Dînî Tartışma

Users who are viewing this thread

colombos said:
İçki derken su değil yani alkollü içkiler ve tek damlası bile yasak
Evet, zaten zararlı.
“Sana hamrı (sarhoşluk veren maddeleri) ve kumarı soruyorlar. De ki, her iki­sinde bü­yük günah ve in­sanlar için yarar­lar vardır. Ama bunların günahı yararlarından büyüktür…” (Bakara, 2/219)

ayet almaktan başka ayrıcalığı yok denilen adamın akrabaları niye ayrıcalıklı olsun

Deli Kurt said:
Hz.Muhammed(sav) soyundan gelmenin bir ayrıcalığı var mıdır? Evliyaların soyu Hz.Muhammed'den geliyormuş diyorlar. Sizce doğru mudur yanlış mıdır? Neden?
Bana yakın olanlar, soyumdan gelenler değil, yolumdan gidenlerdir. Hadis-i Şerif.

Halifelik herkesin alabileceği bir ünvan değil. Benim bildiğim Yavuz nenelerinin bir tarafından peygambere soyu bağlanıyor.

halife olmak için soyla ilgili bir kural yok. eskilerin monarşi modasından kalma bir gelenek o. komünlerde nasıl insanlar lider özelliğe sahip insanı comrade olarak seçiyorsa bu halifeler için de geçerli. dinde ve erdemde en ehil kişiler seçilir.

Hz.Ebubekir ve Hz.Ömer peygamber soylu değil benim bildiğim. Hatta ilk halifeler seçimle başa geliyor. Tabi sonradan bu gelenek bozuluyor. Yavuz'un baba tarafı Osmanlı hanedanından yani Oğuz Türkü, Annesi de Kırım Han'ının kızı. Yani annesi de Tatar.

Şimdi araştırdım da sanırsam Şia da öyle bir şey var. Neyse Deli Kurt artık olup olmasının bir anlamı kalmadı. Benim hatırladığım bir padişahın annesi peygamber soyundan olduğuydu. Yanılabilirim fakat Şuanki İngiliz Kraliyet ailesinin bile peygamber soyundan olduğu düşünülürse aslında olmaması zor :iamamoron:

colombos said:
Benim hatırladığım bir padişahın annesi peygamber soyundan olduğuydu.
Çelebi Mehmet olabilir. Çünkü Yıldırım ile ilgili okuduğum bir kitapta Peygamber soyundan biri ile evleniyordu. Yanlış hatırlıyor olabilirim.

"Ramazan edebiyatı ve ilahiyatının özeti: Uyuşukluğa devam"

http://www.bugun.com.tr/ramazan-edebiyati-ve-ilahiyatinin-ozeti-uyusukluga-devam-yazisi-1702880

Ya ben geri zekalıyım dediğini anlamadım; ya sen geri zekalısın, okumaktan acizsin.

Nihbrin said:
Herkesi şaşırttığını ben de söylemedim zaten. "Dilediğini şaşırttığı" vakit o kişi hala özgür iradesiyle mi kendi kararlarını vermektedir? Nahl 93'te "Ve eğer Allah dileseydi, elbette sizi tek bir ümmet kılardı. Fakat O, dilediğini delalette bırakır. Ve dilediğini hidayete erdirir. Ve elbette yapmış olduklarınızdan sorgulanacaksınız" E dilediğini atan dilediğini tutan bir Tanrı üstüne bizi sorumlu mu tutuyor? Sura 46'da "....Ve Allah kimi delalette bırakırsa artık onun için bir yol yoktur" E yok artık! Hani her şeyi bağışlayan? Hani özgür irade? Ek olarak bir kaç soru daha sormak istiyorum. Tek bir soru üzerinden yol almayalım. Tabii siz de soru sorabilirsiniz.

Araf 136'yı nasıl yorumluyorsunuz merak ettim.

"Biz de âyetlerimizi tekzib ettikleri ve onlara kulak asmadıkları için kendilerinden intikam aldık da hepsini denizde boğduk"

Allah kendi yarattığından intikam alır mı?

Kardeş etme bulma dünyası demek istiyor orada. Durup dururken seni delalette bırakmıyor.

Nihbrin said:
Herkesi şaşırttığını ben de söylemedim zaten. "Dilediğini şaşırttığı" vakit o kişi hala özgür iradesiyle mi kendi kararlarını vermektedir? Nahl 93'te "Ve eğer Allah dileseydi, elbette sizi tek bir ümmet kılardı. Fakat O, dilediğini delalette bırakır. Ve dilediğini hidayete erdirir. Ve elbette yapmış olduklarınızdan sorgulanacaksınız" E dilediğini atan dilediğini tutan bir Tanrı üstüne bizi sorumlu mu tutuyor? Sura 46'da "....Ve Allah kimi delalette bırakırsa artık onun için bir yol yoktur" E yok artık! Hani her şeyi bağışlayan? Hani özgür irade? Ek olarak bir kaç soru daha sormak istiyorum. Tek bir soru üzerinden yol almayalım. Tabii siz de soru sorabilirsiniz.

Araf 136'yı nasıl yorumluyorsunuz merak ettim.

"Biz de âyetlerimizi tekzib ettikleri ve onlara kulak asmadıkları için kendilerinden intikam aldık da hepsini denizde boğduk"

Allah kendi yarattığından intikam alır mı?

Kul isterse Tanrı şaşırtıyor. Kul istemezse şaşırtmıyor. Burada şaşırtılan müşrikler. Yani Allah'ı kandırdığını sanan ve kendini müslüman (gerçeği bilen, gerçeği kabullenen) sananlar. Bu kişiler günümüzde Hristiyanlar, Yahudiler ve müşrik müslümanlar oluyor.
Kendileri denizde boğulan insanlar ayetlerden ders çıkarmayıp bilimle ve gerçekle ters düşen insanlardı. Köleliği özgürlüğe tercih edenlerdi. Musa son teknoloji ürünü silahını kullanarak suyu kontrol etti.  Bugün de aynı şey söz konusu. Geri kalmış baskıcı ve savaşçı toplumlar islama geri kalmamış toplumlardan daha uzak oldukları için geriler ve eninde sonunda yok olacaklar.  Bunlar geri kaldıkları için de Tanrı onları daha da şaşırtacağını ve onları daha büyük şaşkınlığa sürükleyeceğini açıklıyor. Ki bu zaten doğanın kanunu. Tanrı burada doğanın nasıl işlediğini açıklıyor. 2+2 nin 4 olduğunu kavrayamayan kişi çıkan sonucu da 2 ile çarparsa daha büyük bir hataya düşer.

Tanrı, gerçeğe ulaşmaya çalışan insanları şaşırtmıyor. Onlara doğru yolu gösteriyor ve amaçlarına ulaştırıyor.

Back
Top Bottom