocam tekrar söylüyorum. Hep söyleyeceğim. Vsync ayarının amacı oyunun fps'ini sabitlemek değildir. Amaç stabiliteyi sağlamaktır. üstüne basa basa söylüyorum. Amaç fps sabitlemek kesinlikle değildir zira amaç bu olsaydı ekstradan fps sabitleme ayarı zaten olmazdı! teşekkürler iyi forumlar.

Edit: Adı üstünde Senkronizasyon. Görüntüyü monitör ile senkron hale getiriyor.

tabii ki amacı fps' sabitlemek değil fakat görsel yırtılma ve gecikmeyi en aza indirebilmesi için fps'i sabitler, Nvida (G-sync) ve Amd (Freesync) 'nin kendi gelişmiş senkronizasyonlarıda mevcuttur bunlar yine yırtılmayı en aza indirmeye çalışır fakat normal vsync'den farklı olarak fps de limit uygulanmaz seninde büyük ihtimal sürücü ayarlarında bunlar aktif

Demişsin ki görüntü kalitesiyle alakası yok ama yırtılmalar olabilir vs. Yırtılma dediğin şey bir nevi görüntünün üst üste binmesi. Yani Görüntü kalitesi. LOL.

Kesin olarak bildiğim bir şey var ki bu açıkken görüntüde yırtılmalar vs. azalıyor yani görüntü kalitesi yükseliyor ama oyunda lag benzeri bir şey oluyor. Takılmalar meydana geliyor.

Bu kapalıyken bariz bir yırtılma ya da üst üste görüntü binmesi gibi bir şey yaşamadım ve o takılmalar azaldı. Bu kadar uzatmak yerine bırakalım insanlar denesin de olumlu/olumsuz sonuçlarını görelim.

Back
Top Bottom