Türkçe Forumdan ve Homeros'tan Özür Diliyorum

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Konuyla alakasız ileti
Adam özür dilemiş işte olayla ilgili olanlar teşekkür etsin geçsin uzatmaya gerek yok şahsen ben olayı bilmiyorum bile.

yorumu okurken içimden bunu söylemiştim sonra bi baktım sen aynısını yazmışsın helal olsun :grin:
Şu forumda herşeyin altına avukat yazanlar vardı.her seferinde bunu eleştirmiş biriyim.ama bana bile neredeyse bu kelimeyi kullandıracaktı.insanların fikrine katılırsın,katılmazsın.ama gelipte babanın oğluymuş gibi savunup niye ağlıyorsunuz falan yazarsın abi.bunu söylende 15 yaşında falan bu arada işin komiği ?

Şu forumda herşeyin altına avukat yazanlar vardı.her seferinde bunu eleştirmiş biriyim.ama bana bile neredeyse bu kelimeyi kullandıracaktı.insanların fikrine katılırsın,katılmazsın.ama gelipte babanın oğluymuş gibi savunup niye ağlıyorsunuz falan yazarsın abi.bunu söylende 15 yaşında falan bu arada işin komiği ?
Bence de ağlıyorsunuz yazması saçmaydı. Arkadaşın agresif bir dili var genel olarak yorumlarını okuyorum denk geldiğim zamanlarda

Ben buradaki 2 yüzlülüğümün nerede olduğunu anlayamadım gerçekten sanırım bende sıkıntı var açıklarsan sevinirim. Sanırım gereksiz ciddiyet olmasını istemediğimi söyledikten sonra burada moderatörün disiplin sağladığını söylememden bahsediyorsun. Benim ne demek istediğimi anlayamamışsın, ne kadar üzücü, tüh!
Özür dilerim seni sinirlendiysem çok gergin bir şekilde yorum atıyorsun. Cidden kimseyi kırmak gibi bir amacım yok sadece olanı söylüyorum. Neyse konuya dönelim.

Az önce attığın postta şunları söyledin;
@Homerøs bence o kadar da abartılı tepki vermiyor. Verdiği cezaların hiçbirisi haksız yere atılmış ceza değil ben hiç denk gelmedim. Ayrıca bence verdiği cevaplar da gayet yerinde, ciddi ortam diye ağlıyorsunuz, bu şekilde cevap yazmak disiplinli ortam yaratır ve bence hiçbir sakıncası da yok.

1.01.2021 12AM sularında ise şunları dedin;
"Forum ciddiyeti mi? Gerçekten sürekli yabancı forumda takılan birisi olarak forum ciddiyetinin orda olup burada olmadığını mı düşünüyorsun? En düzgün ahlaka ve ciddiyete, olması gereken bir ciddiyet; gereksiz ciddiyet kasmaya lüzum yoktur, sahip forum Türkçe forumdur. Ayrıca, kendini ondan üstün görmen ise çok üzünülecek bir durum. Kimse sana nasıl bir dil ile post atacağını soracak değil, sen de kafana göre milletin gururunu kırıp kırmamaya karar verecek değilsin, veremezsin de. Büyük ihtimal bu gereksiz sohbetten dolayı uyarı alacağım ama neyse."

İkisinin arasındaki fark şu; üsttekinde forumda disiplini ve sert incitici cevapları savunan dolayısı ile moderatörlerin forum mensuplarını ezmesini savunan bir anlayış var.

İkincisinde ise, insanların incitilmemesi gerektiğini söylüyorsun ve daha sonra forumda disiplinin gereği olmadığını, kimsenin nasıl davranıp davranmaması gerektiğini bana sormayacağını söylüyorsun. Sayın kardeşim söyle bana bu hipokratlık değil, nedir?

Babanın düşmanıymış gibi saldırırken sıkıntı yok da kendimce, "bence" diyerek, öznel bir yorum yaparken mi ben savunuyorum? Homeros a bizzat kendim laf atmışlığım var bilenler bilir bir kaç ay öncesinden kalma. Fakat millete boş sallayıp geçmiyorum ben ayrıca "yaş" konusuna göre yargılama yapmak gerçekten o kadar acınası ki, sana şurda cevap yazmam bile boş zaman kaybı ama işte.

Babanın düşmanıymış gibi saldırırken sıkıntı yok da kendimce, "bence" diyerek, öznel bir yorum yaparken mi ben savunuyorum? Homeros a bizzat kendim laf atmışlığım var bilenler bilir bir kaç ay öncesinden kalma. Fakat millete boş sallayıp geçmiyorum ben ayrıca "yaş" konusuna göre yargılama yapmak gerçekten o kadar acınası ki, sana şurda cevap yazmam bile boş zaman kaybı ama işte.
Ama sen onlara "ağlamayın" dedin. Yakışıksız bir cevaptı bence.

Zaman kaybı ise atmazsın olur biter.homerosa saldırdığım,hele hele haksız yere ceza veriyor falan da hiçbir zaman demedim.aksine bunu söyleyen kişilere bile defalarca forumda kimseye eleştirdiği için ceza verilmediğini söylemişliğim bile var profilime girip okuyabilirsin.
Sen öznel yorum yapıyosun da biz nesnel yorum mu yapıyoruz?
Herkes bir fikri savunabilir durup dururken de gelip kimseye laf atan biride değilimdir.ben kendi fikrimi söyledim ama sen gelip ağlıyorsunuz diyorsun.şimdi ben senin yaşın hakkında ne düşünebilirim?
Hem okuduğunu anlamadan yorum yapıyorsun, hemde gelip ağlıyorsunuz diyosun.
Kendi ağzınla diyorsun bende daha önce eleştirdim diye.ben sana gelip ağlama burda desem sen ne derdin acaba merak ediyorum?

Ama sen onlara "ağlamayın" dedin. Yakışıksız bir cevaptı bence.
Evet doğru, cezası neyse alırız orada onu kullanmamak gerekirdi. Kusursuz kul yoktur zaten :smile:

Hem okuduğunu anlamadan yorum yapıyorsun, hemde gelip ağlıyorsunuz diyosun.
Muhattap olduğum insanlardan şüphelenmeye başladım, iyi geceler dilerim size yeterince ceza puanı alacağız zaten bari uzun süre susturulmayayım. Düzgün dille konuşmak pek size göre değil anlaşılan ve kendimi de bozamam.

“Son postumdan ne kadar milliyetçi bir insan olduğumu anlayacaksın” geçen şahit olduğum tartışmada kullandığın cümle bizzat böyle idi.
bakın arkadaşlar, milliyetçi değilim.

lol.

Global forum sürüsüyle farklı millet ve kültürden insanın toplandığı bir yer. Farklılıkların var olduğu bir yerde zaten sarkastik yaklaşımlar var olmaz ise insanların radikalize olmaları kaçınılmaz olur. Profil fotoğrafına Khuzait sancağı koyup (ki tercihtir bir şey diyemem elbette) 2 girdinden birisi “Turkic, Mongol” olursa insanların ırkçılığa yorumlayacağın davranışları gözüne batacaktır elbette. Irkçılık yadsınamaz bir suçtur fakat kendi milletini ve değerlerini aşırı muhafaza etme sonucu doğan über hassas kişiliklere neyin ırkçılık olduğunu anlatmak da bir hayli zor maalesef.

moral of the story: kimse foruma senin şevkle bağlı olduğun milli değerlerine sövmeye, hakaret etmeye gelmiyor, insanları bunaltıp ufak tepkilere maruz kaldıktan sonra bana ırkçılık yapıyor “vay bunlar türk düşmanı demek” çok şık bir davranış değil. Dinler hakkında açtığın postta bile motivasyonun muhtemelen khuzaitlerin karşısına tengri’yi yapıştırmaktı ? Tw için nabza göre şerbet veriyorlar yorumu ise ayrı derece bir gariplik içeriyor.. ama geç oldu iyi forumlar.

Evet doğru, cezası neyse alırız orada onu kullanmamak gerekirdi. Kusursuz kul yoktur zaten :smile:

Muhattap olduğum insanlardan şüphelenmeye başladım, iyi geceler dilerim size yeterince ceza puanı alacağız zaten bari uzun süre susturulmayayım. Düzgün dille konuşmak pek size göre değil anlaşılan ve kendimi de bozamam.
Ben yine de yaş konusunda kendi adıma özür dilerim.bir anlık bir öfkeyle söylemiş bir sözdü,eğer seni istemeden kırdıysam kusura bakma.ama onun dışında söylediklerimin arkasındayım.

“Son postumdan ne kadar milliyetçi bir insan olduğumu anlayacaksın” geçen şahit olduğum tartışmada kullandığın cümle bizzat böyle idi.
Orayı "Atsız milliyetçisi değilim" yani kafatası milliyetçisi değilim yazacaktım ama gözümden kaçmış. İster inan ister inanma, tüm samimiyetimle söylüyorum öyle yazacaktım.

insanları bunaltıp ufak tepkilere maruz kaldıktan sonra bana ırkçılık yapıyor
Bu durumu çok küçümsüyorsun. Bu oyun benim çocukluk oyunum ve "obsessed" diyebilirsin bana. Yani kısaca Mount and Blade platformu olan her yere üyeyim ve bu ırkçı cevaplar ile çok sık karşılaşıyorum ve emin ol bunlar küçük şeyler değildi. Sana şuan edilen bütün lafları saymamı beklemiyorsun elbette?

Dinler hakkında açtığın postta bile motivasyonun muhtemelen khuzaitlerin karşısına tengri’yi yapıştırmaktı
Dinler için açtığım forumda aklımda ilk olarak Vlandia ve Aserai vardı.

Arkadaşlar, biraz sakin olun. Arkadaş kibar bir şekilde duygularını dile getirmiş, özür dilemiş ve özür beklemiş, bence fazla uzamasın. Zaten sabah ceza yağacak muhtemelen. Tartışmayı körükleyecek şekilde konuşup daha da kırmayın birbirinizi. Sonuçta oyundan çıkan muhabbet için değmez yani. Özelden devam edebilirsiniz. Herkese iyi geceler.

@TheWesterlander arkadaşım, düşüncelerini samimi ifade ettiğin için forum üyesi olarak şahsen teşekkür etmek istiyorum.

Arkadaşlar, biraz sakin olun. Arkadaş kibar bir şekilde duygularını dile getirmiş, özür dilemiş ve özür beklemiş, bence fazla uzamasın. Zaten sabah ceza yağacak muhtemelen. Tartışmayı körükleyecek şekilde konuşup daha da kırmayın birbirinizi. Sonuçta oyundan çıkan muhabbet için değmez yani. Özelden devam edebilirsiniz. Herkese iyi geceler.

@TheWesterlander arkadaşım, düşüncelerini samimi ifade ettiğin için forum üyesi olarak şahsen teşekkür etmek istiyorum.
Çok yerinde ve haklı bir yorum, müteşekkirim ayrıca takdiriniz için. Dediğiniz gibi @Homerøs Bey'in cevabını bekliyorum. İnsanlar nasıl gerçek hayatta karşı tarafın onurunu kırmamak, incitmemek için çabalıyorsa forumda da böyle olmalı bu.

Ankara'da ikamet ediyorum, Kendiside isterse ODTÜ Teknokent'te bir çay çorba bile içeriz buradan çok uzak değil, yürüme mesafesinde.

Last edited:
bahsi geçen post khuzait kültürünün neden türklere daha yatkın olduğunu açıklamaktan ziyade yabancılara ve tarihlerine bir sayfa süslü hakaretler yağdırma olayına dönmüş. Ne yabancı forumda ne de bu forumda kimseye ya da kimselere böyle hassas konular üzerinden saldırılmamalı. Sabah muhtemelen bu başlıkta yine bir sürü ceza göreceğiz, yine de gayet yerinde bir özür olmuş

bahsi geçen post khuzait kültürünün neden türklere daha yatkın olduğunu açıklamaktan ziyade yabancılara ve tarihlerine bir sayfa süslü hakaretler yağdırma olayına dönmüş. Ne yabancı forumda ne de bu forumda kimseye ya da kimselere böyle hassas konular üzerinden saldırılmamalı. Sabah muhtemelen bu başlıkta yine bir sürü ceza göreceğiz, yine de gayet yerinde bir özür olmuş

Gellert kim olduğunu bilmekle beraber bu tür olaylara yorum yapmak için çok erken bir yaşta olduğuna inanıyorum. Yanlış anlama objektif bir yorum yapacağım. Henüz İngilizcen zayıf olduğu için İngilizce ağırlıklı platformlarda pek sık yer almadığını varsayıyorum ve doğal olarak bu tür ırkçı yorumlar ile karşılaşmaman çok normal. Ayrıca genç bir kardeşimizin özrümü yerinde bulması cidden beni çok onore etti.

Öncelikle bu konuyu bir tartışma ortamı olarak görüyor ve o şekilde değerlendiriyorum. Adı geçen kişi ben olduğum için gerekli açıklamaları yapacağım. TheWesterlander'ın "Moderatörün görevi oyun ile bağlantısı olmayan bir durum karşısında resmi bir şekilde açıklama yapmak" cümlesinde bir ironi var. Oyunla bağlantısı olmayan deniyor ancak bahsi geçen konunun oyunla alakası var. Global forumda yaşananlardan global forum ekibi sorumludur ve global forumda yaşanan tartışmaları buraya taşımak doğru değildir. Resmi bir açıklama kısmını anlamadım. Halkla İlişkiler temsilcilerinin basına yaptığı gibi bir açıklama mı istiyorsunuz? Oyundaki milliyetler tek bir ırk ve uygarlık ele alınarak oluşturulmamış. Bu, benim düşüncem. Şimdi bu konuyu tartışacaksak tarih bilgimiz olması gerekir. Batanya Kelt kültüründen esinlenilmiş. Kelt kültürü tam 6 ulustan oluşuyor. Kimse Batanya Eire (İrlanda) ya da Breizh (Breton) diyemez. Hepsi çünkü. Normanlar Frenk ve İskandinav karışımı bir halktı. Sturgia Kievan Rus, Doğu Avrupa'daki Slav ve Nors karışımı bir kültür. Biz asıl ulusa dönelim. Bannerlord'un resmi Viki sayfasında şöyle yazıyor: The Khuzaits, a nomadic people who inhabit the eastern steppe and specialize in mounted archery, are based upon the Pannonian Avars, Göktürks, Kipchaks, Khazars and Mongols. Türkler de var, Mongollar da, Kıpçaklar da. Bu başlı başına bir kültürdür. İnternet ortamında, sosyal medyada tartışmalar olabilir. Oluyor da. Ne kadar mantıksız olduklarını anlatmaya çalışıyorum. "Yorum yapma alanı bırakmıyor, çalışanı da milliyetçi diyerek keklik gibi avlıyor" cümlesine hiçbir şey demiyorum. Nabza göre şerbet verme cümlesini de öyle. Ben, Taleworlds adına konuşmuyorum. Benim sözlerim şirketin sözleri değildir, görevim resmi açıklama yapmak hiç değildir. Ben şirket temsilcisi değilim. Tüm Orta Asya'yı baz alıyor diye ben dedim ki RESMİ sayfalar da beni destekliyor. "Ankara'da ikamet ediyorum, Kendiside isterse ODTÜ Teknokent'te bir çay" Canım kardeşim, ben Türkiye'de bile yaşamıyorum. Şirketle doğrudan bir alakam yok. Defalarca diyoruz bunları. Ankara'yı görmüşlüğüm bile yok. Moderasyon ile şirketi bir ayırın, lütfen. Onları haksız yere zor durumda bırakıyorsunuz. Türkçe forumda majority kısma "tamam sen haklısın" deyip kafa sallamıyoruz. Global forumu bilemem.

Valtoin'in eleştirileriyle, ki bazıları haklıdır eyvallah, konudaki ve diğer sözkonusu konulardaki üslubumu açıklayayım. İnsanları sürekli aşağılayıcı şekilde konuştuğum önyargılı bir ifade, bence. Birisine karşı küçük düşürücü davranışlarda bulunmadım, birisini aşağı ve hor gören sözler söylemedim. Söylediğim sözler ağır, kaba, öfkeli, gurur kırıcı vesaire olabilir. Bu da benim kişiliğim ve olaylara bakış açımla alakalıdır. Ben sözü bir adamım. Normal hayatımda ne kadar açık sözlüysem burada da o kadar açık sözlüyüm. Kişisel yorum katamayacağım şeklinde bir şey bana söylenmedi. Ben de gerektiği yerde fikrimi kaba bir dille olsa da dile getiririm. İncinen, gururu kırılan arkadaşlardan da sonradan özür dilerim, dilemişliğim de var. Ancak bu konuda asla özür dilemeyeceğim. Çok açık ve net konuşacağımı belirtmişim. Bunlar çocuksu tartışmalar dediysem benim için öyledirler. Tam bir komedi dediysem komedidir. Bana nasıl görünüyorsa apaçık dile getirirm. Kaldı ki bazen bu tarz ifadeler kurmak işe yarıyor, üyeler bir silkelenip kendine geliyor. Irkçılık, milliyetçik temalı konular hep sorun yarattı. Benden başka moderatörler de var. Onların bakış açısıyla benimkisi bir olmaz. Gördüğüm en saçma postlar arasına girdi dediğimde durup bir düşünmen gerekir. Tam bir komedi dediğimde durup bir düşünmen gerekir. Kişisel yorumumu, o konudaki herkes ve konuyu okuyacak herkes için dile getirdim. Özel mesaj niye atayım?
TheWesterlander'a özel mesaj atsam kendisi daha dikkatli olacak ama başkaları olmayacak. Özel mesajdan kardeşim bunlar yasak, yapma dersek forumda düzen kalmaz. Herkes, kimin niye ceza aldığı görüyor. Doğrusu budur. Bazen konunuza yazılanlar, sadece size değil herkese yazılmıştır. Siz sadece yazılma sebebi olmuşsunuzdur.

Valtoin'in eleştirilerine birkaç kelam edeyim. Bazı eleştirileri haklıdır, geçmişe dönüp bakınca hata etmişim derim. "umarım moderasyön ekibi ona da gerekli cavabı verir dedim" demiş. Küfür etmedi ama "ben uyarı aldım o da alsın" demeye getirdi. Flame yediysen kendine bakacaksın. Moderatöre niye "umarım ona da gerekli cevabı verir" diyorsun? İşimizi yapmadığımızı, adam kayırdığımızı ima eden cümleye hak ettiği karşılığı verdim. "Geçenlerde tanımadığım biri bir başlık açtı adam bir sorun yaşamış,büyük harflerle başlık açmış, verdiği cevap gazete başlığı gibi başlık açmayın olmuş" Evet. Gazete başlığı gibi başlık açmayın. Forumun kurallarını, düzenini sağlayan şeyleri dile getirmek görevim. Ona bile bir anlam katmış kendisi, tebrik ederim. "Lütfen, gazete başlığı gibi başlık açmayınız" yazılmasını bekliyorsanız, yanlış yerdesiniz. Bir başka üye bana ve diğer moderatör arkadaşlarıma yönelik gerçek dışı bir suçlamada bulunuyor. Bu, benim midemi bulandırır kardeşim. Bunu da dile getiririm. Senin en basit konular dediğin konular, zannettiğin gibi değil. Gazete hariç diğer iki konuya basit diyorsan, bunlara yumuşak, kalp kırmayan cevaplar vermemi bekliyorsan önyargılısın. Zaten bana karşı bir önyargı vardır, haklı bir önyargıdır saygı duyarım. Benim tepkimi gösterme tarzım samimi değildir. Resmiyet budur. Moderatör olmak ilah olmak değil. Kimseye üstünlük tasladığım yok. İnternet ortamında neyin üstünlüğü olacak? Çok uzun yazdım, umarım açıklamam da kaçırdığım bir mevzu olmamıştır.

Özür meselesine gelirsek. Yine tepki çekecek bir şey söyleyeyim :grin: Benden niye özür diliyor ya da özür bekliyorsun anlamadım. Her uyarı verdiğim, sert dille tepkimi gösterdiğim üye benden özür bekleyecekse yandım. Özür bekliyorsun, kendince haklı olarak bekliyor olabilirsin. Ben sana değil, o konuda yazan herkese tepkimi ve uyarımı dile getirdim. Hepsinden özür dilemem gerekir. Onlar da özür bekliyor mu? Açtığın konu ilk önce basit olarak gelebilir ama sonra milliyetçiliğe ve ırkçılığa kayarsa uğraşacak olan bizleriz. Kaldı ki senin iletilerinden bunun kokusu alınıyor. Bu da benim sana bakış açım, önyargım. Ben özür haketmiyorum, sen de haketmiyorsun. Asıl Taleworlds özürü hak ediyor, onlar da bu konuyu okurlarsa özrünü kabul edeceklerdir. Gözümden kaçırdığım bir mesele varsa dile getirin, başta ne yazdığımı unuttum.

Ben bu konu için yapılan raporları değerlendirmek istemiyorum. Diğer moderatör arkadaşlarım ilgilenecektir. Gerekli açıklamaları yaptığımı ve anlaşıldığımı düşünüyorum.

Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom