Amatör Oyun Yapımcıları

Users who are viewing this thread

Arkadaşlar, FPS tarzı senaryo oyun yapıyorum ve oyuna bir düşman ekledim, ama sorun şu ki düşman ile birtek ben savaşıyorum. Yanımda düşmana karşı savaşacak NPCler lazım. Model ve animasyon konusunda bir sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum. Fakat kod konusunda hiçbir şey bilmemekteyim, bilen bir arkadaş varsa bana Steamdan ya da forumdan ulaşabilirse çok minnettar olurum :ohdear:

RoadWarriror said:
Arkadaşlar, FPS tarzı senaryo oyun yapıyorum ve oyuna bir düşman ekledim, ama sorun şu ki düşman ile birtek ben savaşıyorum. Yanımda düşmana karşı savaşacak NPCler lazım. Model ve animasyon konusunda bir sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum. Fakat kod konusunda hiçbir şey bilmemekteyim, bilen bir arkadaş varsa bana Steamdan ya da forumdan ulaşabilirse çok minnettar olurum :ohdear:

Sana ulaştım, özelden paşam.. :wink:

t.A.T.u. said:
Evet, tamamen oyuncuya bırakacağım seçimleri ve elimden geldiğince hikayeye etki etmesini sağlayacağım. Birden fazla sonu olacak oyunun. Sahne geçişleri için de mekana göre sadece kapı falan ekleyeceğim sahnenin kenarına ve kapı ile etkileşime girilince bitecek o bölüm. Aslinda bu aklıma gelen ilk şey. Değişebilir de.

Karakterlerle etkileşim ise yine diğer hikaye tabanlı oyunlar gibi olacak. Mesela parkın bankında biri oturuyor olacak ve gidip biz onunla konuşunca asıl diyalog başlayacak, gibi.
çok güzel bir fikir.

Performans açısından bir sahneyi modelleme programında tamamlayıp tek bir obje olarak mı eklemek daha mantıklı olur yoksa tüm objeleri tek tek modelleyip oyun motorunda birleştirmek mi?

Ek: Gerçi sahneyi tek bir obje yapınca kaplamaları eklerken sorun oluyor.

Objeleri parça parça eklemek daha kullanışlı oluyormuş gerçekten. Mesela bir ev için modellediğim merdiveni istediğim yerde kullanabiliyorum.

Önceki çalışmam teknik konuda çok büyük sıkıntılar çıkartacağından dolayı(seslendirmeler, animasyonlar, karakter modellemeleri vb.) bir süredir kağıt üzerinde planladığım başka bir projeye başladım. Önceki proje girişimlerini bir tür ders olarak görüyorum. Yani gerekli bilgi birikimini edindim ve şimdi ise sınava girdim. 3D tasarım konusunda paylaşmıştım ama buraya da atıyım görüntüyü. Belki oraya bakmayıp buradan görenler oyunun konusunu da okuyup bir kaç öneri sunar.

vjqgdO.png

Oyun Sibirya'da geçen FPS, hayatta kalma oyunu olacak. Böylelikle komplike animasyon yapımından kurtulmuş oluyorum. Konusu ise yetkililerin ana karakterin yaşadığı kasabaya büyük bir fırtına geleceğini duyurması üzerine karakter evini terk etmek istemeyecek ve fırtına gelene kadar hem evinin yıkılmaması için evini sağlamlaştıracak hem de fırtına boyunca açlık ve susuzluktan ölmemek için gerekli erzağı depolayacak. Büyük bir harita yapmayı planladığım için Sibirya Kurtlarının çekeceği bir kızak da olacak oyunda. Bu arada kendimiz için erzak toplarken 4 kurdu da beslemek ve fırtınayı onların da atlatabilmesini sağlamamız gerekecek. Şimdilik kurtların çekeceği kızağı prototip olarak ekledim. Sürüş kısmı biraz sorunlu ama zamanla halledeceğim onu da.

t.A.T.u. said:
Objeleri parça parça eklemek daha kullanışlı oluyormuş gerçekten. Mesela bir ev için modellediğim merdiveni istediğim yerde kullanabiliyorum.

Önceki çalışmam teknik konuda çok büyük sıkıntılar çıkartacağından dolayı(seslendirmeler, animasyonlar, karakter modellemeleri vb.) bir süredir kağıt üzerinde planladığım başka bir projeye başladım. Önceki proje girişimlerini bir tür ders olarak görüyorum. Yani gerekli bilgi birikimini edindim ve şimdi ise sınava girdim. 3D tasarım konusunda paylaşmıştım ama buraya da atıyım görüntüyü. Belki oraya bakmayıp buradan görenler oyunun konusunu da okuyup bir kaç öneri sunar.

vjqgdO.png

Oyun Sibirya'da geçen FPS, hayatta kalma oyunu olacak. Böylelikle komplike animasyon yapımından kurtulmuş oluyorum. Konusu ise yetkililerin ana karakterin yaşadığı kasabaya büyük bir fırtına geleceğini duyurması üzerine karakter evini terk etmek istemeyecek ve fırtına gelene kadar hem evinin yıkılmaması için evini sağlamlaştıracak hem de fırtına boyunca açlık ve susuzluktan ölmemek için gerekli erzağı depolayacak. Büyük bir harita yapmayı planladığım için Sibirya Kurtlarının çekeceği bir kızak da olacak oyunda. Bu arada kendimiz için erzak toplarken 4 kurdu da beslemek ve fırtınayı onların da atlatabilmesini sağlamamız gerekecek. Şimdilik kurtların çekeceği kızağı prototip olarak ekledim. Sürüş kısmı biraz sorunlu ama zamanla halledeceğim onu da.
Konu ilgi çekici duruyor, umarım başarıyla noktalarsın.

Teşekkür ederim. Şu an başarıyla noktalayacağım gibi görünüyor. Planladığım sistemlerin bir çoğunu rahat bir şekilde ekleyebildim. Umarım böyle devam eder.

Bir şeyler toplama ve envanterdeki eşyaları bir yerlere bırakma ile ilgili görüntüler:

z09mA4.jpg
G9avY3.jpg

Arayüze takılmayın. Şimdilik sadece kodlamasını yapıyorum. Arayüz çizimini kodlama bitince yapacağım.

Yaklaşık 3 haftalık çalışma sonucu istediğim grafikleri elde edebildim sanırım. Sizlerin de eleştirisini alabilirim. Önceden Sibirya olarak yazmıştım, biliyorum. Daha önce de bambaşka bir şey yazmıştım. Sürekli değişiyor ama hepsi imkanlar dahilinde oluyor. Sadece modeller, geçeceği yer ve bir kaç kod değişti. Konu olarak aynı kalıyor.
MdNGX2.png
XPV1yj.png

(Sadece ağaçlar Unity'nin hazır ağaçları. Kalite olarak benim modellerimle uyuştuğu için onları kullandım. Belki çok ileride değiştirebilirim.)

Şu konuya ne zaman baksam moralim bozuluyor; bilgisayarım hiç bir oyun motorunu çalıştırmadığı için arzuladığım oyunları yapamıyorum ve oyun oynamaktan başka bir şey yapamadığım için sürekli kavga ediyorum.

Umarım haziranda istediğim modeldeki bilgisayarı alırım, altı hafta süre tanıdım evdekilere

Afrandez said:
Şu konuya ne zaman baksam moralim bozuluyor; bilgisayarım hiç bir oyun motorunu çalıştırmadığı için arzuladığım oyunları yapamıyorum ve oyun oynamaktan başka bir şey yapamadığım için sürekli kavga ediyorum.

Umarım haziranda istediğim modeldeki bilgisayarı alırım, altı hafta süre tanıdım evdekilere
Oyun yapmak icin bir oyun motoruna ihtiyaciniz yok aslinda SFML gibi libraryleri kullanarak (neredeyse)0 dan bir oyun yapabilirsiniz. Veya daha da hardcore ogrenmek istiyorum derseniz OpenGL, DirectX gibi API'lari kullanmayi ogrenebilirsiniz. Bu tur low level apilari kullanarak oyun yapmaya dair hazir bir oyun motorunu kullanip ogreneceginizden cok daha fazla sey ogrenebilirsiniz. Tabi her seyden once iyi bir ingilizceye sahip olmak burada en onemli gereksinim. Ingilizceniz teknik kaynaklari okuyacak seviyede degilse ilk once ingilizcenizi gelistirmenizi tavsiye ederim.

Erozbey said:
Bu da benden gelsin.

Bilgisayarım biraz daha güçlü olsa ben de Unreal Engine kullanacağım ama maalesef Unity'le idare ediyorum. :grin:

Üstteki sahneyi biraz daha geliştirmeye çalıştım.
MDLdz7.jpg

Unity ışıklandırmada bir sorun yaşıyorum. Yaptığım ışıklandırma terrainin içinden geçip yerin altındaki objeye yapışıyor. Bunun sebebini bilen var mı?

Olması gereken şey yuvarlak içine aldığım yerin aydınlanması:
scene1.PNG

Ama terraini kaldırdığımda altındaki objenin aydınlandığı görünüyor:
scene2.PNG

Resimler aşırı kalitesiz. Kırpma aracıyla alınca böyle oluyor. Kalitenin pek bir önemi yok zaten anlatmak istediğim şeyi anlamışsınızdır. Bunu nasıl çözerim? Bazı açılarda ışıklandırma terrain'de kalıyor bazı açılarda içinden geçip altındaki objeye geçiyor.

Yan yana iki ışık koymuştum, birini silince ilginç bir şekilde düzeldi.
nlEqZV.jpg

Back
Top Bottom