AMD EKRAN KARTI OLANLARDAN NE İSTİYORSUNUZ?

Users who are viewing this thread

omerak

Recruit
Sayın TaleWorlds, 1.30 sürümünde AMD kullanıcıları çok oyunculu modu gayet güzel oynuyor crash yemiyorlar diye mi 1.31 sürümünü çıkarttınız? Sonuç olarak çalışanlar insan hata yaparlar elbet diye 1.21 sürümünde aynısı olunca hiçbir şey yazmadım ama aynısı 1.31 sürümünde de olunca insanın sorası geliyor kasıtlı mı yapıyorsunuz?
Dün ya da ondan önceki gün 1.30 sürümünde çok oyunculu modu rahatça crash almadan oynayabilirken son gelen Hotflix ile oyunu 10 dakikadan fazla oynayamaz oldum. Aynısı 1.20 sürümünde yaşandığında ya kesin benim hatam vardır yazmaya gerek yok diyerek suçu kendimde aradım. Ama bugün olunca insanın bir sorası geliyor yahu neden? Gelen güncellemeler sonucunda milyonda bir görülen hatalar ortadan kaldırılıyor, ancak abartmıyorum 10 dakikadan fazla oynatmayan bu crash hatası sonuçlandırılamıyor. Rica ediyorum şu problemi çözün.
NOT:1.30 ile 1.31 arasında bilgisayarımda yazılımsal ya da donanımsal hiçbir değişiklik yapmadım.
Sistem: Rx580, Ryzen 1400, 8 GB Ram (Piyasadaki GTA V, Witcher 3 gibi oyunlarda test ettim herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım)
https://hizliresim.com/ZrEWx7
https://hizliresim.com/Wmwx1r
https://hizliresim.com/lveUzA
Sistem değerlerinde GPU yoğunluğu buglu. Yani crash anına özel bir durum değil sürekli %0 olarak gözüküyor sıkıntı oradan kaynaklanmıyor.

Last edited:
3. Farklı post açışım aynı hata ile ilgili... Ondan sonra sayın Taleworld'e en ufak bir şey deyince vatan haini biz oluyoruz ya canım ona sıkılıyor. Yahu daha tek bir geliştiricinin yazdıklarımı okuduğundan bihaberim aynı hata bilmem kaç gündür düzeltilemiyor. Resmen oyunu satın almadım bağış yaptım zira para ödediğiniz oyunu oynayabilmeniz gerekir değil mi? OYNAYAMIYORUM!

Dostum aynı sorunu yaşıyordum çözdüm. Msi afterburner da core clock u -50 düşür. Onu yaptıktan sonra hiç dx hatası almadım
Örneğin benim core clock 1560 yazıyor. 1510 a çekiyorum hiç sıkıntı olmuyor. Geçen denemek için bida bi 1560 a çektim aynı dx12 d3d hatasını aldım. Sonra 50 düşürdüm ve hiç hata almamaya başladım.
Bu konu baya canımı sıkıyordu buraya da konu açmıştım da yazan olmadığından seni anlıyorum. Ondan yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Hocam yazdığın için çok teşekkür ederim. Dediğinizi yaptım 1380' den 1330 a düşürdüm evet problem çözüldü fakat başka bir problem doğdu. :smile: Birçok geliştirici buradayken senin yazmana gerçekten müteşekkirim... Ne yapalım bizim paramızda bağış olarak gitti. Erken erişim bitene kadar daha girmeyeceğim umarım o zamana kadar çözülür.

Hocam PSU gücü yetmiyor olabilir. Ben de başka bir oyunda sorun yaşıyordum. eGPU olarak 300W'lık PSU'dan sadece RX 470 besliyorum. Babalar gibi yeter dedim ama her PSU dediği mertliği göstermiyor. 2 hafta byounca kafayı yedim. Sonra 220V'den çekilen gücü okuyunca PSU'nun yetmediğini anladım. Şimdilik Radeon programından Performans sekmesinden GPU maks frekansı -15%, VRAM hızını 1506 MHz yaparak oynayabiliyorum. FPS 3-5 düştü. Ciddi bir düşüş yok. 36-47 fps arasında değişiyor oyun. Takılma problemi hiç yaşamadım. PSU değiştirene kadar böyle idare edeceğim.

Buradaki sorunlara faydası olur mu bilmiyorum benim amdli sistemdeki sorun ve muhtemel çözümü ile ilgili birkaç satır yazmak istiyorum belki işe yarar..:

Bende, otomatik Windows güncelleştirmelerinden sonra sıklaştığını gözlemlediğim, özellikle son bir haftadır neredeyse her bilgisayarı açışımda ya da bilgisayarı açtıktan saatler sonra bile olsa herhangi bir oyuna ilk girişimde karşılaştığım tamamen donma sorunu vardı. Donduktan hemen sonra bilgisayarı tekrar açtığımda ise bilgisayar tamamen kapanana kadar hiçbir sorun olmuyordu.

Ekran kartının sürücüsünü geçtiğimiz haftalarda güncellemiştim fakat sorun geçmemişti, gene yakın zamanda donmaların sıklaşmasıyla birlikte, sesle ilgili ve bazı kaynağından indirdiğim diğer temel yazılımlarla ilgili güncellemeleri yapmıştım. Sorun devam ediyordu.

Birkaç gün önce Amd Radeon yazılımından GPU ölçeklemeyi aktif ettim(bir yazıdaki tavsiyeden hareketle), windows powershellden Windows sisteminde sorun olabilecek yerleri tamir etmeyi hedefleyen bir video izledim. Videodaki gibi tarama yaptırdım ve sorun olduğunu gördüm. Aynı videodaki -repair uzantılı komutu kullanarak yaklaşık yarım saatte, yazılım vasıtasıyla(powershell) tamir gerçekleştirildi(videoyu şu an bulamadım ama -check -scan -repairheatlh gibi uzantılı 3 komuttan ibaret). Bunların üstüne bir süredir ertelediğim anakart bios güncellemesini de yapmaya karar verdim(B450M-A PRO MAX-yeni sürüm 7C52v35). İşte bu son 3 adımdan sonra (ölçekleme ayarı, powershell ve anakart bios güncellemesi), genel olarak ise güncelleştirmelerle birlikte, şu birkaç gündür tek bir donma sorunu yaşamadım.

B450m-A
Amd Rx580
Amd 2600
Amd Radeon 2020.0421.1645.30151

Biosun yeni sürüm katkısı:

- Updated AMD AGESA ComboAm4PI 1.0.0.5
- Fix HDMI audio lost issue when use AMD RX570 vga card.

- Improved USB compatibility.
- Improved M.2 device compatibility.

Değerli ve dolu içerikli cevaplarınız için teşekkür eder aynı zamanda cevap veremediğim için özür dilerim. salihonur mevcut durumda 500 Wattlık PSU ya sahibim ancak gene de dediklerinizi deneyeceğim. Daha denemeden cevap vermemin sebebi sizi çok bekletmiş olmam.
dijiTurk sizin dediklerinizden windows powershell ayarlamalarını beceremedim. :/ cevabınızdan dolayı size de çok teşekkür ederim.
Buradaki sorunlara faydası olur mu bilmiyorum benim amdli sistemdeki sorun ve muhtemel çözümü ile ilgili birkaç satır yazmak istiyorum belki işe yarar..:

Bende, otomatik Windows güncelleştirmelerinden sonra sıklaştığını gözlemlediğim, özellikle son bir haftadır neredeyse her bilgisayarı açışımda ya da bilgisayarı açtıktan saatler sonra bile olsa herhangi bir oyuna ilk girişimde karşılaştığım tamamen donma sorunu vardı. Donduktan hemen sonra bilgisayarı tekrar açtığımda ise bilgisayar tamamen kapanana kadar hiçbir sorun olmuyordu.

Ekran kartının sürücüsünü geçtiğimiz haftalarda güncellemiştim fakat sorun geçmemişti, gene yakın zamanda donmaların sıklaşmasıyla birlikte, sesle ilgili ve bazı kaynağından indirdiğim diğer temel yazılımlarla ilgili güncellemeleri yapmıştım. Sorun devam ediyordu.

Birkaç gün önce
Amd Radeon yazılımından GPU ölçeklemeyi aktif ettim(bir yazıdaki tavsiyeden hareketle), windows powershellden Windows sisteminde sorun olabilecek yerleri tamir etmeyi hedefleyen bir video izledim. Videodaki gibi tarama yaptırdım ve sorun olduğunu gördüm. Aynı videodaki -repair uzantılı komutu kullanarak yaklaşık yarım saatte, yazılım vasıtasıyla(powershell) tamir gerçekleştirildi(videoyu şu an bulamadım ama -check -scan -repairheatlh gibi uzantılı 3 komuttan ibaret). Bunların üstüne bir süredir ertelediğim anakart bios güncellemesini de yapmaya karar verdim(B450M-A PRO MAX-yeni sürüm 7C52v35). İşte bu son 3 adımdan sonra (ölçekleme ayarı, powershell ve anakart bios güncellemesi), genel olarak ise güncelleştirmelerle birlikte, şu birkaç gündür tek bir donma sorunu yaşamadım.

B450m-A
Amd Rx580
Amd 2600
Amd Radeon 2020.0421.1645.30151

Biosun yeni sürüm katkısı:

- Updated AMD AGESA ComboAm4PI 1.0.0.5
- Fix HDMI audio lost issue when use AMD RX570 vga card.

- Improved USB compatibility.
- Improved M.2 device compatibility.

Back
Top Bottom