Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Atlılar hedeflerini çok ıskalıyor ve çok uzaktan dönüp geliyorlar. Özellikle kataftraktlar kargılarının uzun ve çift elli olmasından dolayı galiba çok ıskalıyorlar. Süvari hücumunda saf halindeki düşmana hepsi aynı noktadan saldırıyor.
Iskalıyor, düz alanda 500 km gidiyor ve geri gelip yine ıskalıyor :razz:

2. düzenlemeyi yaptım. Anlaşılmayan yerler vardı.
Bunu kaldırabilirler ama taşıyabilecekleri bir subforum olmadığı için dokunmama şansları da mevcut - bakalım eğer Türkçe forum için Öneriler kısmı açılırsa oraya taşıyabilirler.

Karanlık ile olan postunu anlamadım ama, oyunda daha karanlık atmosfer mi istiyorsun? Çünkü oyunun geceleri bende zifiri karanlık senin veya benim Gamme/Contrast ayarlarımızda bir sorun olabilir eğer demek istediğin oysa :smile:

Bunu kaldırabilirler ama taşıyabilecekleri bir subforum olmadığı için dokunmama şansları da mevcut - bakalım eğer Türkçe forum için Öneriler kısmı açılırsa oraya taşıyabilirler.

Karanlık ile olan postunu anlamadım ama, oyunda daha karanlık atmosfer mi istiyorsun? Çünkü oyunun geceleri bende zifiri karanlık senin veya benim Gamme/Contrast ayarlarımızda bir sorun olabilir eğer demek istediğin oysa :smile:

İçerik kenara not edildikten sonra kaldırılmasında sorun yok.

Evet daha karanlık atmosfer lazım. Daha yoğun olacabilecek sisli haritalar da(karanlık + yogun sis). Sahnedeki torchlarla vs binaları yolları kısmen görmemiz lazım. Ekipman olarak meşale vs ile dolaşmamız lazım. Bu bahsettiğim derecede karanlık bir mp sahnesi yok. Gamma ayarlarını gündüz en düşüğe düşürsem neye yarar ki, direk bu amaçla tasarlanmış mp sahnesi lazım.

Bazı bölgelerde yer yer baykuş, kurt sesleri vs.. İyi olamz mı?_

Evet daha karanlık atmosfer lazım. Daha yoğun olacabilecek sisli haritalar da(karanlık + yogun sis). Sahnedeki torchlarla vs binaları yolları kısmen görmemiz lazım. Ekipman olarak meşale vs ile dolaşmamız lazım. Bu bahsettiğim derecede karanlık bir mp sahnesi yok. Gamma ayarlarını gündüz en düşüğe düşürsem neye yarar ki, direk bu amaçla tasarlanmış mp sahnesi lazım.
Benim ayarlarım düşükte değil hatta tam ortada. Ama oyunun gece sahneleri çok karanlık bende. Özellikle önemli savaşlarımı bu sebepten gece yapmamaya çalışıyorum. O karanlıkta herhangi bir MP sahnesinde ben şahsen kesinlikle oynamam.
Bir de meşale dediğin şeyi taşıman lazım, bu da ikinci ekipmandan olmak anlamına gelir. Düşman kendisini daha rahat bulup öldürebilsin diye kalkanını almayacak bir MP oyuncusu olacağını da sanmıyorum o yüzden dediğin şey ancak modlar ile mümkün olur gibi - o durumda bile eklenir mi emin değilim. Dediğinin aksine oyunun gece atmosferinin karanlık seviyesini ay ışığı ile düşürüp gece sahnesi şeklinde kuşatma yapabilirler kalede meşaleler ile beraber. Ama bu zaten dediğin şeyin direkt tersi.

Dediği tarzda bir şeyi Beta zamanı moda eklemiştim - meşale askerlerin ölmesini kolaylaştıran bir şey maalesef. Çünkü kalkanı discard ediyor.
HZBec.jpg
-Ibb3.jpg

Bu gösterdiğim fotoğraflar gecelerin o kadar karanlık olmadığı zamanlardan. O yüzden bu sahnenin daha karanlık hali var şuan oyunda ve bu durumun MP'ye eklenmesi zor. Bu resimdeki karanlık ayarında bir gece kuşatması güzel olabilirdi ama. ( daha karanlığı değil )

Benim ayarlarım düşükte değil hatta tam ortada. Ama oyunun gece sahneleri çok karanlık bende. Özellikle önemli savaşlarımı bu sebepten gece yapmamaya çalışıyorum. O karanlıkta herhangi bir MP sahnesinde ben şahsen kesinlikle oynamam.
Bir de meşale dediğin şeyi taşıman lazım, bu da ikinci ekipmandan olmak anlamına gelir. Düşman kendisini daha rahat bulup öldürebilsin diye kalkanını almayacak bir MP oyuncusu olacağını da sanmıyorum o yüzden dediğin şey ancak modlar ile mümkün olur gibi - o durumda bile eklenir mi emin değilim. Dediğinin aksine oyunun gece atmosferinin karanlık seviyesini ay ışığı ile düşürüp gece sahnesi şeklinde kuşatma yapabilirler kalede meşaleler ile beraber. Ama bu zaten dediğin şeyin direkt tersi.

Dediği tarzda bir şeyi Beta zamanı moda eklemiştim - meşale askerlerin ölmesini kolaylaştıran bir şey maalesef. Çünkü kalkanı discard ediyor.
HZBec.jpg
-Ibb3.jpg

Bu gösterdiğim fotoğraflar gecelerin o kadar karanlık olmadığı zamanlardan. O yüzden bu sahnenin daha karanlık hali var şuan oyunda ve bu durumun MP'ye eklenmesi zor. Bu resimdeki karanlık ayarında bir gece kuşatması güzel olabilirdi ama. ( daha karanlığı değil )

Eksik kurgulanırsa tabiki etrafını göremediğin bir haritada kimse oynamak istemez, hele gündüz ekran yansımasıyla birlikte.
Kurgu şöyle:

Çok daha karanlık bir sahne, surlarda, sur içi bölgelerde irili-ufaklı aydınlatma kaynakları;
Kale > uzaktan kısmen belli olur
Karakterin yakınında, ısık kaynagının oldugu bölgeler net belli, kaynak olmayan yerler kapkaranlığa doğru, git gide karanlıkaşan tarzda (mesela; bir ışık kaynagından nasibini alamayan iki bina arası bölge var diyelim: kapkaranlıktır.. burada düşman saklanabilir. Meşale taşımıyorsan göremezsin)
>Haritanın uzak köşelerinde yoğun sis var, çok karanlık, sadece NADİREN bulunan ışık kaynaklarının oldugu bölgeler(uzak alandalardaki bölgeler) şeçilebilir vaziyette..
>Kale ve saldıran takım arasındaki tüm bölgede: ARALIKLARLA sabit ışık kaynaklarına sahip... Bazı askerler kalkan yerine meşale seçer(sol el) [tam da bugun açtığım tavsiye konusundaki sistemle uyumlu seçim ] .. Böylece; saldıran takım ile kale arasındaki bölgede = değişken ışık alanları oluşur, tamamen karanlık bölgeler de olur, ışıktan nasibini aldıgı ölçüde aydınlık bölgeler de, kapkaranlık ve sisli bölgeler de..

Böyle bir kurguda: Ne ışığı fazla bulursun ne de karanlığı, tam tadında.. Her şey neyi nasıl konumladıklarına bakar, tabi sol elde taşınabilir, tecihe baglı ışık kaynakları da lazım. Ben kesinlikle böyle bir haritada oynarım.

Karanlık-ışık kaynağı(farklı tip ve güçlerde) dengelemesine bakacak güzel mi güzel bir sahne şahane olur.

Ayrıca karanlıkta sinsice(ısık kaynaklarını kısmen geçerek) oynayan oyuncular olur. Ayrı bir zevk, her iki takım için de.

Malesef attıgın resimlerdeki karanlık seviyesi çok yetersiz, sanki kuşluk vakti karanlığı. Güzel bir kurguda, gece yarısı + ayın görünmedi bir karanlık. Yahut ayın çok az aydınlatabildiği sisli ve fırtınalı bir gece lazım bize.

O sislerin öyle gri kalması da hiç iyi değil. Karaya çalan sis lazım bize.

Ek güzellikler:

Böyle bir karanlık harita(fırtınası bol vs) eklense (ki ağaç/yaprak sallanma animasyonlarıda çok uzak olmauan bir zamanda aktifleşti gördüğüm kadarıyla, fırtınaya hazır olabiliriz) , sol ele meşale seçimiyle birlikte(yeni özel ekipman seçim sistemiyle)... Bunun bi tık ötesi de... Düşman aydınlatma kaynaklarını söndürebilme/tekrar yakabilme olur.

Saldıran takımın, surun bir bölümüne girdiğini ve aydınlatma kaynaklarını söndürdüğünü(sabit tek tük ana kaynaklar hariç) düşünün. Sırf savunmaları sekteye uğrasın/rahatça içeri sızalım mantıgıyla yapılan böyle bir taarruz... Karşılıgında, savunan takımın bu bölgeyi koruma girişimi ve yıkılan yapıları tamir etme/yenileme ve ayrıca aydınlatma kaynaklarını tekrar yakma çabası..

Al sana mis gibi içerik.

@Bloc son iki mesajım sana "olabilir aslında" dedirtebildi mi? Yani şans verilemez mi?

Last edited:
Karanlık-ışık kaynağı(farklı tip ve güçlerde) dengelemesine bakacak güzel mi güzel bir sahne şahane olur.
Arka arkaya post atmana gerek yok boşuna ceza alacaksın, çok yapıyorsun bunu. Tek mesajda toplaman daha iyi olur senin adına.

Dediğin öneri açıkçası aklıma yatmadı benim. Oynanabilirlik olarak senin kafanda kurduğun senaryo bende oluşmuyor. Kafanda çok organize bir Kuşatma yapısı var zaten, hiçbir kuşatma haritası bu şekilde oynanmıyor MPde.
Ama yine basit konsepti açıklayan bir gece haritası yapıp fikrini sunabilirsin - modding tools ve scene editör var nasılsa. Küçük bir plan yapıp ekran görüntülerini alırsın, PS'de kontrast ayarlayıp bu karanlıkta olsun dersin, üstüne düşünülür. Aylardır duel/battle modu gelmemişken dediğin söndürme/yakma özelliğine girmiyorum boşuna, TWnin buna şu raddede girmesine zerre imkan vermiyorum çünkü.

Merhaba sizce taleworlds tecrübeli aaa oyunda çalışmış elaman almış mıdır?

1.5.6 çıkınca elimden geleni yaparım. İlk çıktıgında denemiştim ama sisler/karanlık pek istediğim gibi olmamıştı. Özel bir şeyler yapılması gerekiyor diye biliyorum.

Merhaba sizce taleworlds tecrübeli aaa oyunda çalışmış elaman almış mıdır?
şu an arıyorlar, almışlar mıdır bilmem. yaklaşık 10 yeni spot çalışan arıyorlar ve hepsinde 1 tane en az AAA oyun teslim etmiş olması gerekiyor

bu yüzden o spotlar 2-3 aydır açık :grin: Türkiyede AAA oyun yapan yok zaten direkt, yabancıların çoğu Türkiyeye gelmek istemez haklı olarak.

şu an arıyorlar, almışlar mıdır bilmem. yaklaşık 10 yeni spot çalışan arıyorlar ve hepsinde 1 tane en az AAA oyun teslim etmiş olması gerekiyor

bu yüzden o spotlar 2-3 aydır açık :grin: Türkiyede AAA oyun yapan yok zaten direkt, yabancıların çoğu Türkiyeye gelmek istemez haklı olarak.
Niye gelmek istemiyorlar Türkiye de kimse yemez onları

Avrupada yaşasan, senden ekonomisi daha kötü, kültürü tamamen değişik, dili farklı, halk seviyesi olarak daha geride bir ülkeye gitmek ister miydin, ben istemezdim şahsen.
Her şey ekonomi değil ben olsam bı farklılık olsun diye bı değişiklik olsun diye giderdim

1.5.6 çıkınca elimden geleni yaparım. İlk çıktıgında denemiştim ama sisler/karanlık pek istediğim gibi olmamıştı. Özel bir şeyler yapılması gerekiyor diye biliyorum.
Yaptıktan sonra ortaya çıkan sahnenin atmosphere.xml dosyası ile oynayarak kontrast ayarı yapabilirsin sahneye özel. Sanırım sana istediğin ayarı verebilir bu.

Her şey ekonomi değil ben olsam bı farklılık olsun diye bı değişiklik olsun diye giderdim
Olay sadece ekonomik değil, Türkiye birçok noktada yaşam kalitesi olarak geride maalesef. Zaten AAA bir oyunda çalışmış kişinin aldığı paranın TRY karşılığını Taleworlds'ün vermesi çok zor. Taleworlds'de çalışıp sonra AAA oyun yapan şirketlere giden kişiler var ama. Yani AAA oyun üstünde çalışacak kalitede kişiler şirket içinde halihazırda mevcut.

Yaptıktan sonra ortaya çıkan sahnenin atmosphere.xml dosyası ile oynayarak kontrast ayarı yapabilirsin sahneye özel. Sanırım sana istediğin ayarı verebilir bu.

Olay sadece ekonomik değil, Türkiye birçok noktada yaşam kalitesi olarak geride maalesef. Zaten AAA bir oyunda çalışmış kişinin aldığı paranın TRY karşılığını Taleworlds'ün vermesi çok zor. Taleworlds'de çalışıp sonra AAA oyun yapan şirketlere giden kişiler var ama. Yani AAA oyun üstünde çalışacak kalitede kişiler şirket içinde halihazırda mevcut.
Taleworldsde o zaman kur fiyat ile maaşını versin adama illa TL ile verecek değil ya sonuçta gelecek adam tecrübeli taleworlds ne kadar bilgi birkiminden ne kadar faydalanırsa kar biraz bu kafadanda düşünmek lazım

hocam şimdi böyle düşünüyosun da hani "bir düzenimiz var" şakası yapılır ya, o gerçekten doğru. Yurtdışına çıkmak bile garip oluyor eğer çıktıysan bilirsin zaten. Tamamen bırakmak çok zor, hani bu bide Almanyadan Fransaya gitmek gibi değil. Direkt Türkiye, kültür neredeyse tamamen farklı insanlar farklı, seviye farkları var falan. Zor yani

hocam şimdi böyle düşünüyosun da hani "bir düzenimiz var" şakası yapılır ya, o gerçekten doğru. Yurtdışına çıkmak bile garip oluyor eğer çıktıysan bilirsin zaten. Tamamen bırakmak çok zor, hani bu bide Almanyadan Fransaya gitmek gibi değil. Direkt Türkiye, kültür neredeyse tamamen farklı insanlar farklı, seviye farkları var falan. Zor yani
Tamamda bu senin görüşüne göre yurtdışında çalışan adamın bakış açısı farklıdır şimdi bazılarımız der yok ekonomi yok kültür falan filan bu iş aslında karşıdaki kişinin algısını değiştirebilmek ile alakalı asıl iş taleworlds deki insan kaynakları nda bitiyor

Taleworldsde o zaman kur fiyat ile maaşını versin adama illa TL ile verecek değil ya sonuçta gelecek adam tecrübeli taleworlds ne kadar bilgi birkiminden ne kadar faydalanırsa kar biraz bu kafadanda düşünmek lazım
Olay sadece para değil dediğim gibi.
Ama para konusunda kur ile maaş ver bakalım herkese kaç gün ayakta kalıyorsun Türkiye şartlarında şirket olarak görürsün. Kur oranları Bitcoinden daha dengesiz ülkede :smile:
Herkese verme sadece dışarıdan aldığın kişiye ver diye bir öneri zaten yapamazsın, bu sefer elindeki adamı da kaçırırsın çünkü o verdiğin rakamlar açığa çıkarsa. Zaten AAA kalitesinde elemanlara sahip Taleworlds - Türkiyede oyun sektörüne olan bakış açısı düşünüldüğü zaman bir bakıma imkansızı başarıyorlar zaten. Şimdi yeni yeni anlaşılmaya başlandı oyun sektöründe dönen paralar.

Türkiyede oyun sektörüne olan bakış açısı düşünüldüğü zaman bir bakıma imkansızı başarıyorlar zaten. Şimdi yeni yeni anlaşılmaya başlandı oyun sektöründe dönen paralar.
Bi 10 yıl içinde çok büyük bir atılım olacağını düşünüyorum (2000 sonrası nesil teknolojiye çok düşkün olduğundan bu nesilden çok fazla yazılım & bilgisayar mühendisi çıkar.)

Back
Top Bottom